Контакт

Регион

Договорен текстoт на резолуцијата за Сребреница

Објавено пред

Предлогот за резолуција за комеморација на геноцид врз Бошњаците од Сребреница, извршен во јули 1995 година, е договорен, а за него треба да се расправа на седницата на Генералното собрание на Обединетите нации, потврди амбасадорот на БиХ во ОН, Златко Лагумџија.

dobivaj vesti na viber

Лагумџија на социјалната мрежа „Икс“ објави дека процесот на усогласување на резолуцијата, чии формални предлагачи се Германија и Руанда, е завршен и испратен до претседателот на Генералното собрание на ОН, Денис Френсис, па нејзиниот текст ќе биде претставен до земјите членки. на светската организација, од која се очекува поддршка.

Резолуцијата повикува да се воспостави 11 јули како меѓународен ден на сеќавање на жртвите на геноцидот во Сребреница, уште еднаш се осудуваат сите дејствија со кои се величат сторителите на воени злосторства, злосторства против човештвото и геноцид утврдени со пресудите на меѓународните судови. Ја нагласува важноста од завршување на потрагата по останките на преостанатите жртви кои досега не се пронајдени и повикува на продолжување на гонењето на сторителите на геноцидот кои се уште се на слобода.

Резолуцијата има намера да ги повика сите држави целосно да ги почитуваат своите обврски од Конвенцијата за спречување и казнување на злосторството геноцид, да го почитуваат меѓународното обичајно право за спречување и казнување на геноцид и да ги почитуваат релевантните одлуки на Меѓународниот суд на Правдата (МСП).

Од генералниот секретар на ОН се бара да воспостави информативна програма наречена „Геноцид во Сребреница и Обединетите нации“, која треба да се спроведе пред следната година, кога се одбележува 30-годишнината од тоа злосторство.

Сите земји-членки на ОН, како и невладините организации и граѓанското општество, предлагачи на резолуцијата истовремено повикуваат на соодветни активности за комеморација и чест на жртвите на геноцидот во Сребреница во 1995 година.

Македонија е коспонзор на оваа резолуција.

Српскиот претседател Александар Вучиќ и лидерот на босанските Срби Милорад Додик инсистираат дека оваа резолуција е обид да се наметне колективна вина врз српскиот народ.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Фото) Во Белград запленети 8,5 килограми кокаин вреден над еден милион евра

Објавено пред

Српското Министерство за внатрешни работи пријавило дека во Белград биле уапсени двајца мажи М.П. (37) и М.Б. (55) поради постоење на основано сомнение дека сториле кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

dobivaj vesti na viber

Полицијата го привела М.П. и М.Б. на територијата на Пожега во Србија при примопредавање на 100 грама кокаин, а при претрес на станови и простории користени од нив на повеќе локации во Белград, околу 8,5 килограми кокаин, околу 13.000 евра, 160.000 динари, како и неколку патнички моторни возила.

Од Вишото јавно обвинителство во Белград соопштуваат дека при претреси на повеќе локации во Белград е пронајден кокаин со улична вредност од над еден милион евра, како и поголеми количества маса за зголемување на количината на дрога, пишува Н1 Србија.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Вучиќ го испрати Шолц до автомобилот: „Да ми објасни некој што чека?“

Објавено пред

Србија денеска потпиша Меморандум за разбирање со Европската Унија за стратешко партнерство за одржливи суровини, синџири за производство на батерии и електрични возила. Овој потег ја носи Србија чекор поблиску до започнување на ископ на литиум на западниот дел на земјата, на што силно се спротивставуваат еколошките активисти, граѓанските движења и речиси целиот опозициски корпус.

dobivaj vesti na viber

Документот го потпишаа извршниот потпретседател на Европската комисија и комесар за енергетика и европски зелен договор Мартин Шефчовиќ и српската министерка за рударство и енергија Дубравка Ѓедовиќ Хандановиќ во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ и германскиот канцелар Олаф Шолц, кој пристигна во Белград синоќа по тој повод.

Потпишувањето на документот е проследено со силно противење на еколошките активисти, граѓански иницијативи и движења и речиси сите партии од опозицискиот спектар – од леви и централни до конзервативни и десни политички опции.

Но, кога дојде Шолц, се појави интересна, малку непријатна ситуација. Вучиќ го чекал Шолц да излезе од авионот и го придружувал по црвениот тепих до неговиот автомобил. Шолц потоа влегол во автомобилот, а Вучиќ останал покрај автомобилот чекајќи го гостинот од Германија да замине.

Но, поради некоја причина Шолц не замина, туку седеше во автомобилот. Вучиќ стоеше чекајќи да си замине. Претседателот на Србија во еден момент се сврте кон некого и праша: „Да ми објасни некој што чека!“

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Убиен Фатон Хајризи: српската полиција го ликвидираше убиецот на полицаецот

Објавено пред

Потпретседателот на српската влада и министер за внатрешни работи, Ивица Дачиќ, објави дека е ликвидиран Фатон Хајризи, Албанец кој уби полицаец во Србија. Припадници на полицијата го ликвидирале убиецот на полицаец во околината на Лозница“, изјави Дачиќ кој излезе на местото на настанот.

dobivaj vesti na viber

Според првите информации кои ги пренесоа српските медиуми, Хајризи се обидел да ја помине Дрина и да побегне во Босна и Херцеговина, но не успеал, па се сокрил во делот на напуштен фабрички комплекс каде мигрантите од Прешево во последните години се кријат, чекајќи „врска“ за да избегаат преку Дрина.

Тој е ликвидиран од Специјалната антитерористичка единица на српската полиција. Тој е убиен во Лозница, откако, како што тврдат српските медиуми, дал отпор на полицијата.

Малку порано, кога Министерството за внатрешни работи на Србија објави фотографија од осомничениот, еден од мештаните од областа Лозница пријавил дека видел лице со таков опис. Припадниците на МВР на Србија пристигнаа во голем број, го блокираа целиот простор, а потоа го ликвидираа Хајризи.

Ноќта од среда кон четврток во Лозница е убиен 34-годишниот полицаец Никола Крсмановиќ, а ранет е неговиот 50-годишен колега Вјекослав Илиќ. Нападот се случил при рутинска проверка на таксито во кое се наоѓал Фатон.

Околу еден час по полноќ, Крсмановиќ и Илиќ на контролниот пункт запреле такси, што им изгледало сомнително. Во возилото имало двајца мажи, возачот и сопатникот.

Полицајците сакале да ги идентификуваат мажите, па полицаецот го замолил Фатон да ја покаже својата чанта. Тој одбил, а потоа пукал во полицајците.

На лице место полицијата го пронашла пасошот на осомничениот, издаден од косовските власти на име Артан Хајризи и германска лична карта.

Но, набрзо било утврдено дека полицајците всушност биле застрелани од братот на Артан, Фатон, кој неодамна избегал од затвор. За време на обидот за бегство, Фатон го користел пасошот на неговиот брат издаден од косовските власти.

Хајризи беше во бегство од 6 јули, кога од слободниот викенд не се врати во затворот Смрековница. Тоа беше негово деветто бегство од затвор, со што стана рекордер во Косово. На социјалните мрежи тој објасни дека мотивот за неговото бегство било злоставувањето кое го претрпел во затвор.

„Го напуштив Косово затоа што бев прогонуван. Бев психички малтретиран, не можев повеќе. Нема да се вратам во затвор во оваа држава. Таму страдаат затворениците, не се дава кауција, не се третираат сите исто“, истакна Хајризи.

Фатон Хајризи на јавноста и е познат од 2000 година кога на само 15 години уби руски војник, припадник на КФОР. За тоа убиство е осуден на 27 години затвор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

(Видео) Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици

Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, пред заминување од власт направиле централа од...

Топ1 час

Приведен разбојник во Скопје, со употреба на сила од вработена во продажен објект одзел производи

Полицијата приведе 31-годишен скопјанец кој со употреба на сила одзел производи од продажен објект во Драчево, информира МВР. „На 19.07.2024...

Свет2 часа

Светот полека се враќа во нормала по големиот технолошки проблем

Бизнисите и услугите ширум светот полека закрепнуваат по огромниот прекин на технологијата што со часови ги погоди компјутерските системи. Бизнисите,...

Македонија4 часа

Расте бројот на пожари низ Македонија: во моментов активно беснеат 12, познато е каде гори

Центарот за управување со кризи во последното деноноќие регистрира вкупно 35 пожари. Од нив 12 се се’ уште активни, а...

Македонија4 часа

Доаѓа невреме: пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните...

Македонија18 часа

(Видео) Пороен дожд, грмотевици и град попладнево во Охрид, Свети Николе и Струмица

Во централниот дел од Пелагонија има појава на невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и град, извести Центарот...

Топ19 часа

Почина осуденик во Идризово, телото е дадено на обдукција

Денеска во 02.08 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека во амбулантата во...

Топ19 часа

Уапсен 53-годишник, извршил обљуба врз малолетник од Струмица со пречки во развојот

Вчера во 18.25 часот, полициски службеници од СВР Струмица лишиле од слобода 53-годишно лице од струмичко, кој се сомничи дека...

Македонија19 часа

(Видео) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Денеска полициски воздухоплов од типот Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици продолжи да дејствува на пожар што избувна на планината...

Македонија23 часа

Министерот Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Министерството за здравство информира дека министерот д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именува нови в.д. директори во повеќе здравствени установи....

Македонија23 часа

„Визер“ предупредува: Патниците да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет денес

Пристигнете на аеродромот најмалку три часа пред летот, апелираат од „Визер“ по денешниот ИТ-колапс. Се очекуваат потенцијални прекини поради тековниот...

Топ24 часа

Пронајдено телото на скопјанецот што се удави во Дојранското Езеро

По преземените мерки и активности, тим пожарникари од Територијалната противпожарна единица Струмица, денеска, околу 7 часот, во Дојранското Езеро го...

Македонија24 часа

(Видео) Спречена експлозија на над 80 тони гас кај поранешна „Порцеланка“ во Велес

Благодарение на брзата и пожртвувана реакција на храбрите велешки пожарникари избегната е голема трагедија во кругот на поранешна велешка „Порцеланка“...

Македонија1 ден

(Видео) Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац: со фамилијата се враќале од одмор во Словенија

Во сообраќајна несреќа кај Лесковац едно лице загина, а тројца се повредени. Несреќата се случила кога возачот изгубил контрола над...

Македонија1 ден

Рекорден број повици од постоењето на бројот за итни случаи 112

Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК), изминатото деноноќие бележи рекорден број повици...

Македонија1 ден

Пожарот кај Битола локализиран, но сѐ уште постои опасност, од Пелистер е оддалечен 10 километри

Регионалниот ЦУК Битола известува дека Екипите од ТППЕ Битола, НП ,,Пелистер”, ДПД,,Арханѓел” и доброволци се повлечени од терен од пожарот...

Свет1 ден

Полицаец повреден со нож во центарот на Париз, насилникот неутрализиран

Еден полицаец е повреден во напад со нож во центарот на Париз, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен....

Македонија1 ден

Повеќе од 10 часа делови од Скопје без струја

Повеќе од 10 часа делови од Скопје се без струја по вчерашното невреме проследено со дожд, силен ветер и град....

Македонија1 ден

Костадинов заврши на инфузија, вдишал чад од пожарите

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов вчера завршил на инфузија откако вдишал чад при гаснењето на пожарите. -Пожарникарите-спасители изразуваат голема благодарност...

Македонија1 ден

ЦУК: Има активни 13 пожари

Центарот за управување со кризи информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие,...