Контакт

Регион

Експерт открива три можни сценарија за иднината на 13-годишниот Коста кој уби десет лица во Србија

Објавено пред

Коста К.(13) кој на 3 мај уби девет деца и обезбедувањето во основното училиште во Врачар, се уште е на Клиниката за неврологија и психијатрија во Белград.

dobivaj vesti na viber

Драган Вулевиќ, специјалист по социјално право и поранешен раководител на Секторот за надзорни работи од областа на семејно-правната заштита во Министерството за труд во Србија, во интервју за весникот Нова открива дека по набљудувањето точно ќе се знае каква дополнителна форма на заштита препорачуваат лекарите, а посочува дека постојат три можности.

Како помлад од 14 години, К.К не може да биде изведен пред суд, ниту да му биде изречена кривична санкција, па затоа прашањето за неговиот правен статус и соочувањето со размерите на кривичното дело што го направи ја преокупира јавноста. Вулевиќ во интервју за весникот наведува дека лекарите писмено ќе се изјаснат дали момчето претставува опасност за него и за околината, како и дали предлагаат затворена форма на заштита, отворена форма или враќање во семејството.

„Моментално не го знам неговото ментално здравје, карактеристиките на личноста, така што, што се однесува до принудниот притвор во здравствена установа, лекарскиот извештај мора да биде таков што тој има структурирано растројство на личноста и нарушување во однесувањето кое бара интензивна медицинска интервенција и во тој случај потребна е согласност од неговите родители“, наведува Вулевиќ.

Следствено, на родителите може делумно да им се одземе старателството, во делот на одлучување за третманот на момчето, па дури и целосно, доколку се утврди дека постојат законски основи и дека семејните околности се опасни за малолетникот. Оваа процедура не го одложува лекувањето, односно детето за тоа време ќе остане на Клиниката за детска психијатрија. Според законот, привремен старател може да биде или Центарот за социјална работа или доверлив близок роднина, вели Вулевиќ.

Друга опција би била доколку експертите заклучат дека К.К. нема никакви нарушувања на личноста, центарот ќе оцени дека тој треба да биде сместен во установа за деца со нарушувања во однесувањето, но соговорникот на Нова смета дека оваа мерка, со оглед на извршеното, се чини малку веројатна, бидејќи тие се домови со отворен тип.

„Третата опција би била К.К да се врати на семејството и во тој случај органот за старателство е должен да изготви детален план за поддршка на родителите во воспитувањето на детето. Понатаму се зависи од наодите на лекарот, односно од оние кои ќе ги применуваат и толкуваат законските норми согласно фактите кои се достапни во овој момент“, вели специјалистот по социјално право.

Адвокатката Ирина Боровиќ, бранител на таткото на момчето В.К.(48), кој го застапува и К.К., за Нова вели дека не треба да се шпекулира и случајно да се проценува бидејќи лекарите не ги завршиле дијагностичките процедури.

„Се чека на лекарите од клиниката каде што сега е К.К., да направат се’, по што ќе знаеме каков третман ќе има и во кој правец ќе се одвиваат работите. Кога некој е опасен за себе или за другите, а проценката е дека причината лежи во нешто од медицинска природа, во тој случај болницата има свои процедури што треба да ги следи. К.К е малолетник, неговите родители се свесни за се’ и не прават никакви опструкции, па верувам дека ќе се согласат со се’ што ќе проценат вештаците. Има многу различни опции и не верувам дека некоја од опциите ќе биде онаа што е спротивна на она што ни го кажува вообичаената логика и што дури и лаиците сметаа дека е логично да се случи“, заклучува адвокатот Боровиќ.

Масакрот во училиштето „Владислав Рибникар“ се случи на 3 мај, кога К.К со пиштолот на татко му уби девет лица. Десеттата жртва во понеделникот им подлегна на тешките повреди.

По масакрот во училиштето „Владислав Рибникар“, со лисици на рацете беше врзан и таткото на момчето В.К., кој е обвинет за тежок напад против јавната безбедност. По рочиштето му е одредена мерка притвор до 30 дена.

Учениците од училиштето „Владислав Рибникар“ се вратија на училиште, една недела по масакрот.

Регион

Невремето со град од Словенија стигна во Хрватска, некои места останаа без струја

Објавено пред

Силно невреме од Словенија ја зафати и Хрватска. Бурата стигна до Вараждинската жупанија.

dobivaj vesti na viber

Град падна на повеќе места во околината на Вараждин.

Невремето ја зафати и Меѓимурска жупанија, а градот Лопатинец остана без струја.

Град падна и во Свети Мартин на Мура, јавуваат хрватските медиуми.

Прикажи повеќе...

Регион

Силно невреме ја зафати Словенија: падна град во големина на топче за голф

Објавено пред

Некои делови од Словенија беа зафатени од силно невреме, пропратено со врнежи од дожд, налети на ветер, а на места падна и град со големина на орев. Поради невремето издадено е портокалово метео предупредување за североисточна и централна Словенија, пишува 24 часа

dobivaj vesti na viber

Покрај силниот ветер и врнежите, невремето повторно донесе и силен град во Словенија со големина на топче за голф. И метеоролозите се изненадени, стои во написите.

„Внимание! Силно невреме со силен град се формира во централниот дел на земјава! За време на невремето можни се силни налети на ветер и врнежи. Ниту еден метеоролошки модел не го предвиде ова“, соопшти словенечката агенција за животна средина (Арсо), според Neurje.si, пренесува Индекс.

Жителите на Словенија на социјалните мрежи објавија фотографии од град со големина на топче за голф, а некои топчиња беа со дијаметар од дури шест сантиметри.

Првиот систем на бура се формираше над границата Фриули-Јулиа и се движеше кон западот на земјата, а во меѓувреме ослабна. Вториот е формиран над централна Словенија и се движи кон исток.

Метеорологот Лука Равник за 24часа вели дека на места се уште може да има посилни налети на ветер.

Покрај портокаловото предупредување поради невреме за делови од Словенија, предупредување е издадено и за целата земја поради екстремни горештини.

Во делови од земјата проблеми предизвикува и невремето, а поради врнежите можна е голема количина на вода на патиштата. Се повикуваат возачите во Словенија да возат внимателно и да не застануваат под надвозници и во тунели, пренесуваат локалните медиуми.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Големи протести во Албанија: фрлајќи „молотови коктели“, бараа оставка од Еди Рама

Објавено пред

Во Тирана илјадници приврзаници на опозицијата синоќа фрлаа „молотови коктели“ врз зградата на албанската влада и канцеларијата на градоначалникот и се судрија со полицијата.

dobivaj vesti na viber

Тие го обвинија премиерот Еди Рама за корупција, побараа негова оставка и ослободување на опозицискиот лидер Сали Бериша, кој е во домашен притвор.

Тој е под истрага за наводна корупција за време на неговиот мандат како премиер од 2005 до 2013 година. Бериша ги негира наводите и го обвинува Рама за политичка одмазда.

„Протестираме да ја урнеме оваа влада. Поради тоа страдаме сите овие години, ништо добро не доаѓа од оваа влада“, „Тука сум поради проблеми во здравството и образованието, поради сиромаштијата. Ова ме загрижува. Луѓето ја напуштаат државата“, „Пред следните избори мора да имаме преодна влада, која ќе гарантира дека нема да се украдат гласовите“, се дел од изјавите на демонстрантите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет2 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија7 часа

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ10 часа

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија17 часа

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура17 часа

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија18 часа

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија19 часа

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија20 часа

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија1 ден

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ1 ден

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија2 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...

Македонија2 дена

Марија Срцева ќе раководи со ТОАРИЛУЦ, Берат Лена со Нефрологија во Струга, именувани нови медицински директори

Министерството за здравство информира дека министерот, д-р Арбен Таравари, денеска именува нови в.д. медицински директори на неколку јавни здравствени установи...

Македонија2 дена

(Видео) Кривична против Иљази, ја оштетила Токсикологија за речиси 660 илјади денари

Денеска, Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Единица за корупција, во соработка со Одделот за криминалистичка полиција, поднесе кривична...

Македонија2 дена

Мицотакис ги информирал колегите од НАТО дека Мицкоски дома не употребува Северна, во Вашингтон бил примерен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за време на прес-конференција за грчките медиуми на самитот на НАТО во Вашингтон рече дека премиерот...

Македонија2 дена

(Видео) Лажна кампања на платформи за тргување со криптовалути, граѓаните да не отвораат сомнителни линкови

Секторот за компјутерски криминал алармира за зачестена појава, каде што непознати лица преку социјалните мрежи или преку своите приватни имејл-адреси...

Македонија2 дена

Таравари: На пет најдобри студенти од медицинските факултети, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено вработување во државните болници

На пет најдобри студенти од медицинските факултети во Скопје, Тетово и од Штип, веднаш по дипломирањето, ќе им биде понудено...

Македонија2 дена

Средба Муцунски – Сијарто: Унгарија како претседавач со ЕУ ќе направи напори за забрзување на процесот на проширување на Унијата

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија, Тимчо Муцунски, оствари средба со унгарскиот колега, Петер Сијарто, во рамки на НАТО...

Македонија2 дена

ДУИ: Го поддржуваме зголемувањето на минималната плата на 450 евра

Демократската унија за интеграција во целиот период додека управуваше со државата докажа дека го поддржува зголемувањето на платите на работниците,...