Контакт

Регион

Сребреница одбележува 24 години од геноцидот

Објавено пред

Илјадници луѓе од раните утрински часови се собираат денеска во Сребреница во Iсточна Босна, каде во текот на денот ќе биде одбележна 24-годишнината од масакрот спроведен против Бошњаците од таа област во јули 1995 година, спроведен од страна на војската и полицијата на босанските Срби, предводени од генералот Ратко Младиќ.

Како што информира хрватски „Индекс“, стотици автомобили и автобуси ги преплавиле тесните патчиња кои водат кон местото, каде што денес, според официјалните резултати од последниот попис во 2013 година, живеат нешто повеќе од 13 илјади жители, од кои околу седум илјади Бошњаци и шест илјади Срби. Пред војната, Сребреница имала дури 36 илјади жители, од кои 27 илјади се декларирале како муслимани.

По падот на заштитената зона во Сребреница во 1995 година, како загинати или исчезнати биле пријавени 8.372 луѓе, а оваа бројка е врежана на мермерната плоча поставена во рамки на меморијалниот комплекс во Поточари, како постојан потсетник на размерот на извршенoто злосторство.

Во текот на денот на гробиштата во Поточари ќе бидат погребани посмртните останки на 33 жртви, чии тела се пронајдени последниве години во масовни гробници, а потоа биле идентификувани преку споредување на ДНК-примероци од коскената срцевина со оние добиени од крв на преживеани роднини.

Најстарата жртва која ќе биде погребана на 24-годишнината од геноцидот е старицата Шаха Цврк, која во времето кога била убиена имала 82 години, а најмладата жртва е Осман Цврк момче кое во 1995 година имало само 16 години.

Од масовни и индивидуални гробници во Босна и Херцеговина, но и Србија, досега се ексхумирани телата на 7.119 жртви, а од нив 6.610 веќе се погребани во Поточари.

Дел од ексхумираните тела сè уште не се погребани по барање на семејствата и се чека комплетирање на скелетот, бидејќи се пронајдени само некои делови.

Регион

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Објавено пред

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на разговорите за членство со Северна Македонија и Албанија, не му е јасно зошто и понатаму би бил мотивиран да преговара со Приштина. Хан ова го кажа во интервју за „Фајненшал тајмс“, а весникот оцени дека таквиот став е удар за ЕУ, која помина скоро 10 години обидувајќи се да посредува во разговорите меѓу Белград и Приштина.

Хан вели дека блокадите се случиле во момент кога треба да се засилат напорите за ЕУ да стане посилен светски играч, како и дека губењето на влијанието во регион, за којшто вели дека е географски и историски близок на ЕУ, остава простор којшто би можеле да го пополнат Кина и Русија.

Тој додаде дека за него е најболно тоа што ЕУ не покажала дека се придржува кон „принципите на партнерство и одговорност“.

Хан додаде дека е горд на напредокот постигнат за време на неговиот мандат во унапредувањето на врските меѓу државите од регионот – Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија – кои сè уште се обидуваат да ги надминеат војните и немирите од 90-тите.

Хан го поздрави фактот што лидерите на Северна Македонија, Албанија и Србија презедоа иницијатива да се заложат за укинување на царинските бариери за трговијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Не одам во Загреб, во Хрватска се води хајка против мене

Објавено пред

Претседателот на Србија и лидерoт на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, одлучи да не учествува на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) во Загреб закажан за 20 и 21 ноември и за ваквата одлука со писмо го извести претседателот на ЕПП, Јозеф Даул, објави српски „Блиц“.

Во писмото Вучиќ му се заблагодарува на лидерот на ЕПП за поканата да се обрати на конгресот во Загреб, на кој е поканет како претседател на СНС, а како причина за неговото недоаѓање ја наведува хајката што против него се води во хрватските медиуми, пренесе „Индекс“.

Вучиќ наведува дека подготвил сериозна анализа на настаните во регионот, како и на она што заеднички треба да се направи во наредниот период оценувајќи дека во последните неколку недели трае вистински медиумски прогон во речиси сите хрватски медиуми против неговото доаѓање.

„Би сакал да додадам, вистински причини за ваков вид хајка ниту имало ниту има, освен тоа што некои кругови во хрватското општество не може да се навикнат на силната улога на Србија и фактот дека Србија расте економски, а и политички не е веќе на колена“, вели Вучиќ.

Тој во писмото додава дека најважниот дел од неговата политика останува подавањето рака и отворената врата за подобри односи меѓу Србите и Хрватите и меѓу двете земји во иднина, но истакнува дека во никој случај не сака да влијае на понатамошното влошување на позицијата на Србите во Република Хрватска и дека поради наведеното, нема да присуствува на Конгресот на ЕПП во Загреб.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Загина возач кога со камион излета во провалија на автопат во Словенија

Објавено пред

Унгарски возач на камион, на возраст од 53 години, загина во сообраќајна несреќа, која утрово се случила на љубљанската обиколница.

Како што пишуваат локални медиуми, сообраќајната несреќа ја предизвикал возач на автомобил кој изгубил контрола и се судрил со приколката на товарното возило при престигнување на камионот.

Возачот на камионот изгубил контрола и возилото излетало преку заштитната ограда, во бездна длабока 20-ина метри, пренесува „Независне новине“.

Според информациите, возачот на автомобилот не е повреден.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

(Видео) Мицкоски до наставниците : Заев не ви додава, туку ви одзема од платите кои чесно ги заработувате

Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја...

Култура15 минути

Дорфулија од „Медена земја“ меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм

Дорфулија од „Медена земја“ се најде меѓу десетте најатрактивни европски локации за филм. Изборот за најдобра локација сè уште трае...

Економија1 час

Собранието изгласа минималната плата да биде 14.500 денари

Со 59 гласови ЗА, пратениците попладнево ги изгласаа измените во Законот за минимална плата, со што дадоа зелено светло таа...

Регион2 часа

Хан: Вучиќ ми кажа дека е демотивиран по блокадата на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Европскиот комесар за проширување во заминување, Јоханес Хан, вели дека српскиот претседател Александар Вучиќ му кажал дека по блокирањето на...

Македонија4 часа

Обвинителството: Случајот со катната гаража на „Никофон“ е во предистражна постапка

Случајот за кривичната пријава во врска со катната гаража, што „Никофон“ треба да ја гради кај „Аутомакедонија“, сè уште е...

Свет6 часа

Од Лондон до Сиднеј за 19 часа: се реализира најдолгиот лет во историјата

Водечката австралиска авиокомпанија „Кантас“ по еден месец од рекордно долгиот лет меѓу Њујорк и Сиднеј, планира пробен 19-часовен непрекинат лет...

Македонија8 часа

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија8 часа

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија8 часа

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија8 часа

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет9 часа

Насилството во Хонгконг ескалира: демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците што патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа10 часа

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Македонија10 часа

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија има дијабетес

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица има дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на...

Регион21 час

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Свет22 часа

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион23 часа

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија1 ден

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија1 ден

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија1 ден

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Досие