Контакт

Регион

Сопругата на грчкиот амбасадор во Бразил обвинета дека го организирала неговото убиство за 25.000 долари

Објавено пред

Сопругата на убиениот грчки амбасадор во Бразил, Франсоас де Соуза Оливеира Амиридис наводно ја признала вмешаноста во смртта на нејзиниот сопруг, објави бразилската телевизија Globo.

dobivaj vesti na viber

Претходно во петокот полицискиот службеник од бразилскиот мегалополис Рио де Жанеиро, Сержиу Мореира го признал убиството на грчкиот амбасадор во Бразил, 59-годишниот Киријакос Амиридис, во вторникот вечерта во неговиот дом во општината Нова Игаусу, во регионот Баиксада Флуминенсе, северно од Рио.

Претходно во петокот полицијата на сослушување ги повика Мореира и Франсоас, откако откриле дамки од крв на каучот во станот на амбасадорот, и ја водеше истрагата во насока на убиство на амбасадорот.

„Сопругата го организирала неговото убиство ветувајќи му на еден од извршителите 80.000 реали, или 24.600 американски долари“, изјавил на прес-конференција иследникот од полицијата на Реи де Жанеиро, Еваристо Понтес Магаљас, кој ја водеше истрагата.

Според него, тврдењето на правосудните органи се заснована сведочењето на Едуардо Мореиро де Мело. Тој бил внук на наводниот љубовник на сопругата на дипломатот, припадникот на воената полиција на Рио де Жанеиро, Сержиу Мореиро Фиљо.

„Сведочењето на Едуарду не оставаат простор за сомневање дека сето тоа било планирано однапред. Тоа во прв ред го потврдува фактот дека Франсуас Амиридис му понудила 80.000 реали на неговиот чичко за помош да го реализира планот“, изјавил иследникот.

Додал дека Моеира Фиљо признал дека имал афера со сопругата на амбасадорот и оти е вмешан во убиството на амбасадорот. Сепак, според осомничениот, тој дејствувал во самоодбрана, бидејќи дознавајќи за прељубата Амиридис наводно го нападнал со тупаници. Таквата верзија истрагата ја смета за невистинита, бидејќи 29-годишниот полицаец физички значително бил супериорен во однос на 59-годишниот дипломат.

Што се однесува до сопругата на амбасадорот, и покрај сознанијата на една од најгледаните бразилски телевизии Globo дека го признала делото, таа подоцна целосно негирала. Таа изјавила дека за убиството на сопругот дознала дури следниот ден, кога ги забележала дамките крв на каучот во станот, но сепак решила да не го пријавува љубовникот. Покрај тоа, додала дека амбасадорот постојано ја тепал.

Судот во Рио де Жанеиро по барање на иследниците издал налог за апсење на тројца осомничени и тие ќе останат во притвор најмалку 30 дена.

Точната причина за смртта на грчкиот дипломат, сепак, не е утврдена, бидејќи неговото тело било речиси потполно уништено од оган.

Во четвртокот бразилските медиуми, повикувајќи се на службеници на амбасадата на Грција во главниот град Бразилија, објавија дека 59-годишниот дипломат исчезнал пред три дена, во текот на празничниот одмор во Рио де Жанеиро, каде престојувал со сопругата. Според телевизијата Globo, исчезнувањето го пријавила сопругата којашто во полицијата изјавила дека тој во понеделникот вечерта сам го напуштил домот, а не се вратил следниот ден.

Во четвртокот попладнето по локално време во општината Нова Игаусу, каде што е пријавено исчезнувањето, полицијата откри во бездна автомобил чиишто регистарски таблички одговарале на табличките на автомобилот кој го изнајмил амбасадорот, а во внатрешноста бил откриено изгорено тело. Останките се однесени на институтот за судска медицина при тамошниот универзитет.

Амиридис бил конзул во Рио де Жанеиро во периодот од 2001 до 2004 година. Во јануари 2016 е именуван за амбасадор на Грција во Бразил, откако претходните четири години бил амбасадор во Либија./крај/мф/сн

Регион

Просечно семејство може да купи стан од 20 квадрати на 30 години отплата, цените во Сплит до небо

Објавено пред

Квадратен метар од становите во Сплит стана уште поскап. Сопствен дом за многумина е само сон. Студентите по градежништво Леа и Лаура веќе трета година живеат во Сплит во ист стан под наем. Нивната месечна кирија е 450 евра, што, како што се согласуваат и двете, денес е реткост во Сплит.

dobivaj vesti na viber

„Сега е уште поскапо, па не знам дали би можеле да најдеме стан за оваа цена“, објасни Леа за N1. Цените на киријата за еднособен стан сега се движат од 600 евра и повеќе, во зависност од локацијата.

„Па, мислам дека тоа се премногу пари за стан месечно. Една година дури сакавме да го смениме станот и видовме дека нема ништо под 650 евра. Значи тоа се прилично многу пари“, објасни Лаура.

Тешко е да се најде стан за изнајмување во Сплит, дури и за млади семејства. „Младите семејства кои работат со просечна плата тешко можат да дојдат кај нас и да купат таков стан, така што тоа е практично невозможно“, објасни Ивица Вулиќ, сопственик на агенција за недвижности во Сплит.

„Некој со просечен приход во Сплит може да купи стан од 20 квадрати за 30 години“, вели Ивица Журо, економски консултант. „Тажно е. Тоа треба да се праша нашата влада, тие го знаат одговорот на тоа“, вели Нивес од Сплит.

А кога ќе паднат цените на недвижностите? Во Сплит се уште не се очекува бидејќи побарувачката е поголема од понудата, па не чуди што купувачи на толку скапи квадрати се претежно странци. „Обично купуваат Полјаци, Чеси, Словаци, а потоа Австријци, можеби Германци, Французи и други“, истакна Вулиќ.

Прикажи повеќе...

Регион

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец го обвини за принуден брак

Објавено пред

Граѓанин на БиХ завршил во регионалниот суд во австрискиот град Корнојбург, откако неговиот син го обвини за насилство. Според локалните медиуми, момчето (23) го обвинило својот татко (49) за малтретирање, уцена, принуден брак и континуирано насилство кое наводно трае од неговата 12-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Обвинителот Андреа Зак во петокот на почетокот на судењето рече дека обвинетиот редовно го тепал својот син поради хомосексуалната ориентација на младиот човек. Но, адвокатот на одбраната констатира дека обвинувањата не се точни и како сведоци донесе пет членови на семејството кои дадоа исказ во корист на обвинетиот.

Ниту обвинението за принуден брак не можеше да се докаже бидејќи младиот човек во тој брак имал две деца.

Мајката на младиот човек и неговите браќа и сестри се појавија на суд и сведочеа дека во нивното семејство немало насилство. Сопругата на момчето сведочела и потврдила дека не се работи за принуден брак.

За апсурдот да биде уште поголем, наводната жртва, синот на обвинетиот, се потрудил да направи приказна, а кога се појавил пред судијата, едноставно молчел, користејќи го своето право, како член на семејството, да не сведочи.

На крајот, човекот од Босна и Херцеговина, кој беше во притвор од 14 декември, беше ослободен од сите обвиненија.

Прикажи повеќе...

Регион

Свирепо убиство на момче во Сплит – уапсени двајца од тројцата браќа што нападнале, мотивот не е јасен

Објавено пред

Дваесет и двегодишен маж починал како последица на убод со нож во Сплит, соопшти Сплитско-далматинската полиција. Околу 55 минути по полноќ, неколку лица биле турнати на улицата Домовински рат во Сплит, при што бил избоден 22-годишен маж.

dobivaj vesti na viber

Повредениот млад човек итно бил пренесен во сплитската болница, но од повредите починал во 01:20 часот. Полицијата приведе три лица кои се поврзани со споменатиот настан. Полицијата утрово излезе со ново соопштение.

„Вечерва, еден час по полноќ во Сплит, на улица „Мажураниќево шеталиште“ 22-годишник бил нападнат од маж кој го прободел во пределот на градниот кош. Повредениот 22-годишен маж со возило на Брза помош е пренесен во болница, каде што ноќеска починал како последица од здобиените повреди.

Веднаш по добивањето на пријавата, полициските службеници излегле на местото на настанот, кое го обезбедувале и преземале дејствија за пронаоѓање на лица поврзани со настанот. Известен е заменикот на жупаниското државно правобранителство, кој излегол на местото на настанот и ја водел истрагата.

„Во службените простории се донесени повеќе лица, од кои две се уапсени во врска со убиството, а против нив се води кривична истрага со цел утврдување кривична одговорност“, соопштија од полицијата.

Како што јави Слободна Далмација, уапсени се тројца браќа, наводно наркозависници. Нападот се случил пред зградата во која живеат.

Според неофицијални информации, сите тројца се судриле со 22-годишниот. Во еден момент најстариот брат отишол во станот во кој живеат за да земе нож. Со него му нанел неколку тешки рани на младиот човек кој им подлегнал. Кога пристигнала полицијата, тој дал отпор при апсењето. Кога бил внесен во службеното возило, тој удрил со главата во жичената преграда во возилото и врескал на цел глас.

„Не знам дали претходно нападнале некого, но знаат да влезат во продавници, пекари и кафулиња и да крадат пари. Не забележав дека се агресивни. Ништо не слушнав додека итната помош и Полицијата дојде со сирени. Којзнае зошто го нападна кутриот и тоа тројца на еден“, изјави за Слободна станар од блиската зграда.

Постои сомнеж дека расправијата започнала откако 22-годишникот одбил да им даде пари на браќата, но засега случајот не се третира како убиство од личен интерес, пренесува далматинскиот портал.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет4 часа

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...

Македонија5 часа

По повод Светскиот ден на туристички водичи: Бесплатно разгледување на Скопје, Охрид и Битола

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници по повод Светскиот ден на туристички водичи денеска организира бесплатно разгледување на Град...

Македонија6 часа

РЦУК: Дел од Општина Карпош без струја

Без електрична енергија денеска од 9:00 до 13:30 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани околу пералната „Smartwash“ на крстосницата...

Македонија6 часа

Бојмацалиев: Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев преку соопштение од МВР информира дека иселеници, македонски граѓани кои живеат во...

Македонија6 часа

Времето денеска променливо облачно и врнежливо

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, а во источните делови...

Македонија21 час

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија23 часа

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ23 часа

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија23 часа

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија1 ден

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија1 ден

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија1 ден

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија1 ден

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија1 ден

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија1 ден

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...

Свет1 ден

Израел испраќа тим предводен од шефот на Мосад на преговори во Париз

Воениот кабинет на Израле денеска испраќа преговарачки тим во Париз. Тимот ќе го предводи шефот на Мосад, Дејвид Барнеа. Тие...

Македонија1 ден

Бојмацалиев на граница ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши: апелира, граѓаните навремено да ги поднесат барањата за промена на пасошите

Синоќа, дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, на граничниот премин Богородица ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши демонстрирајќи...

Македонија1 ден

ДПМНЕ и министерот за внатрешни целосно го заглавија процесот на вадење пасоши, велат од СДСМ

ДПМНЕ ги лаже граѓаните и создава уште поголем проблем со извадањето нови пасоши, оценуваат од владејачката СДСМ. Од една страна,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ги затворија граѓаните во својата држава, пратениците на СДС и ДУИ да гласаат за продолжување на важноста на пасошите

Пратениците на СДС и ДУИ имаат шанса колку толку, да ја исправат својата грешка со пасошите и малтретирањето на целиот...