Контакт

Регион

Двата табора за референдумот во Турција имаат речиси израмнети шанси

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Пред претстојниот референдум за претворање на земјата во претседателска република, турските социолошки агенции речиси им даваат еднакви шанси на двата табора, соопштува во вторникот сајтот “Ал Монитор”, повикувајќи се на истражувања спроведени последните денови.

 

Во интервју за “Хуриет дејли њуз” Бекир Агрдр – директорот на агенција “Конде”, позната по точните предвидувања, посочи дека ривалите “си дишат во врат”.

 

Тој истакна дека и во кампот на поддржувачите на уставните реформи има некое двоумење, кое особено е присутно меѓу најголемите приврзаници на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП).

 

Во противничкиот камп, околу опозициските Републиканска народна партија (ЦХП) и прокурдската Демократска партија на народите (ДПН), владее поголема доверба во подготвеноста на референдумот да се гласа со “не”. Според него се колебаат околу една петтина од гласачите на АКП.

 

“Уште не сме стигнале до моментот во кој една од страните може со сигурност да каже дека преовладува. Силите се израмнети”, објави Агрдр. Тој истовремено додаде дека “условите кои го создаваат чувство за егзистенцијална закана за земјата или за потреба од тврда сила, носат корист да се гласа за владата. Приближно половина од избирачите на Партијата за националистичка акција која ги поддржа реформите во парламентот, исто планираат да гласаат” против “на референдумот закажан за 16 април, изјави Агрдр, а една четвртина од останатите се уште не одлучиле како ќе гласаат.

 

Други студии покажуваат слични тенденции, пишува “Ал Монитор”. Агенција “Гезиџи”, која традиционално исто така е точна во прогнозите, во јануари предвидуваше околу 58 отсто од гласалите да кажат “не” на референдумот. Неодамнешните студии покажуваат стеснување на разликата, и сега противниците на реформите се околу 51 отсто. Според изданието сликата за АКП и Ердоган во моментов е значително поповолна од онаа со која се соочија пред два месеци.

 

Сајтот Т24 ги сумираше неодамна резултатите на 28 социолошки агенции, истакнувајќи дека според 12 од нив победник ќе излезе кампот на противниците на реформите, а според осум ќе победат приврзаниците на промените во уставот.крај /мф/кс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Босна и Херцеговина пронајдено петгодишно девојче од Германија, жртва на трговија со луѓе

Објавено пред

Во автобус на граничниот премин Брод босанско-херцеговската полиција идентификувала петгодишно девојче од Германија, жртва на меѓународна трговија со луѓе, соопшти Обвинителството на БиХ.

dobivaj vesti na viber

„Обвинителот од Одделот за шверц и трговија со луѓе на Обвинителството на БиХ ги координира активностите во соработка со Службата за работи со странци на БиХ и Граничната полиција на БиХ, кои при контрола на стоки и патници на редовните автобуски линии на граничниот премин Брод открија и идентификуваа жртва на меѓународна трговија со луѓе“, велат од таму.

Девојчето патувало на редовна автобуска линија во придружба на странски државјанин. По наредба на обвинител, тој е приведен во Службата за странци на Босна и Херцеговина, а таа е сместена во безбедна куќа.

„Споменатото девојче се наоѓа во базата на лица по кои трагаат меѓународните институции, а обвинителот е во постојана комуникација со надлежното обвинителство и полицијата во Визбаден, Германија. Се преземаат активности за враќање на детето кај мајката“, велат од Обвинителството.

Прикажи повеќе...

Регион

„Ова е стрес за сите, за детето што го носам“: сослушани родителите на малата Данка

Објавено пред

Родителите на малата Данка (2), која исчезна на 26 април, Ивана и Милош, беа на распит во Обвинителството во Заечар.

dobivaj vesti na viber

Тие беа први сослушани со неколку сведоци, кои сè уште се во Окружното јавно обвинителство во Заечар.

„Овде сме од 8 часот. Разговарав со обвинителот од 8.15 до 11 часот. Кажав сè што се случи од тој ден“, изјави Ивана за „Информер“,  која е во шестиот месец од бременоста и додаде:

„Сето ова е стресно за сите нас, за нашето постаро дете, за детето што го носам“, додаде таа.

По неа, и нејзиниот сопруг разговараше со обвинителката и, како што објасни, не може да опише како се чувствува.

„Не можев да видам кој седи зад мене. Не знам дали осомничените биле во истатапросторија. Не можам да опишам како се чувствувам“, изјави Милош.

Toj во изјава за „Телеграф.рс“ вели: Смртната казна не им е доволна, треба да бидат во затвор до крајот на животот. Тоа се чудовишта, она што постојано го доживуваме е неописливо. Тоа може да го разбере само родителот. Неколку пати ни дојде полиција, ѝ ги зеде работите на Данка, ништо не знаеме, ни за крвта на патот, ни во кола, ни ништо. Не разбираме зошто не се јавиле во итната помош, зошто не помогнале, но го направиле ова. Тоа што јас и Ивана постојано страдаме е страшно, разни луѓе ни се јавуваат, не навредуваат, ни ја префрлаат вината. Морав да побарам да го сменам бројот, не можеме повеќе… Кога се ќе заврши, ќе излеземе на медиумите и ќе кажеме се“, изјави за Телеграф.рс Милош Илиќ, таткото на убиената Данка.

Прикажи повеќе...

Регион

ОН расправаат за резолуцијата за Сребреница; Додик: Немаше геноцид

Објавено пред

Претседателот и член на Претседателството на БиХ, Денис Беќировиќ, и Жељко Комшиќ, пристигнаа денеска во Њујорк за да лобираат во седиштето на Обединетите нации за прифаќање на резолуцијата што ќе ја потсети светската организација на геноцидот извршен во Сребреница во 1995 година, на што Србија остро се противи.

dobivaj vesti na viber

Претседателството на Босна и Херцеговина објави дека Беќировиќ и Комшиќ ќе разговараат со претставници на земјите членки на ОН како дел од напорите да се обезбеди мнозинска поддршка неопходна за усвојување на резолуцијата во Генералното собрание. Самото објавување на резолуцијата предизвика нови тензии во односите меѓу Сараево и Белград, но и во Босна и Херцеговина.

Нацрт-резолуцијата, чии формални предлагачи се Германија и Руанда, а спонзори се петнаесет други земји, меѓу кои и највлијателните западни земји, како САД, Велика Британија, Франција и Италија, ќе се разгледува денеска во седиштето на ОН зад затворени врати.

Формална одлука за негово прифаќање треба да следува на седницата на Генералното собрание најавена за 2 мај. Според работната верзија на резолуцијата што стигна до медиумите во Босна и Херцеговина, документот потсетува „на обемот на геноцидот во кој припадниците на војската и полицијата на босанските Срби убиле повеќе од осум илјади Бошњаци од Сребреница“.

Се повикува 11 јули да биде прогласен за меѓународен ден за сеќавање на жртвите на тоа злосторство, како и за изведување на преостанатите сторители пред лицето на правдата и санкционирање на оние што го негираат геноцидот.

Мисијата на Босна и Херцеговина во ОН на чело со Златко Лагумџија е активно вклучена во подготовките за усвојување на резолуцијата, што предизвика огорченост кај лидерите на босанските Срби предводени од Милорад Додик, но и кај српскиот претседател Александар Вучиќ, кој најави дипломатска офанзива на Белград, со цел да убеди што е можно поголем број членки на ОН да не гласаат за тој документ.

Додик: Геноцид не се случи

Додик рече дека усвојувањето на резолуцијата ќе биде повод Република Српска да се одвои од Босна и Херцеговина бидејќи, според него, Србите не сакаат да живеат со Бошњаците, кои ги прогласуваат за геноцидни луѓе. Тој го кажа ова и покрај тоа што во текстот на резолуцијата никаде не се споменува колективна вина, туку само укажува на одговорноста на лицата што ги извршиле злосторствата.

„Прво, геноцидот не се случи, да се случеше, немаше да продолжат да ја форсираат таа приказна“, изјави Додик вчера во Мостар, каде што беше во друштво на Вучиќ, кој му даде отворена поддршка за сè што кажува и прави.

Вучиќ се расправаше со новинарите, кои го потсетија дека во 2007 година Меѓународниот суд на правдата ја означи Србија како одговорна за необезбедување казни на сторителите на геноцидот со оглед на ефективната контрола што ја имаше врз војската на босанските Срби во 1995 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Арсовска: Министерката за култура успеа самата себеси да се побие и не одговори на ниедно прашање

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска успеа самата да се побие и не одговори на ниту едно прашање коешто беше поставено,...

Топ2 часа

Кривична против Курто Дудуш: за директори на градинка именувал лица што не биле вработени таму

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против 49-годишниот К. Д., градоначалник на скопска општина...

Македонија2 часа

„Два месеца нема плата за вработените, а пред избори се примаат работници“ – „Национални шуми“ на протест

Триесет подружници се собраа пред Јавното претпријатие „Национални шуми“ со цел да го изразат незадоволството оти втор месец немаат добиено...

Македонија3 часа

Со Арсовска ќе се видиме на суд да објасни како јас сум знаела, а не сум пријавила пожар во Универзалната сала, најави министерката за култура

За министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, вчерашните обвинувања од градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, се лаги, скандалозни тврдења и обид...

Македонија4 часа

Грејната сезона продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како...

Македонија5 часа

Училиштата не може да објаснат како е направен изборот на фирмите за чии услуги плаќаат родителите: набавките за униформи за учениците, за фотографирање и за ужина се нетранспарентни

Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето „Отсуство на процедури, транспарентност и отчетност кај набавките што се финансираат со пари...

Регион7 часа

По високите температури, Србија во снег: мештаните шокирани

Силниот дожд во утринските часови на територијата на западна Србија прерасна во лапавица и снег, а на Златибор веќе е...

Свет7 часа

ОН се обидуваат да го спречат гладот ​​во Газа: „Постојано некои нови проблеми“

Обединетите нации(ОН) се уште се борат да се обидат да го спречат гладот ​​во Појасот Газа. Иако има одредено подобрување...

Македонија7 часа

Мицкоски: 13-ти ден од кампањата, а Пендаровски не кажа ни збор за криминалите на ДУИ, за „Соравија“, за грабежот – тоа значи дека го прифаќа

Најголемата трагедија е што овие години полека, но сигурно системот е срушен. Системот кој е создаден да служи на народот,...

Свет7 часа

Израел го остава Иран во неизвесност во врска со нивниот одговор за нападот: „Нека бидат нервозни“

Ставот на израелскиот воен кабинет е дека Иран треба да продолжи да погодува каков ќе биде одговорот на Израел на...

Македонија8 часа

Пендаровски: Tие што беа против преспанскиот договор сега се фалат со НАТО-членството

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вчера вечер во Велес рече Силјановска да избере што ќе биде, претседател или врховен командант...

Македонија1 ден

Врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, праша Арсовска

Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска, праша врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, како и...

Македонија1 ден

Намален е бројот на ученици во училиштата во државата

Намален е бројот на ученици во основните и средните училишта, во учебната 2022/2023 година, укажуваат податоците во извештајот на Државниот...

Македонија1 ден

Со нова систематизација Синдикатот на „Македонска пошта“ сам ќе ги укине вработените што не доаѓаат на работа оти Владата и Управниот одбор молчат

Синдикатот на „Македонска пошта“, во соработка со вработените и со ангажирање експерти, ќе подготви нова систематизација, која ќе ја достави...

Македонија1 ден

„Немам партиска книшка, само крводарителска“ – приватните специјализанти реагираат на изјавата на Демири за политичка заднина на штрајкот

Штрајкот на приватните специјализанти продолжи и денес и како што најавуваат ќе трае додека не добијат на писмено од Владата...

Свет1 ден

Израел: Мораме да го запреме Иран пред да биде предоцна, воведете му санкции

Министерот за надворешни работи на Израел, Израел Кац, денеска ги повика земјите да воведат санкции за ракетната програма на Иран...

Свет1 ден

Иран: Следниот напад ќе биде во рок од неколку секунди

Се’ повеќе високи ирански претставници ги предупредуваат и Израел и Западот за последиците од можната израелска одмазда. Така, иранскиот воен...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски

Во ЕУ не се оди со политичари како Пендаровски. Во ЕУ се почитуваат основните човекови права и се унапредуваат, а...

Македонија1 ден

Стојаноска во Тетово: угостителите сезонски се селат во други држави, не се задоволни од актуелната власт

Вчерашниот ден Дафина Стојаноска – членка на ИК на ВМРО-ДПМНЕ го искористи и за средба со Здружението на угостители од...

Регион1 ден

Го искористи правото да не сведочи: заврши сослушувањето на мајката на осомничениот за убиството на Данка Илиќ

Светлана Драгијевиќ, мајката на Дејан Драгијевиќ, кој е осомничен за убиството на двегодишната Данка Илиќ го искористи законското право да...