Контакт

Европа

Горбачов признава делумна одговорност за распадот на СССР

Објавено пред

Последниот советски претседател Михаил Горбачов, и добитник на Нобеловата награда за мир во 1990 година за реформите кои доведоа до крајот на тогашната идеолошка блоковска Студена војна, 25 години по распадот на Советскиот сојуз вели дека не ја трга од себеси делумната одговорноста за тогашните случувања.

Во статијата објавена во средата на интернет страницата на дневниот весник Росискаја газета, Михаил Горбачов вели дека во контекстот на познатите од неговиот период „перестројка и гласноста“ републиките од тогашниот СССР почнале да бараат реално исполнување на нивниот суверенитет, и реформирањето, осовременувањето на Советскиот сојуз, според него, било неопходно и можно.

„Со задоцнување, но ние сепак тргнавме по тој пат. Доколку сите учесници во тој процес покажаа одговорност, тогаш, убеден сум, тој ќе дадеше резултат: ќе имавме силни, навистина суверени републики и силни, ефикасни центри, активни во нивните заеднички интереси. Но не успеавме да ја решиме таа задача. Не го намалувам својот дел од одговорноста. Но мојата совест е чиста“, пишува Горбачов.

Додава дека „застанал во одбрана на Сојузот до крајот, постапувајќи со политички методи“.

„Но сите ли ја преземаа на себе одговорноста? Не. Не можам да не кажам за улогата на тогашното руско раководство. Со усвојувањето на Декларацијата за државниот суверенитет на РСФСР (подоцнежната Руска Федерација) во 1990-та и одлуката на Врховниот совет (владата) за усвојување на Беловешкиот договор во декември 1991 година, тоа стоеше на сосема деструктивно позиција“, смета поранешниот претседател на СССР.

Натаму Горбачов пишува дека и во моментов е убеден дека по августовскиот пуч, кога републиките ги донесоа декларација за суверенитет и независност, било можно со повеќето од нив да се договори формирање сојузно конфедерална унија. Преговорите биле тешки, но нацрт договорот веќе бил подготвен, потсетува Горбачов.

Повторно истакнува дека не можела да се употреби сила за зачувување на тогашниот СССР.

„Политичките средства, методите на убедување беа исцрпени. Дали беше по тоа потребно да се употреби сила? Последните години тоа прашање сé почесто се поставува. Како и тогаш, и сега сум убеден дека тоа не можеше да се стори. Мирисаше на пожар во голем дом, или едноставно – на војна. На таков ризик во земјата преоптоварена со проблеми, конфликти, оружје, не беше возможно да се оди“, заклучува последниот советски челник.

Ваквата идеја за зачувување во некоја форма на поранешниот СССР, Гобрачов кого инаку многумина го обвинуваат токму за растурање на советската држава, ја пласираше и во поранешни разговори за медиумите, сметајќи дека земјите произлезени од поранешниот Советски сојуз би можеле до формираат нов „доброволен“ сојуз во поранешните граници./крај/мф/сн

Европа

Земјоделец во Белгија случајно премести камен и ја прошири територијата на својата држава

Објавено пред

Белгиски земјоделец ненамерно ја прошири територијата на својата земја со поместување антички камен што ја означува границата со Франција.

Откритието од група ентузијасти што ја проучувале локалната историја додека шетале низ пошумената погранична област од француска страна покажало дека граничниот камен сега е поместен на 2,20 метра од местото каде што бил поставен во согласност со договорот за разграничување пред два века.

Ова резултира со негативни коментари од француска страна, пишуваат тамошните медиуми.

„Ако таа земја ни припаѓа нам, тогаш тоа е така. Ние не сакаме да нѐ оштетите за два метра“, изјави жител на француското погранично село, пренесува „Ројтерс“.

Од друга страна, во белгискиот град Еркиленес, градоначалникот Давид Лаво покажа подготвеност да избегне меѓународен инцидент.

„Земјиштето беше продадено и мислам дека оној што го купи ги помести границите на начин на кој тој сакаше. Но, ова не е само приватна граница, таа е граница меѓу државите и не можете да ги поместите граничните обележувачи што се таму веќе долго време“, се согласи градоначалникот.

Прикажи повеќе...

Европа

Огромна акција против детска порнографија во Германија

Објавено пред

Полиција претресе над 50 згради во Германија, а акцијата беше насочена против корисниците на интернет-платформи на кои се шири детска порнографија.

„Ова е досега најголемата координирана акција против детска порнографија во Баварија“, рече министерот за правда на Баварија, Георг Ајзенах.

Покрај Баварија, претреси беа извршени и во Долна Саксонија и во Баден-Вуртемберг.

Вкупно 51 лице се осомничени за поседување и дистрибуција на детска порнографија, како и за обид за контакт со малолетни лица преку интернет со намера сексуално искористување.

„Сторителите доаѓаат од сите возрасни групи, занимања и социјални слоеви“, рече Ајзенах.

Запленето е големо количество паметни телефони, компјутери и носачи на податоци во акцијата во која учествувале 213 полицајци.

Оваа недела во Германија веќе се случи голема операција против глобалниот синџир педофили, при што беа уапсени три лица.

Прикажи повеќе...

Европа

Германците веруваат дека САД се поголема опасност за демократијата од Кина и Русија

Објавено пред

Наспроти симпатиите кон новиот американски претседател Џо Бајден, граѓаните на Германија сè уште ги доживуваат Соединетите Американски Држави како голема закана за демократијата, дури и поголема од Русија или Кина, пишува денеска „Шпигел онлајн“.

Според анкетата на Индексот за перцепција за демократијата, 36 проценти од германските испитаници сметаат дека САД се поголема закана за демократијата во Германија отколку Кина, за неа се изјасниле 33 проценти од испитаниците или Русија, за која се изјасниле 29 проценти.

Кога станува збор за глобалната демократија, Германците се уште покритични: 51 процент од испитаниците сметаат дека САД негативно влијаат на демократските процеси во светот.

Политичките експерти сметаат дека промената на ставовите кон САД, кои претходно, особено за Западна Германија, ги симболизираа демократијата и борбата за слобода, се заслужени, особено за време на четиригодишното владеење на поранешниот американски претседател, Доналд Трамп.

„Изборниот период на Доналд Трамп несомнено трајно ја наруши довербата на европските партнери во САД“, рече за „Шпигел онлајн“, Џонас Парело-Плеснер, директор на Алијансата за демократии.

Тој заклучува, сепак, дека „ефектот на Бајден“ бил забележлив во истражувањето и тој имал влијание врз зголемувањето на позитивната перцепција на САД во споредба со минатата година.

Како најголема опасност за демократијата воопшто анкетираните германски граѓани ги наведуваат економската нееднаквост, прекумерната моќ на големите технолошки проблеми и ограничувањето на слободата на мислење.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија11 час

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија11 час

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија15 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија17 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија17 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет18 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион18 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет18 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет18 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија19 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион1 ден

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет1 ден

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет1 ден

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија1 ден

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија1 ден

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа2 дена

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија2 дена

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија2 дена

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет2 дена

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Досие