Контакт

Регион

(Видео) Вучиќ: Целата специјална полиција на Косово вечерва е испратена на 4 локации, ситуацијата е на работ на конфликт

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ предупреди дека од утре почнува тежок период, дека е загрижен, но дека нема причина за паника.

dobivaj vesti na viber

„Од утре ни претстои тежок период, многу непроспиени ноќи. Мораме да бидеме загрижени, но нема место за паника. Ситуацијата е тешка, на работ на конфликт, буквално, и знам дека претставниците на Србите ќе ми кажат дека им е доста од сѐ и дека секој може да умре, но мора да знаат дека животот на сите нам ни е поважен од што и да било друго. И дека мора да разберат“, рече Вучиќ.

Тој уште еднаш побара од меѓународната заедница, која има влијание врз Приштина, да го искористи тоа против „г. Курти и другите и да ни помогне сите заедно да го зачуваме мирот“.

„Дури и кога Албанците имаа желби, ние велевме дека нема проблем, само да се спроведе она што беше претходно потпишано. Тие велат: „Па, тоа го потпиша поранешната влада“. Ми доаѓа да си ја скинам косата. Замислете да кажам: „Па тоа е потпишано од Борко Стефановиќ“.

Тој уште еднаш истакна дека и покрај сите негови грижи, ќе направи сѐ што може. Објасни дека на Србите во Косово и Метохија им е преку глава од сѐ.

„Србија ќе биде многу посветена на мирот. Внимателно ќе донесуваме одлуки за секој наш потег. Сакам да му порачам на народот во Косово и Метохија дека ќе дадеме сѐ од себе да ги заштитиме, но ако некој мисли дека може да спроведе протерување на нашиот народ, убивање и ранување на нашиот народ, сакам да повторам дека ќе бидеме со нашиот српски народ и нема да го оставиме на цедило. Ќе ги зачуваме мирот и стабилноста, но српскиот народ мора да знае дека зад себе ја има својата српска држава во согласност со Повелбата на ОН, Резолуцијата 1244 и сето она на што се повикуваат западните партнери кога зборуваат за Украина“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека Србија е секогаш подготвена за разговори и секогаш ќе биде подготвена. Како што додаде, ќе даде сѐ од себе за да избегне катастрофа.

Вучиќ истакна дека се надева оти неговиот смирен тон нема да се толкува како слабост и зелено светло за живот против Србите. Како што рече, тоа би било погрешно толкување и посочи дека неговата главна порака до Србите е да се обидат да го зачуваат мирот, а не да бидат виновни за предизвикување конфликт.

Вучиќ денеска во Брисел се сретна со премиерот на Косово, Албин Курти, со цел да се реши кризата предизвикана од одлуката на властите во Приштина да почнат да наплаќаат казни за Србите што одбиваат да ги пререгистрираат возилата со КМ-дозвола.

Регион

Курти: Србија не е нормална земја, Косово е двојна успешна приказна

Објавено пред

Косовскиот премиер Албин Курти за градската телевизија на Подгорица, еден ден по постигнувањето договор за регистарските таблички во средата во Брисел, изјави дека Србија не е нормална земја.

dobivaj vesti na viber

„Мислам дека Србија не е нормална земја, но тоа е работа на српскиот народ. Мислам дека нашите односи не се нормални“, рече Курти.

Тој очекува взаемно признавање од земјата, до пролет следната година.

Курти рече дека српската влада е „основана“ на три убиства – Зоран Ѓинѓиќ, Иван Стамболиќ и Оливер Ивановиќ.

На српските власти им е потребно, како што рече, „двојно дистанцирање“ од злосторствата, односно оние од времето на Милошевиќ, а сега и од режимот на Путин.

За разлика од тоа, Косово за него е „двојна успешна приказна“.

Прикажи повеќе...

Регион

Секс-скандал со полицајки во Србија: едната орално задоволувала колега на работа, друга признала дека се проституира

Објавено пред

Припадничка на српската полиција (27), која се наоѓа на секс-видео, кое неодамна ја шокира јавноста во Србија, е уапсена на своето работно место, објави српски „Курир“.

dobivaj vesti na viber

Пред два месеца се појави видео на кое се гледа како млада полицајка орално задоволува колега во тоалетот на полициска станица. По објавата на видеото, полицијата почна истрага.

Според „Курир“, полицајката, која е од југот на Србија, вчера била уапсена во сообраќајната полициска станица, каде што е вработена, а на рочиштето наводно се бранела молчејќи.

Исто така, уапсена е и една нејзина колешка, која на рочиштето признала дека се занимава со проституција и наводно открила за кого работи. Во текот на истрагата било откриено дека на сметката често имала трансакции од 1.000 евра.

Уапсените членови на полицијата наводно често се дружеле со учесници во реално шоу и со познати личности.

Прикажи повеќе...

Регион

Маж скрил 59.000 евра во чорапи и се обидел да ја премине границата во Србија

Објавено пред

На граничниот премин Прешево во Србија спречен е обид за шверц на 59.000 евра, кои 55-годишен возач на „бмв“ ги скрил во неколку чорапи складирани во неговиот багаж.

dobivaj vesti na viber

Мажот патувал од Германија до Грција и рекол дека нема што да пријави, соопшти Царинската управа во Србија. Царинските службеници го прегледале возилото и на задното седиште пронашле торба со лични предмети, меѓу кои и чифт чорапи полни со евробанкноти.

Дел од парите скрил и во џебот од панталоните. Од 59.000 евра, на човекот му се вратени дозволените 10.000 евра, кои може да се префрлат преку граница без пријавување. Надлежниот суд ќе одлучи што ќе прави со остатокот од парите во прекршочната постапка.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа33 минути

Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 луѓе се исчезнати

Неколку лица се водат за исчезнати на италијанскиот остров Искија, по лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд. Затрупани се...

Европа46 минути

Лавров: Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во документарен филм емитуван денеска, рече дека Украинците заслужуваат пријателски однос со своите...

Топ1 час

Царина: Запленети 12 килограми екстази вредни 200.000 евра

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа запленија 26 илјади таблети екстази со вкупна тежина од околу 12 килограми, 84...

Македонија2 часа

(Видео) Митева: Катастар пред банкрот, зголемување на давачките до 500 отсто

„Во услови на длабока сиромаштија, кризи и инфлација, СДСМ им воведе нови поскапи цени на услугите на Агенција за катастар...

Европа4 часа

САД распоредија осум беспилотни летала во Грција

САД распоредија осум беспилотни летала MQ-9 Reaper во Грција, објави Пентагон. Беспилотните летала се распоредени во воздухопловната база Лариса, дознава...

Свет5 часа

Канје Вест: Го поканив Трамп да биде мој потпретседател, тој врескаше по мене

Американскиот рапер Канје Вест објави дека му рекол на поранешниот претседател Доналд Трамп дека ќе биде одличен кандидат за негов...

Економија5 часа

СДСМ: 2023та ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

„Економскиот пресврт наредната година е реална, остварлива цел, што ја потврдуваат сите економски показатели. Проекцијата на ЕБОР е дека македонската...

Свет5 часа

Џинпинг до Џонг-ун: Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун дека Пекинг е подготвен да соработува со Пјонгјанг за...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија во топ 10 земји по инфлација на храната, народот ќе трпи за леб

„Поради владата на СДС и ДУИ, Македонија се соочува со економска катастрофа и драстично осиромашување на народот. Тоа го покажува...

Европа5 часа

Зеленски првпат од почетокот на војната јавно го критикува Кличко

Во ретко јавно несогласување меѓу украинските лидери, претседателот Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко дека не ја...

Европа6 часа

Столтенберг: Берлин сам да одлучи дали ќе го испрати ракетниот систем „Патриот“ во Украина

Откако Полска неодамна предложи противракетните системи „Патриот“ што ги нуди Германија да и бидат предадени на Украина, генералниот секретар на...

Македонија18 часа

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската архиепископија

Дводневниот состанок на мешовитата Комисија за историски прашања во Скопје заврши вечерва без договор. Единствената тема на која членовите на...

Свет19 часа

Велика Британија: Путин е очаен поради својата војска, затоа ја уништува инфраструктурата на Украина

Руските воздушни напади врз критичната инфраструктура на Украина се знак на очај на рускиот претседател Владимир Путин, изјави британскиот министер...

Економија20 часа

„Скопје Север“ исклучено од системот за гас по забраната од Град Скопје да користи мазут

Друштвото „Скопје Север“ АД информира дека денес е исклучено од системот за пренос на природен гас. „Во согласност со договорот со...

Македонија20 часа

МНР ја осуди изјавата на Костадинов, кој рече дека Македонија е втора бугарска држава

Министерството за надворешни работи соопшти дека ги осудува иредентистичките изјави, кои содржат и територијални претензии кон Република Северна Македонија, искажани...

Свет21 час

Германија планира да ја олесни процедурата за добивање државјанство

Германската министерка за внатрешни работи, Ненси Фезер, презентира делови од предлог-законот што треба да го олесни стекнувањето германско државјанство и...

Македонија22 часа

Бугарскиот пратеник Костадинов од Скопје: Македонија е втора бугарска држава

Бугарскиот пратеник Костадин Костадинов на отворањето на Културно-информативниот центар на Бугарија во Скопје го повтори радикалниот став дека Македонија е...

Македонија23 часа

Мијалков доби ослободување за случајот „Трезор“, Апелација го врати предметот на повторно судење

Сашо Мијалков по година и пол од изречената осум годишна казна затвор, доби ослободување за случајот „Трезор“. скопска апелација, го...

Регион1 ден

Ученик во Србија му се заканувал на професорот, го гаѓал со тестот во лице

Инцидент се случил во техничко-сообраќајното училиште во Владичин Хан во четвртокот за време на полагањето за возачи од Б категорија....

Македонија1 ден

Ковачевски се сретна со грчката амбасадорка: „Имаме интерес за стратешки инвестиции во енергетиката“

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска се сретна со новоименуваната амбасадорка на Република Грција, Софија Филипиду. Ковачевски ѝ посака топло...