Контакт

Европа

Црквите во Германија се побунија поради велигденското затворање

Објавено пред

Претставнците на двете најголеми христијански цркви во Германија, католичката и протестантската, изразија изненадување од мерките на сојузната влада, кои предвидуваат велигденски верски церемонии, без присуство на верници, и најавија дека нема да ги следат препораките на владата.

dobivaj vesti na viber

„За време на Божик покажавме дека со претпазливост можеме да одржиме миса во присуство на верници. Затоа не сакаме да се откажеме од велигденската миса“, рече Георг Батицинг, претседател на германската бискупска конференција.

Протестантската црква во Германија досега одбиваше да ја коментира препораката на сојузната влада и најави консултации со претставници од политиката.

Претседателот на германскиот протестантски совет, Хајнрих Бедфорд-Стром, изрази зачуденост од одлуката.

„Одлуката нѐ изненади многу, особено имајќи предвид дека тоа е најважниот христијански празник“, рече тој.

Најави дека протестантската црква најпрвин ќе се обиде да открие од претставниците на политиката зошто предложените концепти за хигиена не се доволни и дека потоа ќе се одлучи како да се справат со барањето да не се одржи миса.

Европа

Украинците објавија инструкции – што да се прави во случај на нуклеарен напад

Објавено пред

Украинскиот центар за стратешка комуникација и информациска безбедност на Украина објави инструкции за граѓаните што да прават во случај на нуклеарен напад.

dobivaj vesti na viber

Од Центарот наведуваат дека во случај на користење на т.н валкани бомби, забрането е земање препарати на база на јод бидејќи истиот може да предизвика непоправлива штета на организмот.

Според познавачите, таканаречените валкани бомби се оружје што комбинира радиоактивен материјал со конвенционални експлозиви.

Центарот наведува и како да се консумираат таблети со јод во случај на напад: доза од 16 mg се препорачува за бебиња до еден месец, доза од 32 mg за деца на возраст од една до три години и доза од 62,5 mg за оние до 12 години. Се препорачува тинејџери, бремени жени, доилки и возрасни под 40 години да земаат 125 mg.

„Ако ве зафати нуклеарна експлозија во стан, погрижете се воздухот однадвор да не влегува во просториите на куќата. Затворете ги сите прозорци, врати, отвори за вентилација, исклучете ја климата и греењето. Доколку е можно, преместете се во просторија без прозорци“, се наведува во препораките.

Се препорачува граѓаните да останат во засолништа 24 часа, освен ако поинаку не е препорачано од властите.

„Не јадете и не допирајте ништо што може да биде радиоактивно контаминирано“, се додава во напишаното.

Исто така, не се препорачува да се пие вода од чешма додека не стигне известување дека тоа е безбедно.

Доколку граѓаните се на отворено во моментот на нападот, може да забележат блесок на небото и им се советува да не гледаат во таа насока бидејќи тоа може да предизвика изгореници на рожницата, слепило и изгореници на очите.

„Запрете го автомобилот на безбедно место на страната на патот, затворете ги вратите и прозорците, блокирајте го влезот на воздух. Ако е можно, заштитете ги ушите со слушалки. Покријте ги устата и носот со маска или крпа и дишете низ неа додека не сте во засолниште“, се советува.

Се препорачува граѓаните да побараат засолниште во случај експлозијата да ги најде на отворено.

Прикажи повеќе...

Европа

Универзален полнач за сите мобилни уреди од есен 2024 година

Објавено пред

Од есента 2024 година, на потрошувачите од ЕУ повеќе нема да им треба различен уред и кабел за полнење на своите мобилни уреди секогаш кога ќе купат нов, и ќе можат да користат еден полнач за сите нивни преносни електронски уреди со мала и средна големина.
Ова законско решение денеска се усвојува во Европскиот парламент, по неколкугодишни преговори меѓу Парламентот и земјите членки на Унијата.

dobivaj vesti na viber

Според ЕП, овој закон е дел од пошироките напори на Унијата да ги направи производите поодржливи, да го намали е-отпадот и да им го олесни животот на потрошувачите.

Потрошувачите ќе треба да чекаат уште две години за спроведување на законот.

Мобилните телефони, таблетите, е-читачите, слушалките, дигиталните камери, тастатурите, слушалките, преносливите конзоли за видео игри и преносните звучници што може да се полнат преку жичен кабел ќе треба да бидат опремени со USB-C порта, без оглед на тоа од кого се направени

Лаптопите исто така ќе треба да се прилагодат на овие барања во рок од 40 месеци од стапувањето на сила на прописите.

Ова ќе доведе до заштеда од 250 милиони евра. Се проценува дека фрлените и неискористените полначи претставуваат околу 11.000 тони електронски отпад годишно.

Известувачот на ЕП Алекс Агиус Салиба, пратеник од Малта, вели дека оваа одлука ќе го „поедностави животот на европските граѓани“ и потсетува дека пред 12 или 13 години имало 33 типа полначи, само за паметни телефони.

„Денес, универзалниот полнач станува реалност во Европа. Потрошувачите повеќе нема да треба да купуваат полнач со секој нов мобилен уред“, вели Салиба.

Прикажи повеќе...

Европа

Европа оваа година ја доживеа најлошата криза со птичји грип досега

Објавено пред

Европа оваа година ја доживеа најлошата криза со птичји грип досега, со околу 50 милиони мртви живина, а опстојувањето на вирусот во текот на летото го зголеми ризикот од широко распространети инфекции следната сезона, соопшти Европската управа за безбедност на храната (ЕФСА).

dobivaj vesti na viber

Ширењето на високопатогената птичји грип HPAI ги загрижува земјите и живинарската индустрија поради потенцијалната смрт на стадата, можните трговски ограничувања и ризикот од пренесување на вирусот на луѓето, пренесува Ројтерс.

Според заедничкиот преглед на ЕФСА, Европскиот центар за превенција и контрола на болести и референтната лабораторија на ЕУ, летово беа пријавени невиден број на епидемии кај диви и домашни птици, што предизвика масовна смртност меѓу колониите за размножување на морските птици на брегот на северниот дел на Атлантикот.

Птичјиот грип обично напаѓа во текот на есенските и зимските месеци и се пренесува преку изметот на заразените диви птици преселници или преку директен контакт со контаминирана храна, облека и опрема.

„Како што започнува есенската миграција и се зголемува бројот на диви птици кои презимуваат во Европа, тие веројатно ќе бидат изложени на поголем ризик од инфекција со HPAI отколку во претходните години поради забележаната перзистенција на вирусот во Европа“, се вели во соопштението на ЕФСА.

Се додава дека епидемијата оваа сезона зафати вкупно 37 европски земји, што е најголем географски опсег досега, а вирусот за прв пат го премина Атлантикот по миграциските патишта, предизвикувајќи сериозна епидемија на живина во неколку канадски провинции и американски држави.

Ројтерс истакнува дека кризата со птичји грип оваа сезона е најлошата забележана во Европа со вкупно 2.467 пријавени епидемии на живина и 47,7 милиони убиени птици.

ЕФСА препорача брзо спроведување на стратегии за намалување на ризикот и надзор за рано откривање на вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија54 минути

Еврокомесар за управување со кризи: Реална закана од прекин на струја во Европа

Европскиот комесар за хуманитарна помош и управување со кризи, Јанез Ленарчиќ, ја смета за реална заканата од прекин на струја...

Свет1 час

Бербок го обвини Путин за терор

Министерката за надворешни работи на Германија Аналена Бербок го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека не е подготвен за мировни...

Свет1 час

Кина ги предупреди САД: Можна е нуклеарна војна, сите европски земји ќе треперат

Кина предупреди дека САД би можеле да се соочат со „тешки последици“, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина и...

Свет4 часа

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Ијан кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Ијан во Флорида и Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови по втор...

Свет4 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет4 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансираше проектил

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет4 часа

(Видео) Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја истрела балистичка ракета која утринава прелета над Јапонија за прв пат по пет години, што предизвика предупредување до...

Регион17 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа18 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет19 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија22 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион22 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија22 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија23 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија23 часа

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија23 часа

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет1 ден

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет1 ден

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија1 ден

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...