Контакт

Регион

Борел: Белград и Приштина постигнаа договор за документите

Објавено пред

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Жозеп Борел изјави дека е постигнат договор за документите во дијалогот меѓу Белград и Приштина.

dobivaj vesti na viber

Борел на Твитер објави дека Србија се согласила да ги укине документите за влез и излез на имателите на косовски документи, а дека Косово се согласило да не воведува такви документи за оние кои имаат српски лични карти.

„ Имаме договор. Како дел од дијалогот со поддршка на ЕУ, Србија се согласи да ги укине документите за влез/излез за имателите на косовски лични документи, а Косово се согласи да не ги воведува за имателите на српски лични карти“, нагласи Борел.

Тој додаде дека косовските Срби, како и сите други граѓани, ќе можат слободно да патуваат меѓу Косово и Србија користејќи ги нивните лични карти.

„ ЕУ штотуку доби гаранции од премиерот Курти за таа цел. Ова е европско решение. Им честитаме на двајцата лидери за оваа одлука и за нивното раководство“, напиша Борел.

Во денешното обраќање српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека во фиока чува „седум документи за повлекување на признавањето на Косово“.

Регион

Избори во Босна и Херцеговина

Објавено пред

Во Босна и Херцеговина утринава почна гласањето на општите избори, на кои граѓаните треба да ја изберат следната влада, со мандат од четири години.

dobivaj vesti na viber

Се избираат вкупно 518 членови на владините тела на државно, федерално и кантонско ниво. Се избираат нови кантонални собранија, ентитети и државни парламенти и врховен шеф на државата, Претседателството на Босна и Херцеговина.

Сертифицирани за учество на изборите се 145 политички субјекти (90 политички партии, 17 независни кандидати и 38 коалиции), но на гласачкото ливче ќе се појават вкупно 127 политички субјекти бидејќи 8 партии се појавуваат на изборите само како дел од коалицијата, а 10 политички партии не ги заверуваат кандидатските листи. Имињата на 7.258 кандидати се заверени и на гласачките ливчиња.

Вкупно 3.368.666 избирачи се запишани во Централниот избирачки список за општите избори 2022 година, и тоа: бројот на редовни гласачи е 3.277.490, бројот на гласачи со статус на раселени лица кои гласаат отсутни е 6.124, бројот на избирачи со статус на раселени лица кои гласаат лично е 15.086, бројот на гласачи кои гласаат по пошта е 63.264, а бројот на гласачи кои гласаат во дипломатско-конзуларните претставништва на БиХ е 6.702.

Прикажи повеќе...

Регион

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Објавено пред

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна влада поради длабоките поделби во политичката елита околу тоа како да се справат со вкоренетата корупција. Продолжените политички превирања се закануваат да ги поткопаат аспирациите на Бугарија да се приклучи на еврозоната во 2024 година во услови на двоцифрена инфлација и високи цени на енергијата и може да доведе до омекнување на ставот на Софија за руската војна во Украина.

dobivaj vesti na viber

Гласањето започна во 7 часот, а завршува во 20 часот. Излезните анкети ќе бидат објавени по затворањето на гласачките места, а првите делумни официјални резултати се очекуваат во раните утрински часови во понеделник.

Анкетите на јавното мислење покажуваат дека до осум политички партии би можеле да влезат во новиот парламент, а централно-десничарската партија ГЕРБ на поранешниот долгогодишен премиер Бојко Борисов води со околу 25-26 отсто од гласовите.

Исто како и минатата година, Борисов, кој вети дека ќе донесе стабилност и ќе биде „посилен од хаосот“, се очекува да има проблем да најде коалициски партнери меѓу неговите главни ривали кои го обвинуваат дека дозволил да расте корупцијата за време на неговото 10-годишно владеење кое заврши во 2021. .

Партијата Промената продолжува (ПП) на Кирил Петков, чија коалициска влада пропадна во јуни, е втора со 16-17 отсто од гласовите во анкетите.

Доколку не успее да се формира функционална влада, земјата-членка на ЕУ и НАТО ќе биде препуштени на привремена администрација назначена од претседателот Румен Радев.

Сепак, аналитичарите велат дека политичките партии, свесни за економските ризици од војната во Украина, суровата зима што претстои и фрустрацијата на гласачите поради политичката нестабилност, би можеле да ги остават настрана нивните разлики и да се одлучат за технократска влада.

„Формирањето влада ќе биде тешко и ќе бара сериозни компромиси“, вели Даниел Смилов, политички аналитичар во Центарот за либерални стратегии.

Поддршката за традиционалните партии како што е партијата на етничките Турци МРФ и сојузниците на Петков – социјалистите и антикорупциската Демократска Бугарија – останува релативно непроменета од последните избори во ноември.

Владата на Петков предводена од ПП зазеде невообичаено остар став кон Русија за Бугарија, која традиционално одржува пријателски врски со Москва. Таа одби да го плати рускиот гас во рубли, по што Гаспром го прекина снабдувањето.

 

„Се надевам дека сите Бугари ќе се вразумат… за да можеме да избереме стабилна влада, но за жал, она што го гледам не ветува“, рече 55-годишната адвокатка Јулија Грозева, пренесе „Индекс“.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Ќе се гради интерконектор меѓу Србија и Северна Македонија

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека енергетската ситуација во Србија е тешка и рече дека земјата купува од Русија две милијарди кубни метри гас, но би било добро да добијат уште една милијарда од другата страна.

dobivaj vesti na viber

Тој ова го кажа во изјава за медиумите по свеченоста за пуштање во употреба на новиот интерконектор меѓу Бугарија и Грција денеска во Софија.

Вучиќ рече дека и е благодарен на Европската комисија за поддршката и најави дека Србија ќе продолжи да работи на диверзификација на гасот.

„За тој проект ќе изградиме интерконектор меѓу нас и Северна Македонија од многу причини, исто така поради можноста за поврзување со ТАП, кој води од Азербејџан до Италија, па да видиме што можеме да добиеме во иднина“ изјави Вучиќ.

Посочи дека се разгледуваат и други енергетски можности и нови гасоводи на територијата на Србија.

Исто така, рече дека државата размислува за нови нафтени линии, бидејќи, како што нагласи, „некои се фалат дека им прават голема услуга со тоа што Србија им плаќа многу пари за транзит на нафта“.

На тој начин, рече Вучиќ, ќе ја диверзифицираме и нафтата за да можеме да го земеме овој извор на енергија од различни извори, не само преку хрватскиот нафтовод, туку и од Албанија, Грција и некои други земји.

Тој нагласи дека овие проекти се од стратешко значење за следната зима и ќе и овозможат на Србија да има малку повеќе гас отколку што има денес.

Вучиќ додаде дека ситуацијата во моментов е многу тешка, нагласувајќи дека побарал земјите од Западен Балкан да добијат одредени пари како компензација за огромните цени што ги плаќаме.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Спорт1 час

Скопје се разбуди со ритамот на тркачите: „Виз Ер Скопски маратон“ со нови рекорди и уникатни транспаренти

Над 8.500 тркачи од повеќе од 47 земји од светот ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, позитивен утрински дух...

Европа3 часа

Зеленски: Лиман е денес целосно исчистен

Украина има целосна контрола врз Лиман со најзначајното освојување на бојното поле на Киев во последните неколку недели, за кое...

Македонија3 часа

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...

Македонија4 часа

Лефков: Аферата „Броило“ покажува како Ковачевски и неговиот кум свртеле 26 милиони евра

Фирми основани од Димитар Ковачевски и негови семејни врски вртат милионски суми во енергетскиот бизнис, и тоа додека Македонија е...

Македонија5 часа

Пендаровски и уште осум претседатели на членки на НАТО: „Русија веднаш да се повлече од окупираните територии“

Претседатели на дел од земјите-членки на НАТО од централна и источна Европа, меѓу кои и Стево Пендаровски, во заедничка изјава...

Регион7 часа

Бугарите гласаат на четвртите избори за помалку од две години

Бугарите денес гласаат на четвртите национални избори за помалку од две години, со мала надеж дека ќе се појави стабилна...

Свет8 часа

САД за украинското заземање на Лиман: Сега ќе им биде потешко на Русите

Американскиот секретар за одбрана го поздрави украинското заземање на Лиман, клучното руско упориште во источна Украина. „Многу сме охрабрени од...

Македонија22 часа

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет24 часа

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион1 ден

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија1 ден

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...

Економија1 ден

Мицкоски го покани Битиќи во „Белата палата“ за да му го објасни планот за закрепнување на економијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи утре да дојде на состанок во...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Поддршка од 78 милиони долари од САД за развој на Армијата

Ја добивме веста за сојузничка поддршка од вкупно 78 милиони долари кои ќе се насочат во проектите потребни да ги...

Регион1 ден

Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите в недела

Бугарите кои утре ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека неизвесност поради...

Европа1 ден

„Гаспром“: Од гасоводот истече гас колку што и’ треба на Данска за три месеци

Портпаролот на гасниот гигант „Гаспром“, кој е под контрола на Кремљ, во петокот изјави дека истекле 800 милиони кубни метри...

Македонија1 ден

Аферата „Броило“ ќе открие фирми блиски до власта кои правеле милиони во време на кризи, најави опозицијата

Додека стандардот на граѓаните пропаѓа со секој нов ден од кризите, некој дебело профитира и се богати.Тоа ќе го открие...

Економија1 ден

СДСМ: Во март пензиите ќе се зголемат за нови шест проценти

Се очекува наредното зголемување на пензиите во март идната година да изнесува околу 6 проценти, со што пензиите во период...

Македонија1 ден

Пендаровски во Бугарија ќе се сретне со Радев и Урсула фон дер Лаен

Претседателот Стево Пендаровски, по покана на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, денес во Софија ќе присуствува на церемонијата по...

Македонија2 дена

Груби: На Али Ахмети му треба народот, на народот му треба Али Ахмети

Вицепремиерот Артан Груби денеска изјави дека ДУИ може да функционира и без него. Оваа негова изјава дојде откако лидерот на...