Контакт

Регион

Заев му честиташе на црногорскиот премиер за членството во НАТО

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев му испрати честитка на премиерот на Црна Гора, Душко Марковиќ, за приемот на Црна Гора во НАТО.
„Во име на граѓаните и на владата на Македонија им честитам на граѓаните и на владата на Република Црна Гора за огромниот исчекор кон демократскиот свет, преку интеграцијата на вашата држава како 29. полноправна членка на алијансата.
Примерот што го дава Црна Гора е порака дека, ако има политичка волја и граѓанска свест за важноста на потребните реформски процеси, тогаш нивното исполнување се реализира со потребната динамика и тоа ги отвора перспективите и за луѓето и за државата.
Овој сигнал на отворени врати на НАТО е силна мотивација за новата влада на Македонија што ја предводам да продолжи да работи според демократските вредности и владеењето на правото и вложувајќи во потребната модернизација на армијата според НАТО стандардите, во најкус можен рок да ја обезбеди атлантската иднина и на Македонија.
НАТО е пред сè сојуз на демократии и граѓаните на Македонија, како и граѓаните на Црна Гора и на целиот регион, имаат потреба да бидат дел од цивилизираниот свет што носи  стабилност и безбедност како во нашите држави, така и во светот“, напиша Заев во честитката.

dobivaj vesti na viber

Регион

Стано за Косово: Мора итно да се дојде до деескалација, излезот мора да се најде преку дијалог

Објавено пред

Портпаролот на ЕУ, Петер Стано, повтори дека Унијата го осудува инцидентот што се случи во Бањска и порача дека ситуацијата мора да деескалира и дека излезот од постојаните кризи на Косово мора да се најде со дијалог.

dobivaj vesti na viber

„ЕУ е многу јасна – ние сме посредникот. Двете страни сакаат да влезат во ЕУ, а нивниот пат е преку дијалог. Дека не треба да се справуваме со опасни кризи како оваа што ја имаме сега, туку да им помогнеме да напредуваат кон нормализација и помирување. Сето тоа многу јасно стои во соопштението на членките на ЕУ – како мора да се однесуваат за да влезат во ЕУ“, рече Стано на прес-конференцијата во Брисел.

На прашањето на новинарите дали постои можност за воведување мерки, Стана рече дека истрагата сè уште е во тек и дека сè уште се испитуваат сите факти за тоа дело.

На прашањето дали високиот комесар за безбедност и надворешна политика, Жозеп Борел, планира уште една средба на високо ниво со Белград и Приштина, Стано рече дека тоа е дел од дијалогот.

Прикажи повеќе...

Регион

Државјанин на Србија уапсен во Црна Гора за наводно воено злосторство во Косово

Објавено пред

Црногорските службеници на Секторот за борба против криминалот за воени злосторства врз цивилното население го уапсиле српскиот државјанин М. В.

dobivaj vesti na viber

Одделението за безбедност на Плав и Секторот за безбедност Беране, во соработка со секторот за борба против криминалот, како дел од меѓународна целна потрага, го лоцирале и уапсиле српскиот државјанин М. В. (61) кого УНМИК го бара за наводни воени злосторства врз цивилното население.

М. В. бил баран од НЦБ Интерпол Унмик со цел да се обезбеди негово присуство во кривичната постапка што против него се води поради, како што се наведува, основано сомнение дека сторил кривично дело воени злосторства врз цивилното население, соопшти Управата на полицијата на Црна Гора.

Според информациите, М. В. е осомничен дека наведеното кривично дело го сторил во текот на 1999 година на подрачјето на општина Пеќ.

По апсењето, тој е ставен во екстрадициски притвор во Бјело Поље.

Прикажи повеќе...

Регион

Зарацин: Неопходно е да се најде решение за имплементација на Охридскиот договор

Објавено пред

Специјалниот пратеник на германската влада за Западен Балкан, Мануел Зарацин, денеска изјави дека е неопходно да се постигне напредок во изнаоѓање решение за имплементација на Охридскиот договор.

dobivaj vesti na viber

Тој пред новинарите во Приштина изјави дека безбедносната ситуација на северот е многу сложена и дека одговорот на такво нешто треба да биде јасен, пренесува „Економија онлајн“.

На прашањето како да продолжи дијалогот, Зарацин рече дека нема никакви информации, но дека двете страни мора да се потрудат.

„Се обидуваме да дадеме сè од себе, на крајот да покажеме дека сме пријатели на Западен Балкан, сакаме да им помогнеме на патот на сите шест земји од Западен Балкан кон Европската Унија, а ова е патување што ќе биде водено од мојот канцелар (Олаф Шолц), кој беше јасен за време на посетата на Приштина пред една година и три месеци, но, се разбира, политичката култура и политичките одлуки не може да се направат од Германија, ние можеме само да ги поддржиме нашите пријатели во преземањето на овие чекори“, изјави Зарацин.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ6 часа

46-годишна жена до смрт избодена во Кочани

46-годишна жена од Кочани утрово била избодена по претходна расправија со свој сограѓанин. Полицијата за „Макфакс“ потврдува дека, денеска, во...

Македонија7 часа

Не сообраќаат возови на релација Скопје – Битола, во пожар изгореа 1.000 прага од пругата

Поради штета од пожарите во Битолско-прилепскиот Регион, не сообраќаат возови на пругата Скопје – Битола – Скопје. Од „Железници“ соопштија...

Македонија7 часа

Македонските граѓани безбедно се упатени дома, вели Османи по случувањата во Косово

Македонските државјани сместени во хотел во непосредна близина на манастирот во селото Бањска на северот од Косово, каде што вчера...

Македонија8 часа

Нов протест за случајот на Онкологија: „Правда за жртвите мора да има“

Неформалната група „Протест против убиствата на Онкологија“ преку соопштение најави нов протест за денеска во 18 часот и ги повикаа...

Топ8 часа

Гевгеличанец осомничен за двојно убиство: ги убил брата си и снаата

Вчера, во Гевгелија се случило двојно убиство, информира Министерството за внатрешни работи. „Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија изврши...

Македонија8 часа

Потребно е гаснење на малигниот пожар, кој има цел проширување и во регионот, порачува Ахмети за случувањата во Косово

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, преку напис на социјалните мрежи нападот во Косово го квалификува како сериозна провокација и, според...

Регион10 часа

Курти: Во полициска операција запленета поголема количина оружје

Косовскиот премиер Аљбин Курти на социјалната мрежа Х напиша дека во полициска операција е запленета поголема количина оружје. Тој додаде...

Регион10 часа

(Видео) Пукање во Босна и Херцеговина: во пекарница пронајдени тела на маж и жена

Синоќа, две тела биле пронајдени во пекарница во Завидовиќи, пишува босански „Аваз“. Avaz na licu mjesta: Horor u Zavidovićima, pucnjava...

Регион11 часа

Брнабиќ: Курти е единствениот виновен за конфликтот во Косово, ова е неговиот животен сон

Српската премиерка Ана Брнабиќ го коментира конфликтот на северот од Косово, во кој беа убиени косовски полицаец и тројца српски...

Европа11 часа

(Видео) Илјадници останаа без струја во Санкт Петербург, жителите слушнале експлозија

Вчера вечерта снема струја на рускиот аеродром „Пулково“ и во квартот Шушари во Санкт Петербург, источно од аеродромот. Според разни...

Европа11 часа

Северна Кореја одговори на критиките на Јужна: „Тоа е малигна клевета“

Северна Кореја одговори на критиките на јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јеол за соработката на Пјонгјанг со Москва по посетата на...

Регион12 часа

(Видео) Ранетиот напаѓач префрлен во болница во Приштина: пренесен е со лисици

Еден ранет напаѓач на косовската полиција, по укажаната лекарска помош, доцна вчеравечер е пренесен на Универзитетскиот клинички центар во Приштина....

Регион20 часа

Ковачевски апелира на деескалација во Косово и уверува дека безбедносната состојба во Македонија е стабилна

Премиерот Димитар Ковачевски се огласи со коментар по денешните престрелки на северот на Косово апелирајќи на деескалација и осудувајќи ги...

Регион20 часа

Косовската полиција: Уапсен и вториот напаѓач на полицијата, ситуацијата се’ уште е тензична

Косовската полиција вечерва соопшти дека надлежните полициски единици го уапсиле вториот напаѓач, кој исто така бил во воена униформа и...

Регион22 часа

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Србите, а не луѓето од централна Србија како што лажеа, се револтираа и не сакаат повеќе да го трпат теророт...

Македонија22 часа

МНР: Седум македонски државјани меѓу кои и дете се во близина на манастирот во Косово

Министерството за надворешни работи објави дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е...

Топ1 ден

Дете од Прилеп загина при пад од дрво

Малолетно момче од селото Црнилиште, Прилепско загина вчера по пад од дрво. Момчето од здобиените повреди починало на лице место. Според...

Македонија1 ден

Мицкоски му посака добро здравје на Груевски: „И’ заби нож во грб на сопствената партија“

Морам да кажам дека како човек оваа јавна преписка со поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ не ме прави среќен, ниту ова...

Регион1 ден

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Косовскиот премиер Аљбин Курти  изјави дека продолжуваат нападите врз косовската полиција, како и дека во нив учествуваат 30 вооружени лица....

Македонија1 ден

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации,...