Контакт

Европа

Словенија: Негативните резултати од брзите тестови не се критериум за избегнување карантин при влез во земјата

Објавено пред

Владата во Словенија одлучи дека негативните резултати од брзото испитување на антигенот на Ковид-19 повеќе не се критериум за избегнување карантин при влез во земјата.

Надлежните служби известуваат дека оние кои доаѓаат во Словенија, исто така, можат да избегнат карантин доколку обезбедат доказ дека биле вакцинирани против Ковид-19 или дека заздравеле од болеста во последните шест месеци.

Негативен резултат на брз тест не постар од седум дена останува валиден како доказ за влез во Словенија без карантин за оние кои ја минуваат границата секој ден за работа или училиште и се постари од 13 години.

На сопствениците на земјиштето исто така повеќе нема да им треба таков доказ за да извршуваат земјоделски работи преку границата без пречки, под услов да се вратат во земјата во рок од десет часа, соопштија агенциите во оваа земја.

Европа

Зеленски побара разговор со Путин за конфликтот во Украина

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара разговори со рускиот претседател Владимир Путин околу ескалацијата на конфликтот во источна Украина, но сè уште не добил одговор, изјави денеска портпаролката на украинскиот претседател, Јулија Мендел.

Русија распореди повеќе од 40.000 војници на источната граница со Украина и повеќе од 40.000 војници на Крим, рече Мендел, пренесува Ројтерс.

Според нејзините зборови, Зеленски ќе замине во Париз да разговара за зголемувањето на бројот на руски трупи и за ескалацијата на конфликтот во Донбас.

“Разговорите со Владимир Путин се иницирани од кабинетот на претседателот. Сè уште не добивме одговор, но се надеваме дека тие нема да го отфрлат дијалогот”, рече портпаролката на Зеленски.

Прикажи повеќе...

Европа

Истрага за терористичкиот напад во Виена: Фејзулај пукал сам, но со поддршка од исламисти

Објавено пред

Истрагата на австриската полиција во случајот со терористичкиот напад на почетокот на ноември во Виена дошла до заклучок дека Кујтим Фејзулај го извршил нападот сам, но дека во врска со планот била вклучена и исламистичка мрежа.

Австриецот со македонско-албанско потекло набавил оружје од едно лице, кое било уапсено за време на викендот.

Фејзулај се обидел да набави куршуми за неговата автоматска пушка во Словачка минатото лето, со што го привлекол вниманието на словачките безбедносни органи. Словачките власти ги информирале своите австриски колеги, кои, како што се испостави, реагирале предоцна и, со својата неактивност, го овозможиле терористичкиот напад на 2 ноември, во кој загинаа четири лица, а повеќе од 20 беа повредени.

Минатиот викенд австриската полиција уапси 21-годишен соучесник во станот на големо семејство од Египет. Тој призна дека бил фактички снабдувач на оружје на исламистичка ќелија. Со набавена пушка на црниот пазар, Фејзулај испука околу 80 куршуми на кобниот 2 ноември.

Само 161 ден по настанот, полицијата успеа да ја открие мрежата на џихадисти. Во рамките на истрагата беа уапсени повеќе од 20 лица, вклучително и исламисти од Швајцарија.

Прикажи повеќе...

Европа

Француската компанија „Санофи“ гради фабрика за производство на вакцини во Сингапур

Објавено пред

Францускиот производител на лекови „Санофи“ најави дека ќе инвестира 400 милиони евра во нова фабрика за вакцини во Сингапур во следните пет години.

„Санофи“ ќе развива капацитети за масовно производство на иновативни вакцини со новата фабрика и ќе биде подготвена да одговори на ризиците од пандемија во иднина, се вели во соопштението на компанијата.

Проектот треба да донесе до 200 работни места во Сингапур, додава „Санофи“.

Француската компанија очекува изградбата да започне во третото тримесечје од оваа година, а производството треба да започне во првите три месеци од 2026 година.

„Фабриката во Сингапур ќе го дополни постојниот капацитет за производство на ‘Санофи’ во Европа и Северна Америка и ќе стане регионален центар за производство на вакцини во Азија“, рече компанијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 минути

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер и Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија12 минути

Ќе се ограничат цените за лекување на пациенти со коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување на пациенти...

Македонија19 минути

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјава

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјава, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој кажа дека вакцините, кои...

Македонија37 минути

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското езеро. На 12 април 2012 година, на Велики четврток беа...

Свет54 минути

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет1 час

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирус, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет2 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис дури една година по заразата со коронавирусот

Три дена по позитивниот тест за коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија4 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија20 часа

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија22 часа

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија23 часа

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија23 часа

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија24 часа

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија2 дена

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет2 дена

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Досие