Контакт

Регион

Пукање во Хрватска: Две лица се ранети, од кои едно од огнено оружје

Објавено пред

Едно лице е повредено од огнено оружје вечерва, додека друго лице е повредено од тап предмет во Сплит.

dobivaj vesti na viber

„Двете лица се пренесени во сплитската болница за укажување лекарска помош“, извести сплитската полиција.

Едно лице кое е поврзано со настанот е приведено и донесено во службените простории на полицијата.

Кривичната истрага за утврдување на сите факти и расветлување на околностите на настанот е во тек.

Регион

Мајката на убиената Данка чека син: братот на малото девојче секој ден прашува за сестра си

Објавено пред

Мајката на убиената Данка Илиќ ,која е бремена и чека син, и покрај целиот стрес и агонијата, успешно ја одржува бременоста. Таа и нејзиниот сопруг Милош неодамна беа во Белград на редовен преглед на третата бременост.

dobivaj vesti na viber

„Засега, и покрај целиот стрес и агонијата низ кои поминува ова семејство, сè е во ред со бременоста на Ивана. Да имала среќа, малата Данка би се радувала и на друг брат“, пишуваат српските медиуми.

Соседите и пријателите на родителите на Данка, Милош и Ивана Илиќ, велат дека се покрај нив со болка за ќерката.

„Постариот брат на Данка (3) секој ден ја бара сестра си, ова е најстрашното нешто што можеше да му се случи на семејството Илиќ. Ја познавам мајката на Милош, работи во спортскиот центар во Бор, тивка е и убава жена, таа е на лекови откако се случи ова бидејќи таа често се грижеше за малата Данка и за брат ѝ“, изјавил пријател на семејството Илиќ.

Жителите на Злот се збунети и вознемирени бидејќи телото на девојчето сè уште не е пронајдено.

Тие потврдија дека сега во Злот има многу помалку полицајци отколку во првите денови од потрагата по телото, но дека сè уште има инспектори во цивилна облека, како и неколку униформирани припадници на полицијата.

Прикажи повеќе...

Регион

„Брат ѝ ја споменува Данка, срцето ни се кине“: се огласи дедото на убиената Данка Илиќ

Објавено пред

„Само да го најдеме телото на нашата Данка, да дознаеме што ѝ направиле овие монструми и достоинствено да ја закопаме и да знаеме каде можеме да ја посетиме“, вели Милан Илиќ, дедото на убиената Данка Илиќ (2) од Бор, по чие тело се трага веќе десетина дена откога се откри дека Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ првин ја удриле со автомобил, а потоа ја убиле.

dobivaj vesti na viber

Дедото на Данка Илиќ изјави дека, според информациите, најмногу му верува на Министерството за внатрешни работи (МВП).

„Во секој момент, доколку нè интересира некоја информација, нивните врати ни се отворени. Потрагата по телото сè уште е во тек. Видовте и самите, според приказната за овие две чудовишта, не разбирам што направија“, вели Илиќ.

 

Според него, братот на Данка, кој бил со неа во Бањско Поле во моментот на нејзиното исчезнување, во еден момент бил однесен во згрижувачко семејство бидејќи, како што тврди, неговите родители биле осомничени.

„Братот на Данка, мојот внук, по сослушувањето, е вратен кај родителите и нашето семејство. Веднаш, на вториот или третиот ден, ни го вратија детето. Бил во згрижувачко семејство. Според законот, тоа е постапка затоа што беа осомничени мојата снаа и синот. Додека не се реши проблемот, детето мораше да биде таму“, вели тој.

Според него, малото момче има три години и два месеци и сè уште не е свесно што се случило со сестра му Данка.

„Сè уште е дете. Некогаш ја спомнува Данка, а тоа ни ги крши срцата. Го вративме во градинка, сите се трудиме да живееме нормално, а само чекаме во секој момент да ни кажат дека ја нашле“, вели дедото на Данка.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Верувам дека во следните 10-15 дена ќе се избере нова влада

Објавено пред

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека очекува за 10 до 15 дена пред мајските празници да се избере новата Влада на Србија.

dobivaj vesti na viber

„Да ги дочекаме велигденските празници и големото собрание со Република Српска, со нова влада. Тоа би имало смисла“, изјави Вучиќ за РТС.

Напомена дека можеби ќе има мали поместувања, но се надева оти пратениците нема да се налутат ако треба да работат за првомајските празници.

Вучиќ посочи и дека главната цел на новата влада ќе биде заштита на виталните национални и државни интереси и дека ќе остане на слободарскиот курс.

Тој рече и дека е задоволен од функционирањето на старата влада, но дека мора да има одредени промени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Демири: Ќе предложам невакцинирани да не може да се вработат во јавното здравство

Министерот за здравство во техничката влада, Илир Демири, ќе побара законски измени со кои ќе биде забрането во јавното здравство...

Македонија40 минути

Деветвалентната ХПВ-вакцина, која спречува 80 отсто од аналниот карцином и 70 отсто од карциномот на грлото на матката, достапна кај нас од следниот месец

За еден месец сите вакцинални пунктови ќе ја добијат деветвалентната ХПВ-вакцина, која од оваа година, покрај девојчињата на возраст од...

Македонија2 часа

Припадници на затворската полиција се сомничат дека му овозможиле на осуденикот да побегне од Идризово – може да добијат и до 10 години затвор

Седумнаесет полицајци се приведени по повеќемесечна предистражна постапка за бегството на затвореникот од Идризово, кое се случи во октомври минатата година....

Македонија2 часа

Османи со порака до Израел: Воздржете се од возвраќање, спиралата на конфликти може да се влоши

Министерот за надворешни работи Бујар Османи порача до Израел да не возраќа на нападот на Иран бидејќи состојбата може да...

Uncategorized3 часа

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило и за 18 месеци ја оштетиле државата за над 2,5 милиона евра

Министерството за труд изготвило 1.134 решенија за прекин на гарантирана минимална помош и социјална пензија на лица што 18 месеци...

Топ3 часа

На автопатот Скопје – Велес мотоциклист излетал од патот и починал од повредите

Вчера, во 12 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Скопје – Велес, во близина на тунелот „Бадар“,...

Македонија4 часа

Си плаќаме приватно за да се лекуваме оти не сме здравствено осигурени, велат приватните специјализанти, кои излегоа на штрајк

Над 400 приватни специјализанти утрово излегоа на генерален штрајк барајќи покачување на платите и здравствено осигурање. Тие истакнаа дека надоместокот...

Свет5 часа

Израел: Иран почна војна, сите опции се на маса

Иран покрена војна против Израел кога лансираше беспилотни летала и проектили, мораме да ги одвратиме, изјави за „Скај њуз“ портпаролката...

Свет6 часа

Израелската армија објави фотографии од штетите од иранските напади

Околу 99 отсто од ракетите, беспилотните летала и крстаречките ракети лансирани за време на одмаздничката операција на Иран биле соборени...

Свет6 часа

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Амбасадорот на Иран во ОН, Амир Саид Иравани, даде изјава за „Скај њуз“ по состанокот на Советот за безбедност на...

Македонија6 часа

(Видео) Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните...

Свет7 часа

САД: Нема значителна штета во Израел

Висок американски воен функционер рече дека Соединетите држави проценуваат дека нема значителна штета во самиот Израел по иранското бомбардирање. Портпаролот...

Свет20 часа

(Видео) „Израел уништил балистичка ракета надвор од земјината атмосфера“ – мистериозна снимка за време на масовниот ирански напад

Израелската противвоздушна одбрана се мачеше да се спротивстави на масовниот напад на ирански беспилотни летала и ракети! На едно од...

Свет23 часа

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија1 ден

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет1 ден

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет1 ден

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет1 ден

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...