Контакт

Регион

Растурала црни магии, решавала проблеми: тинејџерка сaкала да се збогати, вмешала и владика, па ја уапсиле

Објавено пред

Тинејџерката К.Н. (19) од Бачка Паланка денеска е уапсена поради сомнение дека сторила кривично дело измама во обид.

dobivaj vesti na viber

Таа е осомничена дека на почетокот на декември направила веб-страница наречена „Отец Алексеј“, преку која ги повикувала граѓаните да и се обратат за да им помогне.

Наивни луѓе, како што дознаваат српските медиуми, контактирале со неа верувајќи дека навистина комуницираат со отец Алексеј, а не со измамник.

-Во описот на страницата што ја направи таа изјави дека се занимава со отстранување црна магија, љубовна магија, враќање на најблиските, семејни проблеми… – вели изворот на Курир и објаснува:

– Нејзината веб-страница сега е затворена, а се викаше „Оче Алексеј“. На неа стоела фотографија од епископот Хвостански Алексеј Богиќевиќ, викар на патријархот на СПЦ Порфири, со што граѓаните се доведуваат во заблуда дека веб-страницата е негова.

Осомничената, како што соопштија претходно денеска од српското МВР, се обидела да измами маж (34) од Крушевац, од кого барала од 1.000 до 7.000 евра во зависност од услугата што ја барал, а таа наводно ја извршила.

Полициските инспектори од Крушевац брзо ја легитимирале и ја привеле осомничената, која ќе биде однесена на распит.

Регион

Отстранета голема бомба во Ниш, евакуираните 1300 граѓани се враќаат дома

Објавено пред

Завршена е акцијата на неутрализирање и уништување на воздушната бомба која остана од бомбардирањето на НАТО на улицата Александра Медведева во Ниш, а населението од дел од населбата Стеван Синѓелиќ по успешната евакуација е вратено во своите домови.

dobivaj vesti na viber

Операцијата била успешно спроведена и бомбата била изнесена од Ниш.

Претходно денеска од дел од населбата Стеван Синѓелиќ во овој град беа евакуирани 1.300 лица.

– Евакуацијата на дел од населбата Стеван Синѓелиќ беше успешно завршена, без никакви проблеми, а во овој момент оперативниот штаб ќе издаде наредба за започнување на втората, најразлична фаза од оваа операција, неутрализирање на бомбата, потоа натоварување и транспортирање на безбедно место каде што ќе биде уништен – изјави Чаушиќ претходно денеска пред почетокот на отстранувањето на бомбите.

Потсетуваме, тој прецизираше дека се евакуирани 1.300 лица, од кои 1.280 самостојно, додека 20 се сместени во соби обезбедени од градот Ниш, а 17 ја побарале медицинската помош што им била укажана.

Началникот на Одделението за вонредни состојби посочи дека акцијата на неутрализирање на бомбата ја извршиле припадниците на Одделот за демонтирање на остатоци од експлозив на СВС и прецизираше дека се работи за авионска бомба МК 84, тешка 1.000 килограми, калибар 2.000 либри, во која имало 430 килограми експлозивно полнење.

Чаушиќ додаде дека во оваа акција која започна утринава во 8 часот и 10 минути учествувале околу 230 лица, од кои 144 се припадници на Министерството за внатрешни работи и на градските служби на градот Ниш.

Посочувајќи дека станува збор за една од најголемите бомби пронајдени на територијата на Република Србија, Чаушиќ нагласи дека по нејзиното неутрализирање ќе биде преместена на безбедна локација надвор од градот Ниш, под придружба по затворените улици на трасата. , каде што ќе биде уништен.

Прикажи повеќе...

Регион

Пожар во Атина: Се запали станбена зграда, пет противпожарни возила на лице место

Објавено пред

Пожар избувна на високо приземје на станбена зграда во атинската населба Ризуполи. Како што јави грчкиот јавен сервис ЕРТ, на лице место излегле 16 пожарникари со пет возила.

dobivaj vesti na viber

Мобилизирани се и два камиони со скали, доколку е потребно да се евакуираат станарите од горните катови.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Силно невреме со поплави во Грција, Волос без струја

Објавено пред

Силно невреме ја зафати Грција, поточно Лариса, каде обилните дождови доведоа до излевање на канализацијата, која ги поплави улиците, а во Волос е забележан и прекин на струја.

dobivaj vesti na viber

Врз основа на податоците од метеоролошката станица на Националната опсерваторија во Атина, измерени се просечни 100 милиметри дожд или максимални 312 милиметри на час, поради што полицијата мораше да го прекине сообраќајот бидејќи улиците беа поплавени.

Во градот Волос во текот на ноќта имало проблеми со струјата, но како што пренесуваат грчките медиуми, се е брзо ставено под контрола.

Министерот за цивилна заштита и климатска криза Василис Кикилијас од вчера е во Тесалија за внимателно да го следи развојот на невремето.

– Имаше оправдана загриженост на граѓаните овде во Тесалија бидејќи сеќавањата за катастрофата се свежи, затоа бевме сите овде, координирани и организирани. Драго ми е затоа што досега овој напор се исплатеше. Само со заедничка и координирана работа можеме да добиеме многу добри резултати – најави тој.

Силен дожд и невреме го зафати јужниот дел на Пелион, а како што јавуваат медиумите паднал и град. Овој регион во септември минатата година беше соочен со разорни поплави.

Ненадејна промена на времето се случи и на големите височини во централна и северна Грција, каде падна снег.

„Снежно невреме е забележано во ски-центарот на Василица“, се наведува.

Во меѓувреме, населението е најмногу загрижено за земјиштето околу езерото Карла на границата на Магнезија и Лариса, кои беа поплавени во септември минатата година. Полињата, па дури и воените инсталации во Стефановики се под тони вода.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Пендаровски: Мицкоски пред некој ден повика на формирање на семакедонски патриотски фронт, исто како во времето на режимот

На денешниот граѓански собир во Скопје, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски се осврна и на меѓуетничките односи, истакнувајќи дека од независноста...

Свет4 часа

(Видео) Опасни поплави ѝ се закануваат на кинеска провинција, над 127 милиони луѓе се евакуирани

Големите реки, канали и езера во кинеската провинција Гуангдонг се соочуваат со опасни поплави, поради што владата денеска одобри акционен...

Македонија4 часа

Битиќи: Јавно здравство без партиципација и повисоки плати за медицинските лица

„Срцето и душата на државата лежи во здравјето на нашите граѓани, а должноста на една социјалдемократска власт е да се...

Македонија4 часа

Николоски: Директорката на прилепската болница поставена од Филипче со огромен корупциски скандал – за иста услуга плаќала дупло

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 4, на денешната пред сконференција се осврна на, како што...

Регион6 часа

Отстранета голема бомба во Ниш, евакуираните 1300 граѓани се враќаат дома

Завршена е акцијата на неутрализирање и уништување на воздушната бомба која остана од бомбардирањето на НАТО на улицата Александра Медведева...

Свет7 часа

(Видео) Иран ја засилува репресијата врз граѓаните: Егзекуции, апсења и враќање на моралната полиција

Со погубување на осуденици, апсење дисиденти и враќање на полициските патроли за спроведување на задолжителните правила за хиџаб, Иран ја...

Свет7 часа

На изборите во Баскија може да победи партијата која сака независност од Шпанија 

Баскиската сепаратистичка партија Билду, која влече корени од политичкото крило на сега веќе непостоечката вооружена група ЕТА, би можела за...

Македонија8 часа

Три завршни митинзи на претседателските кампањи денеска во Скопје, кампањата за парламентарни избори продолжува

Продолжуваат кампањите за претстојните претседателски и парламентарни избори, каде претседателските кандидати, како и кандидатите за пратеници во шесте изборни единици...

Македонија8 часа

Пендаровски: Мицкоски по амбасади ветува дека прв негов приоритет ќе биде внесување на Бугарите во Уставот

Пред граѓаните на Струмица, кандидатот за претседател, Стево Пендаровски се осврна на ставот на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски во однос...

Македонија8 часа

Силјановска-Давкова: Пендаровски е еднакво одговорен за скандалите и криминалите на ДУИ

„Претседателот воопшто не е невин. Барем дваесетина пати требаше да посегне по ветото кога се носеа лошите закони. Тој, скромно,...

Македонија20 часа

Гордана Силјановска-Давкова: Однесувањето на ДУИ е врв на султанатот во Македонија

Денеска, во рамките на својата кампања за претседателка на Македонија, професор д-р Гордана Силјановска-Давкова, одржа говор во Берово. – Врв...

Свет21 час

САД изгласа помош на Украина: Ова може да го промени текот на војната

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го изгласа законот за дополнителна помош за Украина, дел од пакетот од 95 милијарди...

Македонија21 час

Пендаровски: Јас сум ваш, вие сте мои, а сите заедно сме наши – ќе успеееме

Зборувајќи пред граѓаните на Василево, кандидатот за претседател Стево Пендаровски потенцираше дека Македонија веќе е горда на постигнатото, а со...

Македонија22 часа

Ковачевски: Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество

Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги одобриме состојбите...

Македонија24 часа

Со полициски хеликоптер пренесен македонски државјанин од Унгарија до Скопје

Денеска (20.04.2024) по добиено барање од ЦУК, со полициски хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици, од Сегедин, Унгарија до...

Македонија24 часа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе направат трансформација во Македонија, со „Платформа 1198“ ќе се решат проблемите на граѓаните

„Во очите на граѓаните има една желба да што побргу заврши сето ова кое што се случуваше шест и половина...

Македонија1 ден

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите противкандидати

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски ја прифати поканата на националниот јавен сервис за учество на дебата со сите противкандидати во...

Македонија1 ден

Коалицијата ВЛЕН најавува спектакуларен митинг во понеделник на плоштадот Скендербег – не добиле дозвола на митинг на Плоштад Македонија

Шефовите на изборната кампања на Коалицијата ВЛЕН денеска ја информираа јавноста за централниот митинг што ВЛЕН (ВРЕДИ) планира да го...

Свет1 ден

Лидерот на Хамас пристигна во Истанбул, ќе се сретне со Ердоган

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија денеска е во Истанбул на средба со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, кој го поддржува...

Македонија1 ден

Гордана Силјановска Давкова учествуваше на одбележувањето на 75 годишнината од крајот на Граѓанската војна во Грција и 76 годишнината од прогонството на Македонците од егејскиот дел на Македонија

Во организација на Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија МАКЕДОН, на 20 април...