Контакт

Регион

Ноќниот патнички воз Истанбул-Софија удрил во камион што јаа преминувал пругата

Објавено пред

Патнички воз кој сообраќал синоќа од Истанбул за Софија и камион со бетон се судриле на премин во близина на селото Черкезкој, провинција Текирдаг, објави ТВ ТРТ Хабер.

dobivaj vesti na viber

Возот удрил во камионот кој се обидувал да го помине преминот. Од ударот и последователно влечење бил повреден возачот на камионот за мешање бетон со турска регистрација. Мажот е хоспитализиран.

Во ноќниот патнички воз Е68 009 имало вкупно 80 лица, повеќето странци, меѓу кои и бугарски државјани, пренесува БТА. Несреќата се случи во 23:00 часот по локално време.

На местото на настанот се испратени медицински екипи и полиција и почнат е увид.

Регион

Саркофаг од римската ера откриен на плажа во Варна

Објавено пред

Саркофаг од античко римско време е случајно откриен на плажа во близина на одморалиштето Свети Константин и Елена во Варна, соопшти бугарското МВР.

dobivaj vesti na viber

Поранешен полицаец го забележал саркофагот во близина на новоизградениот, но сѐ уште нефункционален комплекс и го пријавил во Петтиот регионален оддел – Варна, пренесува „Новините“.

Увид на локалитетот извршија стручни лица од Археолошкиот музеј и претставник од главната управа на Инспекцијата за заштита на културното наследство при Министерството за култура.

Прикажи повеќе...

Регион

Комбе што превезувало патници од Србија удрило во камион во Хрватска: „Возеше брзо, се исплашивме, за среќа, никој не е повреден“

Објавено пред

Сообраќајна несреќа се случи денеска во Хрватска, кога комбето на агенцијата „Тера травел“, кое превезувало патници од Србија, удрило во камион. Несреќата се случила набргу по преминувањето на границата, а нема повредени.

dobivaj vesti na viber

Според „Нова.рс“, возачот на комбето возел со голема брзина.

Ударот бил толку силен, така што предниот дел на комбето бил целосно уништен.

Според информациите, возачот не држел дистанца.

Во моментот на терен е брзата помош.

Истрагата е во тек.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Објавено пред

Во последните 20 дена, бројот на заболени од коронавирусот во Грција значително се зголемил, објавија грчките здравствени власти, а Националната јавно здравствена организација доделува бесплатни тестови.

dobivaj vesti na viber

Упатено е итно предупредување до туристите од Велика Британија кои одат во Грција токму поради ширењето на новиот вид на Ковид наречен „FLiRT“.

Предупредувањето беше издадено откако грчките власти забележаа зголемување на бројот на пациенти за 44 отсто, поради што болниците во Атина повторно го воведоа задолжителното носење заштитни маски. Некои болници, покрај задолжителното носење маски, воведоа и задолжително тестирање на посетителите.

Се наведува дека оние кои се подложни на заразни болести како што е коронавирусот, особено постарите, треба да бидат внимателни и брзо да реагираат на првите симптоми на зараза.

Вчера заседаваше Здравствениот одбор, а претседателот Горгос Патулис изјави дека има голем пораст на случаите во однос на истиот период лани. Тој предупреди дека сезоната на годишни одмори е особено чувствителен период поради големиот број луѓе кои доаѓаат во земјава.

Бугарија, која граничи со Грција, исто така издаде предупредување до оние што планираат да одат на одмор на југ.

Светската здравствена организација (СЗО) претходно објави дека Ковидот не е победен и дека околу 1.700 луѓе умираат од овој вирус секоја недела во светот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

„Нема повеќе багатела храна на државна сметка“ – за 50 отсто зголемени цените во владините објекти

Зголемување на цените на угостителските услуги во владините објекти за педесет отсто најави директорот на Службата за општи и заеднички...

Македонија2 часа

Филипче вели дека згрешиле со измените на Кривичниот законик, на Владата ѝ предложи да донесе нов што им бил изготвен пред шест години

Претседателот на СДСМ, Венко Филипче, вели дека претходната влада згрешила што ги донела измените на Кривичниот законик, со кој застаруваат...

Македонија2 часа

Таравари и со скратен буџет ќе ги вработува оние со договор на дело: Ќе најдеме решение и тие до крајот на годината да бидат редовно вработени

По одлуките за вработување на специјализантите и дополнувањето на позитивната листа на лекови, кои министерот за здравство, Арбен Таравари, ги...

Македонија3 часа

Гром предизивка пожар во општина Старо Нагоричане

Гром предизвикал пожар на сува трева и шума во село Бајловце, општина Старо Нагоричане, информираа од регионалниот центар за управување...

Топ4 часа

Пронајдено женско тело во десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“

Тело на женско лице рано утрово е пронајдено на заштитната решетка од десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“, на влезот...

Македонија5 часа

ОЈО Скопје ќе предложи спојување на постапките за обвинетите за грабнувањето и свирепото убиство на две лица

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје достави известување за завршена истрага до првоосомничениот за двојното грабнување и свирепо...

Свет6 часа

Трамп: Говорот на Бајден едвај разбирлив и многу лош, „расипаниот Џо“ и „лажливата Камала“ се срам за Америка

Републиканскиот претседателски кандидат, поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека првото обраќање на претседателот Џо Бајден до нацијата откако тој...

Свет6 часа

Бајден во обраќањето до нацијата: Палката ја оставам на помладите заради обединување

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата за прв пат откако се откажа од трката за реизбор, ја...

Свет6 часа

Руски воен хеликоптер се урна во руската област Калуга, екипажот загина

Руски воен хеликоптер Ми-28 утрово се урна за време на редовен лет во регионот Калуга, а екипажот загина, соопшти руското...

Свет6 часа

Во пожар на аеродромот во Њујорк девет лица повредени, четворица хоспитализирани

Неколку лица се пренесени во болница откако избувна пожар на ескалатор на меѓународниот аеродром Џон Кенеди (ЏФК) во Њујорк, соопштија...

Свет6 часа

Во Кина над 150.000 луѓе севакуирани во пресрет на тајфунот Гаеми

Источната кинеска провинција Фуџијан евакуираше повеќе од 150.000 жители поради очекуваниот удар на тајфунот Гаеми, соопштија денеска властите. Суспендирани се...

Македонија16 часа

(Видео) Изгаснат пожарот во Ново Село

Хеликоптерот на МВР во 15 циклуси исфрли 22 тони вода, со што пожарот кај Ново Село е изгасен, објави Министерството....

Македонија18 часа

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија во извештајот на Европската комисија

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија изразува Европската комисија (ЕК) во годишниот извештај за владеење на правото....

Топ20 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија20 часа

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија1 ден

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ1 ден

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија1 ден

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија1 ден

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион1 ден

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...