Контакт

Регион

Петков: На Македонија треба да и се каже дека за во ЕУ мора да се отстрани омразата

Објавено пред

Зборувајќи за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, поранешниот премиер Кирил Петков во изјава за Бугарското национално радио (БНР) изјави:

dobivaj vesti na viber

„Важно е да не се остави перспективата на односите меѓу двете земји да зависи само од темата на инцидентот што се случи. Работејќи против говорот на омраза, мора да ги отвориме и другите теми како инфраструктура и економија, за да можат и нашите односи да имаат позитивен карактер.“

Според него, на Maкедонија треба да ѝ се каже дека „условите ги поставува ЕУ и дека доколку сака да има европска иднина нема друг избор освен да почне да работи на позитивни теми со Бугарија и да го отстрани јазикот на омразата“.

Таквиот тип на дијалог е можен затоа што за време на нашата Влада, успеавме Европа да застане на наша страна, изјави Петков за Бугарското национално радио (БНР).

Регион

Полицијата нуди 100.000 евра за информации за напаѓачите на телевизијата во Тирана

Објавено пред

Албанската полиција понуди награда од 100.000 евра за информација што ќе помогне да се идентификуваат сторителите на нападот на ТВ „Топ чанел“.

dobivaj vesti na viber

Во нападот беше убиен вработен во телевизијата.

Ноќта меѓу неделата и понеделникот непознати напаѓачи пукале од автоматско оружје кон зградата на ТВ „Топ чанел“, при што загинал 61-годишен чувар. Возилото на сторителите е снимено од безбедносните камери.

По нападот, сторителите се упатиле во Драч, од каде што дошле, а возилото подоцна било пронајдено запалено на автопатот Драч – Рогожина. Во автомобилот биле пронајдени две автоматски пушки. Албанската пошта наведува дека „ренџ ровер спорт“, што го користеле сторителите, бил украден во јули 2020 година во село кај Љеш, од лице од Косово и Метохија, кое било на одмор.

Прикажи повеќе...

Регион

Додик за ЛГБТ-заедницата: Имате острови во светот, преместете се таму

Објавено пред

Милорад Додик, претседателот на РС, денеска дури им порача на припадниците на ЛГБТ-популацијата да одат на островите.

dobivaj vesti na viber

„На ЛГБТ-активистите ќе им се забрани влез во образовните институции, да не ги пропагираат овие работи, да ги бришат таквите работи од учебниците. Мислам дека тоа ги загадува јавниот простор и општествениот живот и дека треба да се елиминира. Јас сега одлучувам за тоа, можеби утре тие ќе ја преземат власта, па тие нека одлучуваат“, рече Додик.

„Имате места, острови, ова е нашиот начин на живеење, одете таму“, рече Додик.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Србија ќе спроведе сè што е договорено, се стремиме кон членство во ЕУ

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека Србија се стреми кон членство во Европската Унија, дека ќе продолжи со реформите и ќе работи на подобрување на човековите права, како и дека „ќе го спроведе сето она што е договорено“.

dobivaj vesti na viber

По средбата со претседателката на Грција, Катерина Сакеларопулу, Вучиќ, одговарајќи на прашањето на грчкиот новинар зошто ништо не се променило во последните 20 години на патот на Западен Балкан кон ЕУ, рече дека тој пат не зависи само од Србија, но и на односите во самата Унија.

„Голем дел од она што се очекува од Србија е поврзано со дијалогот со Приштина. Исто така, она што се чини дека секогаш сме го прифаќале со радост се реформите, се гордееме на реформата во судството што ја спроведуваме од јануари минатата година и се надеваме дека во мај Европската комисија ќе го покаже во извештајот. Имаме уште многу да направиме во развојот на демократијата, човековите права и слободи, но познавам некои земји од ЕУ што не се пред нас во ова, напротив“, рече Вучиќ, пренесе „Н1“.

Тој посочи дека европскиот пат на Србија зависи и од разни блокови и интереси во самата ЕУ.

Тој се осврна на фактот дека Србија била обвинета дека сака да ги наруши односите во регионот по наредба на Путин, а кога се покажало дека тоа е лага, никој не се извинил.

Додаде дека Србија сочинува 50 отсто од економиите на Западен Балкан и дека оваа разлика ќе биде поголема, а освен тоа, Србија верува дека може да помогне во својот сериозен пристап кон европските прашања, притоа почитувајќи ја повелбата на ОН.

„Тоа што кажавме дека ќе го спроведеме – ќе го направиме, ѝ кажав и на претседателката на Грција што е подготвена Србија да направи, а што не е, не го криевме тоа од никого, а европските претставници знаат дека зборот на Србија е многу поважен од туѓиот збор или, се осмелувам да кажам, нечиј потпис“, рече претседателот на Србија.

Тој посочи дека целта е да се забрза европскиот пат, да се продолжи со привлекување инвестиции и да се намали разликата во однос на развиените земји.

Сепак, како што додаде, тој е загрижен за ситуацијата во светот, која Ноам Чомски ја карактеризира како „никој не може рационално да разговара за решението на проблемот“, но дека, како што наведе, „тој е мал лидер на мала земја“ и се надева дека „големите луѓе“ подобро ќе знаат како да ја проценат и решат ситуацијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Пензионерката која го искара премиерот во маркет е активистка на ВМРО-ДПМНЕ

Пензионерката која го искара премиерот Димитар Ковачевски за високите замрзнати цени е Ацка Станишева, активистка на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денес го...

Македонија6 часа

(Видео) Детали од пазарењето на премиерот, сдсмовка го чекаше кај брашното со вклучена камера

Со петнаесетина камери, премиерот Димитар Ковачевски беше пречекан во локален маркет во скопско Тафталиџе. Пред да почне со пазарење ги...

Свет10 часа

Убиените деца имале 9 години, напаѓачката била талентиран уметник и добар ученик

Вчера, три деца и тројца возрасни беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот на...

Македонија11 часа

Славјанка Петровска секојдневно користи седативи и е опседната, рече Ковачки покажувајќи документ од психијатар

Пратеникот Драган Ковачки, денеска, на седницата за пратенички прашања рече дека поседува документ од специјалист психијатар, според кој министерката за...

Македонија12 часа

Сведоштво на татко: Син ми беше нападат во Капиштец од деца додека играше кошарка, деликвентите ѝ се познати на полицијата

Малолетно момче било нападнато во паркот „Капиштец“ во неделата додека играло кошарка. За случајот информира таткото на момчето, музичарот Петар...

Македонија12 часа

(Видео) Ковачевски се гледа поинаков од Груевски кога пазари во маркети пред камери

Премиерот Димитар Ковачевски, денес, на третото јавно пазарење избегна да каже колку ги плаќа луѓето што му смислуваат да оди...

Македонија13 часа

(Видео) Цените се до плафон, какво е ова поевтинување, го праша пензионерка Ковачевски

Најголемите пензии 4.000 денари, најмалите 900 денари, ве молам, кој може да преживее со 12.000 денари, беше прашањето на една...

Македонија13 часа

Забрана за работа 10 дена добија локалите „Интермецо“ и „Мош“

По зголемениот број пријави од граѓани за гласна музика од угостителски објекти и непочитување на работното време во ноќните часови,...

Македонија14 часа

(Видео) Ковачевски за Бектеши: Тој е по спортот, играл за „Влазерими“ како млад, а сега игра кај Груби во канцеларија

Поранешна ракометарка го застана премиерот Димитар Ковачевски на пазарењето пред камери утрово за да го поздрави. Му се претстави како...

Македонија14 часа

Сојузот на средношколците по договорот со МОН: Ќе се обезбедат банки со прашања за интерните испити

Државната матура ќе биде приспособена на состојбата во образованието и ќе биде олеснета за оваа генерација матуранти, која беше најмногу...

Европа15 часа

„Сè што можам да кажам е да се молиме“, Трамп за одлуката на Путин да распореди нуклеарно оружје во Белорусија

„Американците треба да се молат по одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да распореди нуклеарно оружје во Белорусија“, изјави поранешниот...

Европа15 часа

Кажале дека превезуваат керамички плочки – запленети над два тони кокаин во вредност од најмалку 20 милиони долари

Перуанските власти објавија дека полицијата во земјата запленила 2,3 тони кокаин во складиште во најголемиот залив во Перу, Ел Калао,...

Култура15 часа

Културните работници на протест пред Министерството за финансии – бараат повисоки плати

Денеска, во 10 часот, повторно пред просториите на Министерството за финансии, вработените од Министерството за култура, Управата за заштита на...

Свет15 часа

Американците објавија импресивни податоци: Русите произведуваат повеќе тенкови отколку целиот свет заедно

Американските аналитичари признаа дека руската воена индустрија покажува неверојатни резултати. Заменик-претседателот на Советот за безбедност, Дмитриј Медведев, неодамна изјави дека...

Европа15 часа

Момче со нож избоде професорка во Бразил – се обидела да реши спор меѓу напаѓачот и уште еден ученик

13-годишен ученик од основно училиште со нож ги нападнал своите наставници во јавното училиште во Сао Пауло, Бразил, при што...

Европа15 часа

Бајден по трагедијата во Нешвил: „Мора да направиме повеќе за да го запреме насилството“

По нападот во училиште во градот Нешвил, Тенеси, во кое загинаа шест лица, меѓу кои три деца, американскиот претседател Џо...

Европа16 часа

Британски „Телеграф“: На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари за секој поминат километар

На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари (580 евра или 530 фунти) за секој поминат километар како...

Свет16 часа

(Видео) Поранешна ученичка уби шест лица во училиште во САД – објавени нови детали од нападот

Вчера, три деца и три возрасни лица беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот...

Топ1 ден

Французин крадел во станови во Скопје, одреден му е притвор

31-годишен французин е во притвор откако бил уапсен за кражби во три стана во скопската општина Центар. Одреден му е...

Македонија1 ден

Старо ветување, нов министер: Лога вети дека за месец ќе заврши дискриминацијата на Јанкулоска и затвореничките

Старото ветување дека дискриминацијата на Гордана Јанкулоска и затвореничките во „Идризово“ ќе биде минато, го повтори и новиот министер за...