Контакт

Регион

Во Србија 5.896 нови случаи на коронавирус, 63 лица починаа

Објавено пред

Според последните податоци, во Србија се регистрирани 5.896 нови случаи на коронавирус од 19.952 тестирани примероци, а починаа 63 лица. На респиратор има 290 пациенти.

Во Белград 300.000 граѓани веќе ја примиле третата, бустер-доза од вакцината, а бројот на оние што ја примаат првата доза се зголемува секој ден, изјави градскиот секретар за социјална заштита, Наташа Станисављевиќ.

Таа за ТВ „Пинк“ изјави дека во Белград досега се дадени 1.938.000 дози, односно дека со првата доза се вакцинирани 837.000 граѓани, што е повеќе од 60,39 отсто, а 800.000 луѓе или 57 отсто примиле две дози вакцина.

„Од воведувањето на ковид-пропусниците, односно од минатиот понеделник, во Белград се зголемува бројот на вакцинирани“, нагласи Станисављевиќ.

Регион

Медитерански циклон во Далмација

Објавено пред

Силно невреме со силен ветер синоќа го зафати Сплит, а брановите во дубровничката област беа речиси седум метри.

„Уништен е штандот, оштетени се неколку паркирани мотори и урнат е столбот за осветение“, изјавил за далматинскиот портал командантот на ЈВП Сплит, Марио Микас.

Утрово уште едно дрво падна во сплитското пристаниште.

Во Хрватска врне дожд, на места со лапавица и снег, коловозите се лизгави, па возачите се предупредуваат да бидат внимателни.

Медитеранскиот циклон донесе нови проблеми во цела Далмација, објави порталот „Далмацијаданас“.

Високите бранови синоќа и утринава поплавија дел од брегот, а според достапните информации, најинтензивна плима имало во областа Водице, каде што е поплавен голем дел од брегот.

Прикажи повеќе...

Регион

Резолуцијата за Словенија на дневен ред на Европскиот парламент следниот четврток

Објавено пред

Европскиот парламент следниот четврток на пленарна седница во Стразбур ќе гласа за резолуцијата поврзана со владеењето на правото и почитувањето на основните права во Словенија, според дневниот ред што денеска го усвои парламентот, пренесува СТА.

Како што се наведува, предлог-резолуцијата сè уште не е достапна бидејќи рокот за нејзино поднесување е поместен од денеска за петок, а дневниот ред го поддржа и Претседателската конференција, која ја сочинуваат претседателот на Собранието и шефови на политички групи.

Резултатот од гласањето за резолуцијата за Словенија се очекува во четврток, на 16 декември, а според неофицијални извори, најголемата политичка групација во парламентот, Европската народна партија, побарала резолуцијата да се тргне од дневниот ред бидејќи две клучни прашања поттикнале оттогаш се решени резолуцијата и одложеното именување на словенечки делегирани обвинители во Европското јавно обвинителство и финансирањето на Словенечката новинска агенција.

Прикажи повеќе...

Регион

Двонеделен карантин за контактите на заразените со омикрон во Хрватска

Објавено пред

Хрватскиот институт за јавно здравје денеска објави дека сите контакти на заразените со омикрон-варијантата на коронавирус одат во 14-дневен карантин, без оглед дали се вакцинирани или веќе прележале Ковид-19.

„Доколку изворот е заразен со омикрон-варијанта или постои епидемиолошки сомнеж дека се работи за тој вид, сите контакти, без разлика на статусот на вакцинација и прележана болест, ќе подлежат на 14-дневен карантин и треба да се тестираат со ПЦР-тест на почеток и на последниот ден од карантинот“, стои во ревидираните препораки, а пренесе агенцијата „Хина“.

Хрватскиот завод исто така наведува дека ако варијантата на омикрон е исклучена со секвенционирање, 14-дневниот карантин се прекинува, а контактите понатаму се третираат како оние изложени на веќе присутните варијанти на вирусот.

Хрватскиот завод за јавно здравје синоќа го потврди третиот случај на омикрон варијантата на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

168 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.478 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Македонија2 часа

(Видео) Запленета дрога вредна 600.000 евра, пресечен канал за шверц од Косово

Во координирана акција на полицијата, во текот на вчерашниот ден (8 декември) бил пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога...

Македонија3 часа

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката Софче Гаврилова-Ефремова заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз Јовановски побара нејзино изземање од...

Свет3 часа

Од компанијата „Фајзер“ со најава: Можеби ќе биде потребна четврта доза за заштита од омикрон-сојот

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ велат дека две дози од нивната вакцина не обезбедуваат силна заштита од омикрон-сојот, па затоа...

Свет5 часа

Бајден: Дали да испратам војска во Украина доколку Русите нападнат – тоа не е опција

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека нема да нареди испраќање американски војници во Украина како одговор на можна руска инвазија....

Европа6 часа

(Видео) Tепачка во турскиот парламент

Синоќешната расправа за буџетот во турскиот парламент завршила со тепачка меѓу пратениците, јавуваат медиумите во регионот. Имено, додека се расправало...

Свет6 часа

Aкутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022, предвидува Бил Гејтс

Акутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на својот блог,...

Македонија22 часа

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија22 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет1 ден

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа1 ден

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет1 ден

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа1 ден

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет1 ден

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет1 ден

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет1 ден

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет1 ден

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа2 дена

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа2 дена

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија2 дена

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Досие