Контакт

Регион

Рама: Шаторите ќе се отстранат, а луѓето ќе се сместат во хотели

Објавено пред

Албанскиот премиер, Еди Рама, најави стручни тимови за процена на штетите, кои ќе почнат со работа денеска, и дека досега се донирани пет милиони евра и повеќе од милион американски долари помош за погодените од земјотресот. Според него, тоа не е последната сума. Рама објави дека шаторите поставени во Туман и Лач ќе бидат отстранети, а семејствата сместени во хотели.

Сепак, жителите на околните села не сакаат да одат во хотели бидејќи, како што рече Рама, тие сакаат да останат во шатори за да може да се грижат за своите земјоделски стопанства.

Рама потврди дека досега загинале 49 лица, вклучително и деца, од нив во Драч 25, во Туман 23 и една жртва во Курбин. Потрагата по преживеани беше прекината вчера во Туман, а потоа и во Драч.

„Во областа Драч се сместени 1.260 лица, од кои 625 се во хотели и 360 во училишни спортски сали. Преостанатите се во шатори или кај роднини. Во Туман речиси 500 луѓе се сместени во шатори и тие ќе бидат преместени денеска во хотели“, рече Рама.

Според него, 3.480 луѓе се без дом во округот Тирана. Во Драч се регистрирани 701 оштетен објект, од кои 12 целосно уништени, а 176 оштетени. Во Тирана,15 згради се целосно уништени, 239 оштетени и осум згради не се во употреба.

Рама повтори дека секој што има некој канал за комуникација и го употребувал за да шири лажни вести или ширење паника помеѓу народот, ќе биде затворен.
Владата прогласи вонредна состојба и во градот Лач – тешко погоден во силниот земјотрес од 26 ноември.

Европа

Пожар во камп за мигранти во Грција

Објавено пред

Кампот за мигранти на грчкиот остров Самос беше евакуиран откако доцна синоќа во него избувна пожар.

Нема повредени или поголема материјална штета во пожарот во кампот, кој наскоро ќе биде затворен.

Властите соопштија дека пожарот избувнал во напуштени згради во кампот и дека е ставен под контрола, пренесуваaт агенциите.

Околу 550 мигранти беа евакуирани на поле во близина на влезот во кампот.

Трансферот на мигрантите од кампот во новиот објект вреден 43 милиони евра ќе започне денеска, а се планира да заврши во среда.

Според анализите на медиумите во регионот, досега 7.500 мигранти беа сместени во постојниот камп во тесни услови, што грчкиот министер за миграција Нотис Митаракис го призна во саботата, отворајќи нов центар за прием.

Прикажи повеќе...

Регион

Шеснаесет годишно момче почина за време на фудбалски натпревар во Белград

Објавено пред

16-годишно момче почина за време на фудбалски натпревар во Белград, објавија регионалните медиуми.

Според извештаите, се се случило за време на натпреварот меѓу кадетските екипи на „Бараево“ и тимот „011“.

На 16-годишното момче, чиј идентитет не е соопштен, му се слошило за време на играта, а по реанимацијата, лекарите констатирале смрт.

“Тој излезе од теренот и падна. Децата на двата тима беа ужасно потресени од трагедијата што се случи и не можам да кажам многу за тоа во шок”, изјавил млад фудбалер од тимот „011“.

Според очевидци, момчето го напуштило теренот и паднало.

И покрај обидите на лекарите за реанимација, момчето починало.

Прикажи повеќе...

Регион

Државната обвинителка на БиХ – знам дека сум следена и надгледувана со години

Објавено пред

Главната обвинителка на БиХ, Гордана Тадиќ, рече дека била подложена на илегален надзор пет години и ја потврди автентичноста на аудио снимката од разговорот со шефот на Агенцијата за разузнавање и безбедност, Осман Мехмедагиќ, во кој тој побара да се запре истрагата за случајот со дипломите за образование.

„Со сигурност знам дека сум незаконски следена, шпионирана од првиот ден. И тоа трае пет години. Членовите на меѓународната заедница исто така се информирани за се “, рече Тадиќ, пренесуваат медиумите во регионот.

Таа информациите за незаконско следење ги добила од високите разузнавачки кругови во БиХ, додавајќи дека веќе извесно време нејзиниот работен и приватен простор, како и возилата што ги користи, се озвучени.

Тадиќ ја потврди автентичноста на нејзиниот разговор со контроверзниот шеф на Агенцијата за разузнавање и безбедност на БиХ, Осман Мехмедагиќ.

„Можам само да потврдам дека разговорот е автентичен. Имено, не е првпат лично да сум изложена на незаконско следење и прислушување, и тоа не е ништо ново за мене “, истакна Тадиќ.

Минатата недела, неколку медиуми објавија аудио снимка од разговор во кој шефот на ОСА очекува главната обвинителка да го отстрани обвинителот на Олег Чавка од истрагата за дипломи за високо образование, за кои подоцна беше потврдено дека се фалсификувани.

Според натписите, точниот датум на создавање на оваа аудио снимка не е познат, но секако е создаден пред апсењето на шефот на безбедносната служба поради сомневањата дека незаконски се стекнал со диплома за високо образование.

ОСА објави дека аудио снимката е направена незаконски, додавајќи дека станува збор за напад врз безбедносната агенција, но и врз самиот директор Мехмедагиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет27 минути

Партијата на Путин со убедливо водство по првичните резултати од изборите во Русија

Партијата „Единствена Русија“, која ја поддржува политиката на претседателот Владимир Путин, освои најмногу – 44,26 проценти од гласовите на парламентарните...

Европа41 минута

Пожар во камп за мигранти во Грција

Кампот за мигранти на грчкиот остров Самос беше евакуиран откако доцна синоќа во него избувна пожар. Нема повредени или поголема...

Македонија14 часа

23 починати и 365 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа направени се 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи...

Македонија16 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет16 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија17 часа

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија19 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија22 часа

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ22 часа

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет23 часа

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет1 ден

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа1 ден

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет1 ден

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 дена

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија2 дена

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија2 дена

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет2 дена

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ2 дена

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Досие