Контакт

Регион

Протести во Албанија поради новата територијална поделба

Објавено пред

Покрај несогласувањето со предлозите за новата територијална поделба во Албанија од страна на македонското и грчкото малцинство, несогласувања има и во повеќе општини кои се укинуваат. Со најновата варијанта која мина на собраниска комисија, Албанија би имала 61 локалнa единицa, а откако оваа одлука беше разгледана од албанската влада, на 23-ти јули предлогот се најде во Собранието на Албанија кое на 30-ти јули (среда) ќе се гласа за неа.
 

Покрај несогласувањето со предлозите за новата територијална поделба во Албанија од страна на македонското и грчкото малцинство, несогласувања има и во повеќе општини кои се укинуваат. Со најновата варијанта која мина на собраниска комисија, Албанија би имала 61 локалнa единицa, а откако оваа одлука беше разгледана од албанската влада, на 23-ти јули предлогот се најде во Собранието на Албанија кое на 30-ти јули (среда) ќе се гласа за неа.

 

Поради тоа, во десетина населени места, како во северниот така и во централниот и јужниот дел на земјата, изминативе денови се одржуваат протести на кои се бара владата на премиерот Еди Рама да не го стави на гласање во парламентот најновиот предлог кој доби зелено светло на собраниските комисии.

Во понеделникот беа блокирани неколку локални патни правци во знак на незадоволство од најавите за нова територијална поделба на земјата.

Кога е во прашање новата територијална поделба на Албанија, со која се предлага основање на 61 локалнa единицa, против е и тамошната опозиција. Така, најголемата опозициска партија -Демократската партија на Љуљзим Баша, смета дека новата поделба што сакаат да ја направат владејачките социјалисти, има цел и на локалните избори, со помош на ваквата територијална поделба, левицата да извојува победа.

Инаку, партијата на Македонците во Албанија – Македонската алијанса за европска интеграција (МАЕИ) бара покрај општината Пустец, којашто останува како општина, свои општини да имаат и Македонците во Гора и Голо Брдо.

Освен Македонците, против одлуката се и Грците во Албанија, кои бараат општината Химара да не се укинува и да не се присоединува со повеќе општини со албанско население.

Партијата Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) објави пред десетина дена дека е против новата мапа на административно-територијална поделба на Албанија, со 61 општинa усвоени од страна на Собраниската комисија за територијалната реформа. Раководството на партијата беше за територијално-административна реформа во која ќе се земеа предвид интересите на граѓаните и правата на малцинствата. Меѓутоа, смета дека усвоената варијанта од страна на Собраниската комисија за територијална реформа не ги зема предвид критериумите поставени од страна на владата што се однесуваат на припадниците на малцинствата, Уставот на Република Албанија, конкретно членот 20 кој се занимава со почитувањето на малцинските права, членот 108 став 2 која се занимава со локалните власти, Европската повелба за локална самоуправа, Рамковната конвенција заштита на правата на малцинствата кои Албанија ги има потпишано и ратификувано“, велат од партијата.

Според партијата, со усвоената верзија не се земени предвид барањата на македонската заедница во Албанија, освен општина Пустец која се предвидува да остане, а се укинуваат општини во областите Голо Брдо и Гора, поткопувајќи ги правата и губењето на идентитетот на македонската заедница.

Од МАЕИ, „како лојални граѓани на Република Албанија, со целосно почитување на Уставот и законите на државата“, бараат од институциите одговорни за оваа реформа да ги земат предвид нивните предлози во регионот на Пешкупија, општините Стеблево, Требиште и Острени, во областа на Голо Брдо да се обединат и да се создаде општина Голо Брдо. Во регионот на Кукс, општините Шиштавец, Топојан и Запот во областа Гора да се обединат и да се создаде општина Гора, додека во регионот на Корча општина Пустец во областа на Преспа да се преименува во општина Преспа. Исто така, бараме помош од меѓународните организации да го спречат укинувањето на општините каде што живее македонското малцинство, затоа што ова наше барање е поврзано со исполнување на препораките за малцинствата кои Европската унија ги бара од нашата држава на патот кон европската интеграција“, соопштуваат од МАЕИ.крај/мф/мн

Извор: Макфакс

Регион

Уапсен советник на бугарскиот претседател

Објавено пред

Советникот на бугарскиот претседател за правни прашања, Пламен Узунов, е уапсен по претходно извршениот претрес во неговиот кабинет, пренесува бугарското национално радио повикувајќи се на адвокатот на Узунов.

Бугарскиот јавен обвинител Иван Гешов изјави дека во тек се два одвоени истражни процеса, од кои едниот го спроведува Военото окружно обвинителство, а вториот специјалното обвинителство.

Името на Пламен Узунов повеќепати беше доведувано во врска со бизнисменот Пламен Бобоков.

Претходно, беше објавено дека бизнисменот Пламен Бобоков разговарал со Пламен Узунов и унапредувал на позицијата амбасадор луѓе што го интересирале. Подоцна, се дознало дека за именувањето на амбасадор во Нигерија, Бобоков разговарал и со самиот претседател.

Освен тоа, Бобоков му се обраќал за помош на Узунов за да обезбеди државјанство за Русон, што Бугарија на почетокот го третира како лице што претставва опасност за националната безбедност.

Прикажи повеќе...

Регион

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Објавено пред

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како што претходно беше најавено, денека состанок одржа Кризниот штаб во земјата.

По седницата, премиерката Ана Брнабиќ ги објави новите мерки.

„Се договоривме да нема мерки за целата територија на Србија, туку да се фокусираме онаму каде што ситуацијата е вонредна и нестабилна, онаму каде што нема потреба да се воведе вонредна состојба, ќе ги оставиме граѓаните да живеат и да прават прослави“, рече Брнабиќ.

По ова, таа нагласи дека ситуацијата со вирусот е најкритична во Белград.

„Денеска, донесовме мерки само за Белград. Целосна забрана за собирање повеќе од 10 луѓе на отворено и на затворено. Секој угостителски објект, продавница, аптека, ќе мора да има јасно истакнато колку луѓе е дозволено да престојуваат во моментот, а според одредбите, тоа е еден човек на четири квадратни метри. Третата мерка е ограничување на работното време на објектите со затворен простор, со забрана што ќе важи од 21 часот до 6 наутро“, рече Брнабиќ и додаде дека сите овие мерки ќе бидат привремени бидејќи, штом се создадат услови за нормален живот, тие ќе бидат укинати.

Премиерката исто така најави дека се очекува и пораст на бројките на заразени по вчерашните и завчерашните протести и нагласи дека овие собири сигурно многу ќе влијаат врз епидемиолошката слика. Покрај тоа, како голем проблем Брнабиќ го наведе прашањето како од септември ќе се организира наставата во училиштата.

Вчера, во Србија беа регистрирани 357 новозаразени и 11 смрни случаи, што, како што рече претседателот Александар Вучиќ во обраќањето до јавноста, е втор најлош ден по бројот на новозаразени од почетокот на епидемијата во земјата.

Прикажи повеќе...

Регион

Амбасадата на САД во Белград: Загрижени сме за ситуацијата, постојат координирани напади врз полицијата

Објавено пред

Амбасадата на САД во Белград соопшти дека со внимание ги следи настаните во Србија. Од таму наведуваат дека се длабоко загрижени за насилството на протестите што се одржаа вчера и завчера во Белград и други градови во Србија.

„Осудуваме секаков вид насилство, вклучувајќи, како што нам ни изгледа, и координирани напади врз полицијата, кои дејствуваат како да сакаат да испровоцираат претерана реакција, како и, се чини, прекумерна употреба на сила од страна на полицијата“, пишува во соопштението.

Додаваат дека слободата на изразување и правото на мирно собирање се во основата на секоја демократија и дека Америка е земја која токму сега се соочува со предизвици во поглед на граѓанските протести и немири.

„Загриженоста и дебатата за суштината на овие работи во Србија и секаде во светот – за тоа како една земја да го сочува својот народ пред една од најсмртоносните пандемии на нашето време – се сериозна работа и мора да биде дел од смирена расправа на национално ниво. За да се иницира ваков дијалог во Србија, потребно е слободно медиумско опкружување и реформи во областа на владеење на правото“, пишува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ32 минути

Скопјанец ја нападнал со секира својата сопруга додека спиела, а потоа бил пронајден мртов

Шеесет и едногодишен маж од Скопско утрово со секира ја нападнал својата сопруга додека таа спиела во семејниот дом во...

Македонија2 часа

168 новозаразени и тројца починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.470 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Регион3 часа

Србија воведува нови рестрикции поради коронавирусот, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како...

Регион5 часа

Без гушкање и бакнување, дозволен е само бакнеж на младенците – Хрватска воведува нови правила за свадби

Директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, истакна дека свадбите нема да бидат забранети и откри кои ќе...

Свет5 часа

(Видео) „Победата дојде“ – во болницата во Бергамо нема пациенти со Ковид-19 во одделот за интензивна нега

Во болницата „Папата Јован“ во Бергамо, Италија, нема повеќе пациенти со коронавирус на одделот за интензивна нега, и тоа 137...

Регион6 часа

(Видео) Полицијата нападнала две новинарки на протестот во Белград

Две новинарки на порталот „Нова.рс“ вчера биле нападнати од страна на полицијата на протестот во Белград. Порталот објави дека новинарката...

Топ6 часа

Комбе со 50 мигранти се превртело на патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во вечерните часови на 8 јули на регионалниот пат Валандово – Струмица, пред крстосницата за село Раборци, се превртело комбе...

Македонија6 часа

Глоба за угостителски објект, на иста маса седеле четири лица што не биле од исто семејство

Обвинителството предложи глоби за угостителски објект во Скопје и за управителот на правното лице поради непочитување на мерките за заштита...

Регион7 часа

Брнабиќ: Ова се најнасилни протести досега

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека протестите од изминатите два дена во Белград се најнасилните протести досега, но рече...

Македонија8 часа

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ може да влезат во земјата само со негативен тест

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ од денеска може да влезат во земјата само со негативен тест за...

Регион9 часа

Повредени 19 полицајци и 17 демонстранти на протестот во Белград

За време на синоќешните протести и немири пред Собранието на Србија во Белград  повредени се 19 полицајци и 17 демонстранти....

Македонија9 часа

(Аудио) Објавен разговорот меѓу Заев и лажната Грета Тунберг

Руските пранкери Владимир Кузнетсков и Алексеј Столиров го објавија разговорот со поранешниот премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара со...

Регион18 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион20 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион21 час

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет23 часа

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион1 ден

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија1 ден

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија1 ден

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија1 ден

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Досие