Контакт

Регион

Што прави полицијата во Бањско поле: Пензиониран инспектор објаснува што се случува во потрагата по Данкa, потсети на случајот кој расветли необична трага

Објавено пред

Потрагата по двегодишната Данkа Илиќ влезе во деветтиoт ден, а од имотот беше проширена на цело Бањско поле, но и во Европа, откако по малото српско девојче беше распишана жолта потерница од Интерпол. Иако теренот во Бањско поле е темелно пребаран, полицијата се уште е таму, а пензиониран инспектор на српското МВР објаснува зошто.

dobivaj vesti na viber

Полицијата се уште е во епицентарот на настанот, од каде што започна се, на имотот на семејството Драгомировиќ, каде што во вторникот на 26 март околу 13 часот и 45 минути исчезнала малата Данка Илиќ. Нејзината мајка Ивана дошла со Данка и нејзиниот тригодишен син на имотот лоциран на периферијата на предградието Бор во Бањско Поље.

Кога мајката на Ивана отишла по вода, Данка, според неа, исчезнала. Ивана повикала полиција, а првиот полицаец, кој живее во близина и ја познава околината, пристигнал по само неколку минути, пишува „Нова.рс“.

Наскоро дошле повеќемина и веќе тогаш започнала потрагата. Со доаѓањето на полициското засилување, меѓу нив и жандармеријата од Ниш, се зголемил просторот каде што била извршена потрагата. Полицијата употребила и дрон со термичка камера, цела ноќ го чешлала имотот и околните шуми, но, за жал, ни трага ни глас од Данка.

За прв пат во Србија се активираше системот „Најди ме“. Многу брзо, паралелно со потрагата, започна истрага за исчезнувањето на девојчето, за да се утврди дали детето е изгубено или се работи за кривично дело. Распишана е и жолта потерница на Интерпол, обврзувачка за сите полицајци во светот. Се појави и видео направено од Србин во главниот град на Австрија, Виена, на кое се гледа дете кое личи на Данка, придружувано од две Романки, а по нив моментално трага австриската полиција.

И покрај тоа, имотот од кој исчезна Данка се уште е затворен за неовластени лица, а зошто објаснува поранешниот инспектор на МВР на Србија Часлав Ристиќ, кој во својата кариера извршил безброј истраги.

„Првите денови пред се беше потрага по исчезнатото дете, а тоа беше приоритет на полицијата што поскоро да го пронајде девојчето. Тоа е тежок терен и, за жал, во брзањето да се најде детето што побрзо, не може детално да се внимава на секој милиметар од теренот. Треба да се има предвид дека не е само куќа што треба да се прегледа, туку отворен простор каде што е многу потешко да се најдат траги и докази“, објаснува Ристиќ.

Полицискиот систем, објаснува тој, функционира така што ако не се најде ништо, се почнува од почеток.

„Истиот терен се пребарува неколку пати и тоа не е ништо необично бидејќи е важно ништо да не се пропушти, особено што во овој случај се работи за мало дете. Но, кога полицајците се увериле дека малата Данка ја нема на имотот и околината, па биле претресени дури 10 квадратни километри, тогаш следела поинаква потрага на теренот. Станува збор за потрага по евентуални докази кои би покажале или исклучиле можност на имотот да се случило кривично дело. Тоа е тешка и напорна работа, бидејќи полицајците мора да внимаваат и на најмалите детали. Постојат типични и нетипични докази. Атипичен доказ е оној што не треба да го има, но се случува случајот да се реши со нив“, објаснува поранешниот белградски полициски инспектор.

Полицијата буквално слој по слој го истражила имотот на семејството Драгомировиќ, каде што последен пат била видена Данка, во потрага по потенцијални докази кои евентуално би можеле да се сокријат под бали сено, гранки или други предмети во дворот. Најверојатно се бараат и биолошки траги за да се покаже кој бил на имотот критичниот ден.

„Многу граѓани се понудија да помогнат, што е знак на солидарност, но тие можат или по грешка да уништат докази или да остават биолошки траги и да го контаминираат местото на настанот, затоа полицијата мораше да го изолира тој простор. Треба да се бара се, буквално, за да се види дали некој можеби чекал таму во заседа, до можно оружје. Има типични и нетипични траги“, објаснува Ристиќ и продолжува:

„Во еден случај на пукање што го работевме во Белград, на местото на настанот најдовме десетина чаури и половина копче. На местото на пукањето се очекуваа чаури, но ни ги бодеше очите копчето. Подоцна оперативната работа доведе до осомничениот, а при претресот во неговиот стан е пронајдено палто на кое е скршено едното копче, а токму половината пронајдена на местото на настанот одговараше на копчето на тој капут. Се испостави дека жртвата го грабнала палтото и притоа го скршила копчето. Кога ги видел тие докази, осомничениот го признал делото и ја одвел полицијата до оружјето што било употребено“, објаснува пензионираниот инспектор.

Регион

Ја убил поранешната сопруга и го ранил брат ѝ: драма во Центарот за социјална работа во Урошевац

Објавено пред

Тешко убиство се случи денеска во Урошевац, при што едно лице загина, а друго е повредено.

dobivaj vesti na viber

Од обвинителството во Урошевац за тамошните медиуми изјавија дека осомничен за убиството на жената во Урошевац е нејзиниот поранешен сопруг. Исто така, според Обвинителството во Урошевац, жртвата и напаѓачот се сретнале во Центарот за социјална работа, каде што се случило злосторството.

„Коха“ објави и дека е повреден братот на жртвата.

Основното обвинителство во Урошевац соопшти дека главен осомничен е поранешниот сопруг на убиената В.А., а потоа е приведен. На лице место се екипи на истражители и форензичари.

„Можам да потврдам дека жртвата е жена. Осомничен за нејзиното убиство е нејзиниот поранешен сопруг. Инцидентот се случил во Центарот за социјална работа каде се сретнале жртвата и напаѓачот“, изјави главниот обвинител Шукри Јашари.

Според косовската полиција, злосторството се случило во Центарот за социјална работа околу 14 часот и 40 минути.

„Од пукањето едно женско лице починало на лице место, ова го потврдиле присутните лекари, додека едно машко лице е повредено и испратено во Ургентниот центар во Урошевац“, соопшти полицијата.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Мајката на убиецот на Данка проговори: „Мојот син не е виновен, некој го намести“

Објавено пред

Повеќе од две недели откако беше пријавена за исчезната, телото на двегодишната Данка Илиќ, сè уште не е пронајдено.

dobivaj vesti na viber

Истрагата на српската полиција покажа дека двајца работници на српски Водовод го фрлиле телото од автомобилот на депонија, но еден од нив подоцна, најверојатно со помош на членовите на семејството, го преместил телото, а не сака да каже на полицијата каде.

На распит беа донесени братот и таткото на убиецот Дејан Драгијевиќ. Таткото е приведен, а неговиот брат Далибор почина од срцев удар, јавуваат српските медиуми. Мајката на убиецот, Светлана Драгијевиќ, по вчерашниот погреб на нејзиниот син првпат во јавноста проговори за случајот за Информер.

– Некој друг го направи тоа, па го намести. Се плашам од полицијата и од сите, само ме сликаат! Сите дојдоа, изнесоа секакви работи, имам седум документи имам. Ја зедоа моторната пила, беа во бели одела и земаа брисеви, беа од 10 до три и пол сабајле, имам се во документите, рече Светлана цело време повторувајќи дека се плаши да не остане сама.

– Сама одам во амбуланта, доаѓаат од Итна помош да ми измерат притисок. Соседите доаѓаат да седат кај мене навечер, се плашам да бидам сама поради новинарите, само ме сликаат и пишуваат. Утре одам на гробишта. Мислам дека мојот син не е виновен, но не знам ништо. Немам никаков контакт со него, не знам ни како призна Дејан, тоа е местенка, кажа таа.

Да потсетиме, Данка Илиќ од Бор исчезна на 26 март, а на 4 април српскиот МУП официјално објави дека девојчето е убиено. Се сомнева дека со автомобил ја удриле Срѓан Јанковиќ (50) и Дејан Драгијевиќ (50). После тоа, наводно претпоставиле дека девојчето е мртво и ја ставиле во автомобилот, а кога сфатиле дека е се уште жива, ја задавиле и и го фрлиле телото.

Прикажи повеќе...

Регион

Макрон со Рама во Париз: Франција е решена да направи повеќе за Западен Балкан

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска во Париз, по средбата со албанскиот премиер Еди Рама, дека Франција е решена да направи повеќе за Западен Балкан, пренесуваат албанските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Рама му се заблагодари на Макрон за неговата посветеност за подобрување на европската интеграција на Западен Балкан. За време на заедничката прес-конференција со Макрон, Рама ја пофали улогата на францускиот претседател, додавајќи дека односите меѓу Албанија и Франција се подигнати на повисоко ниво.

Се дознава дека францускиот претседател рекол дека улогата на Рама во дијалогот меѓу Белград и Приштина е конструктивна и дека неговиот глас е „скапоцен“ во тој процес.

„Во сите регионални прашања неопходна е нормализација на односите меѓу Белград и Приштина“, рече Макрон.

Тој посочи дека Франција е посветена на интеграцијата на Албанија во Европската унија и дека „се работи за тоа да ја направи Европа посилна и посуверена во контекст на војната во Украина“.

„Тоа е ветување за мир за целиот регион“, заклучил Макрон, пренесува Танјуг.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет3 часа

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет5 часа

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет5 часа

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет7 часа

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет7 часа

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет7 часа

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...

Свет7 часа

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Јордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа. Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата...

Свет7 часа

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде „посилен и порешителен“ доколку Израел возврати по нападот

Иран предупреди дека ќе одговори со поголема сила доколку Израел возврати со напади овој викенд, за кои Техеран рече дека...

Свет7 часа

(Видео) Иран истрела стотици беспилотни летала и проектили кон Израел, тешко повредено 7-годишно девојче

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари изјави дека противвоздушната одбрана пресретнала 99 отсто од околу 300 проектили што...

Свет8 часа

Скапа грешка во системот: студенти подигнале 40 милиони долари од банкомат и не сакаат да ги вратат парите

Комерцијалната банка на Етиопија (CBE), најголемата во земјата, се обидува да врати огромна сума на пари повлечени од клиентите по...

Свет9 часа

Во овој европски град на децата им е забрането да користат телефони, познати се резултатите по една година

Речиси целата заедница од 22.000 луѓе во Грејстоунс и соседното село Делгани, во Ирска, одлучи да им ги ускрати телефоните...

Свет10 часа

Мистериозен објект пронајден на брегот на Атлантикот: поврзан со тајна програма за Студената војна

Мистериозниот предмет беше пронајден на брегот на полуостровот Кејп Код (Масачусетс). Не само што наликува на трупот на мал авион...

Свет11 часа

(Видео) Маж сакаше да се самоубие скокајќи од мост, а полицијата наместо него, зграпчи погрешен човек

На интернет кружи видео снимено во мексиканскиот град Соледад де Грацијано Санчез, каде неименуван маж одлучил да се самоубие скокајќи...

Свет12 часа

Се обидела да го отруе сопругот со избелувач, а сега на суд го признала делото: познато е колкава казна ја чека

Жена од Аризона обвинета дека се обидела да го отруе својот сопруг во понеделникот пред судот ја признала вината, а...

Македонија16 часа

Управен пресуди во корист на Академијата за судии и јавни обвинители

Управниот суд ја известува јавноста дека на ден 13.04.2024 година во 22.00 часот, судечкиот совет по предметот оформен по тужба...

Свет16 часа

Започна пресретнувањето на иранските беспилотни летала над Сирија и Јордан

Почна пресретнувањето на иранските беспилотни летала, јавуваат израелските медиуми. Откако Иран испука десетици беспилотни летала камикази кон Израел, нивното пресретнување...

Свет16 часа

Анализа: сите детали за смртоносните беспилотни летала што Иран ги лансираше врз Израел, имаат домет од дури 2.500 километри

Иран го започна својот напад врз Израел кога лансираше десетици беспилотни летала камикази. Станува збор за беспилотни летала „Шахед-136“. Иранската...

Свет16 часа

САД очекуваат Иран да лансира повеќе од 100 беспилотни летала и десетици ракети

Сега кога Иран ја започна својата одмазда против Израел, САД се подготвуваат за тоа да биде „голем напад“, рекоа двајца...

Свет17 часа

Јордан прогласи вонредна состојба

Јордан прогласи вонредна состојба откако Иран лансираше десетици беспилотни летала и проектили врз Израел. Претходно Јордан објави дека го затвора...