Контакт

Регион

Брнабиќ: Благодарам на безбедносните служби што го спречија атентатот на Вучиќ

Објавено пред

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ се осврна на изјавите од судењето на криминалната група на Вељко Беливук кој е осомничен за повеќекратни убиства.

dobivaj vesti na viber

Брнабиќ вели дека по изјавите во Специјалниот суд во Белград, јасно е дека кланот Беливук бил подготвен да ја смени демократски избраната власт во Србија. Таа изјави дека најголем противник на кланот на Беливук е српскиот претседател Александар Вучиќ, кој, како што вели, било планирано да биде убиен.

„Благодарам на нашите безбедносни служби што го спречија убиството на претседателот на Србија кога тој објави војна против организираниот криминал и мафијата. Но, борбата не е завршена, директорите и главните организатори се уште се на слобода и надвор од дофатот на нашите служби“ – напиша Брнабиќ на Твитер.

Премиерката на Србија додаде дека конечно е слушнато признанието на „оние кои планирале напад врз срцето на земјата“ и дека прашање е дали ќе слушнат „барем едно извинување до сите оние кои се потсмеваа со знаењето на безбедносните служби“.

Вчера во Специјалниот суд во Белград продолжи судењето на кланот Вељко Беливук за седум тешки убиства и голем број кривични дела.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

САД ќе ѝ дадат на босанската армија помош од 17 милиони долари

Објавено пред

Американскиот амбасадор во Босна и Херцеговина, Мајкл Марфи, најави дополнителна финансиска поддршка од неговата влада за вооружените сили на Босна и Херцеговина, кои со години се соочуваат со хроничен недостиг на пари од државниот буџет.

dobivaj vesti na viber

Во пораката објавена на „Твитер“ на Амбасадата на Соединетите Американски Држави, Марфи ја честита годишнината од формирањето на уникатните вооружени сили на Босна и Херцеговина, создадени во 2006 година со спојување на претходните армии на ентитетите.

„Мојата земја се гордее со тоа. Денеска, со задоволство може да објавам дека оваа година САД издвојуваат дополнителни 17 милиони долари за поддршка на вооружените сили на Босна и Херцеговина“, рече Марфи.

Буџетот со кој располага Министерството за одбрана на БиХ и нејзините вооружени сили е на ниво под 300 милиони конвертибилни марки, односно 150 милиони евра, и со тие пари можно е да се обезбедат само основните функции на армијата.

Функционерите во владините тела од редовите на босанските Срби силно се противат на зголемувањето на средствата за армијата на БиХ и се за нејзино целосно укинување, што би го спречило евентуалното членство на БиХ во НАТО, што е и постојана тема на политички контроверзии во земјата, пренесе „Индекс.хр“.

Прикажи повеќе...

Европа

Дачиќ: Повторно ја наградија Приштина иако не ги почитува договорите

Објавено пред

Приштина постојано се наградувана за својата неконструктивност и едностраните потези, а им се закануваат на оние што се коректни, како Србија, изјави шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, од Полска.

dobivaj vesti na viber

„Прашањето за селективен однос се наметнува кога ќе се земе предвид дека Приштина постојано ќе биде наградувана за нејзината неконструктивност и едностраните потези – како што е одлуката за визна либерализација или поднесувањето кандидатура за членство во ЕУ, а притоа ќе им се закануваат на оние што се коректни, како Србија“, рече тој.

Во Лоѓ, Полска, почнува Советот на министрите на земјите членки на ОБСЕ. Повеќе од 50 министри за надворешни работи денеска и утре ќе разговараат за најважните политички прашања и предизвици.

Албин Курти во последната изјава вели дека дијалогот со Белград не му е приоритет, го негира постоењето на бриселскиот договор и пред пратениците се колне дека никогаш нема да ја формира ЗСО и дека тоа не го интересира, пишуваат српските медиуми.

„Ова треба многу повеќе да ја загрижува меѓународната заедница отколку Белград, директно плука по интегритетот на ЕУ – договорот од Брисел го потпишаа Кетрин Ештон и Хашим Тачи. Интересот на ЕУ е да го зачува својот авторитет“, изјави Ивица Дачиќ за РТС во Лоѓ.

„Ова се како некои показатели за да дознаеме кој чиј фаворит е. Овде јасно се гледа дека Приштина е нивно дете и без разлика колку некој ги сака вистината, правдата и принципите, тие секогаш го бараат она што е нивно дете. За нас тоа е многу лоша порака бидејќи покажува дека двојните стандарди се многу присутни“, изјави шефот на српската дипломатија.

Дачиќ потсетува дека ОБСЕ, која ја сочинуваат 57 земји членки, е една од организациите основани од Југославија, а со која претседава Србија.

„Но, главната тема е територијалниот интегритет на Украина и подготвен сум да аплаудирам кога Украина ќе каже дека Крим и Донбас се Украина, а се надевам дека сите ќе аплаудираат кога ќе кажам дека Србија е Косово“, изјави Дачиќ.

„Не можеме да зборуваме за нови договори, без да го фрлиме стариот во вода“, рече Дачиќ.

На прашањето како Србија може да ја спречи Приштина да аплицира за кандидатски статус во ЕУ, Дачиќ одговори: „не можеме да спречиме нешто во што не сме членки“.

„Ние не сме членки на ЕУ, за неа гласаат земјите членки, а пет од нив не се признати од Косово и Унгарија, која го признава, но рече дека нема да гласа за прием на Косово“, посочи Дачиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

Објавено пред

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за сараевски N1, Курти рече дека во последната година Косово бележи „историски раст“ и додаде дека тие ја подобриле својата позиција за 17 места според Транспаренси интернешнал, во врска со борбата против корупцијата, но и слободата на медиумите.

„Што се однесува до владеењето на правото, ние сме први на Балканот. Значи Косово е нормална земја со напредок и развој, но нашите односи со Србија не се нормални. Не се работи за Косово, туку за Србија да не е нормална земја. Тоа е автократија со многу широки и блиски врски со Кремљ. За време на владеењето на СНС Србија стана провинција на Русија и затоа ситуацијата на Балканот е опасна, бидејќи освен што се бориме против хегемонијата на Белград, тука е и Русија. Косово има своја војска и полиција и е многу подемократска земја од Србија, а независноста на Косово е многу поголема отколку во Србија која е зависна од Русија. Во однос на економскиот раст, ние сме пред Србија. Во Србија опозицијата не може да победи, а на Косово ние како опозиција докажавме дека можеме да ја преземеме власта. Тоа е главниот тест за демократијата. Знаете дека опозицијата нема шанси да победи и во Русија. „Ние сме претпазливи бидејќи граничиме со недемократска земја“, рече Курти.

На прашањето зошто не е дозволено формирање на Заедница на српски општини, Курти рече дека за нормализација на односите „треба да имаме меѓусебно признавање во центарот на договорот“.

„Ако Белград каже дека тоа нема да се случи, тогаш тие се против договорот. Косово нема да дозволи Република Српска внатре во Косово и добро знаеме дека тоа е она што Србија го сака. Имаме горко искуство од БиХ и многу внимаваме Србија да не го копира тој модел на Косово“ – додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија17 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија17 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија17 часа

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија18 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа19 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет21 час

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет23 часа

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет23 часа

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет23 часа

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет23 часа

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет23 часа

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...

Македонија24 часа

Маричиќ во Брисел, почнува билатералниот скрининг за „Правосудство и фундаментални права“

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го...

Регион1 ден

Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти. Во...

Македонија2 дена

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Хероината од документарниот филм Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. „Ако ги сакате пчелите,...

Македонија2 дена

Адвокатите на осудените за убиството на Тот, најавија жалби: „Казните се драконски“

Сите адвокати на обвинетите и првостепено осудени за убиството на Денис Тот најавија жалби на пресудата. Незадоволни се од висината...

Свет2 дена

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Шпанската полиција соопшти дека дошло до експлозија во украинската амбасада во Мадрид. Станува збор за писмо бомба, а еден вработен...

Економија2 дена

Потпишан договор, продолжува испораката на греење во Чаир и Бутел

АД ЕСМ го плати природниот гас наменет за АД Скопје Север за испорака на греење и потрошувачите во општините Чаир...

Македонија2 дена

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит

Министерот за правда Никола Тупанчески , одговарајќи на новинарски прашања за положениот правосуден испит на Барлет Џафери во 2015 година...