Контакт

Европа

Премиерот на Украина, Јаценјук поднесе оставка

Објавено пред

Украинскиот Арсениј Јанценјук на заседание на Врховната Влада (парламентот) во четвртокот ја објави својата оставка, откако беше објавено дека престанува да постои владејачката парламентарна коалиција Европски избор, чии членки соопштија дека со тоа му овозможуваат на претседателот Петро Прошенко да го распушти сегашниот состав на парламентот и да ја покрене процедурата  за распишување предвремени парламентарни избори.

„Во тој случај, доколку нема нова коалиција, и актуелната коалиција во парламентарно-претседателската република се распадна, владата и премиерот ја објавуваат својата оставка. Јас ја објавувам својата оставка во врска со распадот на коалицијата и блокирањето на владините иницијативи“, изјави премиерот Арсениј Јаценјук, кој дојде на должноста по февруарскиот преврат кога по безредијата започнати ланскиот ноември откако поранешниот претседател Виктор Јанукович реши да го суспендира потпишувањето на Спогодбата за придружување и слободна трговија со Европската унија, на власт без избори дојде прозападната поранешна опозиција.Според Јаценјук неприфатливо дека парламентот не го поддржале предлог законот чија цел беше создавање услови за социјална поддршка за припадниците на украинската армија, милиција, на образовниот кадар, како и одбивањето да биде поддржан предлог законот со кој на владата и’ се овозможуваше да продаде 49 отсто од државниот оператор ГТС Украина на инвеститори од САД и од ЕУ.„Резултат од распадот на коалицијата е недонесувањето на законите со кои ќе се пополнеше приходната страна на Буџетот. И тоа е јасно: кој сака да оди на избори и истовремено да гласа за непопуларните закони“, додаде Јаценук. Според него, сегашниот состав на владата на Украина, можеби, по неколку години ќе биде сметана за пример. „Дали сум задоволен од она што го сработив? Се разбира дека не. Сакав да направам повеќе и подобро, побрзо. Но одговарајќи на прашањето дали сме сториле сé што можевме, во рамките на нашите сили, давам потврден одговор – да, направивме“, истакна Јаценјук, на седницата во украинскиот парламент пренесувана на  украинските електронски медиуми.Според него, она што во четвртокот претходно се случи во парламентот, ќе има многу сложени, ако не и драматични последици за земјата. Според уставот на Украина, оставката на премиерот повлекува оставка на целата влада.  Кабинетот чија оставка ја прима парламентот, продолжува да ги исполнува своите овластувања и должности до формирање на новата влада.Претходно во четвртокот, двете парламентарни групи, УДАР на Виталиј Кличко кој стана градоначалник на престолнината Киев со поддршка на претседателот Петро Порошенко во чија полза претходно ја повлече својата претседателска кандидатура, и националистичката партија Слобода, за која се врзува ултранационалистичкото движење Десен сектор, како и фракционери од пратеничката група на најбројната партија Баткившчина (Татковина) на поранешната премиерка Јулија Тимошенк го објавија растурањето на мнозинската парламентарна коалиција што ќе овозможи распуштање на актуелниот состав на Врховната Рада. „Сметаме дека во сегашната ситуација парламентот кој ги штити државните криминалци и руските агенти, кој одбива да им го укине имунитетот на оние коишто работат за Кремљ, не треба ни да опстане“, изјави челникот на Свобода, Олег Тјагнибок.Украинскиот претседател Петро Порошеко го поздрави излегувањето на двете партии од владејачката парламентарна коалиција, истакнувајќи дека „Украинците сакаат целосно нов почеток“. Претходно во четвртокот, претседателот на украинскиот парламент, Олександр Турчинов, го најави распуштањето и забраната за дејствување на пратеничката група на Комунистичката партија на Украина (КПУ) која е обвинета дека јавно го поддржува „прорускиот сепаратизам“ на истокот на земјата.„Ова е историски момент. Се надевам дека никогаш повеќе нема да има комунистички групи во украинскиот парламент“, истакна Турчинов, кој го искористил неодамна усвоениот закон кој му овозможува распуштање на некои пратенички групи кои имаат мал број пратеници. Во украинскиот парламент кој го сочинуваат 450 пратеници, 23 од нив беа комунисти.  Шефот на пратеничката група од Комунистичката партија, Петро Симоненко, одлуката на Турчинов ја оценил како „нелегална“.Украинската влада на 8-ми  јули соопшти дека е покрената судска постапка со која ќе го забрани дејствувањето на Комунистичката партија,  бидејќи според сознанијата на украинската служба за безбедност, локалните одбори на комунистите ги поддржувале проруските бунтовници на истокот од Украина кои се борат против владините сили за безбедност./крај/мф/сн

Извор: УНН, AFP©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

СЗО со препорака за многу построги мерки против загадувањето на воздухот

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача многу построги ограничувања за загадувањето на воздухот.

Новите глобални упатства за квалитет на воздухот се построги, на пример, од правилата на ЕУ.

СЗО посочува оти истражувањата покажале дека слабиот квалитет на воздухот е многу поштетен за луѓето отколку што се мислеше.

„Загадувањето на воздухот е закана во сите земји, но најтешко ги погодува луѓето во земјите со низок и среден приход“, рече генералниот директор на СЗО, Тедрос Гебрејсус.

„Новите упатства за квалитет на воздухот на СЗО се практична алатка заснована на докази за подобрување на квалитетот на воздухот од кој зависи целиот живот. Ги повикувам сите земји и оние што се борат да ја заштитат нашата животна средина да ги користат за да ги намалат страдањата и да спасат животи“, нагласи тој.

Честичките од прашина и азотен диоксид (NO2) се едни од најопасните загадувачи.

Загадувањето на воздухот исто така игра улога во пандемијата на коронавирусот, додава СЗО.

Луѓето со респираторни заболувања, поради слабиот квалитет на воздухот, се изложени на поголем ризик да се разболат сериозно ако се заразат од коронавирусот отколку здравите луѓе.

Секоја година, според процените на СЗО, 7 милиони луѓе умираат предвреме од загадување на воздухот.

Загадувањето на воздухот може да му наштети на развојот на белите дробови кај децата и да ги влоши симптомите на астмата.

Кај возрасните може да предизвика срцеви заболувања и мозочен удар.

Прикажи повеќе...

Европа

По разговорот меѓу Макрон и Бајден, Франција го враќа амбасадорот во Вашингтон

Објавено пред

Франција ќе го врати својот амбасадор во Вашингтон следната недела откога претседателите на Франција и на САД, Емануел Макрон и Џозеф Бајден, во телефонски разговор договорија средба за крајот на октомври, на која ќе разговараат за решавање на дипломатскиот спор за подморниците.

Макрон и Бајден одлучија да почнат процес на темелни консултации со цел создавање услови за обезбедување доверба, се наведува во заедничката изјава на Елисејската палата и Белата куќа, а пренесува агенцијата АП.

Во атмосфера на смиреност, францускиот амбасадор во САД, Филип Етијен, ќе се врати во Вашингтон следната недела, одлучил Емануел Макрон.

„Отворените консултации меѓу сојузниците за прашања од стратешки интерес за Франција и европските партнери ќе овозможат да се избегне оваа ситуација. Претседателот Бајден ја изрази својата посветеност кон ова прашање“, се вели во соопштението.

Неодамнешниот договор меѓу САД, Велика Британија и Австралија за купување подморници имаше негативно влијание врз Франција, која затоа ги повлече своите амбасадори од САД и Австралија и го откажа состанокот на министрите за одбрана со Британија.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Ерупцијата на шпанскиот остров би можела дa трае со месеци

Објавено пред

Ерупцијата на вулканoт на островот Ла Палма на шпанските Канарски Острови и придружните појави може да траат до 84 дена, проценуваат експертите.

Вулканскиот институт на Канарските Острови објави дека проценката ја темели на должината на претходните ерупции на архипелагот, кои, како и најновите, беа придружени со силен проток на лава и продолжена сеизмичка активност.

Институтот објави дека синоќа е забележано значително зголемување на бројот на мали ерупции во кои камења и пепел биле фрлени високо во воздухот на островот Ла Палма.

Властите рекоа дека сè уште има опасности за локалното население, вклучувајќи земјотреси, лава, токсични гасови, вулкански пепел и кисели дождови.

Вулканот на шпанскиот остров Ла Палма во Атлантскиот Океан еруптираше во неделата по седум дена зголемена сеизмичка активност.

Од ерупцијата во неделата, силните текови на лавата проголтаа околу 185 згради. Според податоците на Институтот за вулканологија, лавата сега зафаќа 154 акри.

Реки лава се движат низ планините кон погусто населеното крајбрежје. Околу 1.000 луѓе вчера беа евакуирани од крајбрежната област Тодоке, со што вкупниот број на евакуирани лица од островот се искачи на 6.000.

Средбата со лава чија температура надминува 1.000 степени Целзиусови со вода може да предизвика експлозии и да произведе облаци од токсичен гас.

Брзата евакуација помогна да се спречат жртвите од ерупцијата, иако беше направена голема штета на куќите, инфраструктурата и земјоделското земјиште, велат официјалните лица.

Итните служби на островот доцна синоќа се обидоа да оттргнат дел од лавата од куќите, а официјалните лица велат дека не знаат дали ќе успее.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија8 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија8 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија11 час

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија12 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија12 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија12 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион13 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија13 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион14 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија16 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија16 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет17 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет17 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија1 ден

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет1 ден

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет1 ден

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион1 ден

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија1 ден

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие