Контакт

Регион

Двајца починати од западнонилска треска во Србија

Објавено пред

Првите два потврдени случаи на западнонилска треска, кои завршија со смрт, се регистрирани во Србија до 6 август, објавено е на веб -страницата на Институтот за јавно здравје.

Како што е наведено во Извештајот, болестa била регистрирана кај маж и жена, на возраст од 63 и 50 години, кои имале пропратни хронични заболувања.

Врз основа на извештајот на Институтот од 27 јули, комарци кои го пренесуваат вирусот се откриени на шест места во Панчево, како и на две места во Белград.

Десетици луѓе умираат од западнонилска треска секоја година во Србија. Првпат болеста е регистрирана во Србија во 2012 година, оттогаш 1.032 луѓе се заразени во земјата, а 98 починале. Најлоша година беше 2018 година, кога починаа 29 лица, а вкупниот број на лабораториски потврдени случаи на болеста, која се пренесува од комарци, достигна 286 лица пренесуваат регионалните медиуми.

Западнонилската треска е акутна вирусна болест со период на инкубација од неколку дена до три недели. Болеста може да предизвика оштетување на централниот нервен систем во форма на менингитис или менингоенцефалитис, како и во форма слична на грип со главоболка, треска и болки во грлото. Вирусот се шири главно во тропските и суптропските региони, но неодамна стана честа појава и во нетропските земји.

Вирусот главно ги погодува птиците, но и луѓето и многу цицачи, кои се заразуваат по убод од комарци.

Повеќето луѓе или дури 80 проценти од заразените со вирусот на западнонилска треска немаат никакви симптоми или знаци на болеста. Во помал процент од заразените (приближно 20 проценти), симптомите потсетуваат на болест слична на грип, со ненадејна појава на треска, главоболка, болка во мускулите и зглобовите, замор, благ минлив осип и лимфаденопатија.

Меѓутоа, кај некои лица (помалку од еден процент) се јавува асептичен менингитис или енцефалитис, или невроинвазивна форма на болеста која бара хоспитализација, наведуваат експертите.

Регион

Шеснаесет годишно момче почина за време на фудбалски натпревар во Белград

Објавено пред

16-годишно момче почина за време на фудбалски натпревар во Белград, објавија регионалните медиуми.

Според извештаите, се се случило за време на натпреварот меѓу кадетските екипи на „Бараево“ и тимот „011“.

На 16-годишното момче, чиј идентитет не е соопштен, му се слошило за време на играта, а по реанимацијата, лекарите констатирале смрт.

“Тој излезе од теренот и падна. Децата на двата тима беа ужасно потресени од трагедијата што се случи и не можам да кажам многу за тоа во шок”, изјавил млад фудбалер од тимот „011“.

Според очевидци, момчето го напуштило теренот и паднало.

И покрај обидите на лекарите за реанимација, момчето починало.

Прикажи повеќе...

Регион

Државната обвинителка на БиХ – знам дека сум следена и надгледувана со години

Објавено пред

Главната обвинителка на БиХ, Гордана Тадиќ, рече дека била подложена на илегален надзор пет години и ја потврди автентичноста на аудио снимката од разговорот со шефот на Агенцијата за разузнавање и безбедност, Осман Мехмедагиќ, во кој тој побара да се запре истрагата за случајот со дипломите за образование.

„Со сигурност знам дека сум незаконски следена, шпионирана од првиот ден. И тоа трае пет години. Членовите на меѓународната заедница исто така се информирани за се “, рече Тадиќ, пренесуваат медиумите во регионот.

Таа информациите за незаконско следење ги добила од високите разузнавачки кругови во БиХ, додавајќи дека веќе извесно време нејзиниот работен и приватен простор, како и возилата што ги користи, се озвучени.

Тадиќ ја потврди автентичноста на нејзиниот разговор со контроверзниот шеф на Агенцијата за разузнавање и безбедност на БиХ, Осман Мехмедагиќ.

„Можам само да потврдам дека разговорот е автентичен. Имено, не е првпат лично да сум изложена на незаконско следење и прислушување, и тоа не е ништо ново за мене “, истакна Тадиќ.

Минатата недела, неколку медиуми објавија аудио снимка од разговор во кој шефот на ОСА очекува главната обвинителка да го отстрани обвинителот на Олег Чавка од истрагата за дипломи за високо образование, за кои подоцна беше потврдено дека се фалсификувани.

Според натписите, точниот датум на создавање на оваа аудио снимка не е познат, но секако е создаден пред апсењето на шефот на безбедносната служба поради сомневањата дека незаконски се стекнал со диплома за високо образование.

ОСА објави дека аудио снимката е направена незаконски, додавајќи дека станува збор за напад врз безбедносната агенција, но и врз самиот директор Мехмедагиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Протести во Белград -антиваксерите на улица, полицијата гаѓана со јајца

Објавено пред

Стотици граѓани протестираа низ улиците на Белград против вакцинацијата и ковид мерките извикувајќи навреди кон претседателот Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ, пренесуваат медиумите во регионот.

Според новинарските извештаи протестот против глобализацијата официјално заврши, но неколку десетици луѓе се уште се пред полицискиот кордон и протестираат, повикувајќи на „будење на христијанскиот дух“.

Во еден момент, демонстрантите ја гаѓаа полицијата со јајца, пишуват медиумите.

Според полицијата, единствениот инцидент се случил кога учесниците запалиле факел и се обиделе да го нападнат кордонот.

Благодарение на полицијата, учесниците на протестот против ковид мерките и вакцините и демонстрантите од Парадата на гордост не се зближија во ниту еден момент, сведочат медиумите.

Се уште има полиција на улиците. Во текот на вечерта полицискиот кордон го посети и министерот за внатрешни работи Александар Вулин.

Специјалистот по гинекологија Борислав Антонијевиќ вечерва рече дека Министерството за здравство, како што тврди, нема одговори на прашањата дали ПЦР -тестовите се сигурни, дали вакцините против коронавирусот се безбедни и дали маските штитат од инфекција.

„Министерството рече дека не знае. Маските штитат од вируси како жичани мрежи од комарци “, рече Антонијевиќ на антиглобалистичкиот протест.

Протестот на антиваксерите наречен „Слобода или ништо“, кој започна на плоштадот Република, беше запрен половина час од полициски кордони и огради, кои беа отстранети околу 18:30 часот, по завршувањето на Парадата на гордоста.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија3 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Свет4 часа

Талибанците до вработените жени: Останете дома

Новата талибанска власт им нареди на жените вработени во градските служби да останат дома, изјави денеска привремениот градоначалник на Кабул,...

Македонија5 часа

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ5 часа

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет6 часа

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет7 часа

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа8 часа

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет8 часа

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија20 часа

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ22 часа

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет23 часа

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија23 часа

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија1 ден

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет1 ден

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ1 ден

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет1 ден

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија2 дена

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија2 дена

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија2 дена

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Досие