Контакт

Регион

Во 2017-та во Србија нема да има вонредни парламентарни избори

Објавено пред

Вонредни парламентарни избори во Србија оваа годна нема да има, пишуваа во неделата вечерта електронските медиуми во Белград.

dobivaj vesti na viber

 

Српскиот премиер и претседател на владејачката Српска напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, оцени дека ситуацијата во Србија „ќе биде постабилна доколку се одржат само избори за шеф на државата“, објави попладнето рускиот портал на српски јазик Sputnik повикувајќи се на извори во врвот во владејачката коалиција, предводена од СНС:

Во написот Sputnik „ексклузивно тврди“ дека „вонредни парламентарни избори нема да бидат одржани во април, заедно со претседателските“.

Како што е најавено, Вучиќ во понеделникот на јавноста „но и на политичките партнери и на ривалите“, ќе им ја соопшти својата одлука дека ќе бидат распишани само изборите за претседателот на државата.

Владејачката коалиција предводена од СНС на Вучиќ изминатите денови беше поделена по прашањето дали оваа година, истовремено со претседателските, треба да се одржат и изборите за српскиот парламент.

Таа опција, како што се дознава, биле подготвени да ја поддржат некои од коалиционите партнери на Вучиќ, партнери дури и јавно апелирајќи премиерот да влијае врз истовременото распишување и на парламентарните избори.

„Сепак, водачот на напредњаците и идниот кандидат за претседател на Србија (Александар) Вучиќ прекрши дека ситуацијата во државата ќе биде постабилна доколку се одржат само изборите за шефот на државата“, наведува Sputnik, чии сознанија ги пренесуваат и другите медиуми во Србија.

На таквата одлука претходела оцената дека „во времето на регионалните потреси, политичка криза во Босна и Херцеговина, заострувањето на состојбата на Косово и Метохија, не би било целисходно дури ни привремено да се создаде вакуум во сите водечки државни институции“, пишува Sputnik.

„Значи, доколку Вучиќ победи на претседателските избори…, тој би ја извршувал должноста на премиер, а министрите би работеле со полн капацитет, додека првиот човек на ‘напредњаците’ официјално не ја презема претседателската должност. Тогаш актуелната влада практично би паднала, а Вучиќ, доколку победи, би му го доверил мандатот“ на некој за составување на нов состав на владата којашто би го избирала актуелната Скупштина на Србија, во која доминантно мнозинство има коалицијата предводена од СНС:

Претходно во неделата лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС)кој водно е и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, изјави дека „во разговор со Вучиќ“ заклучил дека постои политичка стабилност и оти затоа не се потребни нови парламентарни избори.

Дачиќ во Прокупље, на одбележувањето на годишнината на Топличкото востание против Австроунгарија и Бугарија, изјави дека најдобриот доказ за политичката стабилност на власта во Србија е тоа што „Вучиќ е кандидат за претседател на Србија“ на сите партии кои учествуваат во власта.

Мандатот на актуелниот српски претседател Томислав Николиќ, исто така од СНС, му истекува во мај годинава, а во трката за шеф на државата досега официјално се вклучија Воислав Шешељ, кандидат на Српската радикална партија (СРС), поранешниот народен правобранител Саша Јанковиќ, кој ја има поддршката од значителен дел на опозицијата, поранешниот шеф на српската дипломатија и поранешен претседавач со Генералното собрание на ОН, Вук Јеремиќ, како и водачот на конзервативното движење Двери, Бошко Обрадовиќ.

Вучиќ кој средината на февруари доби едногласна поддршка на Централниот одбор на СНС да се кандидира за претседател на претстојните претседателски избори, а по многуте нагаѓања актуелниот претседател Николиќ соопшти дека „постигнал договор“ со Вучиќ./крај/мф/сн

Регион

Во Сплит казната за одење во костим за капење на улица и пиење алкохол на јавно место е 150 евра

Објавено пред

На првиот ден од годинава во Сплит стапи на сила новата одлука за комунален ред во која се пропишани повисоки казни за прекршителите, па може да се очекува летово да нема туристи во костими за капење на улиците, бидејќи доколку бидат фатени по комунален ред ќе им следува казна од 150 евра, известуваат хрватските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Истата казна од 150 евра е пропишана и за оние кои пијат алкохол на јавни места, а казната за шетање куче без поводник е согласно одлуката за условите и начинот на чување миленици и изнесува 66,36 евра за физичко лице.

Жителите на Сплит и нивните гости по улиците ќе ги надгледуваат 21 комунален редар, а уште 12 ќе чекаат на повик во зградата на градската управа.

Од август 2020 година, градот Дубровник има слична одлука за комунален ред, а минатата година првите разголени туристи платија општински казни од 1.000 куни.

Новата сплитска одлука за комунален ред е донесена на последната седница на Градскиот совет во 2022 година, а стапи на сила од новата година.

Прикажи повеќе...

Регион

Хорор во Хрватска: Пациентка со нож избоде познат психијатар

Објавено пред

Психијатарот Елвира Коиќ беше повредена во саботата попладне во својата канцеларија во Вировитица кога 37-годишна пациентка ја нападна и ја избоде со нож, пишуваат хрватските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Докторката е пренесена во Општата болница Вировитица, каде што е на лекување, а според информациите, нејзиниот живот не е во животна опасност. Пациентката е уапсенa.

Елвира Којиќ е познат психијатар во Хрватска, којa голем дел од својата кариера посветила на работата со хрватските бранители кои страдаат од пострауматско стресно растројство, пренесува „Вечерњи лист“.

Прикажи повеќе...

Регион

Курти: Не добив соодветни аргументи за формирање за Заедницата на српските општини

Објавено пред

Косовскиот премиер Аљбин Курти смета дека европскиот предлог е добра основа за договор со Србија и дека е подготвен да разговара за договорите постигнати во Брисел, но рече дека не добил соодветни аргументи за формирање на Заедницата на српските општини (ЗСО).

dobivaj vesti na viber

Курти рече дека „не смета дека е неопходно да се создаде ЗСО, но оти е подготвен за дискусии за правата на немнозинските заедници“.

Откако го видел француско-германскиот предлог, вели тој, оттогаш преговараат за постигнување договор.

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ претходно денес изјави дека Заедницата на српските општини (ЗСО) останува главната точка на сите договори за Косово и дека таа мора да биде формирана според договорените принципи.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт3 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија4 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија6 часа

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет7 часа

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет8 часа

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија8 часа

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет9 часа

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет9 часа

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет9 часа

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија1 ден

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...

Топ1 ден

Возачот кој прегази пензионер на пешачки во Бутел имал 17-години и возел брзо, обвинителството побара притвор

Обвинителството објави нови детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Бутел, каде што животот го загуби пешак. Од тука...

Свет1 ден

(Видео) 13-годишно дете стои зад денешниот напад во Ерусалим

Две лица се ранети денес при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како...

Македонија1 ден

Мицкоски во униформа: Басните за 2001-ва Али да му ги раскажува на Ковачевски

Басни за 2001-ва Али Ахмети да му раскажува на Ковачевски, напиша на социјалните мрежи, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Македонија1 ден

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија1 ден

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет1 ден

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет1 ден

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет2 дена

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет2 дена

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет2 дена

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...