Контакт

Регион

Лидерот на црногорската опозиција негира дека ги познава лицата обвинети за организирање на пучот

Објавено пред

Челникот на црногорската опозициска партија Демократски фронт, Андрија Мандиќ изјави во петокот дека воопшто не се познава со Русите коишто официјална Подгорица ги осомничен за подготовка на државен удар и оти не е поврзан со никаков обид за пуч и според него станува конструкција на власта и „странска тајна служба“.

Во февруари Скупштината (парламентот) на Црна Гора изгласа одземање на имунитетот на пратениците на Демократскиот фронт, Андрија Мандиќ и Милан Кнежевиќ во врска со истрагата за наводниот обид за државен удар на денот на парламентарните избори ланскиот 16-ти октомври, кога заговорниците наводно планирале заземање на парламентот и ликвидација на поранешниот црногорски челник Мило Ѓукановиќ, и притоа го уапси возачот на Мандиќ кој е во Србија, Михајло Чаѓеновиќ.

„Последната одлука на специјалното обвинителство (за поведување истрага против него и неговиот сопартиец Милан Кнежевиќ) најдобро зборува за интелектуалното ниво на оние кои ја водат таа институција. Како што веќе многупати рековме, ние не ги познавме, не знаеме кои се тие, никогаш не сме ги виделе и не сме се слушнале со Русите коишто ги споменува истрагата… Не постои ништо друго, освен обидот на специјалното обвинителството да нанесе штета на Демократскиот фронт, и нам лично“, го цитира Мандиќ информативниот портал CDM.

Според него целта на „одделни западни разузнавачки служби“ е обидот да се подгрее ситуацијата во Црна Гора за да се попречи зближувањето меѓу Русија и САД.

Во декември црногорските власти објавија меѓународни потерници преку Интерпол по руските државјани Едуард Широков и Владимир Попов, како и српските државјани Предраг Богичевиќ, Милош Јовановиќ и Немања Ристиќ поради наводно подготвување на државниот преврат. Специјалното обвинителство особено го сомничи Русинот Широков за планирање убиство на поранешниот премиер Мило Ѓукановиќ.

Според власта во Подгорица, којашто се повикува на западни разузнавачки служби, рускиот државјанин Едуард Шишмаков бил воено аташе во руската амбасада во Полска, а за она за што го обвинуваат за задачата да ја дестабилизира Црна Гора и нејзиното членство во НАТО, го променил личниот идентитет и добил ново презиме Широков. За сличната наводна операција во Молдавија и спротиставување на нејзиното пристапување на Европски унија е осомничени Владимир Попов во летото 2014 година.

Специјалниот обвинител на Црна Гора, Миливој Катниќ, претходно изјави дека некои „руски државни органи“ наводно се вмешани во спомнуваниот обид за државен удар. Според него, таквите заклучоци биле изведени од сведоштва на обвинети и податоци од нивните разговори.

Специјалното државно обвинителство води постапка против 26 лица, а подигнувањето на обвинението го најави за 15-ти април. Исто така, најавено дека на двајцата Руси ќе им се суди во отсуство, доколку од почетокот на судењето не бидат достапни за правосудството.

Црногорското правосудство објави дека руските националисти се главните организатори за обид за терористички напади на денот на парламентарните избори на 16-ти октомври кога е уапсена група осомничени дека на подрачјето на Црна Гора во текот на денот и изборната ноќ планирале да изведат низа терористички акции да предизвикаат хаос во државата па дури и да го ликвидираат челникот Мило Ѓукановиќ.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека обвинувањата против Русија од страна на високопозиционирани личности во Црна Гора се премногу сериозни, а не се поткрепени со никакви факт и се неодговорни.

На почетокот од март од руското обвинителство објавија дека го разгледуваат барањето на Црна Гора за помош во истрагата за наводниот обид за државен удар во текот на парламентарни избори ланскиот октомври./крај/мф/сн

Регион

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми, ова е најголем број починати за еден ден од вирусот.

Епидемиологот Предраг Кон рече дека го поздравува воведувањето ковид-пасоши, но наведе дека тие требало да се воведат порано и дека е незадоволен и тажен затоа што не мисли дека тоа ќе биде доволно и дека медицинскиот дел од кризниот штаб уште порано предложил построги мерки.

„Епидемиолошката состојба се разви во практично катастрофална бидејќи никаде немаме сигурен кревет за нови пациенти, така што тие мора да се отпуштат порано за да се добие простор. Ситуацијата е многу, многу лоша“, рече Кон.

Прикажи повеќе...

Регион

Кон: Немаме кревет за нови пациенти, ковид-пропусниците не се доволни

Објавено пред

Епидемиологот Предраг Кон рече дека го поздравува воведувањето ковид-пасоши , но наведе дека тие требало да се воведат порано и дека е незадоволен и тажен затоа што не мисли дека тоа ќе биде доволно и дека медицинскиот дел од Кризниот штаб уште порано предложил построги мерки.

„Епидемиолошката состојба се разви во практично катастрофална, бидејќи никаде немаме сигурен кревет за нови пациенти, така што тие мора да се отпуштат порано за да се добие простор. Ситуацијата е многу, многу лоша “, рече Кон.

Тој исто така кажа дека очигледно не постои брз начин да се зголеми бројот на вакцинирани граѓани во Србија за да се добие колективен имунитет.

„Побаравме сè што практично работи да биде затворено во 17 часот – пред сè продавници, трговски центри, кафулиња, а да се отвори само она што е за намирници, лекови и гориво. Исто и забрана за јавни собири над пет лица“, рече Кон.

Зборувајќи за ковид-пропусницата, тој рече дека е неопходно да се заостри контролата и, како што додаде, медицинскиот дел од Кризниот штаб, исто така, побарал да биде јавно објавено кој ги крши мерките.

Тој рече дека сите вработени во угостителските објекти, кои се ангажирани на места каде што се неопходни ковид-пропусници по 22 часот, мора да ги исполнуваат условите за нив.

Според него, вирусот сериозно е во оптек кај децата, така што некои од нив се на респиратор и дека сега легитимно е прашањето  дали е време да се размислува за онлајн настава.

„Зависи од податоците, проценката. Податоците од образованието сè уште се такви што покажуваат дека децата биле примарно заразени во семејството, па затоа го носат вирусот на училиште без да го знаат тоа“, рече Кон.

Тој нагласи дека „моторот“ на секоја респираторна епидемија се колективите – училиштето, работата, спортот, веселбите, свадбите, ноќните клубови.

Прикажи повеќе...

Регион

Уапсен поранешниот директор за национална безбедност на Црна Гора

Објавено пред

Припадници на специјалната полиција во Црна Гора утрово го уапсија поранешниот директор за национална безбедност Дејан Перуничиќ.

На телевизијата „Вијести“ од безбедносни извори ѝ е потврдено дека Перуничиќ е уапсен во рамките на истрагата што ја започна Специјалното државно обвинителство, откако синоќа беше пронајден уред за прислушување во канцеларијата на главниот специјален обвинител Миливоје Катниќ.

Во врска со овој случај, Специјалното државно обвинителство денеска напладне ќе одржи прес-конференција на која ќе соопшти повеќе детали.

Се очекува да биде објавено што утврдило Специјалното државно обвинителство во случајот со самоубиството на поранешниот таен полицаец Лука Булатовиќ. Засега, овие два случаи не се поврзани.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион11 час

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија13 часа

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ13 часа

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија15 часа

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија17 часа

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа18 часа

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија19 часа

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ20 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет21 час

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет21 час

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет21 час

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија1 ден

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет1 ден

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија1 ден

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ2 дена

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија2 дена

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија2 дена

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија2 дена

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет2 дена

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Досие