Контакт

Европа

Штајнмаер: Германија е поткрепа на борците за демократија

Објавено пред

Германија е поткрепа за оние коишто се борат за демократијата во светот, изјави во неделата досегашниот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнамер, откако Сојузната конвенција (Bundesversammlung), тело составено од пратениците и угледни припадници на општествената германска сцена кои го избира за нов германски претседател.

dobivaj vesti na viber

За Франк-Валтер Штанјмаер гласаа 931 од вкупно 1.253 претставници во Сојузната конвенција во Рахјстагот во Берлин, 14 гласови биле неважечки а 103 пратеници се воздржале . Овој досегашен шеф на дипломатијата, од Социјалдемократската партија на Германија (SPD), ќе ја преземе, оваа главно протоколарна должност претседател на Германија на 18-ти март од Јоаким Гаук.

Штајнмаер во говорот по изборот укажа на несигурноста којашто моментално владее во светот, како и на „важната улога на Германија како потпора на многубројните сили во светот“ кои се борат за демократија.

„Граѓаните живеат во несигурност, светот излезе од својот колосек. Јас ги чувствувам бројните грижи на граѓаните и ги сфаќам сериозно. Германија на граѓаните во светот кои се борат за демократија им дава храброст, тоа го доживеав на функцијата министер за надворешни работи. Германија е сидрото на надеж за многумина во светот“, тврди Штајнамер, кој стана дванаесеттиот германски претседател.

„Ние не живееме во светот на блажените. И на нас тука, во Германија, влијаат светските кризи. Но ние сме тие кои имаме право на оптимизам“, заклучи Штајнамер кој беше кандидат за претседател на ткн голема коалиција не неговата SPD и мнозинскиот партнер во владата Унијата на демохристијаните од CDU и CSU, водена од канцеларката Ангела Меркел.

Пред гласањето, претседателот на Бундестагот, Норберт Ламерт, од Христијанско-демократската унија CDU упати директна критика на сметка американскиот претседател Доналд Трамп.

„Оној којшто се залага за изолација наместо за отвореност кон светот, оној кој буквално се оградува со ѕид и кој слоганите ако ’Ние на прво место’ ги прогласува за свои програми, тој не смее да се чуди доколку и другите познат кон него да се однесуваат на ист начин, со сите можни последици за меѓународните односи“, изјави Ламерт.

Меѓу првите странски државници кои му го честитаа изборот на Штајнамер, беше рускиот претседател Владимир Путин, кој веднаш упати покана до својот нов германски колега по должност „во секое време“ да ја посети Русија.

„Шефот на руската држава изрази уверување дека активностите на Франк-Валтер Штајнамер на оваа одговорна позиција ќе придонесе за развојот на руско-германските односи, плодната соработка во различни области во полза на народите на двете земји, во смисла на зајакнувањето на стабилноста и безбедноста на европскиот континент и во целиот свет“, соопшти Кремљ.

Во изјавата се истакнува дека „Владимир Путин ја потврди заинтересираноста за продолжување на конструктивниот дијалог за актуелните билатерални односи и меѓународната агенда….“.

Германскиот претседател го избира Сојузното собрание (конвенција), уставно тело составено од пратениците во двата дома на парламентот, Бундестагот и Бундестратот, како и реномирани личности од јавниот живот кои ги избираат сојузните покраини.

Во неделата Сојузната конвенција одлучуваше меѓу пет кандидати. Покрај Штајнамер, за претседател на Германија се кандидираа и социологот Кристофер Бутервеге како кандидат на партијата Левица, Албрехт Глазер како кандидат на евроскептичната и антидоселеничка партија Алтернатива за Германија (AfD), судијата Александер Холд кого гои предложи група независни избирачи и Енгелберт Зонеброн, кандидат на анархистичката партија Партија.

Мандатот на претседателот на Германија трае пет години. Иако според уставот е прва политичка функција во земјата, должноста на претседателот има главно протоколарен карактер и првенствено е поврзан со претставувањето на Германија во светот./крај/мф/сн

Европа

ЕУ сака да формира специјален суд за руските злосторства

Објавено пред

Првиот чекор во борбата против неказнивоста за злосторствата извршени во руската агресија врз Украина би можело да биде формирање на обвинителство кое ќе собира докази, изјави комесарот за правда на Европската комисија Дидие Рејндерс.

dobivaj vesti na viber

„Првиот чекор може да биде формирање на специјален суд кое ќе собира докази“, рече Рејндерс денеска пред почетокот на неформалниот состанок на министрите за правда во Стокхолм, каде што една од главните теми е како да се осигура дека воените злосторства во Украина се да не остане неказнето.

Канцеларијата на специјалниот суд би била лоцирана во Хаг, во седиштето на Европравда, агенција на ЕУ за судска соработка во кривичните прашања. Рејндер вели дека може брзо да се воспостави.

Европската унија се залага за формирање на специјален суд за руските злосторства во Украина, а во очекување на собирање критична маса на поддршка во меѓународната заедница, сака да започне со собирање докази.

На крајот на ноември минатата година, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, предложи формирање на специјализиран суд со поддршка на Обединетите нации, кој ќе суди за руските злосторства.

„Русија мора да плати за своите ужасни злосторства, вклучително и злосторствата за агресија врз суверена држава“, рече Фон дер Лајен.

На маса има две опции – едната е формирање на ад хок меѓународен суд, како Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија, а другата е таканаречената хибридна опција, каде што национален суд, најверојатно украински, но со меѓународни судии, би суделе за злосторства од руска агресија,пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Европа

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Објавено пред

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени сектори на руската економија.

dobivaj vesti na viber

„Тие во моментот се состојат од широк спектар на секторски мерки, вклучувајќи ограничувања на трговијата, финансиите, технологијата и стоките со двојна употреба, индустријата, транспортот и луксузните стоки. Тие исто така ја покриваат забраната за увоз или трансфер на морска сурова нафта и одредени нафтени деривати од Русија во ЕУ, де-SWIFT на неколку руски банки и суспензија на радиодифузни активности и лиценци за неколку места за дезинформации поддржани од Кремљ“, велат од ЕУ.

Овие санкции првпат беа воведени во 2014 година како одговор на руските акции во Украина, а потоа беа проширени во февруари 2022 година по руската воена агресија врз Украина.

Прикажи повеќе...

Европа

Путин: Злосторствата на неонацистите во Украина покажуваат дека ги заборавиле лекциите од историјата

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека злосторствата извршени од неонацистите врз цивилите во Украина покажуваат дека тие ги заборавиле лекциите од историјата.

dobivaj vesti na viber

Путин посочи дека заборавањето на лекциите од историјата води до повторување ужасни трагедии и како доказ з тоаа ги наведе злосторствата против цивилите и етничкото чистење извршено од неонацистите во Украина.

„Против ова зло нашите војници сега се борат херојски, рамо до рамо“, рече Путин во телеграмата упатена до организаторите и учесниците на настаните посветени на одбележувањето на Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот и 78-годишнината од ослободувањето на затворениците од концентрациониот логор Аушвиц од страна на Црвената армија.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт3 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија4 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија6 часа

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет7 часа

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет8 часа

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија8 часа

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет9 часа

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет9 часа

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет9 часа

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија1 ден

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...

Топ1 ден

Возачот кој прегази пензионер на пешачки во Бутел имал 17-години и возел брзо, обвинителството побара притвор

Обвинителството објави нови детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Бутел, каде што животот го загуби пешак. Од тука...

Свет1 ден

(Видео) 13-годишно дете стои зад денешниот напад во Ерусалим

Две лица се ранети денес при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како...

Македонија1 ден

Мицкоски во униформа: Басните за 2001-ва Али да му ги раскажува на Ковачевски

Басни за 2001-ва Али Ахмети да му раскажува на Ковачевски, напиша на социјалните мрежи, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Македонија1 ден

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија1 ден

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет1 ден

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет1 ден

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет2 дена

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет2 дена

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет2 дена

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...