Контакт

Регион

„Ја возела ќерка си во градинка, па со автомобилот излетала од патот во реката: детали за сообраќајната несреќа во која загина тригодишно дете во Србија

Објавено пред

„Беше преслатко девојче, секогаш среќно како и секое дете. Голема трагедија, не знам како семејството ќе ја преживее. Секогаш беше насмеана, си играше цело време во селото“, вели соседот на семејството на триодишното девојче, кое утрово загина во несреќа кај Брус.

dobivaj vesti na viber

„Од она што го слушнав, отишла мајката на работа, а ќерката морало да ја носи во градинка. Излетала од патот во реката. Нејзе ѝ е најтешко, го изгуби малото девојче“, вели соседот.

Како што вели, нејзиниот сопруг поминал покрај местото на трагедијата и наишол на грозоморни сцени.

„Автомобилот сè уште е во реката, се обидуваат да го извадат. Сите сме во шок, кутро дете“, вели таа.

Трагедијата се случи утринава во 10.20 часот во селото Милентија.

Според „Блиц“, од болницата во Крушевац велат дека мајката има тешки физички повреди поради што е препратена на понатамошно лекување во Универзитетскиот медицински центар во Ниш.

Регион

Во случајот со Данка Илиќ сослушани директорот на „Водовод“ и пријател на осомничениот, им биле поставувани прашања кои кријат клучни одговори

Објавено пред

Во Вишото јавно обвинителство во Заечар вчера беа сослушани уште двајца сведоци во случајот со убиството на Данка Илиќ (2) од Бор, чија смрт им се припишува на работниците на ЈКП „Водовод“ од Бор, Срѓан Јанковиќ (50). ) и Дејан Драгијевиќ (50), а полицијата се надева на пробив во истрагата.

dobivaj vesti na viber

Како што пренесува „Курир“, вчера во обвинителството сведочеше Горан Павиќ, поранешниот директор на ЈКП „Водовод“ од Бор, кој поднесе оставка од морални причини по апсењето на неговите вработени Драгијевиќ и Јанковиќ. Покрај него, сослушан е и пријателот на осомничениот Срѓан Јанковиќ, од кого често позајмувал автомобил.

„Овие двајца сведоци зборуваа за тоа како се однесувале осомничените од 26 март кога исчезна Данка до 4 април кога беа уапсени. Им беа поставувани прашања за нивното движење, како и за употребата на возилата“, изјавил изворот за медиумот.

Како што додава, поранешниот директор на „Водовод“ од Бор сведочел дали и колку пати Јанковиќ и Драгијевиќ го користеле службениот автомобил по 26 март.

„Даде изјава поврзана со патните налози од 26 март кога исчезна Данка и сите информации за тоа кога уапсените дента отишле на интервенција во Бањско поле, па кога се вратиле, кој од колегите ги видел, што разговарале со колегите и дали знае нешто за тоа. Тој беше прашан и за се што е поврзано со нивното движење во наредните денови, до нивното апсење на 4 април, односно дали користеле службено возило во тој период, дали евентуално го земале возилото без да пријават“, наведува изворот.

Друг сведок кој исто така беше сослушан, пријател на осомничениот Срѓан Јанковиќ, одговараше на прашања во врска со неговиот автомобил, кој му го позајмил на Јанковиќ.

„Го прашаа пријателот на Јанковиќ дали му позајмил автомобил на Јанковиќ во периодот од 26 март до 4 април, дали на крајот ќе се дознае дали Јанковиќ можеби со тој автомобил го преместил телото на девојчето“, вели изворот и додава дека обвинителството ќе ги спореди изјавите на сведоците со изјави на осомничените и изјави на други сведоци.

„Доколку има одредени совпаѓања во изјавите, може да се каже дека ќе има напредок во истрагата, односно исчекор кога станува збор за откривањето на локацијата каде што е преместено телото на Данка Илиќ“, објаснува соговорникот.

Според изворот, сослушување на сведокот е закажано и за 28 мај, а досега се сослушани вкупно 19 сведоци.

Како што напиша „Блиц“, до Вишото јавно обвинителство во Зајечар ги добиле резултатите од ДНК вештачењето кое покажало дека не се пронајдени биолошки траги од неа во автомобилот за кој се претпоставува дека го користеле осомничените кога удриле во Данка Илиќ.

Како што истакна Миодраг Цановиќ, обвинител на Вишото јавно обвинителство, добиените резултати претставуваат само еден дел од вештачењето, бидејќи се испитуваат голем број предмети.

„Ова е резултат на вештачење на делови од предмети од службениот автомобил. Пристигнаа само првите неколку вештачења од Националниот центар за криминалистичка форензика, а вештачењето го очекуваме и од Биолошкиот факултет“, изјави претходно Цановиќ.

Дејан Драгијевиќ детално го опиша убиството, објави дека телото е фрлено во депонија, а потрагата по Данка била концентрирана во селото Злот. Пребарувани се депонии, дворот на семејната куќа Драгијевиќ, шахти и сите места кои би можеле да донесат некаков напредок во потрагата, но засега безуспешно. Потрагата згасна, а телото на Данка се уште не е пронајдено.

Полицијата запленила десетици предмети од куќата на Дејан Драгијевиќ во селото Злот кај Бор, кои би можеле да бидат клучен доказ во истрагата. Исто така, на осомничените им се одземени и двата приватни автомобили кои се испратени на вештачење.

Покрај Драгијевиќ и Јанковиќ, во притвор е и таткото на Дејан Драгијевиќ, кој е осомничен дека му помагал на синот да го премести телото на девојчето.

Прикажи повеќе...

Регион

Четиригодишно дете паднало во казан каде се подготвувал гулаш: веднаш е хоспитализирано во Белград

Објавено пред

Четиригодишно дете паднало во казан со гулаш во неделата на манифестацијата „Гулашијада“ во Баранда.

dobivaj vesti na viber

Со брзата реакција на полицијата тоа било извлечено и пренесено на Универзитетската клиника во Тиршова, каде според последните информации се наоѓа на интензивна нега и е надвор од животна опасност, пренесуваат медиумите во регионот.

Несреќата се случила кога детето возело велосипед по тротоарите, во придружба на неговата баба, и удрило во дрвен столб кој го обезбедувал просторот, односно зелената површина околу местото каде што се одржувал јавниот собир и се готвел гулаш.

Откако удрило во столбот, детето паднало во казанот.

Брзо е пренесено во Здравствениот дом Опово, а подоцна на лекување во Белград.

Прикажи повеќе...

Регион

Од 1 јуни нови олеснувања за жителите на Западен Балкан: полесен пристап до германскиот пазар на труд

Објавено пред

Од сабота, 1 јуни, стапува на сила третата фаза од германскиот закон, чија цел е привлекување странска квалификувана работна сила, која носи бројни придобивки за граѓаните од Западен Балкан, а пред се двојна квота на работници од регионот кој ќе може полесно да се вработи во Германија.

dobivaj vesti na viber

Минатата година германската влада воведе закон за имиграција на квалификувани работници (ФЕГ), чии одредби постепено стапуваат на сила.

Всушност, станува збор за продолжување на законот од 2016 година, кој им овозможи на граѓаните на Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Северна Македонија и Србија полесен пристап до германскиот пазар на труд, до одреден степен независен од формалните квалификации.

Законот беше продолжен и изменет минатата година и стапува на сила етапно. Измените не се однесуваат на работните места чие извршување според законот е поврзано со сертификација на диплома, на пример академски професии како што се медицина или медицинска сестра, за лица со посебни потреби.

Според законот, секој кој има професионална квалификација ќе може да ја врши таа работа во Германија, а истото важи и без докажување и за лицата кои работеле во нивните земји најмалку две години на работа за која е потребна стручна диплома призната од државата.

Она што е ново е таканаречената „шанса карта“ за барање работа, која се заснова на доделување бодови според различни критериуми, како што се квалификации, познавање на германски или англиски јазик, работно искуство, врски со Германија, возраст и евентуално семејството кое го придружува странскиот работник.

Третата фаза од законот ќе им олесни на странските работници кои ќе се вработат да носат со себе не само потесни, туку и членови од поширокото семејство.

Оваа фаза е особено интересна за стручњаците од занаетчиските професии бидејќи, меѓу другото, од 1 јуни 2024 година двојно се зголемува квотата за лица од Западен Балкан од 25.000 на 50.000, соопшти централниот синдикат на германски занаетчии ЗДХ, пренесуваат регионалните медиуми.

Поточно, тоа значи дека 50.000 граѓани на Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Северна Македонија и Србија ќе имаат полесен пристап до германскиот пазар на труд, без да докажат професионални квалификации. Дополнително, ќе има и месечни контингенти.

Германската Федерална агенција за вработување однапред ќе дава дозволи за вработување, а не како досега, како последователно одобрување, а работодавците ќе можат да ја побараат дозволата преку Интернет.

Штом Агенцијата даде одобрение, идниот работник од Западен Балкан ќе може да побара германска виза за престој и работна виза во надлежното конзуларно претставништво.

Сепак, олеснувањето нема да важи за продолжување на дозволата за престој, во кој случај вработениот ќе мора да се обрати до надлежната управа за странци.

Од ЗДХ посочуваат дека успехот на законот, кој треба да ја привлече хронично дефицитарната професионална работна сила во Германија, во голема мера зависи од брзината и ефикасноста на институциите.

За да можат малите бизниси да имаат корист од регулативата за Западен Балкан, мора да се воведат брзи и ефикасни административни процедури во „германските претставништва во странство и во германските служби задолжени за странци“, соопштуваат од здружението, пренесуваат медиумите во регионот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет50 минути

Шпанија, Ирска и Норвешка денеска официјално ќе ја признаат Палестина

Шпанија, Ирска и Норвешка официјално ќе ја признаат палестинската држава и покрај бесната реакција на Израел. Повеќе од 140 од...

Македонија13 часа

На 30 јуни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

На денешната седница Извршниот одбор на СДСМ донесе Одлука за распишување вонредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ на 30...

Македонија14 часа

Мицкоски на средба со евроамбасадорот Гир: злоупотребите со европското знаменце нема да се применуваат, потенцирана европската заложба на ВМРО-ДПМНЕ како идна влада

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Тимчо Муцунски оствари средба со амбасадор на ЕУ во Македонија, Дејвид Гир....

Македонија16 часа

Гаши седнува во спикерското столче: поради кандидатурата за претседател на Собранието, поднел оставка од функцијата претседател на Алтернатива

На последната седница на Централното собрание на Алтернатива, одржана во четвртокот меѓу другото, се разговараше и за кандидатурата на Африм...

Македонија18 часа

Хируршките сали на Клинички остануваат затворени: Системот за воздух мириса и без хаварија, примероци од гасот испратени во Германија  

Лабораторија во Германија ќе утврдува зошто без хаварија во системот се јавува миризба во дистрибутивната мрежа за кислород и компримиран...

Македонија19 часа

Демири на заминување го разреши и директорот на Кардиохиругија: Открив дека 170 пациенти не се внесени во „Мој термин“, за нив нема отпусни писма ни умреници

Министерот за здравство Илир Демири го разреши медицинскиот директор на Клиниката за кардиохирургија Марјан Шокаровски . Открил дека во Клиниката...

Топ21 час

Автомобил падна во Крива река, загинаа возачот и сопатничката од Марино

Две лица загинаа вчера во сообраќајна несреќа. Според информациите од МВР, се работи за 75-годишниот Ж.Ј. и неговата сопатничка С.Ј....

Македонија22 часа

Експресниот пат Штип – Кочани нормализиран за сообраќај

Во 10 часот и 40 минути, сообраќајот на експресниот пат Штип – Кочани е нормализиран за сообраќај, извести АМСМ. Сообраќајот...

Македонија23 часа

Братот на убиениот пејач на пластичарската улица: Амар ќе биде погребан денеска

Пејачот Амар Исмани е убиениот 29-годишник во пукањето кое синоќа се случи на Пластичарска, потврдија преку социјалните мрежи од неговото...

Македонија1 ден

Извршен увид по пукањето на пластичарската улица во Скопје

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, заедно со увидни екипи од МВР, во текот на ноќта вршеа увид...

Топ1 ден

Еден убиен, двајца повредени во пукање на т.н. пластичарска улица

Еден убиен и двајца ранети во пукањето кое синоќа околу полноќ се случи на булеварот Никола Карев, познат како пластичарска...

Свет1 ден

(Видео) Израел му одговори на Хамас со ракетен напад; Хамас: Погоден е камп, убиени жени и деца

Министерството за здравство на Хамас објави дека десетици луѓе загинале или се повредени во експлозија во бегалски камп во областа...

Свет1 ден

(Видео) Торнада опустошија неколку делови на САД, десетина мртви

Торнада кои го зафатија централниот дел на САД усмртија најмалку десетина луѓе и оставиле трага на уништување, а синоптичарите предупредуваат...

Европа1 ден

(Видео) Надзорните камери на трговскиот центар во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Бројот на загинати во рускиот напад на специјализиран трговски центар со градежни производи во Харков се искачи на 16. Меѓу...

Македонија2 дена

Земјава нема развиен концепт за менаџирање со дијабетесот, вели Велев

Во организација на Сојузот на здруженија на дијабетичари и Здружението на лица со дијабетес „Алегрија“, денеска во Градскиот парк во...

Македонија2 дена

Скопскиот булевар „Кочо Рацин“ во мрак, луѓето со блиц од мобилен минуваат на пешачки (ВИДЕО)

Скопскиот булевар „Кочо Рацин“, на кој се наоѓа автобуската станица „Југодрво“, веќе неколку денови е во мрак. Уличните светла долж...

Македонија2 дена

Детали за ноќната спасувачка мисија: Го лепеле чамецот и им фрлале вода на заглавените пред да ги извлечат живи (ФОТО+ВИДЕО)

Четирите лица, меѓу кои и седумгодишно дете се лоцирани и најдени, соопштија утрово од ЦУК. Ноќната спасувачка акција не била...

Македонија2 дена

Најдени се седумгодишното дете и трите лица кои се изгубија кај реката Пчиња

Четири лица, две жени, еден маж и едно дете кои се изгубија, а се на возраст од 29, 18, 35...

Македонија3 дена

Седумгодишно дете и уште три лице се изгубија на патот од Кожле кон Велес

Четири лица планинарејќи го згрешиле патот и залутале на стрмно опасно место за понатамошно нивно движење. Меѓу лицата има едно...

Македонија3 дена

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките...