Контакт

Свет

Трамп го именуваше генералот „Бесниот пес“ за шеф на Пентагон

Објавено пред

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во четвртокот го именувал пензионираниот генерал Џејсм Матис, поранешен маринец кој служел во Ирак и Авганистан познат под прекарот „Бесниот пес“ за министер за одбрана.

„Тој е најдобриот“, изјави новиот станар на Белата куќа Доналд Трамп на собирот во сојузната држава Охајо. „Другите генерали велат дека е најсличен на генералот Џорџ Патон“, додаде Трамп споменувајќи го легендарниот американски војсководец од Втората светска војна во Европа.

Џејмс Матис е првиот поранешен генерал кој ќе стане мистер за одбрана по Џорџ Маршал во 1950 година во мандатот на претседателот Хари Труман. Именувањето на Матис уште треба да го потврди Конгресот.

Пензионираниот генерал Џемјс Матис, познат како „Бесното куче“, беше жесток критичар на политиката на актуелниот американски претседател Барак Обама на Блискиот исток, особено во однос на Иран. За Иран тој зборуваше како за „најголемата закана за стабилноста и мирот на Блискиот исток“.

Генералот Џејмс Матис учествувал во војните во Авганистан и во Ирак. Бил Врховен командант на здружените вооружени сили на НАТО за трансформација, началник на Заедничката команда на вооружените сили на САД, началник на Централната команда на американски војски. Матис отстапи од должностите и се пензионираше во 2013 година. Во политичките кругови е познат како ткн тврдолинијаш, кој за Русија смета дека има намера да го „растури НАТО“, а за Кина дека „игра на противречностите“ меѓу американските сојузници

Матис беше еден од „финалистите“ за оваа клучна позиција во следната американска администрација. Трамп вети дека ќе ја интензивира борбата против џихадистичката организација исламска држава во Сирија и во Ирак, двете боишта кои овој генерал добро ги познава.

Новиот американски претседател својата одлука за челникот на Пентагон ја објави пред неколку илјади сви приврзаници на првиот митинг на благодарност, кампања во чиишто рамки има намера да посети неколку сојузни држави по изборот за Белата куќа./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Курц го закачи израелското знаме на покривот од својата канцеларија во Виена

Објавено пред

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, го подигна израелското знаме на покривот на зградата каде што се наоѓаат неговите канцеларии во Виена во знак на солидарност со Израел во време на борби меѓу израелската армија и палестинските милитанти.

Така Курц застана на страната на Израел во конфликтот што трае од понеделникот.

„Терористичките напади врз Израел заслужуваат најостра осуда. Стоиме заедно со Израел“, напиша Курц на „Твитер“.

Судирите меѓу Израелците и Хамас на улиците на источен Ерусалим траат веќе неколку дена. Сè почна за време на прославата на постот за рамазан и молитвите што муслиманските верници ги извршија во џамијата „Ал-Акса“. Потоа беа нападнати од десничарски еврејски групи, а потоа израелската полиција интервенира во целиот конфликт, што резултира со стотици ранети и уапсени Палестинци. Имало повреди и од израелска страна.

Израелските одбранбени сили распоредија дополнителни копнени трупи на границата последниве денови пред потенцијален упад, но сè уште не е донесена одлука за продолжување на таквата акција.

Вооружениот конфликт во Појасот Газа влезе во петтиот ден, а бројот на мртви и ранети расте и нема индиции дека ситуацијата ќе почне да се смирува.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин: Украина ја претвораат во антирусија

Објавено пред

„Тие се обидуваат да ја претворат Украина во антипод на Русија, во некој вид антирусија, изјави рускиот претседател, Владимир Путин.

Тој додаде дека Западот ја поддржува чистката на политичката сцена што почна во Украина.

„Очигледно е, и тоа е тажно, што полека но сигурно ја претвораат Украина во некаков си антипод на Русија, во некаква си антирусија, во платформа од чија територија постојано, очигледно, ќе добиваме вести за кои ќе биде потребно посебно внимание од аспект на обезбедување на безбедноста“, рече Путин отворајќи ја седницата со членовите на Советот за безбедност на Русија.

„Сега има очигледна чистка на политичката сцена. Националните медиуми се затвораат. И, ништо, нашите западни партнери воопшто не реагираат, а камоли да поддржуваат такви одлуки“, истакна Путин.

Рускиот претседател го коментира и фактот дека властите во Киев го ставија опозицискиот политичар Виктор Медведчук во домашен притвор,ж под обвинение за велепредавство.

Тој посочи дека некои претставници на украинското раководство со години мирно соработуваат со Русија вклучувајќи го и Крим, а за тоа се обвинуваат претставниците на опозицијата.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција ја почнува туристичката сезона, утре се очекуваат 110 меѓународни влезни летови

Објавено пред

Грција од денеска ја почна својата туристичка сезона, а владата и тур-операторите се надеваат дека сонцето, плажите и морето ќе го донесат потребниот раст на приходите по лошата туристичка сезона минатата година.

„Ние ја креваме котвата“, рече министерот за туризам, Хари Теохарис, најавувајќи ја туристичката сезона од античкиот грчки храм Посејдон во близина на Атина, пренесуваат агенциите.

Тој додаде дека странските туристи се желни да се вратат во Грција.

Најавата нетрпеливо се очекуваше од страна на угостителите и сопствениците на кафулиља.

Според владините регулативи објавени во средата, секој што патува на грчките острови по море или воздух мора да покаже потврда за вакцинација или негативен резултат од ПЦР-тест.

Водечкиот европски тур-оператор закажа 120 лета кон Грција до крајот на мај.

В петок се очекуваат 40-ина меѓународни летови за пристигнување на 14 грчки регионални аеродроми, а уште 110 в сабота.

Во тек е иницијатива за вакцинирање на локалното население.

Грчките хотелиери очекуваат зголемување на туристичкиот сектор од крајот на јуни или почетокот на јули.

Пандемијата силно влијаеше врз грчката економија, која во голема мера се потпираше на туристичкиот сектор, што претставува повеќе од 20 проценти од БДП.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија1 час

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија2 часа

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија2 часа

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа5 часа

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет6 часа

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет6 часа

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, а индискиот сој на...

Свет8 часа

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Македонија1 ден

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Македонија1 ден

Пендаровски: Во регионот сè уште има премногу историја што не држи на задните седишта во Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на виртуелната конференција „Пред иднината – Подготовки за НАТО 2030“ во организација на Атлантскиот...

Свет1 ден

Нова опасност во Индија, смртоносната „Црна Габа“ се појави кај заразените со коронавирус

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна...

Македонија1 ден

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се...

Македонија1 ден

Од полноќ стапува на сила скратен полициски час

Од полноќ стапува на сила скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Олабавување на рестриктивните мерки ќе...

Свет1 ден

(Видео) Состојбата на Блискиот Исток се разгорува, Израел ја разгледува можноста за копнен напад на Газа

Дури и по полноќ, конфликтот меѓу израелските и палестинските сили не стивна. Проектили летаа од двете страни со несмален интензитет....

Свет2 дена

Нетанјаху: Ова е само почеток!

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад на...

Регион2 дена

Европратеникот Џамбаски до Србија: Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ

Бугарскиот член на Европскиот парламент од партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски ја предупреди Србија дека пристапувањето во ЕУ е можно...

Македонија2 дена

Нови 150 заболени и 16 починати од коронавирус во земјава

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 62,...

Македонија2 дена

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од...

Македонија2 дена

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата...

Македонија2 дена

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Досие