Контакт

Регион

Сијарто: Време е да се стави крај на демонизацијата на српскиот народ

Објавено пред

Време е да се стави крај на демонизацијата на српскиот народ, надворешните интервенции и заканите со санкции, изјави денеска министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто.

dobivaj vesti na viber

Тој во објава на „Фејсбук“ му посака добредојде на претседателот на Република Српска, Милорад Додик, кој е во официјална посета на Унгарија.

Сијарто напиша дека мирот и стабилноста на Балканот се предуслов за мирот и стабилноста на Европа.

„За жал, во последните неколку недели беа преземени неколку западноевропски одлуки и мерки што ги зголемуваат тензиите на Западен Балкан и предизвикуваат безбедносни ризици. Време е да се запрат надворешните интервенции, заканите со санкции и демонизацијата на српскиот народ“, изјави Сијарто.

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, претпладнево се сретна и со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан.

На средбата со Сијарто беше потпишан меморандум за разбирање во областа на примената на новите технологии во здравството, пренесува „Танјуг“.

Регион

ОН гласаат за резолуцијата за геноцидот во Сребреница; Вучиќ: Морам да бидам таму

Објавено пред

Попладнево во Њујорк, Генералното собрание на ОН треба да гласа за предложената резолуција со која се бара прогласување на 11 јули за меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница.

dobivaj vesti na viber

Србија силно се спротивставува на ова и почна голема дипломатска офанзива против резолуцијата.

Десетина земји се очекува да гласаат против резолуцијата, а неколку десетици членки на ОН се воздржани од гласање поради српската дипломатска офанзива, особено меѓу неврзаните земји, според дипломатски извори, пренесува словенечката новинска агенција СТА.

Предлогот за резолуција за едно од најголемите злосторства во Европа по Втората светска војна, меѓу другото, го осудува негирањето на геноцидот и глорификацијата на осудените за воени злосторства.

Србија и Република Српска, во која доминираат босанските Срби, постојано негираа дека се случил геноцид во Сребреница.

Резолуцијата ја предложија Германија и Руанда. Текстот беше спонзориран од уште 34 земји вклучувајќи ги сите поранешни југословенски републики, освен Србија и Црна Гора.

Во средата Собранието на Република Српска усвои соопштение во кое протестира против резолуцијата, а претседателот на тој ентитет, Милорад Додик, на мрежата „Икс“ напиша дека усвојувањето на резолуцијата ќе предизвика непоправлива штета, што ќе значи крај на Босна и Херцеговина.

Тој се заканува дека Република Српска ќе се одвои од Босна доколку резолуцијата биде усвоена.

Српскиот претседател Александар Вучиќ, со благослов на патријархот на СПЦ, пред гласањето отиде во Њујорк, каде што продолжува да лобира против резолуцијата, објави Радио Слободна Европа.

„Ќе одам во Њујорк затоа што некој треба да им даде одговор на оние што сакаат да ја обвинат Србија дека е геноцидна нација“, рече Вучиќ минатата недела.

Прикажи повеќе...

Регион

Вулин до германската министерка Бербок: Вучиќ нема да стои мирно пред германските сили

Објавено пред

„Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, внука на одликуваниот Валдемар, следбеник на Хитлер, им се заканува и уценува на претставниците на земјите кои нема да ги прогласат Србите за геноцидна нација“, рече вицепремиерот на Србија Александар Вулин во Техеран, реагирајќи на тоа што министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок, им се заканува и ги уценува земјите кои нема да гласаат за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, пренесуваат српските медиуми.

dobivaj vesti na viber

„Германија, земја чие средно име е геноцид и холокауст, се обидува насилно да ја убие совеста на слободниот свет. Аналена е внука на нејзиниот дедо, таа е навикната да стои во место, пред силата на Третиот Рајх или обединета Германија. А Александар Вучиќ е внук на неговиот дедо, кој го убија германските сојузници, усташите. И Александар Вучиќ нема да застане мирно пред германската моќ. Колку и да им ја наметнува Аналена резолуцијата на бившите и сегашните колонии на Германија, вистината ќе остане дека таа е внука на нацист, а Александар Вучиќ е внук на жртвите од Јасеновац, а вистината ќе биде дека Германците се народ на геноцид, а Србите не, и нема сила сила што ќе го промени тоа“, рече Вулин.

Прикажи повеќе...

Регион

Адвокат: Телото на Данка Илиќ никогаш нема да биде пронајдено

Објавено пред

Српскиот адвокат Боривоје Боровиќ денеска изјави дека телото на девојчето Данка Илиќ (2) од Бор, кое исчезна на 26 март, никогаш нема да биде пронајдено.

dobivaj vesti na viber

Боровиќ за агенцијата Бета изјави дека полицијата под притисок на политичките власти ја водела истрагата „непрофесионално“.

„Овој случај полицијата го уништи бидејќи јавно ја водеше истрагата, објавувајќи ги дури и изјавите кои обвинетите ги дале на рочиштето. Исто така, погрешно е што на јавноста и на обвинетите им било кажано дека кривичното дело е казниво со доживотен затвор. Еден од обвинетите починал во полициска станица, најверојатно под тортура, сега секој обвинет, кој преживеал, може да каже дека бил принуден да даде изјава под полициска тортура“, рече адвокатот.

Според него, доколку се докаже дека Далибор Драгијевиќ починал како последица на полициска тортура, изјавите на останатите обвинети кои го признале делото не можат да бидат доказ.

„Ако нема траги од ДНК од возилото, тоа ќе значи дека сите докази се контаминирани од политичарите, кои набрзина сакаа да објават дека случајот е расчистен. Полицијата беше прилично засрамена што не го најде телото и по речиси два месеци е очигледно дека тие не презеле криминално-форензички дејствија навреме, туку се потпирале на полиграфот, кој е неважен за истрагата на обвинителството“, рече Боровиќ.

Тој нагласи дека телото на девојчето нема да биде пронајдено.

„Телото на Данка Илиќ нема да биде пронајдено и истрагата ќе мора да се прекине, а оваа трагедија ќе се претвори во фарса“, процени тој.

Додаде дека случајот со Данка Илиќ е само еден во низата кој полицијата не го разреши поради притисок и мешање на политичките власти.

„Во истрагата за убиствата на пејачката Јелена Марјановиќ и адвокатот Миша Огњановиќ се вмешаа и политичари кои по неколку дена објавија дека знаат кои се убијците. Во сите овие случаи, наместо тајно да ги достави доказите до обвинителството, полицијата ги достави деталите од истрагата до поединечни политичари.

Девојчето Данка Илиќ исчезна на 26 март од семејниот двор во населбата Бањско Поље кај Бор. Српскиот претседател Александар Вучиќ и соопшти на јавноста дека девојчето било убиено на 4 април. Срѓан Јанковиќ (50) и Дејан Драгијевиќ (50), вработени во ЈКП „Водовод“ од Бор се уапсени поради сомнение дека прво со службено ја удриле малата Данка, а потоа ја внеле во возилото и ја убиле.

Тие се обвинети и дека телото на девојчето го фрлиле во депонија.

Далибор Драгијевиќ и неговиот татко Раде беа уапсени на 6 април, под сомнение дека му помогнале на Дејан Драгијевиќ да го премести телото на девојчето на непозната локација. Дејан Драгијевиќ почина на 7 април во полициската станица во Бор, соопшти Министерството за внатрешни работи на Србија.

Во соопштението навеле дека „вештиот суд констатирал природна смрт“, но подоцна во Институтот за судска медицина во Белград било констатирано дека има повреди по телото и дека смртта била поради насилство. Истрагата за неговата насилна смрт ја води Секторот за внатрешна контрола на МУП.

Во меѓувреме, во Вишото јавно обвинителство во Зајечар пристигнаа првите резултати од ДНК-испитувањето од Националниот криминалистичко-технолошки центар, во кои нема биолошки траги од девојчето.

Телото на Данка Илиќ се уште не е пронајдено.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија38 минути

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија2 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет3 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија3 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет3 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет3 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет3 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија13 часа

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија18 часа

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија19 часа

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија20 часа

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет22 часа

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија23 часа

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...

Македонија24 часа

Велигденов: Владата да се заземе за интересот на „Македонска пошта“ бидејќи 2.000 вработени ќе останеме на улица

Првиот синдикалец на „Пошта“ информира дека и покрај претходните протести не е регулирано прашањето на редовно примање плата и не...

Македонија1 ден

Зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила

По добиената пријава во ЦУК, за зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила во општина Ранковце,...

Македонија1 ден

Граѓаните на Куманово да не ја користат водата за пиење од Водоводот, алармира ЦУК

Денеска, до Центарот за управување со кризи до Секторот за операции и координација е побарана координација помеѓу институциите заради надминување...

Европа1 ден

Норвешка ја призна палестинската држава

Владата на Норвешка денеска соопшти дека нордиската земја признава независна палестинска држава. Норвешкиот премиер Јонас Гар Стор денеска изјави дека...

Македонија1 ден

„Георгиев и Мемети се само дел од криминално судскиот октопод“, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„СДС и ДУИ се причината поради која денеска правосудството е корумпирано. Наке Георгиев и Иџет Мемети се остатоците од криминалната...