Контакт

Регион

„Ти го развиваше талентот на сопственото дете да убива“ – адвокатот на семејствата на жртвите за судењето на Кецмановиќ

Објавено пред

Стефан Чорда, адвокатот на семејствата чиишто деца беа убиени во ОУ „Владислав Рибникар“ истакна дека не може да ги изнесе деталите за случајот од рочиштето на семејството Кечмановиќ, но оти сега првпат родителите го слушнале таткото Владимир како ја дава својата одбрана.

dobivaj vesti na viber

Адвокатот изјави дека од она што досега е познато од судењето на родителите на момчето убиец, укажува дека имаат целосно неразбирање на целиот случај.

Стефан Чорда наведува дека неговиот впечаток е дека негирањето на вината на Кечмановиќ е доказ за целосно неразбирање на случајот.

„Не смеам да ви ги дадам деталите за одбраната на Кецмановиќ, но ваквите работи што се изнесуваат се целосно неразбирање! Децата од 7 до 14 години се одговорни во однос на штетата за која се зборува, доколку се докаже дека се способни за расудување“ нагласува Чорда, пишува „Блиц.рс“.

Тој рече дека додека детето не стане полнолетно, за него се одговорни родителите.

Огњен Божовиќ, застапникот на родителите на оштетените на жртвите, по последното судење истакна дека однесувањето на Владимир Кечмановиќ останало непроменето од 3 мај. Тој се’ уште не ја прифаќа одговорноста за овој тажен случај, па дури и одбил да одговори на прашањата на адвокатот. Чорда наведува дека родителите на убиените деца се видно вознемирени.

„Родителите за прв пат сега го слушнаа Владимир Кецмановиќ како ја дава својата одбрана. Не можеле ни да го видат за време на истрагата. Сега го слушнаа, а тој остана на она што го кажа и додаде уште некои работи. Обвинетиот може да се брани и со лаги, а секако тие родители кога ќе слушнат повторно ќе бидат погодени. Јас лично се восхитував на силата на родителите на убиените деца кога го испрашуваа малолетниот убиец“, вели адвокатот Чорда.

Тој посочува дека тоа што сега се случува не е чудно, а дека сега ќе следи распит на мајката.

„ Ќе видиме и што според мене е круната на тие факти, дали малолетниот убиец ќе го искористи своето право на привилегиран сведок и дали ќе сведочи на суд или не. Тој е особено чувствителен сведок, ако го искористи своето право да не сведочи против татко му и мајка му, по закон може да го искористи и за другите обвинети. Ќе видиме што ќе добиеме на крајот од таа серија, таткото, мајката и тој“, вели Чорда.

Таткото е обвинет дека го однел детето да пука со огнено оружје, што не било соодветно за неговата возраст.

„Без разлика што се зборува сега дека бил талент… Па чекај, ти го развиваш кај своето дете талентот да биде убиец! Бев исклучително погоден од она што го кажа таткото. Може да се направи паралела каде имавме родители на 1-ви и 2-ри мај кои играле „Не се лути човече“ со нивните деца и ги подготвувале за скијање, а тој го однел синот да пука!“, вели Чорда.

Судот ќе го оценува и однесувањето на Кечмановиќ во судницата, што ќе влијае и на конечниот исход од процесот.

„Се следи однесувањето на обвинетиот пред судот. Тоа е еден факт што влијае дали ќе има олеснителна казна“, објаснува Чорда за „Прва ТВ“.

Како што објасни адвокатот, родителите на момчето убиец од ОУ „Владислав Рибникар“ не можат да одговараат за убиство од небрежност, како што беше случајот во Америка, бидејќи тука нема обвинет за убиство.

„Мајката и таткото не се директни извршители на делото. Убиецот во овој случај е некој кој не е одговорен. Ако тој е кривично одговорен, тогаш според нашиот закон може да се зборува за соучесништво, соизвршување итн. Меѓутоа, бидејќи нема обвинет за убиство, тие не можат да одговараат за убиство од небрежност“, објаснува Чорда.

Регион

Непознат маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина на авионот на аеродромот Гардермоен во Осло

Објавено пред

Непознат маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина на авионот на „Норвешка Ер“ на аеродромот Гардермоен во Осло, кој требало да полета на летот DI1990 за Сплит во 6.50 часот, а кога не успеал, се заклучил во тоалетот во задниот дел од авионот, објави хрватски Дневник.

dobivaj vesti na viber

Норвешката полиција подоцна го идентификуваше лицето како 23-годишен хрватски државјанин.

Мотивите за овој чин засега не се познати.

Авионот бил полн со патници кои главно патувале во централна Далмација на одмор. Повеќето од нив не забележале дека се случува нешто необично, дури ни оние што седеле напред.

„Авионот веќе полета и додека се движеше кон делот од пистата, наеднаш застана. Првото известување до пилотот било дека има технички проблеми и дека мора да застанат. Полицајците влегле во предниот дел и по краток разговор се упатиле назад каде што се заклучил. Во авионот имало тепачка, сите сакале да видат што се случува, па не било јасно дали полициските сили влегле во тоалетот или патникот сам се предал. Секако, тројца полицајци му ставиле лисици и преку пистата го одвеле до аеродромската зграда“, изјави еден од патниците кој со сопругата патувал за Водице, Хрватска.

Како што подоцна соопшти полицијата, патникот не бил во алкохолизирана состојба или под дејство на други опијати. Засега не е познато кои биле неговите крајни намери.

По завршувањето на сите формалности, новиот лет за Сплит пристигна околу 9 часот.

Компанијата им се извини на сите патници за доцнењето од два часа.

Прикажи повеќе...

Регион

Состојбата на словачкиот премиер Фицо се подобрува

Објавено пред

Лекарскиот тим, што се грижи за словачкиот премиер Роберт Фицо, по минатонеделниот атентат денеска потврди дека неговата состојба е субјективно подобрена, соопшти прес-службата на словачката Влада.

dobivaj vesti na viber

Фицо се лекува во болницата „Рузвелт“ во Банска Бистрица.

Тој беше застрелан минатата среда од 71-годишниот писател Јурај Цинтула, кој веднаш беше приведен од полицијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Лоцирани се остатоците од авионот што се урна во близина на Загреб

Објавено пред

Лоцирани се остатоците од авионот што се урна попладнево во близина на Загреб. Неофицијално се дознава дека три лица преживеале, додека едно лице починало, јавува 24сата.

dobivaj vesti na viber

„Денеска во 15 часот и 51 минути е добиена дојава за пад на мал спортски авион во шумата јужно од Керестинац. Полициски службеници излегоа на терен, се укажува помош на повредените, местото на настанот е обезбедено“, соопштија од полицијата.

Авион од типот „Цесна“ кој се користел за скокови со падобран, се урна попладнево во близина на Загреб. Според неофицијални информации, во него имало четворица членови на екипажот.

Најверојатно се работи за спортски, тренинг или туристички авион кој се урнал во недалеку од пистата во загрепската населба Јеждовец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Несреќа на експресниот пат Штип – Кочани, сообраќајот во прекин

Утрово од 7 часот и 40 минути сообраќајот на експресниот пат Штип – Кочани е во прекин поради случена сообраќајна...

Свет2 часа

(Видео) Израел му одговори на Хамас со ракетен напад, Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Министерството за здравство на Хамас објави дека десетици луѓе загинале или се повредени во експлозија во бегалски камп во областа...

Свет2 часа

(Видео) Торнада опустошија неколку делови на САД, десетина мртви

Торнада кои го зафатија централниот дел на САД усмртија најмалку десетина луѓе и оставиле трага на уништување, а синоптичарите предупредуваат...

Европа2 часа

(Видео) Надзорните камери на трговскиот центар во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Бројот на загинати во рускиот напад на специјализиран трговски центар со градежни производи во Харков се искачи на 16. Меѓу...

Македонија16 часа

Земјава нема развиен концепт за менаџирање со дијабетесот, вели Велев

Во организација на Сојузот на здруженија на дијабетичари и Здружението на лица со дијабетес „Алегрија“, денеска во Градскиот парк во...

Македонија21 час

Скопскиот булевар „Кочо Рацин“ во мрак, луѓето со блиц од мобилен минуваат на пешачки (ВИДЕО)

Скопскиот булевар „Кочо Рацин“, на кој се наоѓа автобуската станица „Југодрво“, веќе неколку денови е во мрак. Уличните светла долж...

Македонија22 часа

Детали за ноќната спасувачка мисија: Го лепеле чамецот и им фрлале вода на заглавените пред да ги извлечат живи (ФОТО+ВИДЕО)

Четирите лица, меѓу кои и седумгодишно дете се лоцирани и најдени, соопштија утрово од ЦУК. Ноќната спасувачка акција не била...

Македонија1 ден

Најдени се седумгодишното дете и трите лица кои се изгубија кај реката Пчиња

Четири лица, две жени, еден маж и едно дете кои се изгубија, а се на возраст од 29, 18, 35...

Македонија2 дена

Седумгодишно дете и уште три лице се изгубија на патот од Кожле кон Велес

Четири лица планинарејќи го згрешиле патот и залутале на стрмно опасно место за понатамошно нивно движење. Меѓу лицата има едно...

Македонија2 дена

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките...

Топ2 дена

При контрола на угостителски објекти за дрога се приведени девет лица

Полициските службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје вчера по план на СВР Скопје ивршија контрола во повеќе...

Регион2 дена

Ден посветен на Данка Илиќ: Центарот за исчезнати и малтретирани деца празникот го посвети на девојчето од Бор

Центарот за исчезнати и малтретирани деца денеска, Меѓународниот ден на исчезнатите деца, го посвети на двегодишната Данка Илиќ од Бор,...

Македонија2 дена

Ангелов бара пешачки премин или изградба на кружен тек на булеварот Србија кај трговскиот центар Џевахир (ВИДЕО)

Граѓаните на скопската населба Аеродром Центарот имаат потреби кои беа упатени до Центарот за убправување со кризи (ЦУК), а кои...

Македонија2 дена

Поради реконструкција, без вода жителите на Водно, Козле, Клиничкиот центар, а во Сарај ќе има намалување на притисокот на водоснабдување

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат за пуштање на употреба на нова водоводна мрежа во реоните Сарај и Центар. ЈП...

Македонија2 дена

Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани од височините на Осоговските планини

Денеска, во 16.15 часот од лицето за контакт од Доброволнота спасувачка служба „Осогово“ Кочани, ЦУК добил известување дека неколку лица...

Македонија2 дена

Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела: побарани гаранции за европските интеграции

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На...

Свет3 дена

Путин: Русија ќе разговара за мирот во Украина само со легитимните лидери во Киев

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека мировните преговори во Украина мора да се обноват, но дека Москва ќе соработува...

Свет3 дена

Судот во Хаг му нареди на Израел да ја прекине офанзивата на Рафах

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска одлучи дека Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите дејствија во...

Македонија3 дена

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со објава на својата Фејсбук страница го честиташе 24 мај – Денот на светите браќа...

Македонија3 дена

Мицкоски: За скоро време ќе имаме нова влада, следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати

Првенствено ќе се посветам на она што најмногу го засега секој еден човек, а тоа е потребата за подобар живот...