Контакт

Регион

Лорер: Декември не е реален рок за целосен договор со Северна Македонија

Објавено пред

Четиринаесетти декември не е реален рок за постигнување целосен договор со Северна Македонија, изјави за радио БТВ, Даниел Лорер, од коалицијата „Промената продолжува“. Лорер се смета за најсериозен кандидат за министер за надворешни работи во новата влада во Софија.

dobivaj vesti na viber

„Се чини дека ако ја оставиме историјата за да ги придвижиме преговорите меѓу Бугарија и Северна Македонија, тоа нема да даде доволно добар резултат и за двете страни. Така ќе бидат отворени и дополнителни дискусии во однос на економскиот напредок меѓу двете земји. И историската дискусија ќе се одвива паралелно за да можат и двете страни да бидат задоволни“, рече Лорер.

Тој ја коментираше и заедничката историска комисија меѓу Скопје и Софија.

„Работата на историска комисија меѓу Скопје и Софија не нуди напредок и двете страни се чувствуваат незадоволни од тоа што се случува и треба да биде пронајдена нова формула. Нејзина функција треба да биде за да помага, но не да биде и единствена во тој процес. Спорот е длабок и тие дискусии треба да го поминат својот пат и тоа се случува меѓу сите соседни народи на Балканот“, додаде тој.

Прашан дали ќе биде предложен за министер за надворешни работи на Бугарија, тој ниту демантираше, ниту потврди.

Регион

(Видео) Бугарија и Грција се договараат да постават споменик на Гоце Делчев во Баница

Објавено пред

Ќе ја поддржам иницијативата за подигање спомен плоча на Гоце Делчев во селото Баница во денешна Грција по повод 120-годишнината од неговото убиство, што ќе се случи во 2023 година. Ова го истакна претседателот на Бугарија, Румен Радев одговарајќи на прашање дали во селото Баница ќе биде поставена спомен плоча на Делчев што Бугарија го смета за свој револуционер.

dobivaj vesti na viber

„Бугарија и Грција ги оставија настрана сите противречности во минатото и во моментов се модел и пример за стратешко партнерство и разбирање“, рече  шефот на бугарската држава.

„Не гледам проблем. Грција, која е суверена држава, и одлучува за спомениците на нејзината територија, треба да даде можност за таков споменик, особено што Гоце Делчев е бранител на слободата на сите луѓе, без разлика во која земја живееле“, рече Радев, пренесе БГНЕС.

„За мене иднината на светот е како поле за културна соработка“, ги парафразираше Радев зборовите на Гоце Делчев и посочи дека токму тоа го прават денеска со Република Грција.

„Доколку има барање за поставување спомен плоча на Гоце Делчев во Баница, надлежните органи ќе го разгледаат“, рече грчката претседателка Катерина Сакеларопулу.

Прикажи повеќе...

Регион

Детали за влезот на Хрватска во Шенген: Германија и Луксембург се заканиле со блокада

Објавено пред

Чешкото претседателство и Европската комисија го изразија своето задоволство и и’ честитаа на Хрватска за големиот успех по изгласувањето на одлуката за влез во Шенген зоната, но и нивното разочарување од немањето консензус за Бугарија и Романија.

dobivaj vesti na viber

„Честитки за Хрватска за овој голем успех“, рече чешкиот министер за внатрешни работи Вит Ракушан. Тој особено ги пофали хрватското МВР и министерот Давор Божиновиќ.

„Тие завршија одлична работа и на дипломатско ниво и на нашите билатерални средби. Имавме одлична соработка и тоа е навистина заеднички успех на хрватскиот министер и чешкото претседателство“, рече Ракушан. Посочи дека ова е голем успех и за чешкото претседателство, особено затоа што Чесите сакаат да доаѓаат во Хрватска, па одлуката е важна и на внатрешно политичко ниво.

„Нашите граѓани со нетрпение очекуваат следното лето да пристигнат во Хрватска без гранични контроли“, рече Ракушан.

Комесарката за внатрешни работи Илва Јохансон ја поздрави Хрватска.

„И честитам на Хрватска и нејзините граѓани. Вие заслужувате да бидете полноправна членка на Шенген, сега имаме одлука за тоа и сте повеќе од добредојдени“, рече Јохансон.

Во исто време и двајцата изразија разочарување поради немањето консензус за влез на Бугарија и Романија. Австрија беше против двете земји, а Холандија ја поддржуваше Романија, но не и Бугарија.

„Ќе излажам ако кажам дека не сум разочарана. Го делам разочарувањето со граѓаните на Бугарија и Романија кои заслужуваат да бидат дел од зоната на слободно движење“, рече Јохансон.

Таа се надева оти двете земји ќе влезат во Шенген зоната до крајот на мандатот на оваа Комисија, што значи до есента 2024 година.

Министерот Ракушан рече дека е благодарен на претстојното шведско претседателство, кое најави дека ќе продолжи да ја работи започнатата работа од чешкото претседателство и меѓу своите приоритети да го вклучи натамошното проширување на Шенген. На новинарско прашање дали постои опасност поради недостиг на договор за Бугарија и Романија да биде во опасност и консензусот за Хрватска, министерот Ракушан одговори дека спречил такви обиди.

„Се обидовме да спречиме таков вид на опасност“, рече Ракусан.

Според дипломатски извори, Германија и Луксембург се обиделе да извршат притисок врз Австрија и Холандија велејќи дека сите три земји треба да бидат ослободени или ниту една, но на крајот се откажале, пишува „Индекс“.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Објавено пред

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел, пишуваат бугарските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Според информациите, на Хрватска и’ е одобрено да се приклучи.

На почетокот на денешниот состанок на министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ, Австрија најави дека ќе стави вето на влезот на Бугарија и Романија. Холандија рече дека ќе го поддржи влезот на Романија, но не и на Бугарија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион8 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија9 часа

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија11 часа

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа12 часа

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија14 часа

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет14 часа

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...

Европа14 часа

Десет лица загинаа во гранатирање на истокот на Украина

Најмалку десет лица загинаа во руско гранатирање на истокот на Украина, а многумина се ранети, изјави претседателот Володимир Зеленски. Зеленски...

Европа15 часа

Шолц: Правиме се што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Бранејќи ја поддршката на Германија за Украина, за која критичарите во Киев и на други места во Европа велат дека...

Свет1 ден

Уапсен претседателот на Перу, обвинет е за бунт и злоупотреба на власта

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните...

Македонија1 ден

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката...

Европа1 ден

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија1 ден

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија1 ден

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија1 ден

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија2 дена

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија2 дена

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија2 дена

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет2 дена

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет2 дена

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...