Контакт

Европа

Франсоа Фијон успеа да ѝ ја наметне својата кандидатура на десницата

Објавено пред

Политичкиот комитет на најголемата опозициска партија, конзервативната Републиканци, едногласно во понеделникот ја потврди поддршката за кандидатурата на победникот на партиските предизбори ланскиот ноември, поранешниот премиер Франсоа Фијон, и покрај партиските повици да се повлече откако претходно фаворитот за пролетните претседателски избори почна да заостанува во анкетите по избивањето на аферата со наводните лажни вработувања на неговото семејство, за што најверојатно ќе се појави пред суд.

dobivaj vesti na viber

„Франсоа Фијон потврди дека има намера да се кандидира, политичкиот комитет по широката размена на мислењата едногласно ја обнови поддршката за него“, изјави претседателот на францускиот Сенат (горниот дом на парламентот), Жерар Ларше.

Според него, Фијон ќе излезе со голем број иницијативи во насока на обединување на десницата и центарот, а главниот орган на партијата од своја страна, исто така, ја преземала обврската да направи сé што е неопходно.

„Републиканците се целосно решителни и обединети околу Франсоа Фијон“, заклучи Ларше, по седницата на која требаше да се оцени ситуацијата на изборната кампања која судската закана ја парализираше со опасност од подигнување обвинение против кандидатот.

Така по неколкуте обиди да се повлече од кампањата, во позла на исто така поранешниот премиер Ален Жипе кого уверливо го порази на предизборите и оцените дека неговата одбрана којашто се темели на тврдења за заговор и политички атентат само довела до ќорсокак, Фијон, сепак, ги убеди своите сопартијци дека нема друг избор освен неговата кандидатура..

Фијон, кој во саботата наполни 63 години, пак, ги повика „сите мажи и жени со добра волја да се обединат“ околу него.

„Загубивме премногу време во празни дебати, оставајќи простор на крајната десница и на кандидатите од левицата задоволно да ги тријат рацете гледајќи ја нашата разединетост“, се вели во писмената изјава на Фијон, алудирјаќи меѓу другото и на тоа што претходно 260 парпаментарци ја откажа поддршката за него.

Според последните анкети, Фијон кој по првата седмица од скандалот ја врати предноста на втората позиција, би можел да испадне во првиот круг на 23-ти април, а во вториот круг на 7-ми мај да влезат кандидатката на крајната десница Марин Лепен и независниот кандидат на центристите и на левицата, премиерот Емануел Макрон кој за кандидатурата си поднесе оставка од владата на социјалистичкиот претседател Франсоа Оланд.

До последните мигови, блиските соработници на поранешниот претседател Николас Саркози, во чијашто влада беше премиер, се обидува на сите начини да го убедат Франсоа Фијон „да ја преземе одговорноста и самиот да го избере наследникот“ во претседателската трка.

Меѓутоа, сите напори и притисоци останаа попусти. Охрабрен од големиот народен собир во неделата крај Ајфеловата кула во Париз, на кој по многу лошо време и силен дожд според процените на медиумите се собрале повеќе десетици негови приврзаници, Фијон пред челниците на партијата повторил дека неговата кандидатура е „единствено легитимна“.

„Досега никогаш во Петтата Република претседателските избори не биле толку комплицирани, со левицата која го загуби компасот, крајната десница којашто го јакне антиевропскиот фанатизам и сé поголемата популарност на Емануел Макрон, и покрај неговата политичка незрелост и слабостите во неговата програма“, анализираше во понеделникот поранешниот премиер и шеф на дипломатијата Ален Жипе, кој во ноември 2016 година беше поразен од Фијон на предизборите на кои гласаа приврзаниците на десницата и конзервативците.

Претседателот на заминување, социјалистот Франсоа Оланд, кој има историски најнизок процент на доверба, во понеделникот го прекина молкот и предупреди на „заканата“ од победа на Марин Лепен.

„Моја ултимативна должност е да се осигури Франција да не добие таква програма и Франција да не носи таква тешка одговорност“, рече Оланд во симултаното интервју за повеќе европски дневни весници, сметајќи дека победата на Марин Лепен претставува ризик.

„Мораме да излеземе од таа стратегија на сеење страв“, возврати кусо Лепен./крај/мф/сн

Европа

(Видео) Камера го сними моментот кога автобусот полн со туристи падна од надвозник кај Венеција

Објавено пред

Безбедносните камери го снимиле моментот кога автобус полн со туристи падна од надвозник во близина на Венеција по што се запалил.

dobivaj vesti na viber

На видеото се гледа како бел автобус доаѓа на надвозната рампа, а потоа ненадејно паѓа.

Снимката стана вирална на социјалните мрежи. Во страшната несреќа загинаа 21 лице, меѓу кои бебе и две деца, а 15 се повредени.

Прикажи повеќе...

Европа

Ден на жалост во Венеција по автобуската несреќа, меѓу загинатите има и две деца

Објавено пред

Градоначалникот на Венеција ја прогласи среда за ден на жалост по синоќешната несреќа на туристички автобус, во која загинаа најмалку 21 лице, меѓу кои две деца, кога тој слета на автопат.

dobivaj vesti na viber

Меѓу загинатите има Украинци, Французи и Германци. Знамињата на официјалните згради во регионот Венето беа спуштени на половина копје на барање на нејзиниот претседател Лука Заија.

Сè уште не е позната причината за несреќата.
Во автобусот се превезувале четириесетина италијански и странски туристи, кои штотуку ја посетиле Венеција и се враќале во својот туристички камп нешто пред 20 часот.

Од сè уште неутврдена причина, возилото, кое се движело по мостот, удрило во заштитната ограда и излетало во празнината удирајќи во близина на железничката линија меѓу Местре и Маргера, два града, кои припаѓаат на Венеција.

„Автобусот се преврте. Ударот беше страшен“, изјави шефот на венециската противпожарна заштита, Мауро Луонго, за новинарите на местото на настанот.

Бројот на загинати не се промени во текот на ноќта: 21 лице загина, а најмалку 15 се повредени, објави регионалниот претседател на „Фејсбук“.

Меѓу загинатите жртви има едногодишно дете и тинејџер.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Руската новинарка, која упадна во етер со натпис „Стоп за војната“, осудена на осум години затвор

Објавено пред

Рускиот суд ја осуди, во отсуство, на осум и пол години затвор поранешната новинарка на државната телевизија, Марина Овсјаникова, која се појави во информативна емисија со плакат на кој пишуваше „Стоп за војната“ и „Ве лажат“.

dobivaj vesti na viber

Овсијаникова беше прогласена за виновна за „свесно ширење лажни информации за руските вооружени сили“, се вели во соопштението објавено од судот на „Телеграм“.

Новинарката, која побегна од Русија пред една година, веќе е казнета за слични прекршоци во август 2022 година. Овсијаникова стана позната во средината на март 2022 година кога се појави среде вести на телевизиската станица за која работеше. Таа носеше натпис со кој ги осудува офанзивата во Украина и пропагандата на медиумите под контрола на владата.

Снимката од нејзината акција, само неколку недели по почетокот на рускиот напад, го обиколи светот. Многу луѓе ја пофалија нејзината храброст во контекст на репресијата на секој критички глас во Русија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ59 минути

Маж нападнат во кафуле во Битола: напаѓачот го удрил со тупаници, па посегнал и со стол по него

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за насилство. На 30 септември, во кафе-бар на улицата Генерал Васко...

Македонија2 часа

Ако не ни ги прифатат барањата, продолжуваме со поригорозен штрајк, порачаа судските административци

Штрајкот во Обвинителството ќе продолжи. Од УПОЗ велат дека добро е што е формирана работна група за да се решат...

Македонија2 часа

Лидерите да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, порача американската амбасадорка Агелер

Политичките лидери треба да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, изјави американската амбасадорка, Анџела Агелер, одговарајќи...

Економија3 часа

Македонците почнаа да плаќаат 30 отсто поевтин роаминг во ЕУ, во 2028 година цените ќе бидат исти како дома

Договореното намалување на трошоците за роаминг е веќе во сила и Македонците што патуваат надвор од државата имаат 30 %...

Европа4 часа

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година...

Македонија5 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование, кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија5 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа6 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет7 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион7 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

40-ина минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Брјест во Осиек. Гори пластична маса...

Европа8 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија15 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија16 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион17 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија19 часа

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија21 час

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија1 ден

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...

Македонија1 ден

Тренчевска: За линеарно покачување на пензиите повеќе нема да се разговара, легитимно е да се протестира

Пензионерите имаат демократско право да протестираат, но за линеарно покачување на пензиите повеќе со нив нема да се разговара, рече...

Топ1 ден

Загина 18-годишник од Тетовско: со возилото излетал од патот и удрил во столб

Вчеравечер, околу 21.30 часот, во СВР Тетово пријавено е дека на регионалниот пат Пирок – Тетово, во тетовско Долно Палчиште,...