Контакт

Европа

Во Шпанија уапсени четворица за поврзаност со IS

Објавено пред

Шпанската полицијата уапси во понеделникот четворица мажи кои се сомничат дека се дел од мрежата за илегална имиграцијата којашто ја користела екстремната сунитска организација Исламска држава (IS) за доведување џихадисти во Европа, а меѓу нив и лица вмешани во минатогодишните терористички напади во Париз.

dobivaj vesti na viber

Шпанските власти ги сомничат уапсените мажи дека биле во контакт со „барем еден“ од двајцата екстремисти уапсени во Салцбург во Австрија набрзо по терористичките напади од 13-ти ноември 2015 година, во кои беа убиени 130 луѓе, соопшти министерството за внатрешни работи во Мадрид.

Австриската полицијата ги уапси Алжирецот Адел Хадади и Пакистанецот Мохамад Усман на 10-ти декември минатата година во мигрантскиот центар во Салцбург поради поврзаност со џихадистичката ќелија којашто ги изврши нападите во Париз. Иследните веруваат дека Хадади и Усман на 3-ти октомври 2015 година заминале на грчкиот остров Лерос со чамец во кој имало уште две лица, за кои се смета дека се Ирачани, а кои се разнеле со експлозив во близина на парискиот стадион „Стад де Франс“ во текот на нападите.

Хадади и Усман од грчките власти биле притворени 25 дена бидејќи поседувале лажни сириски пасоши. Откако биле пуштени, тие го продолжиле патот по ткн балканска рута и пристигнале во Салцнург кон крајот на ноември истата година.

Четворицата мажи кои се уапсени во Шпанија во понеделникот, се сомничат дека се поврзани со синџирот за илегалната имиграција кој го организирал доаѓањето на Хадади и Усман во Европа, наведува тамошното министерство за внатрешни работи. Шпанските власти сега треба да утврдат дали овие четворица, чии идентитети не се објавени, исто така, се припадници на Исламската држава.

По париските напади, Шпанија ги засили истрагите против мрежите за илегална имиграција, за да „спречи нив да ги користат терористите за инфилтрирање во Европа“, се наведува уште во соопштението на министерството/крај/мф/сн

Европа

Мртво девојче пронајдено на брегот на Рајна, полицијата веднаш ги уапси родителите: хорор во Германија

Објавено пред

Телото на 15-годишно девојче е пронајдено на брегот на Рајна во германскиот град Вормс.

dobivaj vesti na viber

Телото било пронајдено во понеделникот околу 18 часот, пренесува „Билд“.

Според медиумите, полицијата ги привела родителите.

„Сомнежот е насочен и кај таткото (39) и кај мајката (34)“, соопштија од полицијата.

Сите три лица се Авганистанци.

Засега не се познати повеќе детали за смртта на девојчето.

Прикажи повеќе...

Европа

139 луѓе во Русија имаат симптоми на ботулизам, многу од нив се во тешка состојба

Објавено пред

Најмалку 139 лица во Русија побарале лекарска помош со симптоми на ботулизам во изминатите неколку дена, соопштија вчера властите. Ботулизмот, што се пренесува преку храна, е ретка болест предизвикана од токсин произведен од еден вид бактерии, Clostridium botulinum.

dobivaj vesti na viber

Јадењето храна контаминирана со токсинот може да предизвика парализа, отежнато дишење, а понекогаш и смрт. Симптомите типични за ботулизам може да вклучуваат силна абдоминална болка, повраќање, дијареа, заматен вид, сува уста, отежнато голтање или зборување и невролошки нарушувања, пишува Асошиетед прес.

Во Москва 121 лице побарале лекарска помош поради сомневање за ботулизам, изјави вчера заменик-градоначалничката Анастасија Ракова за руската државна новинска агенција Тасс. Таа додаде дека 55 заболени се во тешка состојба, од кои 30 се на интензивна нега.

Дванаесет лица побарале лекарска помош поради сомневање за ботулизам во Нижни Новгород, град на околу 400 километри источно од Москва. Девет од нив се во тешка состојба, соопшти регионалното Министерство за здравство. Шест лица се хоспитализирани со симптоми на ботулизам во Казан, град на околу 700 километри источно од Москва.

Се чини дека здравствените власти поврзаа барем некои од случаите во Москва со две марки салати, готови за јадење. Рускиот надзорен орган за јавно здравје Роспотребнадзор ја прекина продажбата на салати откако беа пријавени првите случаи на труење и сега се чекаат резултатите од истрагата.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Дрон сними ајкула во близина на плажа, капачите веднаш излегле од водата: паника во Шпанија

Објавено пред

Ново забележување ајкула доведе до затворање уште две плажи во Шпанија, а предатори се забележани кај брегот на Гран Канарија.

dobivaj vesti na viber

Спасувачите им наредиле на капачите да излезат од водата на плажата Меленара на источниот брег на островот, втор ден по ред, кога полициски дрон забележал ајкула на плажата набргу откога повторно била отворена вчераутро.

Забраната за пливање е проширена и на соседната плажа Салинетас, пишува „Дејли мејл“.

И околу два часа подоцна спасувачите подигнаа црвено знаме на трета локација – плажата Сан Аугустин на југот на островот – откога турист ја фотографира перката на ајкула која излегува од водата.

Веднаш не беше јасно дали големата риба е истата што ги исплаши капачите на плажата Меленара во саботата околу 17 часот и доведе до првото затворање на плажата.

Вчераутро накратко беше отворена за пливање пред второто затворање околу 13 часот кога дронови на локалната полиција забележаа ајкула во близина на пристаништето Талијарте до плажата Меленара.

Локалната полиција потврди по второто, многу појасно видување преку дронот, во истата област вчера околу 17 часот дека се работи за ајкула чекан, истиот вид што предизвика паника во саботата кога се појави во близина на брегот.

Тие можат да бидат долги и до шест метри.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Залутан куршум заврши во грбот на Скопјанец додека возел велосипед низ Чаир

Додека 35-годишниот А.Ф. од Скопје се возел со својот велосипед во Чаир, почувствувал болка во грбот. Бил пренесен во болница,...

Македонија3 часа

(Видео) Спасовски: Каде што има големи ветувањата, одете со мала торба, предлогот за влада е без план во економијата и стратешките цели

Од она што денеска беше соопштено во јавноста при поднесувањето на предлогот за работа и состав на новата влада јасно...

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: До Собранието поднесени програмата и составот на новата влада, очекувам на дневен ред да бидат ставени викендов

„Штотуку во архивата на македонското Собрание ја поднесов предлог-програмата за работа на идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ како мандатар, а...

Македонија5 часа

„Тарифата на нотарите енормно зголемена – партиите на власт со нов удар по џебот на граѓаните“, велат од партијата Левица

„Министерот за правда во заминување, Кренар Лога, неколку дена пред напуштање на функцијата, која ја извршуваше катастрофално и со секојдневни...

Македонија6 часа

Од четврток активно портокалово ниво за опасност од високи температури во Македонија

Од утре до недела нашето подрачје ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која...

Македонија6 часа

Почина Стојан Андов – првиот претседател на Собранието на независна Македонија

Првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов, почина на 89-годишна возраст. Андов е роден во...

Македонија7 часа

Колку ги чинеше граѓаните театарот за фабриката за електроавтомобили, прашуваат од партијата Левица

„Компанијата за производство на електрични возила од Ахен, Next.E.Go, банкротира и, дефинитивно, оди во стечај. Next.E.Go, или кај нас познати...

Топ9 часа

Познат идентитетот на двете лица што загинаа на Галичица, паднале во бездна длабока 200 метри

Вчера околу 13.00 часот во провалија покрај патот Охрид – Отешево, полициски службеници од Полициската станица Ресен со помош од...

Свет9 часа

Столтенберг: Ако не престане да ја поддржува Русија, Кина треба да ги сноси последиците

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска за Би-Би-Си изјави дека Кина, доколку не го промени своето однесување, треба да...

Македонија10 часа

Мицкоски треба денес да го достави предлогот за состав на влада до Собранието

Мандатарот Христијан Мицкоски, се очекува денеска до Собранието да го достави предлогот за состав на владата и програмата за нејзина...

Свет10 часа

Агент на тајната служба ограбен со пиштол за време на патувањето на Бајден

Агент на американската тајна служба бил ограбен под закана со пиштол за време на патувањето на американскиот претседател Џозеф Бајден...

Свет10 часа

Путин пристигнува во посета на Северна Кореја, првпат по 24 години

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Пјонгјанг ќе се сретне со севернокорејскиот претседател Ким Џонг Ун, за прв пат по...

Свет10 часа

Најмалку 17 лица загинаа во бегалскиот камп Нусејрат во Газа

Најмалку 17 лица загинаа во текот на ноќта во бегалскиот камп Нусејрат во центарот на Газа, од израелското бомбардирање, јавува...

Свет10 часа

Тројца убиени во престрелка во Торонто, полицијата се сомнева дека меѓу нив е и убиецот

Полицијата во Торонто денеска соопшти дека верува дека напаѓачот кој уби маж и жена е убиен во пукање во канцелариски...

Топ22 часа

Возило падна во провалија длабока 200 метри на Галичица, две лица загинаа

Две лица загинаа при пад во провалија со возило на Галичица. Според информациите од ЦУК, несреќата се случила кај местото...

Uncategorized23 часа

Заев и Ципрас му врачија на награда на Нимиц: „Ни порача да го чуваме и целосно да го имплементираме Преспанскиот договор“

Експремиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас му ја врачија Наградата за мир Преспа на поранешниот медијатор Метју Нимиц, најавувајќи дека...

Македонија1 ден

Здравство треба да го санира урнатиот ѕид кај Детската клиника, а Град Скопје и Општина Центар да најдат решение за подземните води

Санацијата на Полуурнатиот ѕид кај Детската клиника е во надлежност на Министерството за здравство, а решението за подземните води треба...

Топ1 ден

Приведени криминалци од Прилеп кои со пиштол и’ се заканувале на продавачка, едниот бил бегалец од затвор

Полицијата приведе двајца криминалци од Прилеп, кои претходно денес со пиштол се заканувале на 35-годишна прилепчанка пред продажниот објект каде што...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Подавам рака на СДСМ за суштинските прашања од важност за Македонија, но тоа не значи амнестирање од одговорноста за криминалите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната свеченост по повод 34 години од формирањето на ВМРО-ДПМНЕ насловена „34 години ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија1 ден

„Уште седум нови барања за апанажа – 750.000 евра го чинат народот поранешните функционери на ДПМНЕ, СДС и ДУИ“, велат од партијата Левица

Пред околу две недели собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата им одобри апанажа, во траење од една година,...