Контакт

Регион

Берош: Не тераме никој со сила да се вакцинира, ама не разбирам зошто некој не сака да се тестира

Објавено пред

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош, кој утрово беше пречекан со свирежи и извици за „предавство“ од страна на здравствените работници, кои протестираат против воведувањето задолжителни потврди за ковид, рече дека асимптоматските пациенти се опасност за здравствениот систем и дека се преземени мерки за да се спречи вирусот во здравствениот систем.

dobivaj vesti na viber

Тој праша кој е против безбедноста на здравствениот систем, нагласувајќи дека тоа е императив на државата.

„Не разбирам зошто некој не сака да се тестира. Зошто некој не би сакал да даде придонес во безбеднста на здравствениот систем.Кои им се мотивите. Како министер за здравство, моја задача е да ја осигурам безбедноста на сите корисници на услугите, но и на вработените. Секој има исти услови, без дискриминација. Ние не присилуваме никого да се вакцинира, но тестирањето е она што професијата го смета во овој момент основен услов за безбедно извршување на активностите. Моја задача е да го направам тоа заради хрватските граѓани и нашите пациенти “, рече тој.

Тој додаде дека лично се борел тестирањето на вработените во болниците и социјалната заштита да бидат бесплатни и дека така ќе биде до крајот на годината.

Десетици здравствени работници утрово се собраа пред Клиничкиот болнички центар во Загреб, протестирајќи против задолжителните потврди за ковид, кои од денеска им се потребни за да влезат на работа. Тие одбиваат и да се тестираат за ковид.

Регион

(Видео) Се шират снимки од луѓе како бегаат по новиот разорен земјотрес во Турција

Објавено пред

Нов земјотрес со јачина од 7,5 степени ја погоди Турција по оној од 7,8, кој в зори го потресе југоисточниот дел на земјата и во кој според последните податоци загинаа повеќе од 1.200 луѓе.

dobivaj vesti na viber

Нов земјотрес ја погоди областа околу Кахраманмараш, малку северно од Газијантеп, во 13.24 часот по локално време.

На социјалните мрежи се шират снимки на кои се гледа како луѓето бегаат во моментот на нов напад.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска ѝ упати протестна нота на Србија

Објавено пред

Хрватска му врачи протестна нота на српскиот амбасадор во Загреб откога му бил забранет влезот на хрватски пратеник на територијата на Србија.

dobivaj vesti na viber

Хрватскиот министер за надворешни и европски работи, Гордан Грлиќ-Радман, како што пренесуваат хрватските медиуми, стапил во контакт со српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, кому му го пренел незадоволството на Хрватска бидејќи во саботата на хрватскиот политичар Маријан Павличек му бил забранет влезот во Србија.

„Вчера (недела), министерот Грлиќ-Радман, веднаш штом дознал за споменатиот случај, стапил во контакт со својот колега Ивица Дачиќ и го изразил своето незадоволство од односот кон хрватските државјани, на кои им е забранет или попречен влезот во Република Србија“, изјавија од Министерството за надворешни работи за агенцијата „Хина“.

Слично, протестот беше пренесен и на амбасадорот на Република Србија во Загреб, кој утрово беше поканет на интервју“, се додава во соопштението.

Собранискиот претставник и член на собраниската Комисија за Хрвати во странство, Маријан Павличек, беше поканет да присуствува на 6. Шокачка вечер во саботата, 4 февруари, организирана од Хрватското културно-уметничко друштво „Антун Сорг“ од Војводина.

Но, Павличек не дошол на тие демонстрации бидејќи српската полиција не му дозволила да влезе во Србија. Тој за „Вечерњи лист“ изјави дека не ја знае причината за тоа, пренесува „Индекс.хр“.

Прикажи повеќе...

Регион

Светските лидери испраќаат помош во Анкара и Алепо: „Со вас сме“

Објавено пред

Светските лидери со силна поддршка за Турција и Сирија по катастрофалниот земјотрес во кој загинаа голем број луѓе.

dobivaj vesti na viber

Турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) ја повика меѓународната заедница на помош.

Холандија ќе испрати тим за пребарување и спасување во Турција за да помогне во одговорот на земјотресот во кој загинаа стотици, изјави холандскиот министер за надворешни работи, Вопке Хоекстра.

„Овој тим вклучува полициски и воен персонал, служби за итни случаи и пожарникари. Шокиран сум од веста за разорниот земјотрес во Турција и Сирија. Нашите мисли се со жртвите, нивните семејства и многуте повредени Турци и Сиријци“, напиша Хоекстра на „Твитер“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им изрази сочувство на жртвите и понуди помош. Стоиме со народот на Турција во ова тешко време. Подготвени сме да ја дадеме потребната помош за надминување на последиците од катастрофата“, напиша Зеленски на „Твитер“.

Индискиот премиер Нарендра Моди на „Твитер“ напиша дека е шокиран од жртвите и материјалните штети во земјотресот.

„Индија се солидаризира со народот на Турција и е подготвена да ја понуди сета можна помош во справувањето со оваа трагедија“, напиша тој.

Пакистанскиот премиер Шехбаз Шариф преку серија твитови им изрази сочувство на граѓаните на Турција и Сирија.

Израелскиот претседател Исак Херцог на „Твитер“ напиша: „Државата Израел е секогаш подготвена да помогне на секој можен начин“. Нашите срца се со ужалените семејства и турскиот народ во ова болно време.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, рече дека САД се длабоко загрижени за уништувањето во Сирија и Турција.

„Бев во контакт со турските власти за да пренесам дека сме подготвени да ја обезбедиме сета потребна помош. Ќе продолжиме внимателно да ја следиме ситуацијата во координација со Турција“, напиша Саливан на „Твитер“.

Британскиот премиер Риши Сунак ја повтори претходната порака од министерот за надворешни работи Џејмс Клеверли дека Велика Британија е подготвена да понуди помош по земјотресот во кој загинаа многу луѓе во Турција и Сирија.

„Моите мисли се со народот на Турција и на Сирија утринава, особено со првите што реагираа толку храбро за да ги спасат заробените во земјотресот. Британија е подготвена да помогне колку што може“, напиша Сунак.

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, и до сирискиот претседател, Башар ал-Асад.

„Ве молиме, прифатете го нашето длабоко сочувство во врска со многуте жртви и масовното уништување предизвикано од силниот земјотрес во вашата земја“, се вели во телеграмата на Путин адресирана до Ердоган, која е објавена на веб-страницата на Кремљ.

Путин рече дека Русија е подготвена да ја обезбеди сета потребна помош. Во телеграмата до Асад тој посочи дека Русија ги споделува тагата и болката на сите од Сирија што ги загубиле своите најблиски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет44 минути

Град во Турција целосно срамнет со земјата, објавени снимки од воздух

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди јужна Турција и беше почувствуван во голем...

Македонија1 час

(Вудео) Унгарската претседателка без коментар за азилот на Груевски: Се радувам што се развиваат односите меѓу нашите држави

Унгарската претседателка Каталин Новак се огради од дадениот азил на експремиерот на Македонија, Никола Груевски. Прашана од „Макфакс“ како може...

Македонија2 часа

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија2 часа

(Видео) Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање тензии од другата страна, изјави...

Европа2 часа

Над 1.200 загинати и повеќе од 5.000 повредени – расте бројот на жртви во земјотресот во Турција

Се зголемува бројот на жртвите од разорниот земјотрес, кој утринава околу 4 часот по локално време ја погоди Турција. Според...

Свет3 часа

Нов разорен земјотрес ја погоди Турција

Турција повторно беше погодена од разорен земјотрес, со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала, само неколку часа по катастрофалниот...

Македонија3 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет5 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како кули од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ5 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија5 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа6 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа6 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа6 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија17 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет18 часа

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет18 часа

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...

Македонија19 часа

Пендаровски: Негирањето на македонската нација стана секојдневие, очекуваме реакција од Софија

Претседателот Стево Пендаровски го осуди каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија, но и ставот на бугарскиот европратеник Александар Јорданов кој...

Регион19 часа

Петков: На Македонија треба да и се каже дека за во ЕУ мора да се отстрани омразата

Зборувајќи за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, поранешниот премиер Кирил Петков во изјава за Бугарското национално радио (БНР) изјави:...

Економија21 час

Европа од денеска воведува забрана за увоз на руски дизел

Од денеска, Европа воведе забрана за увоз на руски дизел гориво и други нафтени деривати, со што дополнително се намалува...

Регион22 часа

Бугарскиот пратеник по протерувањето од Македонија: Очекувам остра реакција од Бугарија и ново вето за Северна Македонија

Ангел Георгиев во саботата отпатува да ја одбележи 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев и да го посети гробот на...