Контакт

Регион

Во Хрватска се повеќе агенции носат странски работници – нема домашни

Објавено пред

Од укинувањето на квотите за вработување на странци на почетокот на 2021 година, бројот на агенции за привремени вработувања и посредување при вработување на странски работници порасна на неколку стотици. „До сега не сме виделе толку брзо закрепнување од кризата, а токму тоа го отвори пазарот на трудот за странските работници“, вели економистот Дамир Новотни за големиот пораст на бројот на странски работници.

dobivaj vesti na viber

Според податоците на хрватското МВР, од 1 јануари до 30 ноември 2023 година издадени се вкупно 160.464 одобренија за престој и работа, од кои најголем број се во градежништвото – 63.632, туризмот и угостителството – 43.951. , и индустрија – 22 249. , сообраќај и врски – 10 456 и трговија – 4 647.

Од јануари до ноември 2023 година, Хрватската служба за вработување (ЦЕС) обработила 160.445 барања за дозволи за престој и работа за странски работници, додека биле поднесени 190.696 барања. За споредба, до 2022 година бројот на дозволи за престој и работа на странски работници бил под сто илјади, а само во 2022 година бројката се искачува на 124.121 издадена дозвола.

Од вкупниот број издадени дозволи за престој и работа, 104.432 се издадени за нови вработувања, 37.402 за продолжување на одобренијата, а 18.630 за сезонски работници, од кои најголем дел се во туризмот и угостителството – 16.675.

„Ваквото зголемување е неизбежно“, рече Новотни за Индекс.хр, додавајќи: „На нашата економија и требаат луѓе, а нашите луѓе одат во други земји и се враќаат само кога ќе се пензионираат“. Според податоците на Националното биро за статистика, Хрватска има повеќе од 43 отсто од населението над 50 години. „Стапката на наталитетот се намалува, а еден од начините на кои функционира економијата е да увезува работници“, вели Новотни.

Според податоците на МВР, работниците продолжуваат да пристигнуваат од соседните земји, а лани од 1 јануари до 30 ноември 2023 година се издадени 36.012 дозволи за работници од Босна и Херцеговина, 22.980 од Србија, 13.412 од Северна Македонија, Косово. 9922 и Албанија 4244.

Претседателот на Независните хрватски синдикати (НХС) Крешимир Север вели дека единствената предност што Хрватска ја има пред остатокот од Европската унија (ЕУ) за традиционалните странски работници, како Босанците, Херцеговците и Србите, е само јазикот. „Во Германија заработувачката е поголема, но близината и познавањето на јазикот значи многу“, вели Север.

Додека Хрватите и традиционалните странски работници ја напуштаат Хрватска, приближно 53.204 дозволи за престој и работа беа издадени за работници од Блискиот Исток, од кои 20.900 беа издадени на работници од Непал, 14.317 од Индија и 7.822 од Бангладеш. Укинувањето на квотите за вработување странски работници, кое стапи на сила од 1 јануари 2021 година, создаде простор за поголем прилив на странски работници.

Доказ за тоа е евиденцијата на Министерството за труд, пензиски систем, семејство и социјална политика, во кое во 2018 година се регистрирани 109 агенции за посредување при вработување и 187 агенции за привремени вработувања, а оваа бројка секоја година расте.

Така, во 2019 година се евидентирани 170 агенции за посредување при вработување, во 2020 година имало 216, а потоа доаѓаме до годината кога е укината квотата за вработување на странски работници и бројот на агенции експлодира на 291. Веќе следната година , имало 424 агенции за посредување, а лани биле регистрирани 566 агенции за посредување при вработување.

Зголемен е и бројот на агенции за привремени вработувања – во 2018 година имало 187, следната година 255, а во 2020 година бројот скокнал на 311. За разлика од агенциите за вработување, бројот на агенции за привремени вработувања во 2021 година паднал на 292, но следната година бројот скокна на 448, а во 2023 година на 657.

Имаше неколку измени на Законот за работни односи од 2018 до 2023 година, а повеќето од нив се однесуваа на странски работници и прифаќање на европските директиви. Новотни вели дека Законот за работни односи е полн со дупки и крајно нејасен, а Законот за странци допрва треба да се подобрува.

„Согласно Законот за работни односи, агенциите за привремени вработувања и агенциите за посредување при вработување немаат одреден процент на провизија на заработката како на пример, агенциите за недвижности, кои имаат плафон од три до 3,5 проценти“, рече Новотни. Затоа, тие можат да наплатат значително повисока провизија.

Агенциите за привремени вработувања и агенциите за посредување при вработување доживеаја апсолутен бум на пазарот и ако ги погледнеме нивните годишни приходи достапни на Fine услугите, тие растат од година во година.

Агенциите се под надзор на Државниот инспекторат од каде велат дека во инспекциските контроли извршени во 2023 година не се констатирани повреди на одредбите со кои се предвидува дека физичките и правните лица кои вршат дејности поврзани со вработување на баратели на работа дејноста ја вршат без надомест и постапува незаконски.

Иако агенциите се под надзор на инспекторатот, профитот сам по себе не е регулиран, а Новотни вели дека има голема соработка меѓу хрватските и странските агенции. Север вели дека не е невообичаено работниците да се задолжуваат во матичните земји за да стигнат пред се во Хрватска, а парите што ги заработуваат во Хрватска патуваат во нивните матични земји за да го отплатат долгот.

Регион

(Видео) Протест во Албанија, фрлени молотови коктели врз зградата на Владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Објавено пред

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност во организиран криминал и корупција, откако нивниот лидер беше ставен во домашен притвор.

dobivaj vesti na viber

Илјадници се собраа пред седиштето на владата во главниот град Тирана, додека припадниците на интервентната полиција беа повикани да ја опколат канцеларијата на премиерот Еди Рама. Засега нема извештаи за повредени, сериозни штети или уапсени.

Главната опозициска Демократска партија го обвинува Рама за непотизам и корупција, што според неа охрабрува многу млади луѓе да емигрираат во потрага по подобар живот во Западна Европа.

Демонстрантите вчера избраа да се соберат во спомен на 20 февруари 1991 година, кога продемократските демонстранти ја урнаа статуата на долгогодишниот албански комунистички диктатор Енвер Хоџа.

„Тука сме да го урнеме режимот на Рама, полош од режимот на Енвер Хоџа“

„Денеска сме овде за да го собориме режимот на Рама, кој е полош од режимот на Енвер Хоџа“, рече Силе Џебеџија, демонстрант кој рече дека патувал над 100 километри за да присуствува на протестот во Тирана.

Опозицискиот лидер Сали Бериша им се обрати на демонстрантите преку видео врска од домашен притвор. Против него се води истрага за наводна корупција додека беше премиер од 2005 до 2013 година.

Бериша негираше дека сторил нешто лошо, обвинувајќи го Рама за политичка одмазда со цел да ги замолчи противниците. Рама негира.

Обвинителите допрва треба да одлучат дали ќе поднесат формални обвиненија против Бериша или ќе ги отфрлат.

„Еди Рама, како и другиот диктатор Хоџа, ги концентрираше сите сили во свои раце и сака Албанија без опозиција“, рече Бериша на демонстрантите.

Бериша редовно им се обраќа на поддржувачите од балконот на неговиот стан во центарот на Тирана.

Прикажи повеќе...

Регион

Песков: Белград е под невиден притисок поради односите со Москва

Објавено пред

Србија е под интензивен невиден притисок поради односите со Москва и тоа нема никаква врска со нечија смрт, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

dobivaj vesti na viber

Новинарите побараа од Песков да ја коментира изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ за ТВ „Прва“ дека смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални може да ги комплицира односите меѓу Белград и Москва и дека очекува зголемен притисок од Брисел.

„Не го знам контекстот на таа изјава, но единствено што со сигурност знаеме е дека Белград постојано е под многу силен притисок и тоа нема врска со нечија смрт. Тој притисок е константен и сосема без преседан“, рече Песков.

Прикажи повеќе...

Регион

Протестите во Европа не стивнуваат: земјоделци од цела Грција се упатија кон Атина

Објавено пред

Незадоволните земјоделци од цела Грција денеска тргнаа кон Атина по строго организиран план усогласен со полицијата.

dobivaj vesti na viber

Се проценува дека земјоделските возила ќе пристигнат на плоштадот по 17.30 часот по локално време по што ќе следуваат говори на официјални претставници на земјоделците.

„Тука сме да ги слушнеме нивните барања“, нагласи Павлос Маринакис, претставник на грчката влада, додавајќи дека „можностите се исцрпени и нема основа за преголеми очекувања“.

Се проценува дека собирот ќе заврши вечерва околу 22 часот по локално време, но од безбедносни причини земјоделската механизација ќе остане паркирана на плоштадот во текот на ноќта и ќе ја напуштат Атина в среда наутро.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Кина остро ги критикуваше САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа3 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет3 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион3 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени молотови коктели врз зградата на Владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа13 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија15 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија15 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ17 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија19 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија19 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија20 часа

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија22 часа

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија23 часа

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија1 ден

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет1 ден

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија1 ден

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...

Македонија1 ден

СДСМ: Тепање полицајци и попречување акција против дрога, МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски?

Од СДСМ велат МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски во спречувањето на акцијата против дрога. „Јавноста чека одговори...

Свет1 ден

Калифорнија ја зафати силно невреме: дожд, град и грмежи на западниот брег на САД, 11.000 луѓе без струја

Бурно време проследено со обилни врнежи, грмежи и град ја погоди вчера американската сојузна држава Калифорнија, објавија американските медиуми. Метеоролозите...

Македонија2 дена

(Видео) И големата кашлица го полни џебот на приватните лаборатории, среде епидемија нема термини за тестови на државна сметка

Додека здравите деца забрзано се вакцинираат за да се заштитат од голема кашлица, родителите на болните деца, исто како и...