Контакт

Европа

Германската полиција притвори Тунижанец кого со поврзува со Амри

Објавено пред

Берлинската полиција во средата притвори 40-годишен Тунижанец за кој смета дека е најверојатно поврзан со минатонеделниот напад со камион врз божикен базар во германската престолнина за кој е осомничен сега убиениот негов 24 годишен сонародник Анис Амри, а во кој без убиени 12 луѓе и уште 48 беа повредени, а кој според истрагата бегајќи во Франција се обидувал да се снабди со оружје.

Германската полиција верува дека во средата уапсениот маж бил во контакт со Анис Амри. Бројот на мобилниот телефон на приведениот е најден во телефонот на Амри најден на местото на нападот во централниот дел на западен Берлин.

Натамошните истраги покажуваат дека постои можност и сега приведениот Тунижанец да бил вмешан во подготовката на терористичкиот напад. Полицијата во средата утрото извршила рација во просториите во кои живеел и работел 40-годишен Тунижанец, во објект кој е напуштен од 2008 година на берлинскиот аеродром Темпелхоф, пишува Spiegel Online.

Истрагата и натаму анализира како Амри успеал да ја напушти Германија и пред во петокот утрото да биде застрелан во престрелка со италијанската полиција да стана на железничката станица во Милано. Германската полиција е критикувана дека европската потерница со наградата од 100.000 евра за Амри ја распишала дури два дена по нападот.

Според сознанија добиени од надзорните камери во францускиот град Лион, Амри во Милано стасал со воз од Франција. Француската телевизија TF1 тврди дека Амри патувал со автобус од Амстердам до Лион, и оти во текот на ова долго 15-часовно патување неговиот идентитет ниеднаш не бил проверуван.

Француското радио RFI, пак, повикувајќи се на безбедносни извори пренесе дека Амри во Франција се обидувал да дојде до оружје, вклучително и автоматска пушка, и оти оваа информација била потврдена од германската полиција. Се истакнува дека овој податокот отвора многу прашања околу поддршката која Амри можел да ја добие во Франција.

Германските иследници ги негираат написите во италијанските медиуми во кои се тврди дека во ранецот на младиот Тунижанец е пронајдена холандска картичка за мобилен телефон, поради што се разгледувала и можноста дека во Италија пристигнал преку оваа држава. Италијанскиот дневен весник La Repubblica во средата објави дека СИМ; картичките од тој вид се дистрибуирани во трговски центри во три холандски града од 20-ти до 22-ри декември годинава.

Британската туристка минатата седмица за телевизијата Sky News тврдеше дека е убедена дека го видела Амри во Шамони, француски скијачки центар во близината на границите со Швајцарија и Италија, две дена пред да биде застрелан во Милано, односно во средата.

Снимките од надзорните камери покажуваат дека Амри минал и низ Торино, соопшти италијанската полиција. Неколку часа подоцна бил снимен и на железничката станица во Милано, кратко време пред да биде легитимиран при рутинска контрола во раните утрински часови, кога го извадил својот пиштол и го рани италијанските полицаец по што беше застрелан./крај/мф/сн

Европа

Вакцинирани Германци може да влезат во земјата без да одат во карантин

Објавено пред

Германската влада денеска го одобри планот да им се дозволи на луѓето што се целосно вакцинирани против коронавирусот и кои оздравеле или имаат негативен тест на коронавирус, да влезат во Германија, без да одат во карантин, изјави владин извор.

Според „Ројтерс“, оваа одлука не се однесува на луѓето што доаѓаат од земји што се сметаат за високоризични или од области каде што има мутации на вирусот.

Мерките за олеснување се однесуваат само на лица што примиле вакцини одобрени во Европската Унија, поточно вакцините на компаниите „Фајзер/Бионтек“, „Модерна“, „Астра зенека“ и на „Џонсон и Џонсон“.

Прикажи повеќе...

Европа

Рау: ЕУ нема заеднички став за Западен Балкан

Објавено пред

Европската унија нема заеднички став кога станува збор за пристапувањето на земјите од Западен Балкан во блокот, изјави полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау.

Во неговата изјава за полски медиуми, тој ја нарече пристапната политика на ЕУ „анемична“ и додаде дека неодлучноста на Брисел во врска со тоа го става под сомнеж концептот на стратешка автономија.

„ЕУ не е во позиција да изрази јасен став за пристапот на земјите од Западен Балкан. Тоа ја доведува во прашање ефикасноста на нејзината таканаречена доктрина за стратешка автономија “, рече Рау.

Шефот на полската дипломатија истакна дека концептот на стратешка автономија, што ЕУ го поставува како независен и суверен политички субјект на меѓународната сцена, ќе бара опипливи и видливи изгледи за пристапување на Западен Балкан во европскиот блок.

Тој исто така предупреди дека неуспехот на ЕУ да развие единствена политика за пристапување на земјите од Западен Балкан може да ги стави земјите во регионот под влијание на трети земји кои се во ривал со Европската унија, пренесуваат полските агенции.

Збигњев Рау учествуваше на состанокот на Советот за надворешни работи на ЕУ во Брисел во понеделникот, на кој, меѓу другото, беше разговарано и за состојбата на Западен Балкан.

Прикажи повеќе...

Европа

Поведена истрага против Курц во врска со аферата „Ибица“

Објавено пред

Поведена е истрага против австрискиот канцелар Себастијан Курц поради лажна изјава пред парламентарниот истражен комитет во врска со аферата „Ибица“.

Опозициските партии го обвинија за давање лажно сведочење пред комитетот во врска со аферата „Ибица“.

Антикорупциската канцеларија почна истрага, што може да доведе до кривична пријава против канцеларот.

Курц се надева дека тоа ќе се случи набргу.

„Тогаш ќе имам можност да му ја кажам на судијата мојата страна на приказната“, рече канцеларот на прес-конференција.

Тој додаде дека секогаш искрено одговарал на прашањата на комисијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија3 часа

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа3 часа

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Европа3 часа

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку...

Свет4 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет4 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија16 часа

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија20 часа

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија20 часа

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија22 часа

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија23 часа

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија23 часа

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет1 ден

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови во државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица...

Регион1 ден

Во Србија пораст на бројот на вакцинирани по ветувањето на Вучиќ од 25 евра

Корона-бројките во Србија продолжуваат да паѓаат и покажуваат помалку од 1.000 заразени втор ден по ред, а белградските медиуми тврдат...

Македонија1 ден

Владата денеска ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која...

Свет1 ден

СЗО: Сите треба да бидеме загрижени поради индискиот сој на коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) го класифицира индискиот сој на коронавирусот, исто така познат како двоен мутант, како можност од нова...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 20 загинати, меѓу нив 9 деца во синоќешните израелски напади

Палестинците рано утрово лансираа десетици ракети од Газа, а Израел возврати со нови воздушни напади. Израелската армија објави дека во...

Регион2 дена

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна,...

Досие