Контакт

Европа

Антиваксери со пцовки и навреди кон гостите на филмскиот фестивал во Солун за почитување на ковид-мерките

Објавено пред

Стотици противници на вакцинацијата го попречија доделувањето на наградите на Филмскиот фестивал во Солун, навредувајќи ги учесниците на церемонијата за носење маски и почитување на другите мерки против коронавирусот.

dobivaj vesti na viber

По протестната прошетка низ Солун, околу 400 антиваксери синоќа отидоа во театарот, каде што се одржа доделување на наградите, со цел да ги пцујат и навредуваат гледачите и персоналот на фестивалот додека доаѓаа на свеченоста.

По интервенција на полицијата, антиваксерите си заминаа оставајќи зад себе бројни антивакцинални летоци.

Десетдневниот Меѓународен филмски фестивал во Солун беше доста посетен, а сите гледачи и персонал носеа маски и мораа да имаат или потврда за вакцинација или доказ дека прележале коронавирус во последните шест месеци.

Грција за еден ден се соочи со рекорден број новозаразени, а има се повеќе смртни случаи и респираторни заболувања, поради што здравствениот систем е преоптоварен по втор пат годинава.

Само во Грција оваа недела се регистрирани 44.970 нови инфекции и 471 смртен случај како последица од коронавирусот.

Околу 6,5 од 10,7 милиони луѓе во Грција се целосно вакцинирани, но сè уште има голем број скептици и негатори на коронавирусот, а многумина веруваат во теории на заговор за вакцините.

Демонстрациите против вакцинацијата во Солун стануваат помасовни пренесуваат тамошните медиуми.

Европа

(Видео) Зеленски првпат зборуваше за украинските жртви: „Десетици илјади беа убиени…“

Објавено пред

Замената на врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни, е резултат на ресетирање на военото раководство, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за каналот „Фокс њуз“. Зеленски разговараше со американскиот водител на „Фокс њуз“, Брет Баер, на една од локациите во близина на линијата на фронтот во Харков.

dobivaj vesti na viber

Одговарајќи на прашањето зошто се разрешени врховниот командант на армијата, Валериј Залужни, и остатокот од раководството на украинските вооружени сили, Зеленски рече дека станува збор за ресетирање, реструктуирање и промена на раководството на воената команда.

„Мораме да бидеме побрзи. Тоа значи да се ослободиме од целата бирократија што ја имаме. Во спротивно, нема да имаме шанси“, изјави тој за „Фокс њуз“.

Зеленски нагласи дека „мора да бидеме паметни, технолошки поопремени и, се разбира, брзи“.

„Времето е пари, но во нашиот случај тоа не се пари, тоа се луѓе, животи на луѓе“, додаде тој.

Зеленски беше прашан и за доделувањето на титулата херој на Украина на Валери Залужни и дали тоа значеше континуирана поддршка на генералот за политиката на претседателот или потенцијална промена кон опозицијата. Претседателот одговори дека тоа е избор на самиот Залужни.

„Тој го бранеше нашиот народ, нашата земја. Затоа му ја доделив титулата херој на Украина. Многу сум му благодарен“, изјави Зеленски.

Новинарот на „Фокс њуз“ го праша украинскиот лидер дали знае колку Украина загуби во оваа војна.

„Знаеме дека загинаа неколку десетици илјади луѓе. И десетици илјади деца беа депортирани, знаеме за тоа“, рече Зеленски.

„Односот е еден спрема пет. За еден убиен украински војник, има пет убиени руски војници“, додаде тој. Во текот на изминатите неколку месеци во украинските медиуми редовно се појавуваа шпекулации за конфликтот меѓу Залужни и Зеленски и за намерите на претседателот да го смени врховниот командант.

Зеленски на 8 февруари објави разрешување на врховниот командант на вооружените сили на Украина. Во објава на социјалните мрежи Зеленски изјави дека се сретнал со Залужни и му изразил благодарност за двегодишната одбрана на Украина. Се разговараше за неопходното обновување на вооружените сили и се разговараше за потенцијалните кандидати за влез во обновеното раководство на вооружените сили.

Зеленски побарал од Залужни да остане дел од тимот, но тој наводно одбил. Кога потврди дека е отпуштен, Залужни објави: „Задачите во 2022 година се разликуваат од оние во 2024 година. Затоа сите мора да се сменат и да се приспособат на новата реалност за да победиме заедно“.

Залужни беше заменет со Олександр Сирски, кој командуваше со украинските сили, кои успешно ги бранеа Киев и Харков.

Прикажи повеќе...

Европа

Америка воведува 500 нови санкции против Русија: „Путин скапо ќе плати за ова“

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден најави повеќе од 500 нови санкции против Русија поради нејзината инвазија на Украина и смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во затвор. Санкциите се насочени кон луѓе поврзани со затворањето на Навални и со руската воена машина, рече претседателот Џо Бајден.

dobivaj vesti na viber

Ограничувања за извозот ќе бидат воведени за речиси 100 компании или физички лица. ЕУ најави и санкции, на што Москва одговори со забрана за влез на претставници на ЕУ во Русија.

Не е јасно какво влијание ќе имаат санкциите врз руската економија. Претседателот Бајден рече дека ќе „обезбедат“ рускиот претседател Владимир Путин „да плати уште повисока цена за неговата агресија во странство и за репресијата дома“.

Санкциите одбележуваат една недела откако Навални ненадејно почина во брутален затвор лоциран во Арктичкиот круг. Бајден рече дека нема сомнеж оти рускиот претседател е одговорен за неговата смрт. Новите американски и европски санкции беа објавени во пресрет на втората годишнина од целосната инвазија на Русија на Украина.

„Пред две години тој се обиде да ја избрише Украина од мапата. Ако Путин не ја плати цената за оваа смрт и уништување, тој ќе продолжи“, рече Бајден.

ЕУ исто така објави санкции против речиси 200 субјекти и поединци обвинети дека ѝ помагале на Русија да набави оружје или за вмешаност во киднапирање украински деца, што Москва го негира.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека како одговор на санкциите значително го прошириле списокот на претставници и политичари на ЕУ, на кои им е забранет влез во Русија.

Прикажи повеќе...

Европа

Данската премиерка пристигна во Лавов, се сретна со Зеленски

Објавено пред

Данската премиерка Мете Фредериксен се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски во западниот украински град Лавов во петокот, ден пред втората годишнина од руската инвазија. Данската премиерка и Зеленски ги посетија гробиштата и им оддадоа почит на загинатите војници, соопшти кабинетот на украинскиот претседател.

dobivaj vesti na viber

„Никогаш нема да ги заборавиме хероите што ги бранеа нашата независност, слободата и иднината“, напиша Зеленски на „Икс“.

Данска, членка на НАТО и ЕУ, ѝ дава силна поддршка на Украина и е една од земјите што му дава најголема воена поддршка на Киев во споредба со големината на нејзината економија. Во четвртокот Данска објави пакет воена помош во вредност од 247,4 милиони американски долари и ги повика сојузниците да ја зголемат помошта за Украина за да ја добијат војната против Русија.

Вкупната помош на Данска за Украина од почетокот на руската инвазија пред две години се зголеми на 33,3 милијарди дански круни или 4,84 милијарди американски долари.

Данска, која заедно со Холандија и САД ја предводат коалицијата чија цел е да ѝ помогне на Украина да изгради воздухопловни сили, очекува да ги испорача своите први борбени авиони „Ф-16“ на Украина ова лето, рече премиерката. Данска исто така потпиша 10-годишен безбедносен договор со Украина со други сојузници, вклучувајќи ги Обединетото Кралство и Германија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија16 часа

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ16 часа

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија17 часа

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија18 часа

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија18 часа

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија19 часа

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија20 часа

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија22 часа

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија22 часа

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...

Свет23 часа

Израел испраќа тим предводен од шефот на Мосад на преговори во Париз

Воениот кабинет на Израле денеска испраќа преговарачки тим во Париз. Тимот ќе го предводи шефот на Мосад, Дејвид Барнеа. Тие...

Македонија24 часа

Бојмацалиев на граница ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши: апелира, граѓаните навремено да ги поднесат барањата за промена на пасошите

Синоќа, дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, на граничниот премин Богородица ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши демонстрирајќи...

Македонија24 часа

ДПМНЕ и министерот за внатрешни целосно го заглавија процесот на вадење пасоши, велат од СДСМ

ДПМНЕ ги лаже граѓаните и создава уште поголем проблем со извадањето нови пасоши, оценуваат од владејачката СДСМ. Од една страна,...

Македонија24 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ги затворија граѓаните во својата држава, пратениците на СДС и ДУИ да гласаат за продолжување на важноста на пасошите

Пратениците на СДС и ДУИ имаат шанса колку толку, да ја исправат својата грешка со пасошите и малтретирањето на целиот...

Европа24 часа

(Видео) Голем пожар зафати зграда во Шпанија, има загинати и исчезнати

Најмалку 4 лица загинаа во голем пожар кој зафати зграда во шпанскиот град Валенсија. Повредени се 14 лица, меѓу кои...

Свет1 ден

(Видео) Верижен судир на повеќе од 100 возила на автопат во Кина, неколку повредени

Неколку лица се повредени во Кина, во верижен судар во кој учествувале повеќе од 100 автомобили, јавија денеска кинеските државни...

Македонија2 дена

Коалицијата Вреди: Али Ахмети се исплаши од Таравари, Бујар Османи оди курбан

„Изјавата на Ахмети за „големата вест” потврдува најмалку две работи. Првата, дека ДУИ е безидејна партија која со предлози извадени...

Македонија2 дена

Застарува предметот „Моќник“, во кој е обвинет Антонијо Милошоски

Предметот „Моќник“, во кој е обвинет пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, застарува, соопшти Кривичниот суд. „Поради интерес на медиумите и...

Македонија2 дена

Синдикатот ги повика пратениците: Не гласајте измени со кои судската администрација нема да добие покачување на платата од 2.000 денари

Претседателката на Независниот синдикат на судска администрација, Јасмина Величкова, ги повика пратениците да не ги гласаат законските измени со кои...

Македонија2 дена

Лекарската комисија не дала прецизно мислење од што треба да се лекува Леонид, Фондот за здравство вина гледа и во законот

Вината за случајот со младиот Леонид, Фондот за здравство ја гледа во првостепената лекарска комисија која го донела конзилијарното мислење,...