Контакт

Свет

Клинтон имала два милиона гласови повеќе од Трамп

Објавено пред

Неуспешната кандидатка за претседател на САД на Демократската партија, Хилари Клинтон., имала два милиона гласови повеќе од нејзиниот противкандидат од Републиканската партија, Доналд Трамп на гласањето на 8-ми ноември, но сепак загуби поради изборниот систем според кој сега избраниот американски претседател освоил повеќе ткн електори.

dobivaj vesti na viber

Американските избори се спроведуваат на две нивоа. Во првата фаза гласаат избирачите во секоја сојузна држава поединечно. Кандидатот, кој ќе победи во една држава, ги собира сите таканаречени електорски (изборни) гласови од државата, чиј број одговара на бројот на изборните единици за избор на претставниците во Конгресот. Во втората фаза се утврдува кандидатурата на претендентот кој ги постигнал потребните 270 од 538 гласови за влегување во Белата куќа.

Притоа, во 48 држави важи правилото „победникот ги носи сите гласови“, односно кандидатот кој една од овие држави го освојува мнозинството гласови од избирачите, макар и со најмала можна разлика ги освојува сите електори во конкретната држава, а исклучок се Небраска и Мејн коишто електорите ги делат сразмерно според бројот на гласовите.

Доналд Трамп освои 290 електорски гласови, а Хилари Клинтон 232, поради што и не успеа да стане првата жена во историјата на САД која ќе биде станар на Белата куќа во својство на шеф на државата.

Хилари Клинтон остварила предност од 1,5 процентни поени, наведуваат во средата експертите од Cook Political Report. Таа освоила 64.227.373 гласови, а Трамп 62,212.752 гласови, според податоците објавени во средата, пренесува Politico.

Ова е вторпат во овој век претседателскиот кандидат на Демократската партија да освои повеќе гласови, но сепак да ги загуби изборите. Во 2000 година Ал Гор загуби во трката со Џорџџ В. Буш, иако имаше 544.000 гласови повеќе./крај/мф/сн

Свет

Бројот на загинати за време на овогодишниот аџилак се зголеми на повеќе од 1.300

Објавено пред

Бројот на починати за време на овогодинешниот аџилак во Мека се зголеми на 1.301, изјави денеска министерот за здравство на Саудиска Арабија Фахад Ал Џалаџел.

dobivaj vesti na viber

Министерот, чии зборови ги пренесе државната телевизија, рече дека причината за смртта е „пешачење на долги растојанија под директна сончева светлина“ без соодветна заштита, а меѓу загинатите има многу стари лица и оние кои боледуваат од хронични болести.

Околу 83 отсто од смртните случаи се оние на кои не им било одобрено за аџилак, рече саудискиот министер.

Прикажи повеќе...

Свет

Најмалку 15 полицајци и неколку цивили убиени во кординарани терористички напади во Русија

Објавено пред

Во терористичките напади во Дербент и Махачкала, во јужната руска република Дагестан, загинаа повеќе од 15 полицајци и неколку цивили, соопшти денеска гувернерот Сергеј Меликов за новиот биланс на нападите.

dobivaj vesti na viber

Во неделата беа извршени неколку напади врз синагога и црква во Дербент, како и врз православна црква и две полициски станици во Махачкала. Во овие градови е воведен режим на антитерористичка операција, соопштија дагестанските власти.

„Повеќе од 15 полицајци се жртви на терористички напад“, изјави Меликов на својот Телеграм канал по резултатите од оперативниот штаб формиран по нападите во Дербент и Махачкала.

Прикажи повеќе...

Свет

Екипажот на товарен брод во грчка сопственост е полесно повреден од напад на Хути во Црвеното Море

Објавено пред

Екипажот на товарен брод кој пловел под знаме на Либерија и е во сопственост на Грција е полесно повреден во напад со дрон на јеменските бунтовници Хути во Црвеното Море, соопшти Централната команда на американската војска (ЦЕНТКОМ).

dobivaj vesti na viber

Во соопштението се наведува дека нападот се случил во неделата и дека е оштетен товарниот брод M/V Trans world navigator, кој продолжил да плови.

Бродот неодамна се закотви во Малезија и беше на пат за Египет.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

Бројот на загинати за време на овогодишниот аџилак се зголеми на повеќе од 1.300

Бројот на починати за време на овогодинешниот аџилак во Мека се зголеми на 1.301, изјави денеска министерот за здравство на...

Македонија9 минути

Левица: Уапсени моќници со дрога, блиски до Максим и ЗНАМ во Охрид

Во текот на минатата недела, во акција на Охридската полиција, со поголема количина дрога беа уапсени три лица, кои се...

Свет16 минути

Најмалку 15 полицајци и неколку цивили убиени во кординарани терористички напади во Русија

Во терористичките напади во Дербент и Махачкала, во јужната руска република Дагестан, загинаа повеќе од 15 полицајци и неколку цивили,...

Свет37 минути

Екипажот на товарен брод во грчка сопственост е полесно повреден од напад на Хути во Црвеното Море

Екипажот на товарен брод кој пловел под знаме на Либерија и е во сопственост на Грција е полесно повреден во...

Македонија46 минути

ЦУК: 2 699 повици на 112 во последното деноноќие, невреме во Тетовско и Скопско и 15 пожари на отворено, два се уште се активни

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 699 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Македонија1 час

Голем број пријави за поплавени куќи и улици, прекини и во снабдувањето со струја: ЦУК за невремето во Тетово

Како последица на невремето што во попладневните часови го зафати Полошкиот реон проследено со силен дожд и град, на телефонскиот...

Македонија10 часа

Избрана новата Влада на чело со Христијан Мицкоски

Со 77 гласови „за“, 22 гласови „против“ и без воздржани беше изгласана новата Влада. Христијан Мицкоски е 13-ти премиер, а...

Македонија11 часа

Мицкоски: Ќе ја кажам срамната придавка, во моментов сум немоќен

Луѓето што ме знаат, тие знаат дека мојот збор планина тежи. Ќе правам се додека сум жив неправдата да ја...

Македонија12 часа

(Видео) Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Дел од оградата заедно со рекламно пано од железничкиот мост во Автокоманда паднале врз две возила во движење, во екот...

Свет13 часа

Напаѓачи упаднаа во црква и синагога во Русија, убија полицајци, му го пресекоа грлото на попот

Вооружени напаѓачи отвориле оган врз синагога, православна црква и полициска станица во рускиот регион Дагестан, а неколку луѓе биле убиени,...

Македонија13 часа

(Видео) Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Ограда од мост падна кај Автокоманда, колони возила останаа заглавени. Ваква е сликата по невремето што попладнево го зафати Скопје....

Македонија14 часа

Почина 8-месечно бебе на пат од Прилеп кон Скопје, тежело само три килограми

Осуммесечно бебе починало за време на транспорт со возило на Итната медицинска помош од Прилеп до Клиниките во Скопје. Бебето...

Македонија15 часа

ЕВН ќе ја гасне струјата во Тетово поради опасноста од струен удар по силното невреме

ЕВН ќе ја исклучува струјата улица по улица и населба по населба во Тетово поради опасноста од струен удар по...

Македонија17 часа

МВР со детали за смртта на пратеникот од СДСМ: паднал од кровот на викендичката на Осогово и загинал

Полицијата објави детали за несреќата во која вчера животот го загуби пратеникот од редовите на СДСМ, Миле Андонов. Според информациите,...

Топ21 час

Возач со автомобилот удри во 77-годишен мотоциклист во Штип и побегна од местото

Вчера на улицата Гоце Делчев во Штип, автомобил удри во мотоцикл „баотиан’ со штипски регистарски ознаки, управуван од М.Т.(77) од...

Свет21 час

Подготвени сме на било каква акција во Либан, рече израелскиот министер по заканите на Хезболах

Израел е подготвен за секаква акција што може да биде потребна во Газа, Либан и дополнителни области, изјави израелскиот министер...

Македонија21 час

МНР: Македонските граѓани да го напуштат Либан поради влошената безбедносна ситуација

Поради влошенета безбедносна ситуација во Либан, Министерството за надворешни работи ги повикува македонските државјани кои се наоѓаат во оваа држава,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Како држава мора да имаме силни и брзи резултати за да фатиме чекор со европските стандарди и вредности

Граѓаните на изборите јасно и недвосмислено дадоа поддршка на ВМРО-ДПМНЕ, на промените и на реформите. Сега е време идната Влада...

Свет1 ден

Романската воена база наскоро ќе стане најголема НАТО база во Европа: „Зголемено е американското присуство“

Воздухопловната база Михаи Когалничану во Романија се подготвува да стане најголемата воздухопловна база на НАТО во Европа, поголема од Рамштајн...

Свет1 ден

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтер ја погоди Венецуела

Венецуела денеска беше погодена од земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот се случил рано утринава, по...