Контакт

Регион

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Објавено пред

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра.

dobivaj vesti na viber

Случајот го истражува и Лекарската комора на Словенија.

Обвинетата докторка на новинарите им рекла дека ги издала сертификатите врз основа на наодите што докажуваат присуство на антитела во телото, но тоа не е пропишан и валиден начин да се потврди дека некој го прележал коронавирусот.

Како што се наведува, за сертификат потребен е позитивен тест на ПЦР постар од десет дена и не постар од 180 дена. Една новинарка ѝ се претставила на докторката како личност што била во контакт со заразено лице, но не била тестирана.

Лекарката ѝ рекла дека нема проблеми и дека ќе ѝ издаде потврда за 50 евра под услов да биде тестирана за присуство на антитела.

Лекарската комора потврди дека добила пријава против докторката, но нема да ги открие деталите до крајот на постапката, пишува 24ur.

Регион

Вучиќ за обвинувањата дека пијан испратил порака на „Инстаграм“: Никогаш не сум испил шолја кафе, не сум запалил цигара ниту, пак, сум пробал дрога

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за својата видеопорака објавена вчера на својот инстаграм-профил за која некои оценија дека е снимена под дејство на алкохол.

dobivaj vesti na viber

„Кога ќе им кажете на странските агенти, како оние со кои разговарав во тој момент, дека лажат и кажуваат лаги, секогаш ќе ви кажат дека сте пијани и под дејство на дрога. Никогаш во животот не сум испил шолја кафе, никогаш во животот не сум запалил пура или цигара, никогаш во животот не сум видел никаква дрога“, рекол Вучиќ, а потоа раскажа анегдота од детството.

„Кога имав 17 години, имаше натпревар меѓу ‘Железничар’ и ‘Црвена звезда’. Купот беше… Некој натпревар, отидовме во среда. Тогаш видов некои момци како дуваат лепило прв и последен пат и се замешав со нив, а да не зборувам што се случи потоа. Беше некаде помеѓу Адашевац и Винковци. Никогаш во животот не сум видел или вкусил повеќе. Сакам само да им кажам на луѓето да видат какви лажговци се“, изјави Вучиќ.

Тој изјави дека ваквите напади врз него „немаат крај ниту, пак, некогаш ќе завршат“.

Прикажи повеќе...

Регион

На 105-годишна возраст почина актерката Бранка Веселиновиќ

Објавено пред

На 105-годишна возраст почина легендарната Бранка Веселиновиќ. Таа беше најстарата жива актерка во светот.

dobivaj vesti na viber

Таа е родена далечната 1918 година во Нови Бечеј, а во текот на кариерата играла во повеќе од 100 претстави во театарот и повеќе од 50 телевизиски серии и филмови.

Добитничка е на многубројни награди и признанија за својата актерска и хуманитарна работа, пренесе „Б92“.

Прикажи повеќе...

Регион

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме во урнатините“

Објавено пред

Во Турција граѓаните се сè полути поради, како што велат, бавната и неадекватна реакција на владата на разорниот земјотрес, во кој досега загинаа повеќе од 8.000 луѓе. Спасувачите ги пребаруваа урнатините во текот на ноќта, а беа попречени од студот, уништените патишта и лошата инфраструктура.

dobivaj vesti na viber

На снимките од воздух се гледа како тие ги пребаруваат урнатините на куќите во селото Салќин во провинцијата Идлиб барајќи жртви и преживеани. Турскиот претседател Таип Ердоган прогласи вонредна состојба во 10 провинции. Но, некои жители на градовите погодени од земјотресот изразија гнев и очај поради бавниот одговор на властите на најсмртоносниот земјотрес што ја погоди Турција во последните децении.

„Овде нема ниту еден човек, никој не помага. Снег врне, бездомници сме, без ништо. Што да правам, каде да одам“, изјави Мурат Алинак за „Ројтерс“, а чиј дом се урна во Малатја.

Жителите на градот Газијантеп наведуваат дека 12 часа по земјотресот не пристигнала ниту една спасувачка екипа и дека морале сами да ги пребаруваат урнатините. Кога спасувачите, конечно, дошле во понеделникот вечерта, работеле само неколку часа, а потоа паднала ноќта, пишува „Гардијан“.

Многу Турци го изразија својот гнев на интернет поради, како што рекоа, невнимателниот одговор на итната состојба во најјужната провинција Хатај, при што многумина се жалат дека спасувачите не успеале да стигнат до областа. Во Хатај земјотресот срамни со земја неколку владини згради, вклучително и локалниот разгранок на турската агенција за помош при катастрофи, АФАД.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Земјотресот во Турција и Сирија низ фотографии

Светот во неверување, Турција и Сирија завеани во црнила и тага. Земјотресите што во понеделникот ги погодија овие земји однесоа...

Свет5 часа

Кои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција: девојчето чијашто рака ја држеше нејзиниот татко имало само 15 години

Маж ја држи за рака својата ќерка, која е затрупана во урнатините. Во првите моменти нема повеќе информации, а оваа...

Свет8 часа

Зошто првите 72 часа се клучни за спасување по земјотрес

Времето истекува за спас на преживеаните кои се затрупани во урнатините од земјотресите во Турција и Сирија, бидејќи потрагата се...

Македонија9 часа

Анкета: Расте скептицизмот за Европската Унија, како најголема закана граѓаните ја гледаат Бугарија

Расте скептицизмот за Европската Унија, најголема закана за Македонија е Бугарија. Ваков е заклучокот од резултатите на анкетата „Еврометар“, спроведена од...

Македонија9 часа

(Видео) Не видовме политичар или пратеник да донира за Турција, а пунктовите се затрупани со помош, реагираат организаторите

Ниту еден политичар не се појавил на плоштадот Македонија за да донира помош во вид на ќебиња и облека за...

Македонија11 часа

Почина Благојче, пациент со цистична фиброза, кому Пендаровски пред две години му вети помош за да добие лек

Благојче Илиевски, кој скоро две години добиваше уверувања дека ќе го добие скапиот лек за цистична фиброза, ја изгуби битката...

Македонија12 часа

Мозочните удари ќе се снимаат за неколку секунди, Клиниката за неврологија доби современ томограф

Снимањата на пациентите со мозочни удари ќе се завршуваат за само неколку секунди, најави денес Иван Барбов, директор на Клиниката...

Македонија12 часа

Кумановката што го прегази пешакот кај „Гоце Делчев“: Не се чувствувам виновна

Гордана Филиповиќ, која го управуваше возилото „бмв х5“, со кое го прегази и усмрти дедото Слободан Ангеловски на мостот „Гоце Делчев“,...

Македонија13 часа

По сомневањата за упад: министерот Сали нема информации дека трет ден системот на Фондот за здравство не работи

Министерот за здравство, Беким Сали, не даде никакво објаснување за системот на Фондот за здравствено осигурување, кој веќе трет ден...

Македонија14 часа

Сали не може да даде временска рамка кога ќе се набави лекот за цистична фиброза: Се надевам набргу

Министерот за здравство, Беким Сали, не знае дали ќе се чека нов министер за набавката на скапиот лек за лицата...

Свет14 часа

(Видео) Под урнатините спасена мајка со три деца

Колку и да е страшна ситуацијата во Турција и Сирија, каде што повеќе од 9.500 луѓе загинаа во разорните земјотреси...

Македонија15 часа

Пендаровски и 63 вработени кај него сѐ уште немаат плата, од кај Битиќи велат ќе ја добијат до 15-ти

Стево Пендаровски по четири години од изборот за претседател, првпат остана без плата заедно со неговиот Кабинет. Средствата што вообичаено...

Македонија16 часа

(Видео) Стотици пакети со топла облека и ќебиња се собраа во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

Стотици пакети со неопходни производи се донесени на двата пункта во Скопје, каде што граѓаните донираат за граѓаните на Турција...

Свет16 часа

(Видео) Дeвојче од Сирија спасено по 40 часа под урнатините

„Белите шлемови“ објави видео од спасување девојче под урнатините. Девојчето било спасено во сирискиот град Салкин, недалеку од Идлиб, а...

Свет16 часа

Целосна катастрофа по земјотресот: тела на улиците, се трага по преживеани, пристигнуваат спасувачки тимови од други земји

Повеќе од 8.400 луѓе загинаа во разорниот земјотрес што ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Според последните податоци,...

Регион16 часа

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме во урнатините“

Во Турција граѓаните се сè полути поради, како што велат, бавната и неадекватна реакција на владата на разорниот земјотрес, во...

Македонија1 ден

Автомобил удри во пешак кај Цементара, со Брза помош е пренесен во болница

Автомобил марка „мерцедес“ удри во пешак вечерва на булеварот „Борис Трајковски“. Несреќата се случила во близина на Цементара. Сведоци на...

Македонија1 ден

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Свет1 ден

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија1 ден

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...