Контакт

Регион

Расте бројот на жртвите во Турција, најмалку 28 убиени -ВИДЕО

Објавено пред

Најмалку 28 луѓе загинале и околу 100 се ранети во експлозијата во турскиот град Суруч во покраината Шанлиурфа, на самата граница со Сирија, откако претходно беше јавено за 12 загинати и 45 ранети. 

Медиумите во Турција пишуваат дека најмалку 300 членови на Федерацијата на здруженијата на социјалистичката младина (SGDF) се собрале во Културниот центар Амара, во рамките на летната школа за помош во обновата на Кобане, третиот по големина град на сириските Курди кој беше повеќе од половина година под опсада на Исламската држава, кој се наоѓа неполн километар од другата страна. (ВИДЕО)

Експлозијата, како што претпоставуваат властите, најверојатно ја предизвикал бомбаш самоубиец на џихадистичката терористичка организација Исламска држава, кој се разнесол во чајџилница пред културниот центар. По експлозијата избувнал пожар кој бил набрзо изгаснат, пренесуваат медиумите.

Членот на турскиот парламент, Фикрет Била, изјави дека експлозијата била насочена против турските Курди, кои покрај обновата на Кобане во споменатиот центар престојувале и во очекување да заминат во Сирија за борба против Исламската држава против којашто во последните седмици постигнаа големи успеси на сириското боиште.

„Терористичкиот напад се случи во градот Суруч во покраината Шанлиурфа денеска (понеделник) околу 12 часот по локално време. Дваесет и седум луѓе ги загубија животите, според првичните сознанија. Го повикувам сите на здрав разум во врска со овој терористичкиот напад кој е насочен против единството на нашата земја“, се вели во писмената изјави на турскиот министер за надворешни работи

Во меѓувреме, во главниот град Анкара е формиран кризен штаб со кој претседаваа вицепремиерот Кемал Маденоглу, кој директно го известува премиерот Ахмет Давутоглу.

Очевидецот Кадри Ердуг за телевизијата CNNTürk изјави дека во моментот на експлозијата се наоѓал на оддалеченост од 100 метри. „Тешко е да се опише со зборови. Итно е потребна помош во крв. Луѓето во Суруч ги повикаа да даруваат крв“, додаде.

Безбедносни извори во Анкара потврдиле за весникот Hürriyet, дека бомбашкиот напад во Суруч е поврзан со операциите на џихадистите во сириски Кобане, каде што претходниве месеци изведуваа слични терористички напади.

„Доколку станува збор за Даеш (погрден назив за Исламската дражва), тоа нема да остане само во Суруч. Многу скоро би можело да заврши како во Сирија“, изјави Мухсин Кизилкај, пратеник од владејачката Партија на правдата и развојот (AKP).

„Станува збор за голем масакр. Најверојатно станува збор за многу голем самоубиствен напад. Има различни информации во врска со бројот на загинатите. Некои велат дека сите од групата загинале“, изјави Лејла Ѓувен, за телевизијата Habertürk, мислејќи на фотографијата од дворот на Културниот центар која била објавена само неколку моменти пред експлозијата и на којашто се гледаат десетици лица седнати на маси поставени во правоаголна форма на отворен простор./крај/мф/сн

Се вчитува прикажувачот на видео…

Извор: Макфакс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Објавено пред

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми.

Главните автопати кои водат до премините Јариње и Брњак беа блокирани со тешка механизација што ја поставија незадоволните граѓани во понеделникот наутро, откако специјалните единици на косовската полиција пристигнаа на двата премини со намера да ја спроведат одлуката на косовската влада да ги замени регистарските таблички.

Според натписите на медиумите, наводно, бројот на демонстранти се намалил во текот на ноќта поради ниските температури, но многумина останале околу огнот што го запалиле.

Во меѓувреме, патиштата што водат до Јариње, како и до Брњак, сè уште се блокирани со долги редови тешка механизација, поставени од српското население.

Српските медиуми јавуваат дека припадниците на „Росу“ се опремени со блиндирани возила, долги цевки, шок-бомби, а ситуацијата е мирна но напната.

Прикажи повеќе...

Регион

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Објавено пред

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово и повика на смирување на тензиите.

„Ги известив шефовите на мисиите на ЕУ за ситуацијата на северот на Косово. Загрижен сум и повикувам на итна смиреност“, напиша Лајчак на „Твитер“.

За Лајчак, според напишаното, важно е да се намалат тензиите, да се врати мирната атмосфера и да се дозволи слобода на движење.

Тој е во посета на Белград, од каде што вели дека разговарал за ситуацијата на северот на Косово и со амбасадорите на ЕУ.

„Подготвени сме да посредуваме во разговорите за сите отворени прашања во дијалогот меѓу Белград и Приштина“, вели тој.

Инаку, од вчера на два гранични премина на северот на Косово, Јариње и Брњак, беа распоредени припадници на Специјалната единица на косовската полиција.

Граѓаните од северно Косово се собраа на граничните премини за да изразат незадоволство од воведувањето реципрочни мерки за регистарските таблички.

Прикажи повеќе...

Регион

Три безживотни тела пронајдени во Белград

Објавено пред

Три безживотни тела се пронајдени денеска на различни локации во Белград.

Според „Телеграф“, првото тело било забележано нешто пред 12 часот на железничката станица во Ресник, веднаш до железничката пруга, и било во фаза на распаѓање. Како што дознава „Телеграф“, се работи за постара личност, а телото е испратено на Институтот за судска медицина.

Еден час подоцна, друго тело, во иста состојба, било пронајдено во стан во Палилула.

Третото тело е пронајдено во стан во Борча, а се работи за маж на 35 години.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион35 минути

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија3 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија3 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет3 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет4 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија17 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија17 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет18 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет18 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион19 часа

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија21 час

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија21 час

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион23 часа

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија23 часа

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија1 ден

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија1 ден

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет1 ден

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион1 ден

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет1 ден

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија1 ден

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Досие