Контакт

Европа

Француската левица го избира кандидатот за претседателските избори

Објавено пред

Француските социјалисти, со историско најниско ниво на поддршка меѓу избирачите и разединети, во недела го избираат кандидатот за претседателот меѓу Беноа Амон поранешен министер за образование во владата на социјалистите, кој води по првиот круг од предизборите и поранешниот премиер Мануел Валс, а се смета дека има големи шанси сега откако почнаа да се лиферуваат афери за кандидатот на конзервативците поранешниот премиер Франсоа Фијон.

dobivaj vesti na viber

Повеќе од 7.000 избирачки места се отворени ширум Франција од 9 до 19 часот по средноевропско време.

Првиот круг од прелиминарните избори на француската левица се одржаа со мал одѕив на избирачите коишто, како и претходно кај конзервативците требаше да уплатат по едно евро и да потпишат изјава за прифаќање на политичките вредности на левицата. Во неделата на избирачките кутии излегле меѓу 1,7 и 1,9 милиони гласачи, додека во 2011 година на првиот круг од предизборите гласаа 2,7 милиони избирачи. За споредба, ланскиот ноември, на првиот круг од предизборите кај конзервативците на кои победи поранешниот премиер Франсоа Фијон, излегоа 4,3 милиони гласачи.

Одѕивот во вториот круг е голема непозната по слабиот одѕив во првиот круг. Во првиот круг од 22-ри јануари Амон освои 36 отсто, а Валс 31,5 отсто. Но Амон јавно ја доби поддршката од освојувачот на трето место поранешниот министер за економија Арно Монтенбур со освоени 17,6 отсто од гласовите.

На последното телевизиско соочување во средата Амон и Валс ги покажаа големите меѓусебни разлики, во прв ред околу законите за работните односи и принципите на сеуларнсота.

Педесет и четиригодишниот Маниел Валс кој го истакнува своето искуство на власт во приликите на џихадистичките закани во Франција, се обиде оваа седмица а ја намали предноста на неговиот противкандидато 49-годишниот Беноа Амон чија програма е насочена на социјална праведност која поранешниот премиер ја нарекува „утопија“.

Коментаторите оценуваат дека таквата реторика која дополнително ги продлабочува поделбите на „двете левици“, може да го загрози неопходното единство по прeдизборите, во моментот кој и онака е ток а Социјалистичката партија (PС), распарчена по петгодишното престојување на власт.

Анкетите со месеци предвидуваа дека победникот на социјалистичките предизбори, без оглед на тоа кој е бил, во првите круг од претседателските избори на 23-ти април ќе биде ја победи кандидатката на крајната десница Марин Лепен која добива ветер в грбот по британското излегување од ЕУ и победата на Доналд Трамп на американските претседателските избори и од конзервативецот Франсоа Фијон, кому многу му се намалуваат шансите по продуцирањето на случаите со неговата сопруга и за него лично, кој ќе мора да вложи многу напори да ја сочува својата фаворитска улога.

Меѓутоа, ситуацијата меѓу социјалистите ќе остане и натаму неизвесна и по вториот круг, кога ќе биде одреден нивниот кандидат. Имено, познато е дека на изборите кон крајот на април, француската левица ќе ја застапуваат и други кандидати, па кандидатот на Социјалистичката партија, лесно може да се случи, поради слабиот рејтинг на партијата и актуелниот претседател воопшто да нема шанси да влезе во вториот круг на почетокот од мај.

Така, според последната анкета на компанијата Ipsos Sopra, во првиот круг од претседателските избори кандидатот на социјалистите, Амон или Валс, може да добие само 8 до 9 отсто од гласовите, бидејќи независниот кандидат поранешниот министер за економија Емануел Макрон има поддршка од 18-до 20 отсто од гласачите, а европратеникот Жан-Лук Меланшон има поддршка од 13 до 15 отсто. Во водство се кандидатите на десница, челничката на крајно десната Национален фронт, Марин Лепен со 27 отсто и кандидатот на конзервативната Републиканци, поранешниот премиер Франсоа Фијон со 25/26 отсто доверба меѓу француските избирачи./крај/мф/сн

Европа

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде дека е неопходно зајакнување на одбранбените капацитети на Унгарија.

dobivaj vesti na viber

Орбан изјави за „Радио Кошут“ дека „постојат некои алармантни сличности меѓу сегашното време и времето кога се подготвувале за Првата и Втората светска војна“, пренесува агенцијата „МТИ“.

„Она што денес се случува во Брисел и Вашингтон, или во моментов повеќе во Брисел отколку во Вашингтон, создава атмосфера за можен воен конфликт, што би можеле да го опишеме како подготовка за влез на Европа во војната“, рече унгарскиот премиер.

Орбан изјави и дека поради тоа има потреба од зајакнување на армијата, бидејќи тоа само по себе може да ја одврати војната.

„Слабоста е најчеста причина за војни, затоа е неопходно да се има војска и војници, да се направат подготовки и да се зајакнат капацитетите за самоодбрана“, рече унгарскиот премиер.

Прикажи повеќе...

Европа

Пукање во Истанбул: расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, има убиени и повредени

Објавено пред

ТРИ лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во областа Ускудар во Истанбул, соопштија турските власти.

dobivaj vesti na viber

Инцидентот се случил на улицата Ајазма во областа Уналан кога расправијата меѓу две групи прераснала во вооружен конфликт, пишува турски „Хуриет“. Според првите извештаи, веднаш по тепачката на местото биле испратени полициски и медицински екипи.

„Кавга помеѓу две групи околу 20 часот и 10 минути во кафуле на улицата Ајазма во областа Ускудар Уналан прерасна во вооружен конфликт. Три лица го загубија животот, а пет лица се повредени, од кои 2 потешко. Повредените се згрижени во близина. Во болниците продолжува истрагата“, соопшти гувернерот на Истанбул.

Прикажи повеќе...

Европа

Децата од Британија прават најмалку физички вежби во Европа

Објавено пред

Истражувањето објавено од Светската здравствена организација (СЗО) покажало дека децата на возраст од 11, 13 и 15 години од Велика Британија прават најмалку физички вежби на дневна основа во споредба со децата од другите земји во Европа, централна Азија и Канада.

dobivaj vesti na viber

Околу 11 отсто од девојчињата и 16 отсто од момчињата во Англија го прават препорачаниот час физички тренинг дневно, пишува британски „Тајмс“.
Физичката активност, од умерена до енергична, вклучува работи како брзо одење, возење велосипед и возење ролери.

„Имаме голем јаз меѓу половите и големи социо-економски разлики. Две третини од 15-годишните момчиња во Велика Британија учествуваат во енергична физичка активност четири или повеќепати неделно, но само една третина од девојчињата“, рече координаторот на оваа меѓународна студија, Џо Инчли, од Универзитетот во Глазгов.

Таа изјавила дека посилните вежби, во кои срцето чука малку побргу, исчезнуваат од животот на младите.

„Порано, кога младите поминуваа многу време надвор, тој број ќе беше многу поголем. Сега гледаме дека многу опаѓа и мислам дека тоа е многу загрижувачки бидејќи може да има големо влијание врз здравјето и благосостојбата на младите“, рече Инчли.

Регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге, истакна дека редовната физичка активност, здравите навики во исхраната и одржувањето здрава телесна тежина се клучни делови од здравиот живот.

„Наодите од истражувањето укажуваат на потребата од насочени интервенции за да им се овозможи на адолесцентите да усвојат поздрави навики и да избегнуваат навики што влијаат не само на нивното сегашно здравје и благосостојба туку и на нивните идни траектории“, рече Клуге.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Мицкоски: Горди сме на делото на светите браќа Кирил и Методиј – нивната дејност темелена на македонскиот јазичен извор ги спаси Словените од одродување

Светите Кирил и Методиј со своето дело ја задолжија не само сесловенската, туку и европската и светската култура и на...

Топ1 час

Загина 76-годишен маж: со тракторот се превртел на патот во Кочанско

Вчера во 13.29 часот во СВР Штип било пријавено дека на локалниот пат с.Зрновци–с.Мородвис, кочанско, на коловозот се превртел трактор...

Македонија2 часа

Џафери: Успеавме во заложбите, македонскиот јазик да биде рамноправно прифатен меѓу официјалните јазици во EУ, се продолжи и делото на Свети Кирил и Методиј

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, во името на Владата и во свое име, го честиташе 24...

Европа3 часа

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде...

Македонија3 часа

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. „Од...

Регион4 часа

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот за мир

Косовската претседателка Вјоса Османи на X се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Османи вели дека со...

Свет4 часа

Дали имало траги од куршуми на хеликоптерот? Објавен е прелиминарен извештај за падот на авионот на иранскиот претседател

Трупот на хеликоптерот на починатиот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, се запалил откако удрил во рид, се наведува во прелиминарниот...

Свет4 часа

САД воведува визни ограничувања за Грузијците: „Вреди за оние кои ја гушат демократијата“

Соединетите Американски Држави денеска објавија нова политика на визни ограничувања за жителите на јужнокавкаската република Грузија, откако тамошната влада го...

Европа4 часа

Пукање во Истанбул: расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, има убиени и повредени

ТРИ лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во...

Регион17 часа

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше...

Македонија21 час

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали...

Македонија22 часа

Потврден 30-дневниот притвор за врховнот судија Наке Георгиев

Кривичниот совет од одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје постапи по жалбата на одбраната...

Македонија22 часа

Одговорност од директорката и управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, бара антикорупциската комисија

Државната комисија за спречување на корупцијата поведе иницијатива до сите надлежни органи за утврдување одговорност на директорката, претседателот и членовите...

Македонија22 часа

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа, со тоа што ќе ги...

Македонија23 часа

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија1 ден

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија1 ден

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија1 ден

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет1 ден

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...