Контакт

Регион

Во Албанија откриени 26 килограми чоколада со марихуана

Објавено пред

Тројца луѓе се уапсени на пристаништето во Драч, во Албанија, поради обид за криумчарење на 26 килограми чоколада со марихуана, пренесуваат албанските медиуми.

Уапсен е менаџерот и двајца возачи на автобусот, со кој чоколадата со канабис била криумчарена од Италија, пренесува „Албаниан Дејли Њуз“ и прецизира дека уапсените албански државјани се на возраст од 31, 49 и 59 години, од три града – Драч, Тирана и Пермета.

Марихуаната е запленета, а случајот е предаден на обвинителството во Драч.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Нова одлука во Србија – сите кои се враќаат во земјата мора да се пријават во здравствениот систем

Објавено пред

Од утре од 18 часот во Србија стапува на сила нова одлука – сите државјани на Србија кои ќе се вратат од земји каде има голем број заболени од коронавирус мора да се пријават во здравствениот систем.

Оние, пак, кои имаат симптоми мора веднаш да се јават кај лекар.

Епидемиологот и член на Кирзниот шраб, Предраг Кон, рекол дека граѓаните кои се враќаат во земјата имаат обврска електронски да се пријават во здравствениот систем, затоа што не би било добро сите да се упатат во ковид амбулантите.

Кон рекол дека се очекува во земјата неделно да влегуваат по 50.000 луѓе и дека ниту една инспекција или контрола на мерката за самоизолација не би можела да го издржи тоа.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Бугарија тројца починати и над 170 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Бугарија забележа 174 нови случаи на Ковид-19, 19 повеќе од претходниот ден, а вкупниот број на заразени во земјата достигна 18.390.

Вчера починале тројца пациенти, а вкупниот број на починати изнесува 739.

Моментално 744 пациенти се наоѓаат на лекување во болниците, од кои 43 се на одделенијата за интензивна нега.

Од почетокот на пандемијата во земјата, 13.241 лица оздравеле од коронавирус.

Прикажи повеќе...

Регион

Во градинките и школите во Загреб од коронавирус се разболеле 49 деца и 21 вработен

Објавено пред

Вкупно 49 деца и 21 вработен се заразиле со коронавирус во сите градинки и основни и средни училишта во Загреб, соопшти Ива Милардовиќ Штимац од секторот за образование на Загреб.

„447 деца и ученици и 54 вработени се во самоизолација“, кажа Милардовиќ Штимац.

Во градинките се заразени две деца и осум вработени, а 121 дете и 20 вработени се во самоизолација.

Во основните училишта се заразени 11 деца и шест вработени, додека 206 деца и 23 вработени се во самоизолација, а во средните училишта 36 деца и седум вработени се заразени, додека 120, односно 11 се во самоизолација.

„Мора да знаеме дека во оваа учебна година имаме приближно 100.000 деца во основните и средните училишта, нешто повеќе од 30.000 во градинките“, кажа Милардовиќ Штимац и изјави дека во тој контекст статистички не изгледа лошо бројот на заразени.

Иако, додаде таа, би сакале тој број да станува сè помал секој ден.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Регион16 минути

Нова одлука во Србија – сите кои се враќаат во земјата мора да се пријават во здравствениот систем

Од утре од 18 часот во Србија стапува на сила нова одлука – сите државјани на Србија кои ќе се...

Свет21 минута

Се затвора џамијата Ал-Акса во Ерусалим поради коронавирусот

Третото најсвето исламско место во светот, ерусалимската џамија Ал-Акса во Израел, од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот...

Свет41 минута

Трамп го нарече докторот збунет, тој му одговори: маската ме штити повеќе од вакцина

Дури и ако вакцината за коронавирус е одобрена во наредните недели, тешко дека ќе биде широко достапна за јавноста до...

Свет2 часа

Богатите земји откупиле повеќе од половина од потенцијалната вакцина против коронавирус

Богатите нации, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Јапонија, веќе откупија повеќе од половина од дозите на потенцијалната вакцина против...

Свет2 часа

СЗО: Дури во 2022 година светот може да размислува за враќање на животот пред Ковид-19

Дури во 2022 година светот може да започне да размислува за враќање на животот пред Ковид-19, рече д-р Соумја Сваминатан,...

Свет14 часа

Брејвик побара условно ослободување

Масовниот убиец Андерс Брејвик побара условно пуштање на слобода, изјави денеска неговиот адвокат Оејстеин Сторвик, за норвешкиот дневник „ВГ“. Брејвик...

Свет15 часа

Границите на Унгарија остануваат затворени

Унгарските граници остануваат затворени, а маските за лице задолжителни во кината, театрите и социјалните институции, со цел спречување на ширењето...

Свет15 часа

(Видео) Полицаец во САД застрелан од автомобил – пред два дена беа застрелани и други двајца

Американски сојузен полицаец е застрелан пред судницата во Феникс, Аризона, во напад од автомобил, пренесуваат американските медиуми. Офицерот го преживеал...

Македонија18 часа

Нови 163 заболени и седум починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија20 часа

(Видео) Заев на средба со грчката претседателка: Подготвени сме за интензивирање на соработката во согласност со договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска оствари средба со претседателката на Република Грција, Катерина...

Македонија20 часа

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција издаде наредба за проверка на фирми што во...

Македонија22 часа

Турканици во ЈСП, ги снема налепниците за заштита од Ковид-19

Автобусите на ЈСП утрово се преполни. Патниците не само што не седат преку едно столче туку едвај наоѓаат место и...

Македонија23 часа

МОН ги повикува учениците да смислат име и лого за Националната платформа за онлајн-учење

Министерството за образование и наука објави јавен повик за избор на идејно решение за лого, насловна фотографија и официјален назив...

Македонија24 часа

(Видео) Апасиев: Му се закануваат на моето семејство

Лидерот на Левицата, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и за неговото семејство по пишувањето на фејсбук-статусите за...

Регион24 часа

По две недели од почетокот на наставата во Србија, 52 ученици заболеле од Ковид-19

Во првите две недели од почетокот на наставата во основните и средните училишта во Србијам вкупно 52 ученици и 20...

Европа1 ден

(Видео) Голем пожар во италијанско пристаниште, изгореа неколку складишта

Голем пожар избувна синоќа во близина на пристаништето Анкона, италијански град на јадранскиот брег. Огромен чад и оган можеле да...

Свет1 ден

СЗО: Европа е на пресвртница во борбата со коронавирусот

Европа е на пресвртница во борбата со коронавирусот поради порастот на бројот на заболени, почетокот на школската година и пристигнувањето...

Македонија1 ден

Лабораторијата за вирусологија успешно го помина надворешниот тест на компетентност за детекција на САРС-Ков-2

Лабораторијата за вирусологија при Институтот за јавно здравје го помина со максимален успех надворешниот тест на компетентност за детекција на...

Свет1 ден

Светската трговска организaција одлучи дека се незаконски американските царини за кинеските производи

Светската трговска организација (СТО) донесе одлука дека се незаконски американските царини за кинеските производи во вредност од над 200 милијарди...

Досие