Контакт

Свет

Петмина мртви во терористички напад во кинеската покраина Синџијанг

Објавено пред

Напаѓачи во средата се забија со автомобил во владина зграда во западната кинеска покраина Синџијанг, која оваа година беше релативно мирна, и притоа активирале експлозивна направа која усмртила едно лице, додека сите четири терористи се убиени, соопшти регионалната влада.

dobivaj vesti na viber

Во кусото соопштение на владата на Синџијанг-Ујгурската автономна покраина се наведува дека инцидентот се случил во округот Каракаш, длабоко во јужниот дел од оваа покраина во кој мнозинство се народот Ујгури. Во соопштението се прецизира дека четворицата криминалци се забиле со автомобилот во дворот општинската канцеларија на Комунистичката партија, и дека детонирале експлозивна направа, како и дека сите се убиени. Три лица се ранети, а едно починало, додава локалната влада, како и дека јавниот ред е стабилен.

Синџијанг-Ујгурскиот регион е безбедносни најнестабилната област во Кина. На оваа територија живее автохтоното туркофоно население Ујгури кои станаа малцинство во однос на кинеската етничка група Хан, а според кинеските власти, дејствува терористичката организација Источен Туркестан, којашто Пекинг ја сомничи за поврзаност со глобалната терористичка мрежа Ал Каеда а од неодамна и со ултрарадикалната Исламска држава. Западните влади и организации за човекови права, пак, сметаат дека кинеските власти претеруваат и со тоа ја оправдуваат својата власт на „цврста рака“.

Во округот Шаче, или Јарканд на ујгурски јазик, во јули 2014 година избија жестоки судири пред крајот на муслиманскиот празник рамазан. Автономната област Ујгурија-Синџијанг последните години е потресувана од безредија со многу жртви, поради нетрпеливоста меѓу доминантниот народ Хан и Ујгурите. Официјален Пекинг тврди дека станува збора за исламски фундаментализам и дека екстремните Ујгури се поврзани со талибаните и други исламистички движење во Пакистан, поради што е отворен дијалог со владата во Исламабад.

Откако од пред две години во Кина се одиграа неколку големи напади, поради што властите во Синџијанг во мај 2014 годинава воведоа режим на антитерористичка операција кој беше на сила до јуни 2015 година. Притоа, беше објавено дека во изминатиот период безбедносните служби успеале да уништат повеќе од 30 терористички ќелии во автономниот регион.

Кина и претходно ги обвинуваше ујгурските сепаратисти и верските екстремисти за серија напади во покраината Синџијанг и тврди дека сакаат да формираат независна држава којашто ќе ја нарекуваат Источен Туркистан базирана на екстремните исламистички прописи. Ова тврдење не е далеку од вистината, бидејќи последните години повеќе ујгурски активисти ја потенцираат нивната етничка поврзаноста со турската популација.

Немирите досега не беа проширени надвор од покраината Синџианг, иако се претпоставува дека од 1997 година радикалните Ујгури се одговорни за бомбашки напади во кои се убиени повеќе стотици лица во некои слични такви напади во другите покраинив во Кина.

Ујгурите сочинуваа повеќе од 40 отсто од вкупно 21 милиони жители на овој регион. Повеќето од нив се населени во Кашгар и другите јужни делови на провинцијата и во последните години искажуваат незадоволство од нивниот статус во општеството

Покраината Синџијанг зазема една шестина од вкупната државна територија на Кина, а граничи со Авганистан, Пакистан, Индија и Централната Азиска Република, богата е со нафта, гас и јаглен. Автохтоното население се Ујгурите, но во децениите доселување на покраината со мнозинскиот кинески народ Хан од другите делови на Кина, денес во Синџианг, Ујгурите се помалку од половината од населението.

Постојаните тензии поради големите рестрикции на ујгурската јазична, културна и верска автономија кулминираа во јули 2009 година, кога во насилните судири меѓу Кинезите од народот Хан и етничките Ујгури во главниот град на провинцијата Урумкчи загинаа околу 200 луѓе, претежно припадници на народот Хан. Од тогаш кинеските власти погубија десетици лица осудени за поттикнување на насилни судири, уапсени и кривично гонети се стотици други, а безбедносните мерки се заострени во целата покраина. Во април 2013 година во близина на Кашгар, пак, во меѓуетничките судири загинаа 21 лице./крај/мф/сн

Свет

(Видео) Венс за Камала Харис: „Америка ја водат демократи и олигарси, оние што немаат деца и чуваат мачки и кои се очајни“

Објавено пред

Потпретседателот на Доналд Трамп, Џ. Д. Венс, во интервју за „Фокс њуз“ ја повика претпоставената демократска претседателска кандидатка Камала Харис за фактот дека нема деца.

dobivaj vesti na viber

Венс рече дека Америка ја водат демократи и олигарси, оние што „немаат деца и чуваат мачки, кои се очајни поради одлуките што ги донеле во животот и кои сакаат да го направат остатокот од земјата очаен“.

„Пред сè, тоа се Камала Харис, Александрија Окасио-Кортез и Пит Бутиџиг, целата иднина на Демократската партија се луѓето што немаат деца. Како е можно да им ја оставивме државата на такви луѓе?“, изјави тој за „Фокс њуз“.

Ј. Д. Венс исто така инсинуира дека неговите политички ривали етикетираат сè што е расистичко, дури и одредени избори за пијалаци.

Зборувајќи за законите за идентификација на гласачите на митинг во Вирџинија, тој ѝ рече на толпата: „Ако сакате да гласате, покажете лична карта“ и додаде: „Демократите велат дека тоа е расистичко. На крајот на краиштата, тие велат дека е расистички да се прави што било. Пиев диетален Mountain Dew вчера и денес; Сигурен сум дека и тоа ќе го сметаат како расистичко“.

Ј. Д. Венс претходно беше истакнат критичар на Трамп во јавноста, но за време на последниот мандат на Џо Бајден тој направи пресврт и стана една од водечките фигури на про-Трамп трендот меѓу републиканците.

Прикажи повеќе...

Регион

Maж во Хрватска им се заканувал на луѓе на улица со нож, па му се слошило и починал

Објавено пред

Психички растроен маж, вооружен со нож, им се заканувал на луѓе во  Гарешница, Хрватска.

dobivaj vesti na viber

Според соопштението, полицијата утрово во 07:10 часот добила пријава од граѓани дека психички растроено машко лице во Велика Трновитица со трактор влегло на улица, а потоа се симнало од тракторот и им се заканувало на граѓани, пренесува Јутарњи лист.

На местото на настанот биле испратени шест полициски службеници кои интервенирале против маж кој не почитувал усни наредби и им се заканувал на полицајците со нож и секира.

За да го совладаат мажот, полициски службеници употребиле физичка сила и солзавец, по што му ставиле лисици на рацете.

При давање отпор, повредени биле двајца полицајци и еден полицаец.

Полициски службеници повикале брза помош на местото на настанот, а непосредно пред нивното пристигнување на мажот му се слошило. Итната медицинска помош се обидела да го реанимира човекот, но тој починал на местото на настанот. Ќе биде спроведена кривична истрага за да се утврдат сите околности.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Еруптира Етна, откажани сите летови за Сицилија

Објавено пред

Летовите кон градот Катанија на истокот на италијанскиот остров Сицилија денеска беа прекинати по ерупцијата од блискиот вулкан Етна, објави аеродромскиот оператор, што им донесе нови неволји на патниците во екот на летната туристичка сезона.

dobivaj vesti na viber

Етна, еден од најактивните вулкани во светот, доживува интензивна активност во последните недели исфрлајќи жешка пепел и лава.

Аеродромот во Катанија веќе беше затворен претходно овој месец поради пепел во воздухот над областа. Пристаништето дејствува како центар на источниот дел на Сицилија и привлекува повеќе туристи отколку главниот град на островот, Палермо.

Во соопштението за печатот се наведува дека властите донеле одлука „да ги прекинат сите влезни и појдовни летови“.

„Суспензијата ќе резултира со откажувања и/или пренасочување кон други аеродроми“, објавија тие додавајќи дека нормалното функционирање на аеродромот ќе продолжи кога ќе престане протокот на пепел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката, кои може да донесат идеи и енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Топ2 часа

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија3 часа

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија3 часа

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...

Македонија4 часа

Состојбата со издавање лични документи се стабилизира, управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги, вели Тошковски

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, денеска, беше во посета на Одделот за граѓански работи, каде што одржа работен состанок...

Топ5 часа

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за шверцување разна стока

Во текот на минатата седмица царинските службеници спречија повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено се задржани цигари,...

Свет6 часа

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Осум лица се повредени во удар на гром за време на силното невреме што вчера го погоди Делменхорст во Долна...

Македонија6 часа

Собранието ќе избира заменик-министри; „Влен“: Нашите кандидати се без дамка на корупција

Собранието, денеска, ќе ја одржи 11. седница, на која треба да бидат изгласани заменик-министрите во Владата за комплетирање на владиниот...

Македонија6 часа

(Видео) Активни пожарите на Серта и Огражден: гори во Кумановско, Велешко, Штипско, Битолско, Охридско

Регионалниот ЦУК Куманово, известува дека околу 12:00 часот започнат е пожар во атар на с.Алгуња, Маало Голиновци. Со пожарот е...

Македонија22 часа

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија24 часа

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија1 ден

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија1 ден

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија1 ден

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет1 ден

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет1 ден

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...

Македонија1 ден

СДСМ: Скапи билети и бизнис-класи, Мицкоски и министрите душмански ги трошат народните пари

Според СДСМ, скандалот со луксузните патувања на Мицкоски и неговите министри, со бизнис класи и карти од речиси 20.000 евра...

Македонија1 ден

(Видео) Седум сѐ уште активни пожари во државата, во последното деноноќие имало 29, информира ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 29 пожари во последното деноноќие, од коишто 7 се се...

Свет1 ден

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Истрагата за заговорот на американските медиуми и политичари, кои ја криеја вистината за психичката состојба на претседателот на САД, Џо...