Контакт

Европа

Шпанија ја укина забраната за патување во Велика Британија

Објавено пред

Шпанските власти ја укинаа забраната за патување во Велика Британија, која беше воведена поради појавата на мутираната форма на коронавирус во таа земја, информираат шпанските медиуми.

Владиниот портпарол и министер за финансии, Марија Хесус Монтеро, истакна дека забраната, која важеше повеќе од еден месец, е укината и дека од денес се дозволени патувања со авион и преку море.

Монтеро рече дека патниците што пристигнуваат од Велика Британија ќе треба да направат негативен ПЦР-тест не постар од 72 часа пред патувањето.

Владата донесе одлука забраната за патување за Бразил и Јужна Африка да остане во сила до 13 април.

Европа

Нови мерки во Баварија, пазарување само со закажување и негативен тест

Објавено пред

Во германската покраина Баварија од денес може да се оди во многу продавници само со закажан термин и негативен тест.

Ова ново правило важи во сите региони каде што има зголемен број на заразени.

Продавниците за храна, супермаркетите, дрогериите, оптичарите и аптеките се изземени од оваа мерка.

Купувачите можат да влезат во сите други продавници само доколку имаат закажано термин и доколку биле тестирани на коронавирус.

ПЦР-тестот за влегување во продавница важи најмногу 48 часа, а антигенскиот 24 часа.

Прикажи повеќе...

Европа

Ублажување на анти-ковид мерките во Велика Британија

Објавено пред

Од денеска, во Велика Британија ќе следи ублажување на анти-ковид мерките што ќе значи дека луѓето ќе можат да купуваат но и да посетуваат фризер.

Сите продавници, фризери и салони за убавина ќе можат да ги отворат вратите за клиентите, а во рестораните и пабовите ќе им биде дозволено да служат храна и алкохолни пијалоци во своите градини, објави Би-Би-Си.

Од денеска е дозволена и работа на теретаните, сауните, зоолошките градини, тематските паркови, домови и домови на културата, а престанува да важи и забраната
за членови на семејството, кои живеат во заедници, да одат на заеднички одмор со самостојно сместување.

15 лица ќе можат да присуствуваат на венчавка, додека на 30 лица ќе им биде дозволено да присуствуваат на погреб.

Децата ќе можат да излегуваат на игралишта.

Премиерот Борис Џонсон ги повика граѓаните и натаму да бидат одговорни, и покрај ублажувања на мерките.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Во Виена протест порaди рестриктивните мерки

Објавено пред

Полицијата во Виена уапси 14 демонстранти на протестот против рестриктивните мерки поради пандемијата на коронавирусот.

На протестот присуствуваа околу 3.000 луѓе, а полицијата употреби „бибер спреј“.

Голем дел од Австрија овој месец е во карантин поради зголемениот број на заразени лица со коронавирусот. Со цел да го забрза процесот на имунизација, австриската Влада најави купување на руската вакцина Спутник В.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет18 минути

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирус, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет2 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис дури една година по заразата со коронавирусот

Три дена по позитивниот тест за коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија4 часа

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија19 часа

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија22 часа

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија23 часа

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија23 часа

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија23 часа

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет24 часа

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Македонија2 дена

Филипче: До колективен имунитет само со вакцинација на голем број граѓани

Процесот на имунизација е пред нас и само со вакцинација на голем број граѓани ќе успееме да стекнеме колективен имунитет,...

Македонија2 дена

Нови 1.092 случаи на заразени, починаа 32, а оздравеа над 2.000 лица

Во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 452,...

Македонија2 дена

(Видео) Разбиена група на нарко-дилери, запленета дрога во вредност над 800 илјади евра

Полицијата разбила организирана криминална група на нарко-дилери, пришто приведени се 6 лица, а запленета е дрога во вредност од над...

Свет2 дена

Кина дневно произведува 5 милиони дози вакцини, целта е да достигне 3 милијарди годишно

Кина веројатно ќе произведе три милијарди дози од вакцината против Ковид-19 до крајот на годината, изјави официјален претставник на Националната...

Топ2 дена

Три лица осомничени за силување на 18-годишна девојка во Струмица

Против три лица поднесена е кривична пријава за силување на 18-годишна девојка од Струмичко и за помагање во извршување на...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија2 дена

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет2 дена

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Досие