Контакт

Регион

Бугарија протерува 70 руски дипломати

Објавено пред

Бугарското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека побарало од Русија до 3 јули да повлече 70 членови на дипломатскиот персонал. Со образложение дека Русија треба да го намали бројот на персоналот во амбасадата за да се усогласи со бугарското претставништво во Москва.

dobivaj vesti na viber

Се наведува дека првата причина за таквото барање е реципроцитет, пренесува „Ројтерс“.

„ Втората причина се активностите на руските функционери, за кои надлежните бугарски власти утврдија дека не се во согласност со Виенската конвенција за дипломатски односи“, се вели во соопштението.

Регион

Курти: Од Западот зависи дали ќе продолжат тензиите на северот на Косово

Објавено пред

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека тензиите на северот на Косово ќе продолжат доколку западните демократии и’ дозволат на Србија да продолжи со „старите соништа, кои стануваат кошмар за соседите на Србија, но и за самиот српски народ“.

dobivaj vesti na viber

Пред средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ во Брисел на 18 август, Курти рече дека секое решение треба да подлежи на меѓусебно признавање.

„Мислам дека проблемот на Белград е што тој едноставно продолжува со своите стари соништа, кои стануваат кошмар за соседите на Србија, но и за самиот српски народ“, изјави Курти за „Фајненшл тајмс“, а пренесуваат приштинските медиуми.

Во тој контекст Курти зборуваше и за руското влијание врз односите Косово-Србија.

„Загрижени сме, но не се плашиме. Како ќе се развива ситуацијата зависи многу од тоа каков став ќе заземат западните демократии кон Белград“, рече тој.

Курти рече дека „она што Србија го сака се европските фондови, руското оружје, кинеските инвестиции и американската толеранција“.

„Ако западните демократии повеќе не го дозволат тоа, решението ќе биде многу полесно остварливо. Но, ако им се дозволи на Србите да ја играат оваа игра, оваа тензија ќе продолжи“, рече Курти.

Курти ги опиша српскиот национализам и руските интереси како „иста работа“, додавајќи дека колапсот на едниот ќе го ослабне другиот.

„Путин сака да докаже дека интервенцијата на НАТО на Косово беше привремен успех. Но, сведоци сме дека Косово е тука да остане“, рече косовскиот премиер.

Прикажи повеќе...

Регион

Утре почнува судењето на Хрватот заробен во Украина, му се заканува смртна казна

Објавено пред

Утре почнува судењето на Хрватот В.П. кој беше уапсен од руските сили на почетокот на мај во близина на Мариупол. Нему ќе му се суди пред судот на самопрогласената Народна Република Доњецк, за учество во конфликтот во улога на платеник и уривање на уставниот поредок, за што се предвидени казни доживотен затвор и смртна казна, пишува Дневник.хр.

dobivaj vesti na viber

Народна Република Доњецк не е меѓународно призната, но експертите за меѓународно право во Хрватска велат дека без разлика на тоа, и за нив важат правилата на меѓународното хуманитарно право.

„Тие мора да се однесуваат кон тој Хрват во согласност со сите правила и закони на меѓународното хуманитарно право“, забележува адвокатот Лука Мишетиќ во разговор за Нова ТВ.

„Не би очекувал смртна казна, но тоа секако ќе биде драстична казна. Тие ќе го држат тој Хрват како де факто заложник и ќе го искористат, можеби, за да разменат некои Руси кои беа заробени и судени во Украина“, смета Мишетиќ.

Истиот суд ги осуди на смртна казна Мароканецот и двајца Британци, кои исто така се бореле во украинската армија, но нивната егзекуција уште не се случила, пишува Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Регион

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Објавено пред

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати.

dobivaj vesti na viber

„Ги посетивме сите деца и возрасни и разговаравме со нив. Едно дете е оперирано, како и друг родител кому му е ампутирана ногата“, изјави Лончар. На возачот на автобусот му е одреден 24 часа притвор и најверојатно ќе му биде поднесена кривична пријава.

Министерот Лончар кој со својот колега од Бугарија ги посети повредените кои се наоѓаат во болницата во Стара Загора во Бугарија, посочува дека разговарал со деца и возрасни и дека оперираното дете се чувствува добро.

„Едно дете има повреди на главата и ќе биде пренесено во Софија на понатамошен надзор, а веројатно и оперираното дете ќе биде пренесено во Софија на понатамошно лекување“, нагласи министерот.

Лончар за РТС изјави дека двете момчиња на возраст од 10 и 11 години се на интензивна нега, дека на 10-годишното момче му е извршена операција на ногата и е добро, а другото момче има повеќе повреди, а доминантна е повреда на главата.

„Останатите кои се во болница ќе бидат анализирани и со помош на болничари ќе бидат префрлени на граница каде што ќе ги чекаат наши луѓе и ќе ги донесат во болница“, посочи министерот.

Според него, група деца и родители кои се чувствуваат добро треба да заминат во Србија во текот на денот.

Тој очекува двете тешко повредени момчиња и уште двајца полнолетни да бидат префрлени во Србија во наредните денови кога ќе им дозволи состојбата.

Тој им се заблагодари на сите што се вклучија во Бугарија за децата и возрасните од Србија да бидат соодветно згрижени по несреќата.

Возачот на автобусот од Србија, кој во неделата вечерта се преврте на автопатот во Бугарија кога беа повредени неколку лица и деца, добил 24 часовен притвор и најверојатно ќе одговара, соопшти бугарското МВР, пренесува БТА.

Причината била или човечка грешка или технички проблем.

Возачот на автобусот бил негативен на алкохол и дрога.

Сообраќајната несреќа најверојатно е предизвикана од човечка грешка, соопштија на прес-конференцијата од обвинителството.

Истражителите сметаат дека возачот на автобусот поради некоја причина изгубил концентрација, поради што автобусот излетал од патот.

Според сведочењето на патничка, автобусот излетал од патот во моментот кога возачот се наведнал да го спушти совозачкото седиште, за да може родител да седне.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија11 час

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија11 час

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија12 часа

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион14 часа

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...

Македонија15 часа

Власта да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на ДУИ, порача опозицијата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што...

Македонија15 часа

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое...

Топ16 часа

Jапонскиот премиер: Никогаш повеќе нема да водиме војна

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска, на 77-годишнината од капитулацијата на Токио во Втората светска војна, вети дека земјата никогаш повеќе...

Македонија16 часа

На Табановце се чека околу еден час, на Богородица 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Богородица времето на чекање за излез...

Свет16 часа

Путин му напиша писмо на Ким Џонг-ун

Рускиот претседател Владимир Путин напиша во писмо до севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод Денот на ослободувањето на Северна Кореја...

Регион1 ден

Исповед на Светлана Бориловиќ, мајката на монструмот од Цетиње: Подобро што и тој е мртов

Два дена по масакрот во Црна Гора, Светлана Бориловиќ, мајката на Вук Бориловиќ, жителот на Цетиње кој уби десетмина сограѓани...

Регион1 ден

(Видео) Автобус со деца од Србија се преврте во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот „Тракија“ кај градот Стара Загора, изјави за Нова ТВ,...

Европа1 ден

Секој ден расте опасноста за нуклеарната централа Запорожје, велат украинските власти

Опасноста од нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, за чие гранатирање меѓусебно се обвинуваат Киев и Москва повеќе од...

Свет1 ден

Удрил во барикада пред Капитол, а потоа се застрелал

Непознат човек загина откако утринава прво удри со својот автомобил во барикада во близина на американскиот Капитол, а потоа пукаше...

Македонија1 ден

Во општина Чаир санкции за 12 објекти кои работеле во недела

Денеска во периодот 10.00 до 17.00 часот припадници на Единицата за интервентна полиција во координација со инспектори од Државниот инспекторат...

Свет1 ден

Авторката на Хари Потер со поддршка за Ружди, па доби закана: Ти си следна

Џеј Кеј Роулинг – авторката на Хари Потер се огласи на Твитер по нападот врз писателот Салман Ружди, па доби...

Македонија1 ден

СДСМ: Анти-ЕУ Мицкоски може веднаш да си даде оставка

Од владејачката СДСМ со реакција за изнесени ставови на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Пд партијата велат „анти-ЕУ Мицкоски може...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако додека сум претседател на ВМРО-ДПМНЕ биде променет Уставот

Целокупниот процес е предавнички и калкулантски. Македонската дипломатија капитулираше. Предупредував дека ќе се случуваат нови и нови барања од страна...

Европа1 ден

(Видео) Експлозија во трговски центар во Ереван, има и жртви

Експлозија се случи во трговски центар во Ереван, град во Ерменија. Над трговскиот центар е снимен густ црн чад, јавуваат...

Европа1 ден

Пожар во црква во Египет за време на миса, најмалку 35 загинати

Најмалку 35 лица загинаа, а 45 се повредени во пожар во црква во египетскиот град Гиза, изјавиле два безбедносни извори...