Контакт

Регион

Мета: Претседателот ѝ припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани

Објавено пред

Албанскиот претседател Илир Мета изјави дека претседателот ѝ припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани.

„Претседателот се бира во Парламентот, секако не како што е овој, туку во целосно легитимен парламент. Претседателот ѝ припаѓа на Републиката, а Републиката на албанските граѓани“ изјави Мета.

На функцијата, со мандат од пет години, Мета беше избран во претходниот состав на парламентот, кон крајот на април 2017 година, а на функцијата стапи во јуни истата година.

Тој најави дека брзо ќе ја усвои одлуката за нов датум за одржување локални избори во земјата, откако претходно ја поништи уредбата за одржување избори на 30 јуни. Според него, секој кој не ја почитува одлуката за одложување на изборите, ѝ штети на државата.

„Се до новиот датум, уредбата за одлагање на изборите е на сила и треба да се почитува и спроведува. Оној кој сака да чекори по патот на незаконитоста, тоа е негово право, но треба едно да знаат, дека на тој начин го провоцираат социјалниот мир и демократската стабилност во земјата“нагласи Мета.

Тој ги повика на консултации премиерот и шефот на владејачката Социјалистичка партија, Еди Рама и лидерот на опозициската Демократска партија, Љулзим Баша.

Регион

(Видео) Косовскиот премиер Харадинај поднесе оставка

Објавено пред

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе неотповиклива оставка на местото претседател на Владата на Србија, откако беше повикан да даде исказ пред Специјалниот суд во Хаг во својство на осомничен за воени злосотрства.

На крајот од владината седница, Харадинај ја соопшти оставката, а како причина го наведе тоа то доби покана да даде исказ пред Специјалниот суд во Хаг, во својство на осомничен за воени злосотрства.

Тој порача дека даноците кои неговата Влада ги воведе на стоки од Србија и БиХ, ќе останат на сила.

„Го враќам мандатот на народот, а вас прво ве информирам за тоа. Владата ќе продолжи да ги извршува функциите за да не се создава вакуум, официјално ќе ги известува сите релевантни институции и секогап ќе биде верна на татковината. Оставката е неотповиклива“ рекол Харадинај на конференција за новинари.

Харадинајагласи дека одговорноста сега преминува на претседателот Хашим Тачи, кој има задача да започне консултации за да се одреди датум за одржување нови избори.

Прикажи повеќе...

Регион

Скот: Ако можеме на Месечината, можеме и да го обновиме дијалогот

Објавено пред

Ако можеме да испратиме човек на Месечината, можеме и да го пронајдеме патот за враќање на дијалогот меѓу Белград и Приштина на преговарачката маса, напиша амбасадорот на САД, Кајл Скот, на „Твитер“.

Тој го напиша тоа по повод изјавата на советникот за национална безбедност, Џон Болтон, за состанокот со шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ.

Болтон изрази задоволство од состанокот, наведувајќи дека Дачиќ и тој се согласиле оти е потребно да се почне дијалогот со Косово бидејќи ниту една страна нема корист од статус кво.

САД одбележуваат 50-годишнина од денот кога првиот човек стапна на Месечината.

Прикажи повеќе...

Регион

Германска влада: „Фронтекс“ е успешен на грчко-албанската граница

Објавено пред

Германската влада смета дека мисијата „Фронтекс“, која пред една година почна операција на албанско-грчката граница, помогна албанската полиција да ја спречи илегалната миграција и прекуграничниот криминал.

Според новинската агенција АТА, операцијата „Фронтекс“ на албанско-грчката граница, составена од 66 полицајци од 12 земји членки на ЕУ, е првата мисија на европската полициска организација која беше ангажирана во земја што не е членка на ЕУ.

Операцијата, исто така, придонесе за приближување на албанските власти кон квалитативните стандарди на Европската Унија во оваа област.

Силите на „Фронтекс“ треба да ѝ помогнат на Албанија во следењето на „зелената линија” меѓу Грција и Албанија и спречувањето на прекуграничниот криминал.

Според Меѓународната организација за миграции, во првите шест месеци од оваа година во Албанија беа регистрирани повеќе од 1.200 нови мигранти.

Од Албанија, мигрантите главно се обидуваат да стигнат до Италија, Австрија или Германија преку Црна Гора и територијата на Косово.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион18 минути

(Видео) Косовскиот премиер Харадинај поднесе оставка

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе неотповиклива оставка на местото претседател на Владата на Србија, откако беше повикан да даде исказ...

Македонија1 час

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија2 часа

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија2 часа

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија3 часа

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија5 часа

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија6 часа

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија6 часа

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија8 часа

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет8 часа

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт9 часа

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија19 часа

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет20 часа

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Свет22 часа

Хаос во поплавените области во Индија, тигри влегуваат во семејни домови

Најмалку 40 села во северниот дел на Бангладеш се поплавени откако синоќа од коритото се излеа една од најголемите реки...

Топ1 ден

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко повреден

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, во попладневните часови на 17 јули се случил посериозен сообраќаен инцидент во...

Регион1 ден

Дојавата за бомба на аеродромот во Белград е лажна

Министерството за внатрешни работи на Србија потврди дека дојавата за бомба во авионот на „Луфтханза“ на аеродромот „Никола Тесла“ во...

Македонија1 ден

Активистката Моника Ристеска осудена на една година затвор

Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска, е осудена на една година затвор. Таа е осудена за неовластено производство и...

Македонија1 ден

ЗНМ: Случајот со „1ТВ“ е последен аларм за итни медиумски реформи

Последните случувања со приведувањето на Бојан Јовановски, менаџер во кабелската телевизија „1ТВ“, отвора сомнеж за сериозна злоупотреба на медиумите на...

Свет1 ден

(Видео) Бројот на жртви во пожарот во студиото за анимација во Јапонија се искачи на 23

Бројот на жртви во подметнатиот пожар во познатото јапонско студио за анимација во Кјото порасна на 23, објави Би-би-си. Постои...

Македонија1 ден

Панчевски: Утрово ме избркаа како партал од канцеларија

Поранешниот претседател на кривичниот суд, Владимир Панчевски, објави на „Фејсбук“ дека утринава бил, како што наведува, избркан како партал од...

Досие