Контакт

Регион

Тројно убиство во Србија: млад човек со ловечка пушка ги убил татко му, дедото и бабата

Објавено пред

22-годишник со ловечка пушка ги убил дедото (81), бабата (83) и таткото (60) во семејната куќа во Књажевац, Србија, јавува Нова.рс.

dobivaj vesti na viber

Српски Телеграф пишува дека младиот човек рекол дека убиствата ги извршил од сочувство бидејќи дедо му бил неподвижен, а татко му и баба му тешко болни.

„Тој е уапсен и го признал делото. На полицијата и рекол дека повеќе не може да се грижи за нив“, изјави министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ, пренесува Телеграф.

Осомничениот млад човек претходно не бил осудуван, а ќе следи истрага по што треба да се знаат повеќе информации.

Регион

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Објавено пред

Во последните 20 дена, бројот на заболени од коронавирусот во Грција значително се зголемил, објави грчките здравствени власти, а Националната јавно здравствена организација доделува бесплатни тестови.

dobivaj vesti na viber

Упатено е итно предупредување до туристите од Велика Британија кои одат во Грција токму поради ширењето на новиот вид на Ковид наречен „FLiRT“.

Предупредувањето беше издадено откако грчките власти забележаа зголемување на бројот на пациенти за 44 отсто, поради што болниците во Атина повторно го воведоа задолжителното носење заштитни маски. Некои болници, покрај задолжителното носење маски, воведоа и задолжително тестирање на посетителите.

Се наведува дека оние кои се подложни на заразни болести како што е коронавирусот, особено постарите, треба да бидат внимателни и брзо да реагираат на првите симптоми на зараза.

Вчера заседаваше Здравствениот одбор, а претседателот Горгос Патулис изјави дека има голем пораст на случаите во однос на истиот период лани. Тој предупреди дека сезоната на годишни одмори е особено чувствителен период поради големиот број луѓе кои доаѓаат во земјава.

Бугарија, која граничи со Грција, исто така издаде предупредување до оние што планираат да одат на одмор на југ.

Светската здравствена организација (СЗО) претходно објави дека Ковидот не е победен и дека околу 1.700 луѓе умираат од овој вирус секоја недела во светот.

Прикажи повеќе...

Регион

Инцидент на небото над Хрватска: авион не одговорил на повиците за контрола на летот, подигнати борбените авиони

Објавено пред

Вистинска драма се случила на небото над Хрватска пред три дена кога еден авион не одговорил на повиците на контролата на летање поради што биле подигнати борбени авиони.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесува „Дневник“, авионот „пајпер ПА-24“ влегол во хрватскиот воздушен простор околу 10.50 часот во неделата, но не воспоставил комуникација со регионалната контрола на летање и по 10-ина повторени увиди.

Дежурното дуо од 191. ескадрила борбени авиони било испратено да го пресретне едномоторниот авион, кој бил пресретнат од „пајпер“ и ја завршил акцијата во околината на Слуњ, објави „Авиорадар“.

Овој инцидент го потврди и хрватската контрола за воздушна навигација.

„На 21.7.2024 година, авионот со регистарски број UR-OTF влезе во воздушниот простор на Република Хрватска во 10:51 UTC на височина од 7.000 стапки. Можеме да потврдиме дека вообичаеното двонасочно радио не е воспоставено со пилотот на авионот по повторени обиди на неколку оперативни фреквенции. Во моментот немаме проверени детали за природата на проблемот, но можеме со сигурност да потврдиме дека нашата комуникација на сите фреквенции била во ред“, соопштија од таму.

Според информации со кои располага „Авиорадар“, радиостаницата на предметниот авион била наместена на погрешен канал поради што не било можно да се воспостави комуникација со екипажот.

Прикажи повеќе...

Регион

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Објавено пред

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална казна затвор од 50 години.

dobivaj vesti na viber

Државното правобранителство побара истражен затвор за 51-годишниот осомничен поради тешките околности на делото и страв дека нема да го повтори делото.

Градот Дарувар одлучи да ја прогласи среда, 24 јули, за ден на жалост. Денот на жалост ќе биде одбележан со спуштање на знамето на Република Хрватска и градот Дарувар на половина копје на зградата на градската управа на Дарувар, на зградите на институциите на подрачјето на градот Дарувар и на зградите на други институции, здруженија и клубови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија во извештајот на Европската комисија

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија изразува Европската комисија (ЕК) во годишниот извештај за владеење на правото....

Македонија2 часа

(Видео) Горат плевна и три куќи во Ново Село во близина на бензинска станица, ЦУК испрати два хеликоптера за гасење

Силен пожар попладнево изби во плевна на куќа во општина Ново Село кој потоа брзо се прошири на соседните три...

Топ2 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија3 часа

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија8 часа

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ10 часа

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија10 часа

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија11 часа

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион12 часа

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...

Регион12 часа

Силен земјотрес среде ноќ ја погоди Албанија: почувствуван во Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина

Силен земјотрес  ја погоди областа во Јадранското Море кај Албанија. Земјотресот со јачина од 4,6 степени се случи на 48...

Свет12 часа

Макрон одбива да назначи премиер договорен од левицата

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека владата во заминување ќе остане на функција до средината на август додека Франција е...

Свет12 часа

Јапонија испрати протест до Русија поради санкционирањето 13 јапонски бизнисмени

Јапонија денеска упати протест до Русија бидејќи воведе санкции и го ограничи влезот на 13 јапонски бизнисмени, меѓу кои и...

Регион12 часа

Две бебиња испаднале од количка во Белград, пренесени на Ургентниот центар

Две бебиња синоќа биле пренесени на Ургентниот центар поради пад додека се возеле во количка, соопшти белградската итната помош. Како...

Македонија1 ден

Собранието ги изгласа замениците-министри: Зоран Димитровски во МНР, Марјан Ристески во Економија, Астрит Исеини во МВР

Собранието попладнево на седница ги изгласа замениците министри на Владата. За гласаа 76 пратеници, додека 16 беа против. Воздржани немаше,...

Македонија1 ден

(Видео) Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

При гаснење на пожарот во старата штипска депонија, брзајќи да спречи проширување на огнот преку тревата кон блиската борова шума,...

Македонија1 ден

Тошковски тврди дека не крие имот, Јанушев вели дека не постои никакво подарено земјиште туку имало погрешно внесени податоци

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и генералниот секретар на Владата Игор Јанушев тврдат дека не кријат имот, по обвинувањата...

Македонија1 ден

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – За Мицкоски заменик-министрите се нови лица во политиката, кои може да донесат нова енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Свет1 ден

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот...

Топ1 ден

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија1 ден

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...