Контакт

Свет

Обама изрази сочувство за смртта на Фидел Кастро кого Трамп го нарече „брутален диктатор“

Објавено пред

Американскиот претседател Барак Обама изрази во саботата сочувство за смртта на водачот на кубанската револуција Фидел Кастро, додека неговиот наследник во Белата куќа го нарече „брутален диктатор кој го угнетуваше својот народ шест децении“ и рече дека неговата администрација откако ќе ја преземе должноста на 20-ти февруари, ќе стори сé за да му помогне на кубанскиот народ.

„Во моментот на смртта на Фидел Кастро, ние му подаваме рука на пријателство на кубанскиот народ“, изјави американскиот претседател Барак Обама изразувајќи сочувство за смртта на кубанскиот челник во петокот на 90-годишна возраст.

„Историјата ќе запише и ќе суди за огромното влијание на оваа фигура врз луѓето на сите околу него“, се наведува во писмената изјава на Обама.

Тој истакнува дека речиси 60 години односите меѓу САД и Куба биле нарушени од „политичките разлики“,и оти во текот на неговото претседателствувањето напорно се работело да се остави минатото зад себе и да се стреми кон иднината, во која односите меѓу двете земји ќе бидат определени не со разликите, туку со многуте нешта коишто ги споделуваат како соседи и пријатели.

„Денеска ние изразуваме сочувство до семејството на Фидел Кастро и се молиме за кубанскиот народ. Следните денови тие ќе си споменуваат за минатото и ќе гледаат кон иднината, и притоа кубанскиот народ треба да знае дека САД се нивниот пријател и партнер“, порачува Обама.

Обама кон крајот на 2014 година објави дека го започнува процесот на подобрување на односите со Куба, кои беа прекинати повеќе од шест децении. Во 2015 година двете земји ги отворија повторни дипломатските мисии, а во март истата година Обама ја посети кубанската престолнина Хавана. Сепак, американското трговско ембарго врз Куба наметнато од страна на Конгресот досега не е укинато.

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, пак, во својата изјава по повод смртта на Фидел Кастро го нарече кубанскиот челник диктатор и вети оти ќе помогне за благосостојба на Куба.

„Денеска светот го одбележува заминувањето на бруталниот тиранин кој го угнетуваше сопствениот народ во речиси шест децении. Оставината на Фидел Кастро се стрелачките водови, незамисливите страдања сиромаштијата и непочитувањето на фундаменталните човекови права“, се истакнува во писмената изјава на Трамп.

Додава дека Куба и натаму е тоталитарен остров. Притоа Трамп изразува надеж дека со смртта на Фидел земјата ќе мине од ужасите коишто ги трпела кон живот во заслужената слобода „за прекрасниот кубански народ“.

„И покрај трагедиите, смртите и болките предизвикани од Фидел Кастро, кои не можат да се избришат од паметењето, нашата администрација ќе стори сé што може за кубанскиот народ конечно да може да го започне својот пат кон просперитетот и слободата“, порачува Трамп./крај/мф/сн

Свет

САД воведоа санкции против Белорусија

Објавено пред

САД ѝ воведоа санкции на Белорусија, кои се однесуваат на 16 лица и пет организации, објавено е на веб-страницата на Министерството за финансии на американската влада.

Ова врши дополнителен притисок врз претседателот Александар Лукашенко.

Меѓу организациите кои беа погодени од американските санкции се Комитетот за државна безбедност на Белорусија и Генералниот директорат за борба против организиран криминал и корупција на белоруското Министерство за внатрешни работи, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Шпанскиот премиер најави помилување за притворените каталонски лидери

Објавено пред

Шпанската влада планира да ги помилува деветтемина лидери за неуспешниот обид за независност на Каталонија во 2017 година, објави денеска премиерот Педро Санчез.

Со помилувањата што ќе ги потврди владата на неделната седница, социјалистичкиот премиер Санчез сака да ги намали тензиите во североисточниот регион и на тој начин да започне преговори меѓу Мадрид и каталонските власти.

„Конфронтацијата не реши ниеден проблем“, рече тој во говорот во познатата опера во Барселона, настан на кој присуствуваа околу 300 претставници на каталонското граѓанско општество.

„За да се постигне договор, некој мора да го направи првиот чекор“, рече Санчез и додаде дека шпанската влада ќе го стори тоа.

Анкетите претходно покажаа дека околу 60 проценти од Шпанците, вклучувајќи ги скоро сите опозициски партии, се спротивставуваат на ослободувањето на деветтемина политичари и активисти приведени во 2019 година за нивната улога во хаотичните и понекогаш насилни настани што ја предизвикаа најголемата политичка криза во Шпанија во последните неколку децении.

Прикажи повеќе...

Европа

Нова студија: Оздравените oд ковид да се вакцинираат за стопроцентна сигурност дека нема пак да се заразат

Објавено пред

Студија на Медицинскиот универзитет во Инсбрук докажува дека по заздравувањето од Ковид-19, се стекнува стабилен долгорочен имунитет.

„Можеме да бидеме многу сигурни дека стекнуваме имунитет. Можеби е полесно и побезбедно да се добие имунитет преку вакцината, бидејќи со тоа се избегнува опасност од долгорочни последици“, изјавил за агенцијата АПА, авторот на студијата, Флоријан Дајзенхамер.

Тој посочил дека оние кои биле подложени на корона имаат имунитет.

„Вирусот разбира само еден јазик, а тоа е убиство со имунитет“, додава шефот на Одделот за невроимунологија.

Дајзенхамер ги советува оздравените и покрај тоа да примат вакцина.

„Вакцината е само дополнителен трик во раката, кој дава конечна сигурност. Тоа е крајната заштита. Не сум запознаен со ниту еден извештај во кој некој што оздравел, а потоа се вакцинирал, повторно се разболел“, вели австрискиот експерт.

Според него, опоравените кои се дополнително вакцинирани имаат скоро стопроцентна сигурност дека нема повеќе да се заразат.

„Анализите јасно покажуваат огромна имунолошка реакција, кога веќе оздравените, по шест до 12 месеци ќе примаат вакцина“, објаснува тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Последниот танц на најголемиот – Пандев го стартува последниот меч за Македонија

Македонија нема шанси да се пласира во осминафиналето на ЕУРО 2020, но целото внимание на фудбалската јавност е свртена кон...

Македонија5 часа

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија6 часа

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа6 часа

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија7 часа

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ8 часа

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија9 часа

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет9 часа

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Македонија10 часа

Владата во Црна Гора го отповика почесниот конзул во Македонија, Бранко Азески

Владата во Црна Гора ваквиот потег го објасни со изјава дека отповиканиот амбасадор се обидел да ги омаловажи и да...

Свет10 часа

САД со ултиматум до Кина, или нова истрага за Ковид-19, или изолација

Џејк Саливан, советник за безбедност на американскиот претседател Џозеф Бајден, рече дека Кина има уште еден избор или да дозволи...

Спорт10 часа

Пандев последен пат ќе ја предводи Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија, вечерва, ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство. Натпреварот против Холандија, на стадионот што го...

Европа11 час

ЕУ: Црна кутија, задолжителна во автомобилите од следната година

Од следната година, задолжително во сите нови автомобили во ЕУ ќе биде поседувањето т.н Црна Кутија, а од 2024 година,...

Македонија22 часа

За шест часа, казнети 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница

Полицијата за шест часа казни 66 возачи за брзо возење на автопатот Скопје-Велес и скопската обиколница, соопшти Министерството за внатрешни...

Спорт1 ден

„Гранде“ Пандев потврди дека утре го игра последниот меч за Македонија!

Легендарниот македонски капитен Горан Пандев, потврди дека утре против Холандија ќе го одигра својот последен меч за македонската репрезентација, заминувајќи...

Регион1 ден

Џамбаски: Македонија е бугарска, од двете страни на границата Деве Баир живее една нација

Една нација живее на двете страни од границата Деве Баир, а тоа е бугарската, ова го напиша бугарскиот европратеник, Ангел...

Македонија1 ден

Нови осум заболени од Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.265 тестирања, а регистрирани се 8 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 3,...

Свет1 ден

(Видео) Петмина градежни работници загинаа при уривање на училиште во Белгија

Најмалку пет лица загинаа а девет се повредени кога училишна зграда во белгискиот град Антверпен се сруши за време на...

Македонија1 ден

Николоски: Нема да дозволиме избори без евидентирање на граѓаните со отисок од прст

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи локални избори без евидентирање на граѓаните со отисок од...

Топ1 ден

Австралијка приведена на скопскиот аеродром

Државјанка на Австралија ноќеска била приведена на скопскиот аеродром, откако при извршена пасошка контрола и проверка во службените евиденции било...

Регион1 ден

(Видео) Тројца работници повредени во експлозијата во фабриката во Чачак

Тројца работници се полесно повредени, а еден е задржан на одделение за интензивна нега на лекување, по вчерашните низа експлозии...

Досие