Контакт

Свет

Лавров објави прекин на сириските операции во Алепо, нови преговори со САД во сабота

Објавено пред

Сириската војска ги прекинала борбените операции во северниот град Алепо за да се овозможи извлекување на цивилите од квартовите во кои се наоѓаат остатоците од бунтовничките групи, изјави во четвртокот во Хамбург рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

dobivaj vesti na viber

„Можам да ви кажам дека денеска на истокот од Алепо се прекинати борбените операции на сириската војска, бидејќи во тек е големата операција на извлекување на цивилите“, изјавил шефот на руската дипломатија Сергеj Лавров, на маргините од заседанието на Советот на министри за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), во германски Хамбург, пренесе агенцијата ТАСС.

„Осум илјади луѓе ќе бидат извлечени преку коридорот долг пет километри“, додал Лавров.

Одговарајќи на новинарско прашање, портпаролот на Белата куќа, Џошуа Ернест овени дека тоа претставува „знак дека би можело нешто позитивно да се случи“, пренесува AFP.

Лавров, покрај тоа, најавил и дека руско-американските воени и дипломатски преговори ќе се одржат во сабота во Женева, „за да се доврши работата (…) на изнаоѓањето решение за проблемот во источно Алепо“. На тие преговори ќе се разговара за плановите за извлекување на бунтовничките борци и цивилите кои тоа го сакаат, додал шефот на руската дипломатија.

Сергеј Лавров и неговиот американски колега Џон Кери, по повлекувањето на планот и одложувањето на разговорите од американската страна, во четвртокот кусо разговараа при нивната средба во Хамбург, но неименуван американски челник за Reuters изјави дека немало „напредок, ниту заклучоци во врска со Алепо“.

Објавата на Лавров во врска со Алепо дојде, откако во средата шест западни земји, меѓу кои и САД, побараа „моментален прекин на огнот“ поради „можна хуманитарна катастрофа“ во вториот по големина град во Сирија, повикувајќи ги Русија и Иран „да го искористат своето влијание“ врз сириската влада за да се постигне тоа.

Москва оцени дека станува збор за обид на опозициските и радикалните исламистички бунтовници во Алепо да им се даде време да здивнат и да се прегрупираат, откако претходните денови загубија 60 отсто од територијата којашто ја контролираа во источните квартови речиси четири години./крај/мф/сн

Свет

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Објавено пред

Руската фрегата „Адмирал Горшков“ и подморницата „Казан“ на нуклеарен погон, пристигнаа на Куба во петдневна посета што Москва ја гледа како демонстрација на сила во услови на зголемени тензии поради инвазијата на Украина.

dobivaj vesti na viber

Љубопитни посматрачи, рибари и полиција се собраа долж крајбрежниот булевар во Хавана за да ја поздрават флотата кога таа влезе во пристаништето на градот во средата.

Куба, долгогодишен сојузник на Русија, го поздрави доаѓањето на бродовите со 21 вод.

Четири руски бродови изведоа обука за „високопрецизно ракетно оружје“ во Атлантскиот Океан додека беа на пат кон Куба. Подморницата и фрегатата се опремени со хиперсонични ракети „Циркон“, крстосувачки ракети „Калибр“ и противбродски ракети „Оникс“, соопшти руското Министерство за одбрана.

Невообичаеното распоредување на руската морнарица толку блиску до Соединетите Американски Држави доаѓа откако Вашингтон и некои западни сојузници на Украина му дозволија на Киев да го користи нивното оружје на цели во Русија, поради обновениот руски напад врз Харков и недостигот од борбени трупи и муниција, пренесуваат медиумите во светот.

Хавана се наоѓа на само 160 километри од Ки Вест во јужната држава Флорида каде што САД имаат воздухопловна база.

„Воените бродови се потсетник за Вашингтон дека е непријатно кога противникот се меша во вашата близина“, изјави за Асошиејтед прес Бенџамин Гедан, директор на програмата за Латинска Америка на тинк-тенкот Вилсон Центар со седиште во Вашингтон, мислејќи на мешањето на Западот во Руската војна во Украина.

„Тоа, исто така, ги потсетува руските пријатели во регионот, вклучувајќи ги и американските непријатели Куба и Венецуела, дека Москва е на нивна страна“, рече тој.

Куба минатата недела рече дека посетата е стандардна практика за поморските бродови од пријателските земји и дека флотата не носи нуклеарно оружје.

САД, кои го следеа движењето на бродовите, исто така го намалија значењето на распоредувањето.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, во средата изјави за новинарите дека ваквите поморски вежби се рутински.

„Сме виделе вакви работи и порано и очекуваме да ги видиме повторно, така што нема да црпам посебни мотиви од тоа“, рече Саливан.

Тој додаде дека нема докази дека Русија префрлила ракети на Куба, но САД ќе останат будни.

Прикажи повеќе...

Регион

Запалена куќата на вујкото осомничен за убиството на 11-годишното девојче во Грција

Објавено пред

Куќата на вујкото, кој е осомничен за убиство и обид за силување на 11-годишното девојче во Грција, вчера пред нејзиниот погреб била опожарена.

dobivaj vesti na viber

Објектот бил запален неколку минути пред погребот на малата Василика која исчезна во неделата, а нејзиното тело со бројни повреди беше пронајдено во понеделникот на нива, пренесуваат медиумите во регионот.

Осомничениот за убиството признал дека сакал да има односи со девојчето, но кога таа го одбила и се заканил дека ќе им каже на родителите и ја избодел со шрафцигер и и го фрлил телото во поле.

Локалните медиуми јавуваат дека група непознати лица фрлиле факели кон домот на вујкото, а се верува дека станува збор за чин на одмазда за бруталната смрт на девојчето.

Пожарникарите брзо пристигнале на местото на настанот и го локализирале пожарот, а како што се наведува, во куќата во моментот на нападот не биле членовите на семејството на осомничениот, бидејќи претходно го напуштиле селото, стравувајќи дека може да се случи такво нешто.

Според написите, бројни членови на семејството на убиената девојка и нивни пријатели сакале да го линчуваат осомничениот додека тој вчера беше донесен во обвинителството да даде исказ. На крајот, обвинителот мораше да оди во притворското одделение за да го сослуша осомничениот.

Прикажи повеќе...

Свет

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Објавено пред

Г7 постигна договор да и обезбеди на Украина 50 милијарди долари до крајот на годината користејќи ги добивките од замрзнатите руски средства, соопшти француското претседателство.

dobivaj vesti na viber

Во вторникот беше најавено дека Г7 ќе создаде фонд за поддршка на Украина користејќи ги приходите од замрзнатите руски средства, потсетува „Киев Индипендент“.

Фондот наводно ќе биде создаден во рамките на меѓународна организација како што е Светска банка, со придонеси во форма на заеми за „извонредно забрзување на приходите“.

Додека западните земји замрзнаа руски средства од 300 милијарди долари, тие можат да пристапат само до приходот генериран од овие средства, приближно 3,2 милијарди долари годишно.

Со формирање на фонд за заем што ќе се отплаќа со користење на овој приход, земјите можат да понудат непосредна поддршка на Украина над оваа сума.

Француски функционер, цитиран од медиумите, предупреди дека „ако поради некоја причина незамрзнатите руски средства или приходите од руските средства не се доволни за финансирање на заемот, тогаш ќе треба да се размисли како да се сподели товарот на тој заем“.

САД предложија целосна конфискација на руските средства во согласност со неодамна усвоениот РЕПО акт, додека ЕУ се двоумеше, плашејќи се од правни и фискални замки како последица на таа конфискација, пишуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Левица: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија45 минути

Пронајдено, исчезнатото 19-годишно момче во Битола

Вчера имаше потрага по исчезнато лице во Општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола, информираше дека лице на 19 години...

Македонија51 минута

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет1 час

(Видео) Солзавец и водени топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет1 час

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет1 час

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ17 часа

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија17 часа

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија20 часа

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија20 часа

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија21 час

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија22 часа

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија24 часа

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија1 ден

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија1 ден

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион1 ден

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...

Македонија2 дена

МЗ: Паднатиот потпорен ѕид позади Детската клиника е изграден на државно земјиште, а Министерството нема прибележано право за трајно користење на тоа земјиште

Министерството за здравство информира дека во случајот со паднатиот потпорен ѕид позади Клиниката за детски болести истиот е изграден на...

Македонија2 дена

Агелер го пофали Мицкоски на енергетскиот форум: Вашето присуство дава многу важна порака за навигација на енергетскиот пејзаж

Енергетската сигурност и зелената енергија се два суштински приоритета што треба да ги надминат партиските политики, рече денес амбасадорката на...

Македонија2 дена

Деспотовски ги повика кандидатите за претседател на СДСМ да се соочат на дебата: Охрабрува тоа што моите колеги ги промовираат клучните точки од мојата програма

Јован Деспотовски ги повика уште еднаш сите кандидати за претседател на СДСМ да му се придружат на јавна дебата, на...

Економија2 дена

Мицкоски најави инвестиција во енергетиката: Нов ветропарк помеѓу Карбинци, Штип и Радовиш за производство на електрична енергија

„Кога се работи за енергетската транзиција треба да имаме предвид дека е сложена и доста скапа таа транзиција. Секогаш кога...