Контакт

Регион

Од 1 јуни нови олеснувања за жителите на Западен Балкан: полесен пристап до германскиот пазар на труд

Објавено пред

Од сабота, 1 јуни, стапува на сила третата фаза од германскиот закон, чија цел е привлекување странска квалификувана работна сила, која носи бројни придобивки за граѓаните од Западен Балкан, а пред се двојна квота на работници од регионот кој ќе може полесно да се вработи во Германија.

dobivaj vesti na viber

Минатата година германската влада воведе закон за имиграција на квалификувани работници (ФЕГ), чии одредби постепено стапуваат на сила.

Всушност, станува збор за продолжување на законот од 2016 година, кој им овозможи на граѓаните на Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Северна Македонија и Србија полесен пристап до германскиот пазар на труд, до одреден степен независен од формалните квалификации.

Законот беше продолжен и изменет минатата година и стапува на сила етапно. Измените не се однесуваат на работните места чие извршување според законот е поврзано со сертификација на диплома, на пример академски професии како што се медицина или медицинска сестра, за лица со посебни потреби.

Според законот, секој кој има професионална квалификација ќе може да ја врши таа работа во Германија, а истото важи и без докажување и за лицата кои работеле во нивните земји најмалку две години на работа за која е потребна стручна диплома призната од државата.

Она што е ново е таканаречената „шанса карта“ за барање работа, која се заснова на доделување бодови според различни критериуми, како што се квалификации, познавање на германски или англиски јазик, работно искуство, врски со Германија, возраст и евентуално семејството кое го придружува странскиот работник.

Третата фаза од законот ќе им олесни на странските работници кои ќе се вработат да носат со себе не само потесни, туку и членови од поширокото семејство.

Оваа фаза е особено интересна за стручњаците од занаетчиските професии бидејќи, меѓу другото, од 1 јуни 2024 година двојно се зголемува квотата за лица од Западен Балкан од 25.000 на 50.000, соопшти централниот синдикат на германски занаетчии ЗДХ, пренесуваат регионалните медиуми.

Поточно, тоа значи дека 50.000 граѓани на Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Северна Македонија и Србија ќе имаат полесен пристап до германскиот пазар на труд, без да докажат професионални квалификации. Дополнително, ќе има и месечни контингенти.

Германската Федерална агенција за вработување однапред ќе дава дозволи за вработување, а не како досега, како последователно одобрување, а работодавците ќе можат да ја побараат дозволата преку Интернет.

Штом Агенцијата даде одобрение, идниот работник од Западен Балкан ќе може да побара германска виза за престој и работна виза во надлежното конзуларно претставништво.

Сепак, олеснувањето нема да важи за продолжување на дозволата за престој, во кој случај вработениот ќе мора да се обрати до надлежната управа за странци.

Од ЗДХ посочуваат дека успехот на законот, кој треба да ја привлече хронично дефицитарната професионална работна сила во Германија, во голема мера зависи од брзината и ефикасноста на институциите.

За да можат малите бизниси да имаат корист од регулативата за Западен Балкан, мора да се воведат брзи и ефикасни административни процедури во „германските претставништва во странство и во германските служби задолжени за странци“, соопштуваат од здружението, пренесуваат медиумите во регионот.

Регион

Детали за нападот во училиштето во Белград: насилната мајка ја претепала професорката по биологија, во полиција го признала делото

Објавено пред

Мајката на ученикот на основното училиште „Јован Дучиќ“ во Белград која ја нападна и брутално ја претепа наставничката по биологија, во полиција признала дека завршила курс за боречки вештини, пишува „Курир“.

dobivaj vesti na viber

„Мајката дојде на отворената врата и ја праша наставничката по биологија зошто нејзиниот син добил 2, а има просек од 3“, вели наставничката од белградското основно училиште „Јован Дучиќ“ која ја придружувала својата повредена колешка до болница.

Таа вели дека наставничката по биологија за да ги реши несогласувањата ја повикала мајката во канцеларија. Но, наместо решение, следувало тешко насилство.

„Таа и кажа ужасни работи: „Не знаеш која сум јас, кучко“, раскажала учителката.

Потоа се заканила дека ќе оди кај директорот, што наставничката по биологија го поддржала. Меѓутоа, таа одеднаш се вратила. Од вратата, ја фатила за косата, ја турнала на подот и ја удрира главата во подот.

„Ќе ти го убијам семејството“, извикала мајката напаѓач, пренесува медиумот.

„Нема да работиш никаде на друго место, нема да работиш во ова училиште, ќе се сеќаваш на мене, не знаеш која сум. Ќе ти го убијам семејството“, викала таа.

Наставничката според кажувањата на колешката, успеала во ден момент да се оттргне и отрчала до полицаецот, но тој не бил таму. Вработените потоа повикале полиција која дошла и ја зела изјавата.

„Колешката има контузија на градниот кош, а повредени и се и ногата и раката, а има и гребаници“, изјавила колешката на повредената наставничка која ја придружувала до болница.

Таа наведува дека сите се преплашени и згрозени од тоа што и се случило на нивната колешка.

Родителите на децата од споменатото училиште тврдат дека знаат која е жената која ги нападнала.

Како што понатаму изјавија родителите од училиштето каде се случи овој инцидент, жената која ја нападнала професорката по биологија била крупна и била спортски тип.

Прикажи повеќе...

Регион

Реконструкција на владата во Грција: новиот состав ќе биде познат напладне

Објавено пред

Во Грција денеска ќе се реконструира владата, а новиот состав на кабинетот напладне ќе го соопшти владиниот портпарол.

dobivaj vesti na viber

Кабинетот на премиерот Кирјакос Микотакис соопшти дека владиниот медиумски претставник Павлос Маринакис на прес-конференција ќе ги соопшти промените што следуваат.

Како што јави грчката ТВ „ЕРТ“, се очекува да бидат сменети неколку министри, а главен критериум по кој ќе се носат одлуките е ефикасноста.

Централнодесничарската партија Нова демократија на Мицотакис постигна полош резултат на изборите за Европскиот парламент, потсетува Ројтерс.

Нова демократија, која е на власт во Грција од 2019 година, освои 28,3 отсто од гласовите на изборите за ЕП, но не ја достигна целта од 33 отсто што ја постави Мицотакис за време на изборната кампања, како и 40 отсто од гласовите што ги имаше победи на националните избори во јуни минатата година, анализираат грчките медиуми.

Прикажи повеќе...

Регион

Четиригодишно девојче добило изгореници додека пливалo во Грција: откриено што ја каснало

Објавено пред

Четиригодишно девојче добило страшни изгореници додека пливало во морето во Грција, а откриено е дека ја изгорела морска анемона додека си играла во водата.

dobivaj vesti na viber

„Нашето девојче врескаше од болка и веднаш притрчавме кон неа, несвесни што се случи. Морската анемона изгоре уште четири лица, едно посериозно“, вели мајката на девојчето.

Инцидентот се случил пред неколку дена во Фтиотис во централна Грција.

Мајката вели дека веднаш ги отстранила остатоците од пипалата и на детето му дала кортизон.

„Многу отече и ѝ рекоа да не ја вадам на сонце со месеци за да не ѝ остане лузна“, вели мајката.

Убодот на морската анемона предизвикува силна болка, чешање и посип на кожата, сличен на изгореница, поради отровот што го носи.

Пипалата мора веднаш да се отстранат од телото со нешто тврдо, без да се допираат со голи раце, а потоа местото да се измие со морска, а не со свежа вода.

Треба да се напомене дека морските анемони не пливаат во водата, туку се држат до карпите и капачот може да дојде во контакт кога ќе влезе во морето во области со карпи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Фото) Ослободено мече, кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово, во 7.35 часот, на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица...

Топ3 часа

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Вчера вечер, полицајците во Кратово уапсиле 36-годишна жена која е осомничена дека со остар предмет ги убила сопругот и свекорот,...

Македонија4 часа

ЦУК: 11 пожари на отворено, во Светиниколско изгореа куќа и четири помошни простории

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 122 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Европа4 часа

Украинската армија: Соборивме седум проектили и 17 руски беспилотни летала

Украинската армија денеска соопшти дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала кои Русија ги лансираше во...

Свет4 часа

Израел ја бомбардира Газа, тензиите растат и на границата со Либан

Војската на Израел денеска продолжи со бомбардирањето на Појасот Газа без напредок во разговорите за прекин на огнот, заедно со...

Регион4 часа

Четиригодишно девојче добило изгореници додека пливалo во Грција: откриено што ја каснало

Четиригодишно девојче добило страшни изгореници додека пливало во морето во Грција, а откриено е дека ја изгорела морска анемона додека...

Регион21 час

Сахарски песок повторно доаѓа над Балканот: „Силно влијае на квалитетот на воздухот“

Според прогнозите на Службата за следење на атмосферата Коперник (CAMS), оваа недела се очекува нова епизода на сахарска прашина да...

Македонија21 час

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија23 часа

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија1 ден

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија1 ден

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија1 ден

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија1 ден

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија1 ден

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет1 ден

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет1 ден

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет1 ден

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ2 дена

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија2 дена

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија2 дена

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...