Контакт

Европа

Нема напредок околу визите меѓу САД и ЕУ

Објавено пред

Европската комисија (ЕК) изрази во средата жалење поради изостанувањето на напредокот во процесот на укинување на визите коишто Соединетите држави (САД) сé уште ги бараат за жителите на пет земји членки на и Европската унија (ЕУ).

„И покрај интензивирањето на контактите на политичко и на техничко ниво, знаци на напредокот во поглед на укинувањето на визите со САД не се споредливи со оние во односите со Канада. Комисијата веднаш по воспоставувањето на новата влада САД ќе ги зајакне настојувањата за постигнување целосен реципроцитет на укинување на визите, во координација со петте предметни држави членки – Бугарија, Полска, Романија, Кипар и Хрватска, објави ЕК.

„Следниот состанок на министрите и високите функционери за правосудство и за внатрешни работи на ЕУ и на САД, кој ќе се одржи во првата половина на 2017 година, ќе биде можност за разговори со новата влада на САД за натамошните чекори за постигнување на оваа цел“, се додава во соопштението на ЕК кое го цитира агенцијата Hina.

ЕК во средата објави извештај за напредокот во последните пет месеци во поглед на постигнувањето на целосниот визен реципроцитет со Канада и со САД. За разлика од САД, со Канада е постигнат напредок и државјаните на Бугарија и на Романија на коишто уште им се потребни визи за влегување во оваа земја, од почетокот на следната година ќе можат да патуваат без визи во Канада.

„Гарантирањето целосен реципроцитет на укинувањето визи со Канада и со САД и натаму е приоритет за ЕУ. Поради тоа го поздравувам обврзувањето и одлуката на канадските надлежни тела да воведат целосен реципроцитет за сите граѓани на ЕУ од 1-ви јануари 2017 година“, изјави комесарот за миграции и внатрешни работи на ЕК, Димитрис Аврамопулос.

Додаде дека тоа е доказ дека „направивме напредок“ во дипломатските контакти и со преговорите „постигнавме голем успех“. Но порача дека во односите со новата американска влада ќе настојуваат да се постигне целосен реципроцитет за сите граѓани на ЕУ.

Кон средината на октомврои членовите на Комисијата за граѓански слободи на Европскиот парламент ја повикаа Европската комисија да ги почитува правилата и да донесе привремени мерки за суспендирање на безвизниот режим за државјаните на САД и на Канада, кои не го почитуваат принципот на визен реципроцитет, а некои пратеници дури рекоа дека парламентот и можел ЕК да ја даде на суд поради непочитување на законите.

Канада бара визи за граѓаните на Бугарија и Романија, а САД за државјаните на Бугарија, Кипар, Полска, Романија и Хрватска. САД неодамна усвоија закон кој би можел да ги погоди и граѓаните од земјите во Шенгенскиот простор кои имаат двојни државјанства.

Според механизмот за визен реципроцитет кој го утврдија европските Парламент и Советот, доколку трета земја не го укине визниот режим во рок од 24 месеци по известувањето за изостанувањето на реципроцитетот, ЕК мора да ја провери состојбата и да предложи привремено укинување на ослободувањето од визите за граѓаните на односните трети земји за период од 12 месеци.

Условите за привременото воведување на визите беа исполнети во април годинава, но Комисијата, на којашто Советот и Парламентот ѝ ги делегираа овластувањата во оваа сфера, одбива да ги примени овие правила.

Според американскиот закон, визите се бараат за државјани на оние земји кои маат преку три отсто одбиени барање за издавање визи. Ниедна од петте посочени земји на ЕУ сé уште не ги исполнува тие услови. Процентот за одбивање визи за Бугарија е 17,3 отсто, за Кипар – 3,5, за Полска – 6,4, за Романија – 11,3 и за Хрватска изнесува 5,3 отсто.

ЕК во април годинава во својата процена за можните последици од воведувањето визи за државјаните на САД и на Канада, истакна дека тоа би имало значителен ефект на надворешно политичките односи на ЕУ со овие две земји и дека најверојатно би имало негативен економски ефект за ЕУ./крај/мф/сн

Европа

Италија сака да ги ослободи туристите од ЕУ од задолжителниот карантин

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Италија, Луиџи Ди Мајо сака месецов да овозможи патување во земјата без задолжителен карантин за туристите. Ова е дел од заложбата да се поттикне туризмот во оваа земја кој трпи голема штета за време на пандемијата.

Патувањето во Италија би требало да биде потполно олеснето за оние кои се вакцинирани против Ковид-19.

Ди Мајо рекол дека во соработка со министерот за здравство разговараат за можноста да нема повеќе карантин за граѓаните на Европска унија и патниците од Израел кои имаат негативен тест на вирусот, оние кои се вакцинирани и тие кои ја прележале болеста.

Патниците кои доаѓаат во Италија, во моментов мораат да се тестираат непосредно пред патувањето, да поминат петдневен карантин и потоа повтрно да се тестираат.

Прикажи повеќе...

Европа

Во дворецот на Дракула поставен пункт за вакцинација против коронавирус

Објавено пред

Во романската туристичка атракција во Трансилванија е организиран пункт за вакцинација од Ковид-19.

Докторите и медицинските сестри на својата заштитна опрема носат налепници со вампирски заби, и бесплатно на посетителите им нудат вакцини на „Фајзер“.

Медицинските лица на шега им велат на посетителите на дворецот дека од таму ќе излезат со белег на раката а не на вратот.

Прикажи повеќе...

Европа

Макрон ги обвини Вашингтон и Лондон за блокирање на извозот на вакцини

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, ги обвини Велика Британија и САД за блокирање на извозот на вакцини против коронавирус, пишува британскиот весник „Телеграф“.

Макрон вели дека е подготвен да го разгледа повикот на американскиот претседател, Џо Бајден, производителите на вакцини за коронавирус да се одречат од патентните права, но истакна дека во глобалната борба против коронавирусот многу е поважно Вашингтон да ја укине забраната за извоз на вакцини.

„Денес, Англосаксонците блокираат многу состојки и вакцини, а 100 проценти од дозите произведени во САД се наменети за нивниот пазар“, нагласи Макрон, истакнувајќи дека ЕУ се бори вакцините да бидат јавно добро.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Регистрирани нови 135 заболени и 14 починати од коронавирус во земјата

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

Свет5 часа

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион6 часа

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ7 часа

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија7 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија7 часа

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија8 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет8 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија9 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет11 час

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет22 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион23 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт1 ден

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ1 ден

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија1 ден

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија1 ден

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија1 ден

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ1 ден

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија1 ден

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет1 ден

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Досие